Φροντίδα Πριν 2 μέρες εμφανίστηκε στο μπαλκόνι μου ένα πουλάκι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mare96
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mare96

PB New Member
Εγγραφή
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
12
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά!
Τελείως άσχετος με το αντικείμενο μέχρι που πριν 2 μέρες εμφανίστηκε στο μπαλκόνι μου ένα πουλάκι που νομίζω οτι είναι καναρίνι. Στην αρχή νόμισα οτι είναι κάποιο σπουργίτι, αλλά μετά είδα την κιτρινωπή κοιλίτσα. Έφευγε και ξαναγύριζε, μια πήγαινε στις γλάστρες και μια στο κάγκελο. Του σφύριζα και ανταποκρινόταν, κάναμε κουβέντα κανά 10λεπτο μέχρι που το έπιασα με τη βοήθεια ενός διάφανου πλαστικού κουτιού. Μου έκανε τεράστια εντύπωση οτι είναι εξαιρετικά ήρεμο! Το έβαλα σπίτι και του έδωσα λίγο λάχανο που τσιμπολόγησε.
Πήγα στο κοντινό pet shop όπου είπα την ιστορία, με κατηύθυναν αναλόγως και έτσι πήρα κλουβάκι, σποράκια συσκευασμένα, άμμο και βιταμίνες. Όταν εμφάνισα το κλουβί πήγε προς το μέρος του λες και ήθελε να μπει το γρηγορότερο δυνατό! Το έβαλα προσεκτικά και από τότε το έχω μέσα στο σπίτι γιατί κάνει πολύ κρύο έξω. Τρώει αβέρτα, πηγαινοέρχεται, κάποιες φορές κάνει κούνια και χτες το πρωί που είχα τηλεόραση ανοιχτή και έπαιζε τραγούδια άρχισε να κελαηδάει, όχι μελωδικά και μακρόσυρτα, αλλά σύντομα σαν να απαντάει στον τραγουδιστή! Επίσης δεν δείχνει καθόλου φόβο, ακόμα και όταν πλησιάζω κοντά κάνει απλά πλάγια βηματάκια απομάκρυνσης χωρίς να πετάει τρομαγμένο. Το βράδυ γίνεται μια μπαλίτσα και κοιμάται!
Άρχισα να ψάχνω πληροφορίες και έπεσα στο ωραίο φόρουμ σας. Θα ήθελα μερικές συμβουλές γιατί κατά πρώτον θα ήθελα να το πάω σε κάποιο κτηνίατρο που να έχει ίσως κάποια εξειδίκευση στα πτηνά (αν υπάρχει κάτι τέτοιο). Έχω μια μικρή φοβία μήπως έχει κάποια ασθένεια που να είναι εμφανής ή να είναι μεταδοτική στον άνθρωπο; Το ρωτάω γιατί δεν είχα ποτέ κατοικίδιο και στην οικογένεια υπάρχουν μικρά παιδιά και δεν ξέρω πόσο καιρό μπορεί να περιπλανιόταν έξω. Επίσης από τη φωτογραφία μπορεί κάποιος να καταλάβει το είδος, το φύλο ή την ηλικία;
Έχω άπειρες απορίες...
 

Συνημμένα

  • thumbnail.webp
    thumbnail.webp
    26,8 KB · Προβολές: 119
Καλωσηρθες και Χρονια Πολλα!

Αν το πουλακι δειχνει υγιες δεν χρειαζεται καποια επισκεψη σε γιατρο, ουτως ή αλλως ειναι βεβαιο οτι εχει φυγει απο σπιτι και δυσκολα(ιδιαιτερως με τις παρουσες συνθηκες) θα επιζουσε για πανω απο δυο 24ωρα (το πολυ ) εξω.
Αν παλι θελεις να το δει καποιος γιατρος,υπολογισε ενα κοστος απο 25 εως 50ευρω και μπορεις να δεις απο την λιστα των πτηνιατρων τον πιο κοντινο σε εσενα.

Απο κει και περα σε οτι αναφορα την διατροφη του,θα του αγοραζεις παντας ενα επωνυμο και συσκευασμενο μειγμα σπορων που ειναι και η βασικη του διατροφη και αν εχεις χρονο θα του βραζεις ανα τακτα χρονικα διαστηματα αυγο και θα του προσφερεις.
Αν δεν εχεις χρονο για αυγο θα του βαζεις ενναλακτικα επωνυμη και συσκευασμενη αυγοτοροφη.

Παραλληλα μπορεις να δινεις λαχανικα καλα πλυμενα και στεγνα και σε μικροτερη συχνοτητα φρουτα.
Αποφευγεις καποια sticks σπορων που πουλανε στα pet shops καθως και τροφες που περιεχουν αλατι,ζαχαρη οπως το ψωμι τα μπισκοτα και αλλα προιοντα ανθρωπινης καταναλωσης.

