Γενικά Προβληματισμος με το καναρι μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης stelios3
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

stelios3

Banned
Εγγραφή
14 Ιουλ 2009
Μηνύματα
22
Πόλη
Πειραιάς
Μου εδωσαν ενα καναρινι στην αρχη ολα καλα αλλα εδω και 5 με 6 μερες εχει βγαλει ενα πριξιμο στο ποδαρι του κοντα στον αστραγαλο και στην ακρη ειναι σαν να εχει βγαλει καπαλο οπως της πληγες μας. Το πηγα σε ενα πετ σοπ και μου ειμαι οτι εχει βγαλει μουρια και αυτο μεταδιδεται απο τα περιστερια.Αν καποιος ξερει να μου τι ειναι αυτο...
Εχω ξενερωσει λιγο και λεω να το δωσω και να αγορασω ενα αρσενικο με 25 ευρω.
ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ">
 
μπορει να ειναι ο Ο ιός της ευλογιάς στα πουλιά που αυτην την εποχη θεριζει βαλε αν θες μια καθαρη φωτογραφια.
Εχω ξενερωσει λιγο και λεω να το δωσω και να αγορασω ενα αρσενικο με 25 ευρω.
καλυτερα μην το αφησεις στην τυχη του βοηθησε το και θα του περασει.
 
πηγαινε στο φαρμακειο και πες να σου φτιαξουν διαλυμα γλυκερινης και ιωδιου 10 προς 1 (αν θυμαμαι σωστα) και κανε του πρωι -απογευμα επαλειψη και στα δυο ποδια. Αν εχεις βιταμινες βαλτου στο νερο για 5 μερες. Μπανακι να περναει καμμια ωρα απο την επαλειψη και μετα. Απομακρυνε αμεσως αν υπαρχει αλλο πουλακι στο κλουβι(δεν αναφερεις αλλα για σιγουρια στο λεω). Μην ανησυχεις αν εχεις παιδια, δεν εχει σχεση με την ανθρωπινη ευλογια, δεν ειναι το ιδιο στελεχος
 
στελιο φωτο να βαλεις, αλλα εχει ευλογια, ελπιζω μονο σε ξηρη μορφη (dry pox). Απομονωσε το απο τυχον αλλο και κανε καθαρισμο και απολυμανση στο κλουβι
 
έβαλα φωτό για πείτε μου τώρα τι είναι αυτό
 

Συνημμένα

  • 04082009066.webp
    04082009066.webp
    38,4 KB · Προβολές: 169
η φωτο δεν ειναι καλη αλλα οσο φαινεται κατα 99.99999% ειναι αυτο που σου ειπαμε☹
 
εβαλα καινουργια φοτο για να μου πειτε τι εναι αυτο στο ποδαρακι του
 

Συνημμένα

  • 05082009067.webp
    05082009067.webp
    47,2 KB · Προβολές: 151
προσθεσε και 0.000001 % στο υπολοιπο 99.999999 και εχει τωρα πια 100% ξηρη ευλογια (ελπιζω μονο αν δεν εμφανιστουν και εσωτερικα προβληματα και εχει την "υγρη μορφη"). Ισχυει η περιποιηση που σου προτεινα ανωτερω
 
σευχαριστω



εβαλα κατι φωτο απο ενα καινουργιο καναρινι πεσς μου αν ξερεις τι ρατσα ειναι
 
https://community.petbirds.gr/threads/Κίτρινος-όγκος-στον-αστράγαλο-αρσενικού-καναρινιού.15649/
δες κ δω την περιπτωση της τζενης.

δεν ειχε βαλει φωτο βεβαια- δεν ξερουμε πως ηταν-
αλλα μ αυτα που εγραφε, πηγε το μυαλο μας αρχικα σε ευλογια.
και τελικα ηταν αρθριτιδα...😎
η διαγνωση ενος γιατρου ειναι πιο σιγουρη.

Εχω ξενερωσει λιγο και λεω να το δωσω και να αγορασω ενα αρσενικο με 25 ευρω.ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ
αν θες ν αγορασεις καινουριο καναρινακι κ μπορεις να το φροντισεις σωστα, καν'το :)
αλλα γιατι να μην φροντισεις κ αυτο που εχεις;
σιγουρα οι ασθενειες των πτηνων μας,
μας δυσκολευουν κ μας φοβιζουν, αλλα με τις καταλληλες συμβουλες κ τη φροντιδα μας ολα γιατρευονται -αν τα κοιταξει κανεις εγκαιρως :)
 
Στέλιο... Είναι ανώριμο να το δώσεις πριν καν προσπαθήσεις να το βοηθήσεις...

Πήρες ενα καναρινάκι, περίμενες οτι δεν θα χρειαστεί ποτέ ιατρική βοήθεια;

Αν το νεό καναρινάκι που θα αγοράσεις, παρουσιάσει το ίδιο ιατρικό πρόβλημα τι θα κάνεις; Θα το δώσεις και θα πάρεις άλλο μεχρι να πετύχεις το άτρωτο;

Φιλικά, σου λέω πως πρεπει να παλέψεις να το γιατρέψεις, και το καναρινάκι να είσαι σίγουρος πως θα σου το "επιστρέψει"...

Συγνώμη, αλλά δεν έπρεπε να μπεις στον κόσμο των καναρινιών αν δεν είσαι διατεθιμένος να ξοδέψεις χρόνο & χρήμα για την φροντίδα τους...


υγ
Η συγκεκριμένη θεραπεία του δεν εχει τρομέρα έξοδα...

Αν είχες πα΄ρει ένα πιο μεγάλο ζωάκι για συντροφιά τι θα έκανες;
 
αυτο πουμου εδωσαν φενοταν ταλεπωρημενο ειχε αυτο στο ποδαρικι του και ειχε χτυπησει και το κεφαλακι του... Δηλαδη δεν ειχε καθολου τριχομα στο κεφαλι του... Εκανα βλακεια που το πειρα απο την αρχη...



η κοκκινη τροφη που πουλανε τι ειναι; βιταβινες σαν την αυγοτροφη;
τι να του δινω;
 
η κοκκινη τροφη που πουλανε τι ειναι;
κατι... Που κ να σου δωσουν δωρο ακομα, δεν θα πρεπει να το χρησιμοποιησεις. (οπως κ τις αντιστοιχες κιτρινες χυμα)
εχει αμφίβολη εως μηδαμινη θρεπτικη αξια κ πολλα λιπαρα.
ασχετα αν αρεσει στα πουλια.

δες στο φορουμ περι διατροφης καναρινιων.
εχει πολλα θεματα :)
 
Στελιο μου επέτρεψέ μου να σε διορθώσω. Τα πουλιά δεν εχουν τρίχωμα, αλλα φτερωμα. Για να δυναμωσει λοιπον το φτέρωμα τους, εκτός απο τη καλη διατροφή βοηθάει και το καθημερινό μπάνιο με αυτο Bio-bad (Orlux) . Εναλλακτικα μπορείς να ριχνεις στην μπανιερα τους δυο τρεις σταγόνες μυλόξυδο
 
Back
Top