Γενικά Προβλήματα με ζεμπράκι - γνώστες παρακαλώ βοηθήστε

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης D.K.
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Γκολφης Νικόλαος λέγεται.

Ο συγκεκριμένος κτηνίατρος δεν ''ειδικεύεται'' στα πουλιά... Ασχολείται και με ομοιοπαθητική για ζώα (κάποτε τον είχα συμβουλευτεί για την περίπτωση του Μάριου)

Μένω Χολαργό.
Επισκέφτηκα ένα γιατρό που αναλαμβάνει και πτηνά, δεν του βρήκε κάτι. Δυσκολεύτηκα πολύ να βρω γιατρό που να ασχολείται με μικρά πτηνά. Πέραν αυτού υπάρχει μια κλινική ζώων που αναλαμβάνει και πτηνά, ωστόσο μου έλεγαν πέρα από την εξέταση να το αφήσω για διάφορες εξετάσεις και ζητούσαν ποσά που ομολογώ πως δεν έχω την δυνατότητα να διαθέσω.

Η τοποθεσία που μένεις (Χολαργός), αλλά και η γενικότερη περιγραφή σου, μου δίνει την εντύπωση πως πρόκειται για το ιατρείο της Patrichia Gray το
Animal Medical Center (κοντά στο μετρό).
Εύχομαι περαστικά!
 
@D.K. γιατί έχεις τοποθετήσει φωλιά μέσα στο κλουβί;

Έχω την εντύπωση πως τα ζεμπρακια γενικώς αρέσκονται να κοιμούνται σε φωλιές ασχέτως αναπαραγωγής.
 
Πιστεύω ότι η ύπαρξη της φωλιάς μπορεί να τον μπερδεύει και να του ξυπνάει το ένστικτο της αναπαραγωγής επίσης υπάρχει ο κίνδυνος η φωλιά να γίνει εστία μικροβίων αν παραμείνει στο κλουβί για μεγάλο χρονικό διάστημα.
 
Πιστεύω ότι η ύπαρξη της φωλιάς μπορεί να τον μπερδεύει και να του ξυπνάει το ένστικτο της αναπαραγωγής επίσης υπάρχει ο κίνδυνος η φωλιά να γίνει εστία μικροβίων αν παραμείνει στο κλουβί για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Ίσως Γιάννη, όμως από όσο έχω διαβάσει το συγκεκριμένο είδος προτιμάει φωλιές για να κουρνιάσει και να κοιμηθει. Τουλαχιστον αυτή είναι η συμπεριφορά του στη φυση. Αν τώρα σε ένα κλουβί υπάρχει ζευγάρι, σίγουρα η φωλιά θα ξυπνήσει τα αναπαραγωγικά τους ένστικτα. Βέβαια τα συγκεκριμένα πουλάκια είναι ασταμάτητα και ακόμα και να μην υπάρχει φωλιά, θα μπουν στην ταϊστρα και θα της κάνουν κατάληψη, όπως φαίνεται και σε μια φωτογραφία του φίλου μας. 😂
 
Σήμερα πώς είναι το πουλί;
Στα ίδια: κοιμάται πολύ, είναι συχνά αναπουπουλιασμένο ή φουντωμένο, δεν κελαηδάει.
Τα 2 πρώτα τα έκανε από τον πρώτο καιρό αλλά ήταν ζωηρό, φαγανό και κελαηδούσε - τώρα όμως τα κάνει πολύ συχνά.
Μίλησα με γιατρούς και έχω σκοπό να το πάω Δημητριάδη την Δευτέρα.

Ο συγκεκριμένος κτηνίατρος δεν ''ειδικεύεται'' στα πουλιά... Ασχολείται και με ομοιοπαθητική για ζώα (κάποτε τον είχα συμβουλευτεί για την περίπτωση του Μάριου)
Δεν είπα ότι ειδικεύεται, απλώς ήταν ο μόνος σε λογική απόσταση (πήρα γύρω στα 12 τηλέφωνα) που είπε ότι δέχεται να εξετάσει πτηνό.
Όντως το άλλο είναι το medical center.