Οσο αναφορα την ηλικια δεν μπορει να προσδιοριστει καθως δεν φοραει δαχτυλιδι.
Για το φυλο θα δειξει αν τελικα κελαηδησει ή οχι.Αν κελαηδησει ειναι αρσενικο, απλα λογω της περιπετειας του και αρσενικο να ειναι θα χρειαστει λιγο χρονο να εγκληματιστει.

Nα το χαιρεσαι!
 
Καλέ τι όμορφο και στρουμπουλό που είναι! Να το χαίρεσαι!
Καλά που έτυχε και το είδες, αλλιώς ποιός ξέρει αν θα το έβρισκε κάποιος άλλος.
Να προσθέσω σ αυτα που έγραψε ο CarduelisAthens να πάρεις και άμμο-υπόστρωμα ή να βάζεις λίγο χαρτί κουζίνας στο κλουβάκι, για τις ακαθαρσίες, να απορροφά την υγρασία τους. Και το βράδυ να το σκεπάζεις με ένα πανί, για να κοιμάται. Και προσοχή λιγάκι στα παιδάκια, μη το τρομάξουν άθελα τους, προσπαθώντας πχ να το πιάσουν.
Σχετικά με αρρώστιες που να μεταδίδονται από καναρίνια στον άνθρωπο δεν έχω ακούσει κάτι, ούτε είχε τύχει παλιά που είχαμε καναρίνια να πάθουμε κάτι. Νομίζω πως φροντίζοντας να είναι καθαρό το κλουβί και πλένοντας τα χέρια, δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Οι πιό έμπειροι και διαβασμένοι θα μας πούν βέβαια αν ισχύει αυτό 😊
Τις απορίες σου πες τες ελεύθερα...όρεξη να έχεις να διαβάζεις μετά!
 
Σας ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα και τις πληροφορίες Αντώνη και Λένα!

Ωχ πήρα και ένα στικ που μου είπαν από το μαγαζί ότι είναι λιχουδιά. Τώρα που το σκέφτομαι του έδωσα και λίγο κουραμπιέ πριν πάρω την τροφή του... Ελπίζω να μην του έκανα καμία ζημία!

Άμμο πήρα και έστρωσα στο συρταράκι του κλουβιού. Έχει και κάτι όστρακα μέσα που μου είπανε οτι βοηθάνε στην πέψη.
Καλά τα πιτσιρίκια έχουν ξετρελαθεί αλλά ευτυχώς είναι πολύ προσεκτικές, αφού όταν το πλησιάζουν ούτε καν μετακινείται από τη θέση του.
Με το πανί που λες σκεπάζουμε όλο το κλουβί ή ένα μέρος;

Μερικές ακόμα απορίες..

Για να το βγάλω στο μπαλκόνι πόσο είναι ένα ιδανικό εύρος θερμοκρασιών (προφανώς αυτές τις μέρες κάνει πολύ κρύο και θα μείνει μέσα). Χρειάζεται ίσως κάποιο κάλυμμα γύρω γύρω ή σε κάποια πλευρά του κλουβιού για να προστατεύεται από πχ αέρα; Το μπαλκόνι είναι αρκετά βαθύ και με τέντες.
Χαζή ερώτηση: υπάρχει ίσως κάτι σαν φωλιά που να κουρνιάζει και να προστατεύεται αν πχ κρυώνει;

Στο pet shop μας είπανε να μην του κάνουμε μπάνιο το χειμώνα γιατί κάνει κρύο. Μπανιέρα πήρα ούτως ή άλλως οπότε τώρα που το έχω μέσα μπορώ να του βάλω τη μπανιέρα με λίγες σταγόνες μηλόξυδο όπως διάβασα;
 
Μπανιέρα πήρα ούτως ή άλλως οπότε τώρα που το έχω μέσα μπορώ να του βάλω τη μπανιέρα με λίγες σταγόνες μηλόξυδο όπως διάβασα;
Μπορείς να βάζεις κάθε πρωί για 15-30 λεπτά και μετά να την βγάζεις από το κλουβί.
[automerge]1577717211[/automerge]
Επίσης πρέπει να τοποθετήσεις το κλουβί σε ένα σημείο που το πουλί θα μπορεί να ακολουθεί το ημερήσιο πρόγραμμα ανατολής - δύσης.
Αν υπάρχουν φώτα στο χώρο πρέπει να το σκεπάζεις το κλουβί με ένα πανί για να γίνεται συσκότιση στο κλουβί και να κοιμάται στην ώρα του.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σας ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα και τις πληροφορίες Αντώνη και Λένα!

Nα εισαι καλα!


Ωχ πήρα και ένα στικ που μου είπαν από το μαγαζί ότι είναι λιχουδιά. Τώρα που το σκέφτομαι του έδωσα και λίγο κουραμπιέ πριν πάρω την τροφή του... Ελπίζω να μην του έκανα καμία ζημία!

