Γενικά Προβλήματα ηθικής

Και ακόμα έχουμε δρόμο με την μαντεμουαζελ.. Αλλά δε ξέρω μου φάνηκε αδιανόητο κ μόνο που μου το πρότεινε! Τον ειχα που τον ειχα θυμό.. Τώρα απογινε!

Ααα, καλά! Αυτο ειναι σιγουρο! Έχεις να δεις πολλα ακόμα! Εκεί που θα ειναι μελι γαλα, θα "σκοτώνονται" και μετα ξανά τα ιδια! Είπαμε, εχουν και αυτά προσωπικότητα! Όσο για τον εκτροφέα,( και χωρις να θελω να θίξω τους εκτροφείς μιας και δεν ειναι όλοι ίδιοι), ειναι επαγγελμα! Δεν είσαι ικανοποιημένη από το "προϊόν" σου λεει; Στο αλλάζω!
 
Δεν πιστεύω ότι είναι θέμα του εκτροφέα.Αν δεν μεγάλωσε στο χέρι και σου είπε ψέματα μπορεί να έχεις δίκιο αλλά αν μεγάλωσε στο χέρι και τώρα για τους δικούς της λόγους είναι επιθετική είναι άλλο πράγμα. Μπορεί να είναι αυτός ο χαρακτήρας του συγκεκριμένου πουλιού. Για εμένα από τη στιγμή που σου λέει έλα να την αλλάξεις δείχνει ότι δεν σε έχει γραμμένη αλλά θέλει να είσαι ευχαριστημένη με την οποιαδήποτε συναλλαγή σας και να μην έχεις παράπονο. Καλώς κάνει από τη μια κακώς από την άλλη γιατί το ζωντανό θα γίνει χειρότερα όταν θα πάει πίσω και δεν ξέρεις που θα καταλήξει. Οπότε για εμένα αφού δεν τίθεται θέμα υγείας και απλά χαρακτήρα του πουλιού να μην το δώσεις πίσω.Ακόμα και θέμα υγείας να υπήρχε προσωπικά δεν θα το άλλαζα αλλά θα του το έλεγα να ξέρει ότι δυσαρρεστήθηκα. Τα ζώα δεν είμαι της λογικής να επιστρέφοντε γιαυτό θέλει προσοχή όταν τα αγοράζουμε.Βέβαια εγώ τα βλέπω ρομαντικά τα πράγματα.Άλλοι μπορεί να το βλέπουνε αλλιώς.
Μικρή είναι ακόμα και πιστεύω μπορεί να αλλάξει. Το πως θα το βρεις εσύ. Οι παπαγάλοι θέλουνε πολύ υπομονή και πίστεψέ με ακόμα και νευρική να μείνει θα βρεις τα κουμπιά της.Χρόνο μαζί θέλει να μάθεται ο ένας τα χούγια του άλλου. Όπως στις σχέσεις των ανθρώπων...
 
Έτσι, έστω κι ετεροχρονισμένα. Αν ήμουν ο εκτροφέας και μου έκαναν παράπονα για το πουλάκι που διέθεσα, θα ήθελα να το πάρω πίσω, μόνο και μόνο γιατί θα σκεφτόμουν ότι δεν το θέλουν και τόσο πολύ και επομένως δεν θα περνά καλά. Ρομαντικό ή όχι, έτσι θα σκεφτόμουν. Εννοείται ότι απαντώ δυνητικά, διότι σαφέστατα από την κάτοχο δηλώθηκε το ακριβώς αντίθετο με την ιδέα του να αλλάξει το πουλί.
 
Δεν θα θιξω κανεναν εκτροφεα ουτε σκοπευω ποτε να το κανω αλλα οταν μεγαλωνουμε τα πουλακια βλεπουμε τους χαρακτηρες τους.
Μερικα δεν ειναι οπως τα φανταζωμαστε και οπως θα τα θελαμε.
οπως και δεν το συστηνουμε στον υποψηφιο αγοραστη.
Εγω στην θεση του εκτροφεα θα σου ελεγα κρατα το εαν θες και να σου στειλω και ενα αλλο.
Πιστευω πως με τον καιρο θα ηρεμησει η μικρη παρεα με τον παιδαρο
 
Χολα λοιπόν και πάλι! Πέρασε ο καιρός για να μιλάμε για τη Σου.. Από τη πρώτη μέρα που βρήκε τη θέση της στο σπίτι βρήκε τη θέση της και στη καρδιά μας.. Είναι απλα διαφορετική και οσο μεγαλώνει τώρα όλο αλλάζει.. Παντα όμως μας κάνει κ γελάμε... Δε θα την άλλαζα που να τσιριζε όλη την ώρα.. Που να μασάγε τα παντα.. Που να μην μας ήθελε.. Εγώ σε κουτάκι από σοκολατάκια δεν την ξανά έβαζα.. Να τη γυρίσω πίσω.. Μεγαλώνει πια. Γίνεται δεσποινίς. Έχει δεθεί απόλυτα με τον σποτ και δε με απασχολεί αν δε με πολύ θελει. Έχουμε τη ρουτίνα μας.. Θα με ξυπνήσει να της ανοίξω 6:00 το πρωί.. Θα βγουν έξω θα κάνουν τα δικά τους.. Είναι πια μέλη της οικογένειας.. Ο σποτ τη μαθαίνει να πετάει.. Δε θα την έδινα για 100 ημέρα μπατζι..
 
Back
Top