Διατροφή Προβιοτικα - Μαρκες - Εταιριες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης scorp
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

scorp

PB Member
Εγγραφή
31 Ιαν 2007
Μηνύματα
207
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα. Δε θέλω να ανοιξουμε για 100στή φορά την κουβέντα περί χρησημότητας των προβιοτικών. Θα ήθελα κάποια συγκεκριμένη ονομασία σκευάσματος. Θα ήθελα επίσης να ξέρω αν μπορώ να βρώ και σε κοινό φαρμακείο, και αν ναι πως μεταβάλλεται η δοσολογία σε σχέση με αυτήν που περιγράφεται για ανθρωπο;
Αντιμετώπισα σοβαρό πρόβλημα με ένα πουλάκι μου το οποίο πήρε 20 σερί ημέρες αντιβίωση (10 μέρες μια και επειδή δεν αντέδρασε 10 μέρες άλλη η οποία και δόξα τω θεώ είχε τα κατάλληλα αποτελέσματα). Αυτή τη στιγμή το πουλί αν εξαιρέσεις μια μικρή πτερόρροια που είναι κατά τη γνώμη μου φυσιολογική δείχνει σε πολύ καλή κατάσταση και θα ήθελα μόλις βγάλω αύριο την τελευταία αντιβίωση κατευθείαν να του δώσω προβιοτικό. Επειδή δε ξέρω πετ-σόπ που να ανοίγει Κυριακή, θα ψάξω σε φαρμακείο. Περιμένω το ταχύτερο δυνατό τις απαντήσεις σας για συγκεκριμένο σκεύασμα και δοσολογία. Ευχαριστώ.
 
Το ultra levure το προμηθευτηκα. Το άλλο σε τι δοσολογία χρησημοποιείται, ξέρεις;Έτσι ώστε αν το βρώ να ξέρω πως θα το χρησημοποιήσω. Και κάτι τελευταίο. Έστω πως έχω στα χέρια μου και τα δυο και ξέρω τις δοσολογίες. Με ποιο θα ξεκινούσες;
 
αν εννοεις το beneflora να παρεις σε σκονη.Εχει νομιζω και καψουλες. Βεβαια αυτο εχει ποικιλια απο λακτοβακιλλους οπως και αλλα σκευασματα που ειναι απο εταιριες για πουλια. Δεν το εχω χρησιμοποιησει γιανα εχω αποψη. Οπως και τα αλλα. Μονο το ultra levure το αρχισα κατω απο εκτακτες συνθηκες και μετα καθησα να το ψαξω λιγο παραπανω. Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι πρεπει κατα τη διαρκεια και μετα απο αντιβιωση. Για προληψη ασθενειων οι λακτοβακιλλοι αρκει να ειναι σε πραγματικα "ζωντανο σκευασμα" ειναι πιο καταλληλοι. Αν το ψαξεις (το beneflora)να πεις οτι ειναι προιον της ortis. υπαρχει και στην "κτηνιατρικη "(πετσοπ στο περιστερι) το grow more νομιζω με ποικιλια λακτοβακιλλων και αλλων προβιοτικων αλλα δεν το εχω στη λιστα γιατι εχει και βιταμινες που μου φανηκαν αρκετες σε δοσολογια και γω ειμαι πολυ "ευαισθητος" στο προβλημα των υπερβιταμινωσεων. Θα το ψαξω λιγο. Να δω τι γινεται με μικροτερη δοσολογια. Πληροφοριες για αρκετα αποτα αλλα σκευασματα υπαρχουν στα αρθρα "φαρμακα -συμπληρωματα" στην πρωτη σελιδα του petbirds
 
Εισαι ωραίος ρε φίλε. Ευχαριστώ. Πόσες μέρες συνεχόμενα το χρησημοποιώ το ultra-levure; Η κάψουλα διαλύεται με το περίβλημμά της ή το ανοίγω το περίβλημα και βάζω το περιεχόμενο;
 
Back
Top