Το stick που πηρες να του το βαλεις κανονικα απλως μην παρεις ξανα, κουραμπιε ομως να μην ξαναδωσεις! Με μια φορα δεν γινεται ζημια

Για να το βγάλω στο μπαλκόνι πόσο είναι ένα ιδανικό εύρος θερμοκρασιών (προφανώς αυτές τις μέρες κάνει πολύ κρύο και θα μείνει μέσα). Χρειάζεται ίσως κάποιο κάλυμμα γύρω γύρω ή σε κάποια πλευρά του κλουβιού για να προστατεύεται από πχ αέρα; Το μπαλκόνι είναι αρκετά βαθύ και με τέντες.

Αν εννοεις να το βγαλεις μονιμα, αυτο θα προτεινα να το κανεις την ανοιξη τωρα πια λογω του οτι δεν ξερεις αν το πουλακι πριν ηταν μονιμα σε εσωτερικο ή εξωτερικο χωρο.
Αν ηταν σε εσωτερικο χωρο θα εχει προβλημα προσαρμογης.
Μπορεις ομως απο την επομενη πτερορροια να το εχεις εξω αλλα θα χρειαστεις προφυλαξη απο τα αρπακτικα ακομη κι αν βρισκεσαι στο κεντρο της Αθηνας και εχεις τεντες.
Γενικα τα καναρινια ειναι ανθεκτικα στη χαμηλη θερμοκρασια αλλα ευαισθητα στα ρευματα αερα, οποτε το κλουβι θα πρεπει να ειναι σε τετοια θεση ή να εχεις καποια προφυλαξη απο τα ρευματα αερα.
Αυτο ομως ειναι κατι που θα το δεις απο την ανοιξη.


Χαζή ερώτηση: υπάρχει ίσως κάτι σαν φωλιά που να κουρνιάζει και να προστατεύεται αν πχ κρυώνει;
Τα καναρινια δεν χρησιμοποιουν φωλιες για κουρνιασμα οπως αλλα ειδη.

Στο pet shop μας είπανε να μην του κάνουμε μπάνιο το χειμώνα γιατί κάνει κρύο. Μπανιέρα πήρα ούτως ή άλλως οπότε τώρα που το έχω μέσα μπορώ να του βάλω τη μπανιέρα με λίγες σταγόνες μηλόξυδο όπως διάβασα;

Μπανιο να του βαζεις και αυτο αν θελει θα κανει.
Αν δεν κανει αφαιρεις την μπανιερα μετα απο 10-15 λεπτα.
Αν εννοεις μηλοξυδο απο αυτο που συνηθως βαζουμε στην σαλατα δεν χρειαζεται να βαλεις.
Οταν γινεται αναφορα στο Petbirds για μηλοξυδο ειναι για το αφιλτραριστο, απαστερειωτο, βιολογικο μηλοξυδο με την χαρακτηριστικη πουλπα οπως αυτο http://www.kamposbiomarket.gr/%CE%B2%CE%B9%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B9%CE%BC%CE%B1-%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B9%CE%B1-%CE%BE%CF%8D%CE%B4%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CE%B7%CE%BB%CE%BF%CE%BE%CF%85%CE%B4%CE%BF-750ml-biona-p-4082.html.
 
@mare96, @ΙΩΑΝΝΗΣ@,
[automerge]1577720394[/automerge]
Σαν φοβιτσιάρα που είμαι σε ότι αφορά το Μωρό, χειμώνα δεν έβαζα μπανιέρα, πολύ αραιά και που τον πιτσίλαγα λίγο στο ντουζ, όταν καθάριζα.
Φέτος αγανάκτησε και θέλει μπάνιο, οπότε του χω βάλει 3-4 φορές, με τη σόμπα αναμένη. Πειράζει που το κάνω απόγευμα όμως; Πρωί ανοίγω να αεριστεί το σπίτι, βγαίνει και λίγο μπαλκόνι, δε βολεύει.
Επίσης, επειδή δε του αρέσει να τον ψεκάζω, του βάζω και ελάχιστο από αυτό Repello neem Bird Spray μέσα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
user20443 είπε:
χειμώνα δεν έβαζα μπανιέρα
Στα καναρίνια που έχω στο μπαλκόνι βάζω καθημερινά ανεξάρτητα με την θερμοκρασία και τα περισσότερα κάνουν μπάνιο.
user20443 είπε:
Πειράζει που το κάνω απόγευμα όμως
Αυτό όντως πειράζει, το μπάνιο πρέπει να το βάζουμε πρωινές ώρες για να έχουν τα πουλιά αρκετό χρόνο μετά να στεγνώσουν και να περιποιηθούν το φτέρωμα τους όπως αυτά ξέρουν.
 
Στα καναρίνια που έχω στο μπαλκόνι βάζω καθημερινά ανεξάρτητα με την θερμοκρασία και τα περισσότερα κάνουν μπάνιο.

Αυτό όντως πειράζει, το μπάνιο πρέπει να το βάζουμε πρωινές ώρες για να έχουν τα πουλιά αρκετό χρόνο μετά να στεγνώσουν και να περιποιηθούν το φτέρωμα τους όπως αυτά ξέρουν.

