Γενικά Προβληματισμος με το καναρι μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης stelios3
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
δες τις 2 φωτο που εβαλα και πες μου αν μπορεις! jk 21
στελιο σου απαντησα πιο πανω :Con/sed: δεν το ειδες; η γνωμη μου ειναι οτι υπαρχει ξηρη ευλογια(με ευχαριστησες κιολας 🙂.

ευα σχεδον παντα συμφωνουμε για την αναγκη γιατρου σε μη καθαρες περιπτωσεις(ιδιως στα γαστρεντερικα). Εδω ειναι καθαρη περιπτωση.Ειχα κρουσμα και περυσι και φετος που με το διαλυμα γλυκερινης ιωδιου που μου ειχε προτεινει ο κ μακης (αλλα και το εχω διασταυρωσει σε παρα πολλες ιστοσελιδες και πανεπηστημιων) τα πουλακια το ξεπερασαν
 
ευα σχεδον παντα συμφωνουμε για την αναγκη γιατρου σε μη καθαρες περιπτωσεις(ιδιως στα γαστρεντερικα).εδω ειναι καθαρη περιπτωση . Ειχα κρουσμα και περυσι και φετος που με το διαλυμα γλυκερινης ιωδιου που μου ειχε προτεινει ο κ μακης (αλλα και το εχω διασταυρωσει σε παρα πολλες ιστοσελιδες και πανεπηστημιων) τα πουλακια το ξεπερασαν
Δημητρη, μια που εχεις προσωπικα την εμπειρια της ευλογιας, μαλλον ξερεις κατι παραπανω.
εγω την 'ξερω' απο περιπτωσεις αλλων.
οπως εχω πει κ σ αλλο ποστ μου, δεν μου ετυχε μεχρι στιγμης (κ ελπιζω να μην μου τυχει)
απλα, σε οσες ετυχε να δω,το εξογκωμα ηταν στις ακρες των δαχτυλων οχι στον αστραγαλο.
γι αυτο περασα κ την περιπτωση της τζενης στο σχετικο λινκ. 😉

παντως ετσι κ αλλιως, εγω θα πηγαινα σε γιατρο να το δει.
 
ευα στα δακτυλα ηταν και τα δικα μου αλλα εχω διαβασει οτι βγαινουν σε οποιοδηποτε μερος των ποδιων και γενικα των γυμνων σημειων καθως και κοντα στο ραμφος και στο ματι. Θα εμπαινα και γω σε σκεψη αθριτικων(κιτρινος ογκος) αν δεν εβλεπα το πιο σκουρο καυκαλο που εχει σχηματιστει. Αν ο φιλος θελει και μπορει να το παει σε γιατρο ας το κανει. Ισως του συστησει και καποια ειδικη αντιβιωση για προστασια απο δευτερογενεις λοιμωξεις αν κρινει οτι το πουλακι την εχει αναγκη(η αληθεια ειναι οτι ο ογκος ειναι αρκετα μεγαλυτερος απο τη δικια μου εμπειρια).

θα ηθελα και γω να συμπορευτω με τις παρενεσεις των αλλων παιδιων στο να προσεξει ο φιλος μας το πουλακι να γινει καλα, πριν να σκεφτει την αγορα καποιου νεου. Κατι τετοιες καταστασεις μας φερνουν πιο κοντα σε αυτα τα πλασματα, ενω ειναι κινητρο μεσα απο διαδικτυακο ψαξιμο να μαθουμε περισσοτερα. Τοσο το περσινο κρουσμα οσο και καποιο λειλαντ (κυπαρισσοειδες δεντρακι)που πριν χρονια εχασα ηταν αφορμες να ψαχτω περισσοτερο σε ξενη επιστημονικη αρθρογραφια για τα πουλια και για την αλλη μου αγαπη τα φυτα 😉
 
τι να κάνω; Το καναρι μου ολο τροει μπορειτε να μου πειτε γιατι;
 
αν και καλα ηταν να ειχες ανοιξει ενα νεο ποστ , αν συγχρονως εχει φουσκωμενα τα πουπουλα του και ειναι νωχελικο τοτε μαλλον εχει προβλημα στο γαστρεντερικο, σκουληκια ή κοκκιδια
 
Εσύ όταν αρρώστησες σε δώσανε και πήραν ένα άλλο υγιή σίγουρα όχι εάν δεν μπορείς να φροντίσεις αυτό ότι και να πάρεις την ίδια τύχη θα έχει
 
τα πουλια μετα απο την θεραπεια απο ευλογια και αφου ζησουνε, μπορουμε να τα ζευγαρωσουμε; λογικα ΟΧΙ, και αν τα κρατησουμε δεν υπαρχει περιπτωση να το μεταδοσουν στα αλλα πουλια; τωτε τι γινονται αυτα τα πουλια;
 
Back
Top