Ευχαρίστώ για τις ευχές!

γιατί έχεις τοποθετήσει φωλιά μέσα στο κλουβί;
Είχε εξαρχής την τάση, όπως φαίνεται στην φωτό να κάθεται με τις ώρες μέσα στην ταίστρα του. Οπότε προκειμένου να τον κάνω να μην κάθεται πάνω στο φαγητό του, αλλά και επειδή διάβασα πως τους αρέσουν τα καινούρια πράγματα, του έφτιαξα ένα σπιτάκι που το κρέμασα στο πάνω μέρος του κλουβιού.

Το έχει λατρέψει και περνάει άπειρο χρόνο εκεί, τόσο που πλέον σκεφτόμαστε να το βγάζουμε που και που. Ωστόσο όποτε το έχουμε δοκιμάσει κάνει γίνεται ανήσυχο και κάνει σαματά μέχρι να το βάλουμε πάλι, και επειδή δεν είναι καλά προτίμησα να μην το στρεσάρω...

επίσης υπάρχει ο κίνδυνος η φωλιά να γίνει εστία μικροβίων αν παραμείνει στο κλουβί για μεγάλο χρονικό διάστημα.
Την καθαρίζουμε μια στο τόσο και αλλάζουμε το lining (απλό χαρτί τουαλέτας) για τον ίδιο λόγο.
Αν όμως πιστεύετε πως μπορεί να το βλάψει τότε θα το αφαιρέσω και θα βρω κάτι άλλο να του βάζω!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Στα ίδια: κοιμάται πολύ, είναι συχνά αναπουπουλιασμένο ή φουντωμένο, δεν κελαηδάει.
Τα 2 πρώτα τα έκανε από τον πρώτο καιρό αλλά ήταν ζωηρό, φαγανό και κελαηδούσε - τώρα όμως τα κάνει πολύ συχνά.
Μίλησα με γιατρούς και έχω σκοπό να το πάω Δημητριάδη την Δευτέρα.
Sorry, έχω μπερδευτεί λίγο με τα θέματα και δεν έχω πολύ χρόνο. Εσύ είσαι Δημήτρη που είσαι "με τα πόδια" δλδ που δεν έχεις κάποιο μέσο, αλλά παρόλα αυτά θα πας στον Δημητριάδη από Χολαργό (νομίζω);
Αν ναι, και αν μετακινηθείς με μετρό μέχρι τον σταθμό της Δάφνης, τι θα έλεγες να πήγαινες σήμερα το απόγευμα κατά τις 18,30 (που έχω χρόνο) ώστε να σε μεταφέρω ο ίδιος με το αυτοκίνητο από Σταθμό Μετρό Δάφνης στο Ιατρείο του και, αν δεν αργήσουμε πολύ, πάλι πίσω στη Δάφνη;
Το πρόβλημα μου είναι ότι μάλλον δεν θα μπορώ το ίδιο τη Δευτέρα, και ότι ίσως με τα συμπτώματα που λες, θα ήταν καλύτερα να δεις τον Γιατρό πιο άμεσα. Θα προσπαθήσω να σου στείλω πμ με το τηλέφωνό μου, αν και μάλλον θα πρέπει να μιλήσουμε μηνύματα από το τηλέφωνο διότι για πολλές ώρες μετά τις 8,00 θα μου είναι αδύνατη η προφορική επικοινωνία. Σου στέλνω τώρα...
 
Από τη στιγμή που δεν διαθέτεις μεταφορικό μέσο (και ούτως ή άλλως), θα σου πρότεινα να πας στο Περιστέρι (Αχιλλέας Ακρίβος) το ιατρείο βρίσκεται κοντά στο σταθμό μετρό Άγιος Αντώνιος
 
Εν τέλει δεν τα κατάφερε...

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και την διάθεση να βοηθήσετε, το εκτίμησα πολύ.
 
Back
Top