Κάποιος δε θα ξανακάνει μπάνιο μέχρι το καλοκαίρι μάλλον...🙄
 
user20443 είπε:
Πρωί ανοίγω να αεριστεί το σπίτι, βγαίνει και λίγο μπαλκόνι, δε βολεύει.
Αυτή είναι η καλύτερη ώρα, μην του στερείς το μπάνιο, αν θέλει να κάνει το πολύ σε 10 λεπτά θα έχει κάνει, μετά το βγάζεις και συνεχίζει με την υπόλοιπη καθημερινότητα του.
 
Το θέμα είναι οτι μετά θα φοβάμαι να τον βγάλω έξω μήπως δεν έχει στεγνώσει καλά και κρυώσει ακόμα και σκεπασμένος. Έχουμε πολύ αέρα εδώ σχεδόν όλη μέρα. Ειμαι και φοβιτσιάρα είπαμε, οπότε...
Γενικά πάντως του αρέσει πολύ το νερό, να τσαλαβουτάει (ψάρι θα ήταν στην προηγούμενη ζωή του). Ίσως δοκιμάσω να τον ξυπνάω πιό νωρίς το πρωί (είναι υπναρούλης) να κάνει μπάνιο και να βγαίνει το μεσημέρι έξω.
 
Το έχω ακούσει κι εγώ αλλά ποτέ δεν είχα πρόβλημα με κανένα. Καλά εννοείται οτι δε θα έχει μεγάλη διαφορά η θερμοκρασία, απο 10 βαθμούς έξω να το φέρω μεσα και να έχει 30...ή το ανάποδο για καλοκαίρι. Δηλαδή, πάντα από κρύο σπίτι τα βγάζαμε έξω, τα παίρναμε μέσα πριν ανάψει καλοριφέρ/σόμπα. Είχαν χρόνο να προσαρμοστούν στην αλλαγή θερμοκρασίας. Είναι λίγο και όπως μάθουν.
 
Καλημέρα παιδιά και Καλή Χρονιά σε όλους!

Αποριών συνέχεια...

1. Ανεβάζω τις φωτο από την τροφή, τις βιταμίνες και την άμμο με τα όστρακα που έστρωσα στο ταψάκι μήπως μου προτείνετε κάτι διαφορετικό. Διάβασα για ροκανίδια ή πέλετ, μήπως είναι καλύτερα;

2. Το σουπιοκόκκαλο το χρειάζεται οπωσδήποτε για ασβέστιο ή με τα όστρακα είναι καλυμμένο; Από την άλλη σκεφτόμουν μήπως δεν είναι η καλύτερη ιδέα να τσιμπολογάει από κάτω, εκεί όπου ενδεχομένως έχει πριν κουτσουλίσει και μπορεί να φάει μαζί με τα όστρακα και ακαθαρσίες;

3. Σήμερα του έβαλα μήλο και με το που το είδε έπεσε με τα μούτρα! Ποια άλλα φρούτα κάνουν καλό; Πως τα στηρίζετε πάνω στο κλουβί; Πχ το μήλο σήμερα ήταν αρκετά ώριμο και το σφήνωσα ανάμεσα στα κάγκελα.

4. Διάβασα επίσης για αυγό/αυγοτροφή μια φορά τη βδομάδα. Για να καταλάβω βράζω ένα αυγό 15 λεπτά, το λιώνω (ασπράδι και κρόκο μαζί) ανακατεύω με λίγο νερό για να γίνει πιο ρευστό και το βάζω όλο ή το δίνω ανά μέρες;

5. Γενικά ότι βάζουμε από φαγητό το αφήνουμε πάνω και κάνουν μόνα τους κουμάντο για το πόσο θα φάνε ή πρέπει να το αποσύρουμε για να μην φάνε πολύ και τα πειράξει (όπως πχ στα ψάρια που βάζουν δόσεις);

6. Όταν καθαρίζετε το κλουβί εσωτερικά πχ τον πάτο, βγάζετε έξω τα πουλιά και αν ναι, προσωρινά που τα βάζετε; Γενικά φοβάμαι πολύ να το πιάσω μην το τραυματίσω/στρεσάρω.

7. Δεν έχω προλάβει να το πάω ακόμα κτηνίατρο για έλεγχο. Έχω ένα στη γειτονιά μου ο οποίος απ' οτι είδα στο site του δεν αναφέρει κάτι πουλιά. Μπορώ να πάω εκεί (ούτως ή άλλως ένα τυπικό έλεγχο θέλω) ή να προτιμήσω κάποιον από τη λίστα που προτείνετε ως ποιο εξειδικευμένο/έμπειρο;

8. Όσο διαβάζω για τις επιθέσεις από αρπακτικά τόσο παθαίνω σοκ, δεν πίστευα ποτέ οτι είναι τόσο ευάλωτα και εκτεθειμένα! Στη γειτονιά έχουμε πολλές καρακάξες, έχω δει και γερακοειδή οπότε όταν ο καιρός γίνει καλύτερος και βγει στο μπαλκόνι θα έχω φροντίσει να φτιάξω ένα πρόσθετο κέλυφος για να βάλω μέσα το κλουβί. Η σκέψη μου είναι για ένα ξύλινο κουτί κλειστό πάνω και κάτω και με πλέγμα στις υπόλοιπες πλευρές. Τι λέτε;

