Φροντίδα Προετοιμασία για την κατασκευή κλουβιού για Κοκατίλ

mitsos12

PB New Member
Εγγραφή
26 Ιουν 2018
Μηνύματα
14
Πόλη
Ηράκλειο
Hello people!
Βρίσκομαι πριν την απόκτηση ενός ήμερου κοκατιλ. Αφού απογοητεύτηκα με τα κλουβιά της αγοράς λόγο και τιμής, αλλά και άνεσης, αποφάσισα να κατασκευάσω ένα μόνος μου, μιας και μου αρέσει να ασχολούμαι με τέτοια. Το συγκεκριμένο κλουβί θα έχει διαστάσεις 60x50x100 (μxπxυ) ίσως και παραπάνω ύψος. Θα αποτελείται από καδρονάκια (ναι ξέρω, θα το ροκανίζει) και μάλλον κουνελόσυρμα ή κάτι παρόμοιο. Το ότι θα είναι ήμερο σημαίνει ότι θα περνάει αρκετή ώρα καθημερινά εκτός κλουβιού, σε σταντ ή playground. Παρατηρήσεις; Επίσης θα ήθελα να βάψω μαύρο τα καδρονάκια οπότε τι να χρησιμοποιήσω ώστε να μην βλάψει το φιλαράκο μου;
 
Το κλουβί του κοκατιλ μου το πηρα 50Ε 47.5×47.5×86 με ανοιχτή οροφη
Προτιμώ όμως κάτι πιο ευρύχωρο και για την άνεσή του, αλλά επίσης σε περίπτωση που αποφασίσω να του βρω παρέα, να είναι αρκετό το κλουβι.
 
Αν το θέμα δεν είναι οικονομικό, αυτό εδώ είναι πολύ καλό petsupermarket.gr/7621/προϊόντα/κλούβα-παπαγάλων-94χ63χ160cm.html
 
Παιδιά, αρχικά να βοηθήσουμε τον Μήτσο σε αυτό που θέλει να κάνει. Αν κάποιος έχει αντίστοιχη εμπειρία από κατασκευή κλουβιού, ας μας πει την εμπειρία του, τα λάθη που ίσως έχει κάνει κατά την κατασκευή ή αν υπάρχει κάτι που παρέλειψε και θα ήθελε να το είχε κάνει από την αρχή.
 
Θα αποτελείται από καδρονάκια
Θα σου πρότεινα να ψάξεις για γωνιά αλουμινίου για τον σκελετό, έχει το πλεονέκτημα ότι δεν ξεβάφει, είναι εύκολο στην διαχείριση του και δεν τρώγεται :)
Πιστεύω ότι η διαφορά στην τιμή σε σχέση με το ξύλο δεν θα είναι ιδιαίτερα μεγάλη.
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
Αν το θέμα δεν είναι οικονομικό, αυτό εδώ είναι πολύ καλό petsupermarket.gr/7621/προϊόντα/κλούβα-παπαγάλων-94χ63χ160cm.html
Είναι όντως πολύ ικανοποιητικό αλλά θέλω να έχει συγκεκριμένες διαστάσεις κλπ, λόγο του σημείου που θα μπει το κλουβί, αν καταλαβαίνετε τι εννοώ :)
Παιδιά, αρχικά να βοηθήσουμε τον Μήτσο σε αυτό που θέλει να κάνει. Αν κάποιος έχει αντίστοιχη εμπειρία από κατασκευή κλουβιού, ας μας πει την εμπειρία του, τα λάθη που ίσως έχει κάνει κατά την κατασκευή ή αν υπάρχει κάτι που παρέλειψε και θα ήθελε να το είχε κάνει από την αρχή.
Ευχαριστώ για την κατανόηση😉
Θα σου πρότεινα να ψάξεις για γωνιά αλουμινίου για τον σκελετό, έχει το πλεονέκτημα ότι δεν ξεβάφει, είναι εύκολο στην διαχείριση του και δεν τρώγεται :)
Πιστεύω ότι η διαφορά στην τιμή σε σχέση με το ξύλο δεν θα είναι ιδιαίτερα μεγάλη.
Όταν λες γωνία αλουμινίου; Δηλαδή;
 
ωραία μια χαρά!
Μια ερώτηση ακόμα: πως θα τα ενώσω ώστε να σχηματίσουν σκελετό? Με ηλεκτροκολληση;
 