Το καλοκαίρι θα χρειαστεί και σίτα για κουνούπια;

Το σπίτι τις ώρες που λείπουμε είναι κλειστό και φωτίζεται μόνο από ένα μικρό παράθυρο. Όταν γυρίσω σπίτι και ανοίγω την μπαλκονόπορτα ρίχνει το τραγούδι στης ζωής του! Μετά ηρεμεί και μέχρι το βράδυ κάθεται ήσυχο. Καταλαβαίνω οτι θέλει φυσικό φως αλλά χωρίς προστασία από αρπακτικά και με τόσο κρύο που έχει ακόμα έξω δεν ξέρω αν η απότομη μετάβαση από το ζεστό στο κρύο θα ήταν οτι καλύτερο.

Αυτά προς το παρόν...🙂

81856319_2499348773708579_4761898655609257984_n.webp81883774_493281457971877_7301989868341559296_n.webp81922251_2333229270115291_6150647945331998720_n.webp81194120_2386146791637685_4727647451064827904_n.webp81721225_448731342678698_6559783721040347136_n.webp
 
Καλή χρονιά και σε σένα Μαρία!


Ανεβάζω τις φωτο από την τροφή, τις βιταμίνες και την άμμο με τα όστρακα που έστρωσα στο ταψάκι μήπως μου προτείνετε κάτι διαφορετικό. Διάβασα για ροκανίδια ή πέλετ, μήπως είναι καλύτερα;
Κοίτα στο πάτο μπορείς να βάζεις και απλό χαρτί κουζίνας. Αλλά αν εσύ θέλεις μπορείς να συνεχίσεις και με άμμο. Λόγο κόστους το αναφέρω. Το κλουβί έχει σχάρα πριν το πάτο;

Το σουπιοκόκκαλο το χρειάζεται οπωσδήποτε για ασβέστιο ή με τα όστρακα είναι καλυμμένο;
Καλό θα ήταν να υπάρχουν και τα 2 στο κλουβί και να επιλέγει εκείνο ότι του χρειάζεται. Του δίνεις το δικαίωμα της επιλογής δηλαδή.
Από την άλλη σκεφτόμουν μήπως δεν είναι η καλύτερη ιδέα να τσιμπολογάει από κάτω, εκεί όπου ενδεχομένως έχει πριν κουτσουλίσει και μπορεί να φάει μαζί με τα όστρακα και ακαθαρσίες;
Ναι αυτό δεν είναι και ότι καλύτερο γιατί μπορεί να πάθει καμία μόλυνση αν φάει κάποια κουτσουλιά του. Για αυτό σε ρώτησα εάν έχει σχάρα το κλουβί.
Σήμερα του έβαλα μήλο και με το που το είδε έπεσε με τα μούτρα! Ποια άλλα φρούτα κάνουν καλό; Πως τα στηρίζετε πάνω στο κλουβί; Πχ το μήλο σήμερα ήταν αρκετά ώριμο και το σφήνωσα ανάμεσα στα κάγκελα.
Καλύτερα να μην σφηνώνεις τροφές ανάμεσα στα κάγκελα. Στα pet shop θα βρεις ειδικό μανταλάκι για αυτή την δουλειά. Εναλλακτικά χρησιμοποιείς και ένα απλό μανταλάκι ρούχων. Για ασφαλής τροφές διάβασε εδώ : https://community.petbirds.gr/threa...αρποί-για-τα-πουλιά.26454/page-2#post-2390165

Διάβασα επίσης για αυγό/αυγοτροφή μια φορά τη βδομάδα. Για να καταλάβω βράζω ένα αυγό 15 λεπτά, το λιώνω (ασπράδι και κρόκο μαζί) ανακατεύω με λίγο νερό για να γίνει πιο ρευστό και το βάζω όλο ή το δίνω ανά μέρες;

Διάβασα επίσης για αυγό/αυγοτροφή μια φορά τη βδομάδα. Για να καταλάβω βράζω ένα αυγό 15 λεπτά, το λιώνω (ασπράδι και κρόκο μαζί) ανακατεύω με λίγο νερό για να γίνει πιο ρευστό και το βάζω όλο ή το δίνω ανά μέρες;
Εφόσον έχεις μόνο ένα πουλάκι το σκέτο αυγό το καλύπτει διατροφικά. Θα βράζεις το αυγό δέκα λεπτά και αφού κρυώσει θα το κόβεις στην μέση και θα βάζεις το μισό μέσα στην αυγοθήκη του κλουβιού του. Αυτό θα το κάνεις μια φορά την εβδομάδα και το αυγό θα το αφήνεις κανένα μισάωρο στο κλουβί γιατί μετά αλλοιώνεται.
Γενικά ότι βάζουμε από φαγητό το αφήνουμε πάνω και κάνουν μόνα τους κουμάντο για το πόσο θα φάνε ή πρέπει να το αποσύρουμε για να μην φάνε πολύ και τα πειράξει (όπως πχ στα ψάρια που βάζουν δόσεις);
Εντάξει όσο και να βάλεις δεν θα πάθει κάτι. Μπορείς να υπολογίζεις με το μάτι όμως πόσο μπορεί να φάει για να μην γίνεται άστοχη σπατάλη.

Όταν καθαρίζετε το κλουβί εσωτερικά πχ τον πάτο, βγάζετε έξω τα πουλιά και αν ναι, προσωρινά που τα βάζετε; Γενικά φοβάμαι πολύ να το πιάσω μην το τραυματίσω/στρεσάρω.
Οχι δεν τα βγάζουμε. Και μιας και φτάσαμε στο θέμα του κλουβιού θέλω να σου πω ότι είναι ελαφρώς ακατάλληλο για πουλιά. Και το σχήμα, και το ύψος και το μήκος δεν είναι καλά για ένα καναρίνι. Αν θέλεις μπορώ να σου προτείνω το κατάλληλο κλουβί.
Δεν έχω προλάβει να το πάω ακόμα κτηνίατρο για έλεγχο. Έχω ένα στη γειτονιά μου ο οποίος απ' οτι είδα στο site του δεν αναφέρει κάτι πουλιά. Μπορώ να πάω εκεί (ούτως ή άλλως ένα τυπικό έλεγχο θέλω) ή να προτιμήσω κάποιον από τη λίστα που προτείνετε ως ποιο εξειδικευμένο/έμπειρο
Το πουλί κατά την γνώμη δεν θέλει πτηνιατρο. Και με αυτά που αναφέρεις το βλέπω ζωηροτατο. Παρόλα αυτά μπορείς να επισκεφθείς ένα πτηνιατρο της λίστας μας.
Όσο διαβάζω για τις επιθέσεις από αρπακτικά τόσο παθαίνω σοκ, δεν πίστευα ποτέ οτι είναι τόσο ευάλωτα και εκτεθειμένα! Στη γειτονιά έχουμε πολλές καρακάξες, έχω δει και γερακοειδή οπότε όταν ο καιρός γίνει καλύτερος και βγει στο μπαλκόνι θα έχω φροντίσει να φτιάξω ένα πρόσθετο κέλυφος για να βάλω μέσα το κλουβί. Η σκέψη μου είναι για ένα ξύλινο κουτί κλειστό πάνω και κάτω και με πλέγμα στις υπόλοιπες πλευρές. Τι λέτε;
Ναι πολύ καλή ιδέα. Να επιλέξεις πλέγμα όμως που δεν θα μπορεί κάποιο αρπακτικό να περάσει τα πόδια του μέσα όμως. Κουνελόσυρμα πχ.
 
Καλημέρα, καλή χρονιά !
Όταν καθαρίζετε το κλουβί εσωτερικά πχ τον πάτο, βγάζετε έξω τα πουλιά και αν ναι, προσωρινά που τα βάζετε; Γενικά φοβάμαι πολύ να το πιάσω μην το τραυματίσω/στρεσάρω.
Για να κάνεις την ζωή σου εύκολη και να μην πολυενοχλείς το πουλί θα σου πρότεινα να αγοράσεις μια 60άρα ζευγαρώστρα με αποσπώμενο πάτο και αποσπώμενη σχάρα με κόστος περίπου 20-25 ευρώ, έτσι θα έχει αρκετό χώρο για να πετά και να γυμνάζει τα φτερά του, εσύ θα μπορείς να καθαρίζεις πολύ εύκολα και το πουλί δεν θα έχει επαφή με τις ακαθαρσίες του πάτου του κλουβιού.
Το σουπιοκόκκαλο το χρειάζεται οπωσδήποτε για ασβέστιο ή με τα όστρακα είναι καλυμμένο;
Το κόστος του σουπιοκόκκαλου είναι μικρό, καλό είναι να υπάρχει γιατί είναι πολύ καλή πηγή ασβεστίου και άλλων στοιχείων.
Σήμερα του έβαλα μήλο και με το που το είδε έπεσε με τα μούτρα! Ποια άλλα φρούτα κάνουν καλό; Πως τα στηρίζετε πάνω στο κλουβί; Πχ το μήλο σήμερα ήταν αρκετά ώριμο και το σφήνωσα ανάμεσα στα κάγκελα.
Τα φρούτα να τα δίνεις με μέτρο (λόγω της ζάχαρης που περιέχουν), μια φορά την εβδομάδα είναι αρκετό, τα λαχανικά του κάνουν περισσότερο καλό όπως μπρόκολο, άγρια και άλλα.
Διάβασα επίσης για αυγό/αυγοτροφή μια φορά τη βδομάδα. Για να καταλάβω βράζω ένα αυγό 15 λεπτά,
Αφού το έχεις βράσει το αφήνεις να κρυώσει και μετά κόβεις 1/4 και το βάζεις στην αυγοθήκη, το αφήνεις για 3-4 ώρες και μετά το αφαιρείς γιατί χαλάει ειδικά το καλοκαίρι.
Το υπόλοιπο το φυλάς στο ψυγείο και προσφέρεις άλλη μέρα αφού το έχεις αφήσει να φτάσει σε θερμοκρασία δωματίου.
Δεν έχω προλάβει να το πάω ακόμα κτηνίατρο για έλεγχο.
Αφού δείχνει υγιέστατο δεν υπάρχει λόγος.
 