Με ηλεκτροκολληση;
Όχι ηλεκτροκόληση!
από εργαλεία θα χρειαστείς:
1. ένα δράπανο και μύτες βιδώματος
2. σιδεροπρίονο
3. λίμα
από υλικά :
βίδες αυτοδιάτρητες
index.webp
αφού έχεις καταλήξει στις επιθημητές διαστάσεις κόβεις τις κάθετες πλευρές και τις οριζόντιες.
στις οριζόντιες κόβεις τις άκρες ώστε να σχηματίσεις γωνία 45 μοιρών.
alfer 01040 a.webp


ενώνεις τον σκελετό με τις βίδες, βιδώνοντας απο το εσωτερικό προς το εξωτερικό μέρος του κλουβιού.
ότι περισεύει από τις βίδες το κόβεις και το λιμάρεις.
πρέπει να δώσεις προσοχή στο γώνιασμα των πλευρών.

καλή επιτυχία!
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ , Γιάννη, έχω πάθει διπλό σοκ, αφενός γιατί τίποτα δεν κατάλαβα, μια και τίποτα δεν σκαμπάζω από τέτοια πράγματα, και αφετέρου που είσαι τόσο λεπτομερειακός, και πραγματικά μπράβο σου για αυτό:)
 
στην τοποθέτηση των οριζόντιων κοματιών στο ίδιο επίπεδο.
ΑΑΑΑ καταλαβα ναι σωστό.
το κουνελοσυρμα να το δέσω με σύρμα ή να το περάσω μεσα απο βίδες στο σκελετό;
ή και τα δυο
 
να το περάσω μεσα απο βίδες στο σκελετό
Nαί, τοποθετείς το πλέγμα στο εσωτερικό του σκελετού και βιδώνεις τεντώνοντας το κουνελόσυρμα.
οι βίδες πάντα από το εσωτερικό προς τα έξω.
Ένας άλλος τρόπος είναι να τοποθετήσεις το κουνελόσυρμα έξωτερικά του σκελετου και να το στερεώσεις με πριτσίνια.
Ο δεύτερος τρόπος είναι πιό εύκολος αλλά ο πρώτος τρόπος θα έχει πιό ωραίο αισθητικό αποτέλεσμα.
 
Θα το κάνω με τον πρώτο τρόπο λόγο εμφάνισης 😉
Οκευ παιδιάά. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Ξεκινάω σιγά σιγά, για οποιοδήποτε προβληματάκι ή απορία προκύψει, θα επιστρέψω, αλλιώς όταν με το καλό γίνει progress!
 
Παντως οι διαστασεις που εγραψες στην αρχη ειναι μια χαρα! Καλη αρχη!
Ευχαριστώ!
υπάρχει μια μικρή περίπτωση βέβαια να αλλάξουν οι διαστάσεις επειδή ίσως αλλάξω το σημείο που θα μπει το κλουβί αλλα θα ειναι και παλι οκ οι διαστάσεις πιστεύω (δεν τις ξερω ακομα). Ετσι κι αλλιώς το πουλάκι θα περνάει και αρκετή ωρα εκτος κλουβιου οποτε είμαστε κομπλέ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: zack27
Τελεια! Ενημερωνε μας για τη προοδο!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Μεγάλη προσοχή στα υλικά που θα χρησιμοποιήσεις... Προτίμησε το ανοξείδωτο κουνελόσυρμα. Μπορει να είναι πιο ακριβό αλλα αντέχει περισσότερο στο χρόνο, δε μαυρίζει, καθαρίζεται ευκολότερα και δεν οξειδώνεται σε βάθος χρόνου.
Στο πάτο του κλουβιου πιο πρακτικό θα ήταν να βάλεις σχάρα με οριζόντια κάγκελα και όχι κουνελόσυρμα για να σε διευκολύνει κατα πολύ στο καθάρισμα γιατί στα τετραγωνάκια θα συσσωρεύονται πιο ευκολα οι κουτσουλιές και σε συνδυασμό με τα πουπουλάκια θα καθαρίζεται πιο δύσκολα.
Καλό είναι να μη χρησιμοποιήσεις χρώμα αν βάλεις ξύλινους δοκούς...όχι για να μη βαφτει το φιλαράκι σου αλλά για να μην έρχεται σε επαφή και το προκαλέσει κακό.
 
Back
Top