1. Ανεβάζω τις φωτο από την τροφή, τις βιταμίνες και την άμμο με τα όστρακα που έστρωσα στο ταψάκι μήπως μου προτείνετε κάτι διαφορετικό. Διάβασα για ροκανίδια ή πέλετ, μήπως είναι καλύτερα;

Οι "βιταμινες" που αναφερεις και φαινεται στην φωτο ειναι η αυγοτροφη, η συγκεκριμενη βεβαια ειναι για εξωτικα και παχυντικη για το καναρινι καθως περιεχει φρουτα.
Θα σου προτεινα οταν θα χρειαστεις ξανα τροφες να πας σε πιο γνωστα brands οπως Manitoba,Vadigran,Versele Laga.


2. Το σουπιοκόκκαλο το χρειάζεται οπωσδήποτε για ασβέστιο ή με τα όστρακα είναι καλυμμένο; Από την άλλη σκεφτόμουν μήπως δεν είναι η καλύτερη ιδέα να τσιμπολογάει από κάτω, εκεί όπου ενδεχομένως έχει πριν κουτσουλίσει και μπορεί να φάει μαζί με τα όστρακα και ακαθαρσίες;

Σουπιοκοκκαλο θα εχεις παντα μεσα στο κλουβι.
Προσωπικά αποφευγω την προσβαση των πτηνων με τις ακαθαρσιες τους, αν θελεις μπορεις να προσφερεις την αμμο και τα οστρακα σε ξεχωριστη τροφοθηκη.

3. Σήμερα του έβαλα μήλο και με το που το είδε έπεσε με τα μούτρα! Ποια άλλα φρούτα κάνουν καλό; Πως τα στηρίζετε πάνω στο κλουβί; Πχ το μήλο σήμερα ήταν αρκετά ώριμο και το σφήνωσα ανάμεσα στα κάγκελα.

Το μηλο και τα φρουτα με πολλα σακχαρα θα τα προσφερεις με μετρο.
Θα δεις και εσυ στην πορεια οτι δεν ειναι πρακτικο ουτε για το πουλακι αλλα ουτε και για εσενα (καθαρισμος κλουβιου κτλ)

4. Διάβασα επίσης για αυγό/αυγοτροφή μια φορά τη βδομάδα. Για να καταλάβω βράζω ένα αυγό 15 λεπτά, το λιώνω (ασπράδι και κρόκο μαζί) ανακατεύω με λίγο νερό για να γίνει πιο ρευστό και το βάζω όλο ή το δίνω ανά μέρες;

Νερο βαζουμε μονο στις τροφες που απαιτουν στις οδηγιες χρησης τους την προσθηκη νερου.

5. Γενικά ότι βάζουμε από φαγητό το αφήνουμε πάνω και κάνουν μόνα τους κουμάντο για το πόσο θα φάνε ή πρέπει να το αποσύρουμε για να μην φάνε πολύ και τα πειράξει (όπως πχ στα ψάρια που βάζουν δόσεις);

Τροφες που αλλοιώνονται σε συντομο χρονο (αυγο λαχανικα, φρουτα) τα αφαιρεις σε ευλογο χρονικο διαστημα.
Τα υπολοιπα μενουν διαθεσιμα.

6. Όταν καθαρίζετε το κλουβί εσωτερικά πχ τον πάτο, βγάζετε έξω τα πουλιά και αν ναι, προσωρινά που τα βάζετε; Γενικά φοβάμαι πολύ να το πιάσω μην το τραυματίσω/στρεσάρω.

Οπως ειπαν και τα παιδια πιο πανω θα πρεπει να επιλεξεις ενα κλουβι με αφαιρουμενη σχαρα και συρταρακι.

7. Δεν έχω προλάβει να το πάω ακόμα κτηνίατρο για έλεγχο. Έχω ένα στη γειτονιά μου ο οποίος απ' οτι είδα στο site του δεν αναφέρει κάτι πουλιά. Μπορώ να πάω εκεί (ούτως ή άλλως ένα τυπικό έλεγχο θέλω) ή να προτιμήσω κάποιον από τη λίστα που προτείνετε ως ποιο εξειδικευμένο/έμπειρο;

Δεν χρειαζεται απο την στιγμη που δειχνει υγιες.
Προληπτικα μπορεις να κανεις μια αποπαρασιτωση εαν το επιθυμεις λογω του οτι δεν υπαρχει ιστορικο.

8. Όσο διαβάζω για τις επιθέσεις από αρπακτικά τόσο παθαίνω σοκ, δεν πίστευα ποτέ οτι είναι τόσο ευάλωτα και εκτεθειμένα! Στη γειτονιά έχουμε πολλές καρακάξες, έχω δει και γερακοειδή οπότε όταν ο καιρός γίνει καλύτερος και βγει στο μπαλκόνι θα έχω φροντίσει να φτιάξω ένα πρόσθετο κέλυφος για να βάλω μέσα το κλουβί. Η σκέψη μου είναι για ένα ξύλινο κουτί κλειστό πάνω και κάτω και με πλέγμα στις υπόλοιπες πλευρές. Τι λέτε;

Οι ξυλινες πλευρες της κατασκευης σου δεν βοηθουν στον επαρκη φωτισμο του κλουβιου,θα πρεπει να το λαβεις υπ'οψιν αυτο.

Το καλοκαίρι θα χρειαστεί και σίτα για κουνούπια;

Κατηγορηματικα, ναι!
 
1. Ανεβάζω τις φωτο από την τροφή, τις βιταμίνες και την άμμο με τα όστρακα που έστρωσα στο ταψάκι μήπως μου προτείνετε κάτι διαφορετικό. Διάβασα για ροκανίδια ή πέλετ, μήπως είναι καλύτερα;
Η άμμος που έχεις είναι αποκλειστικά για το κλουβί και όχι για να την τρώει. Αν θέλεις να συνεχίσεις να χρησιμοποιείς, υπάρχουν και μεγαλύτερες συσκευασίες που οικονομικά συμφέρουν περισσότερο. Ρίξε μια ματιά αν θέλεις σε sites pet shop, συνήθως η περιγραφή της κατηγορίας που τα έχουν είναι κάτι σαν «Υγιεινή» ή «Διάφορα», στην υποκατηγορία «Υποστρώματα». Επίσης για να μη την αλλάζεις συνέχεια μπορείς να πάρεις ένα φτυαράκι για καθαρισμό άμμου, απομακρύνει τις ακαθαρσίες, συμπληρώνεις αν χρειάζεται λίγη και την αλλάζεις όλη μια φορά τη βδομάδα.
Η άμμος που τρώνε είναι συνήθως σε κάποια υποκατηγορία «Άμμοι-Όστρακα» και τη βάζεις σε μια μικρή θήκη (αυγοθήκη πχ) και τρώει από εκεί.


6. Όταν καθαρίζετε το κλουβί εσωτερικά πχ τον πάτο, βγάζετε έξω τα πουλιά και αν ναι, προσωρινά που τα βάζετε; Γενικά φοβάμαι πολύ να το πιάσω μην το τραυματίσω/στρεσάρω.
Δε νομίζω πως υπάρχει λόγος να το βγάζεις. Βγάζεις ότι βγαίνει και το καθαρίζεις και κάνεις και το κλουβί με γρήγορες αλλά ήρεμες κινήσεις και χωρίς να δείξεις ότι θέλεις να πιάσεις το καναρινάκι. Θα φοβηθεί λιγάκι στην αρχή, αλλά μετά θα συνηθίσει αφού θα δει ότι δε προσπαθείς να πειράξεις. Περισσότερο θα φοβηθεί νομίζω αν προσπαθήσεις να το πιάσεις και το βάλεις σε άλλο κλουβί.

8. Όσο διαβάζω για τις επιθέσεις από αρπακτικά τόσο παθαίνω σοκ, δεν πίστευα ποτέ οτι είναι τόσο ευάλωτα και εκτεθειμένα! ….
Υπάρχουν και έτοιμα προστατευτικά που μπορείς να πάρεις, κρεμάς το κλουβί στον τοίχο και «απέξω» το προστατευτικό, το οποίο δεν ακουμπά στο κλουβί, αφήνει κενό γύρω γύρω. Αλλά δεν έχω δοκιμάσει για να πω την αλήθεια οπότε δε ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι, αν κάποιος άλλος εδώ το έχει, ας μας πει.

Το καλοκαίρι θα χρειαστεί και σίτα για κουνούπια;
Αν θα το έχεις μόνιμα έξω το καλοκαίρι, νομίζω πως από απόγευμα και μετά που βγαίνουν τα κουνούπια, χρήσιμη θα είναι. Επίσης μπορείς να το ψεκάζεις με κάποιο αντιπαρασιτικό για προστασία όλη μέρα. Χρησιμοποιώ αυτό που σου έγραψα σε προηγούμενο μήνυμα, που το θεωρώ αρκετά ελαφρύ, χωρίς τοξικά συστατικά. Δε θέλω να κάνω διαφήμιση αλλά επειδή σε στιγμή απελπισίας που με είχαν κατατσιμπήσει και δεν έπιανε τίποτα να γλιτώσω, ψεκάστηκα με αυτό…δε με πλησίασε τίποτα μετά…(προφανώς δε προτείνω σε κανέναν να κάνει το ίδιο!).
 

Σχετικά θέματα

Back
Top