Αναπαραγωγή Προετοιμασία και ταίριασμα του ζευγαριού μου Κοκατίλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης patilas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

patilas

PB Member
Εγγραφή
23 Νοε 2014
Μηνύματα
1.406
Πόλη
Λευκάδα
Καλησπέρα στην ομάδα όπως προσέξατε κάποιοι είμαι στην προσπάθεια δημιουργίας ένος. Ζευγαριού κοκατιλ παραθέτω τα πουλάκια ν μου πείτε αν η επιλογή Είναι σωστά από θέμα ράτσας! Ερωτήσεις ποτέ ενώνω το ζευγάρι ποια προετοιμασία πρέπει ν ακολουθήσω και από ποτέ ν ξεκινήσω πως θα κατάλαβα ότι είναι έτοιμα να ενωθούν;

246D9A82-C128-48A9-BBB6-D8E1B1371366.webp B4B5BED0-0E48-4D57-9563-B884056AF701.webp
 
Πολύ ωραίο ζευγαράκι, να σου ζήσουν!
Τι ηλικία έχει καθένα πουλί;
 
  • Like
Αντιδράσεις: lina
Άρα από ηλικία είναι εντάξει.
Προς το παρόν θα φροντίσεις να κάνεις την σταδιακή γνωριμία του ζευγαριού, θα κρατήσεις βέβαια καραντίνα, γιατί δεν είναι μόνο για θέματα υγείας αλλά και για να συνηθίσουν τα πουλιά το διαφορετικό μικροβιακό φορτίο.
Ακόμα η περίοδος καραντίνας θα τους δώσει την ευκαιρία να γνωριστούν ακουστικά κατ' αρχή και οπτικά στη συνέχεια μεταξύ τους.
Εφόσον έχεις δύο υγιή πουλάκια, θα φροντίσεις την καλή τους διατροφή, αυτή που πρέπει πάγια να τους προσφέρεις, σουπιοκόκκαλο εννοείται απαραιτήτως κυρίως στο θηλυκό.
Δύο υγιή πουλιά, εφόσον γνωριστούν σωστά και ταιριάξουν, την κατάλληλη εποχή θα αναπαραχθούν, δηλαδή γύρω στις αρχές της άνοιξης.
Πρόσεξε τις ώρες και τη διάρκεια του ύπνου τους, μη μπερδευτεί το θηλυκό σου και με την παρουσία του αρσενικού έρθει σε πρόωρη άγονη ωοτοκία.
Θα σου δώσουν και τα παιδιά περισσότερες συμβουλές.
Με το καλό!
 
Θα έλεγα να προσέξεις πάρα πολύ καλά το τι θα κάνεις και το πως θα το κάνεις. Προχθές συνάντησα μια παλιά φίλη για την οποία είχα μεσολαβήσει να της χαρίσουν ένα θηλυκό κοκατίλ και στη συνέχεια της πήρα δώρο έναν αρσενικό. Δυστυχώς το θηλυκό πουλάκι έκανε συνεχώς αυγά από την άνοιξη έως πριν από λίγο καιρό (πιο πολλά από 20 στον αριθμό) και στο τέλος πέθανε. Νομίζω ότι ο zack27 , ως εκτροφέας είναι και ο πλέον ειδικός να σου απαντήσει στο ερώτημά σου.
 
Απο θεμα μεταλλαξης ειναι μια χαρα δεν εχεις κανενα θεμα! Ηλικιακα ειναι μια χαρα επισης! Τωρα οπως σου ειπε κ η Μαρια θα πρπεει να γινει σωστα το σταδιο της γνωριμιας! Εφοσον κρατησεις καραντινα δλδ μακρυα το ενα απο το αλλο τοτε θα φερεις κοντα τα κλουβια ωστε να βλεπονται! Αφου σιγα σιγα υπαρχξει ενδιαφερον (που δε θα αργησει ειμαι σιγουρος) θα τα βαλεις στο ιδιο κλουβι. Ολο αυτο το διατημα η διατροφη ειναι βασικη! φρουτα, λαχανικα, αυγο και φυσικα τους σπορους τους!
 
Απο θεμα μεταλλαξης ειναι μια χαρα δεν εχεις κανενα θεμα! Ηλικιακα ειναι μια χαρα επισης! Τωρα οπως σου ειπε κ η Μαρια θα πρπεει να γινει σωστα το σταδιο της γνωριμιας! Εφοσον κρατησεις καραντινα δλδ μακρυα το ενα απο το αλλο τοτε θα φερεις κοντα τα κλουβια ωστε να βλεπονται! Αφου σιγα σιγα υπαρχξει ενδιαφερον (που δε θα αργησει ειμαι σιγουρος) θα τα βαλεις στο ιδιο κλουβι. Ολο αυτο το διατημα η διατροφη ειναι βασικη! φρουτα, λαχανικα, αυγο και φυσικα τους σπορους τους!
Πες μας αν γίνεται και για τις θερμοκρασίες, φωτεινότητα χώρου, διάρκεια ύπνου
 
Θα έλεγα να προσέξεις πάρα πολύ καλά το τι θα κάνεις και το πως θα το κάνεις. Προχθές συνάντησα μια παλιά φίλη για την οποία είχα μεσολαβήσει να της χαρίσουν ένα θηλυκό κοκατίλ και στη συνέχεια της πήρα δώρο έναν αρσενικό. Δυστυχώς το θηλυκό πουλάκι έκανε συνεχώς αυγά από την άνοιξη έως πριν από λίγο καιρό (πιο πολλά από 20 στον αριθμό) και στο τέλος πέθανε. Νομίζω ότι ο zack27 , ως εκτροφέας είναι και ο πλέον ειδικός να σου απαντήσει στο ερώτημά σου.

Αυτο που λες μπορει να τυχει αλλα δε ξερω πως αντιμετωπισε το θεμα η κοπελα! Δλδ επρεπε να εχουν γινει κινησεις για να σταματησει να κανει αυγα το πουλακι!
 
Η διαρκεια υπνου των πουλιων δεν αλλαζει 10-12 ωρες! Τωρα για τη θερμοκρασια εξαρταται και απο το χωρο που βρισκονται! Αν ειναι σε εσωτερικο χωρο δεν υπαρχει προβλημα αν μπουν στη διαδικασια του ζευγαρωματος και λιγο πριν την ανοιξη! Αν βρισκονται σε εξωτερικο χωρο απο ανοιξη κ μετα οι συνθηκες ειναι ευνοικες!Η διαρκεια της μερας σε συνδυασμο με τη πλουσια διατροφη ευνοουν το ζευγαρι ωστε να προχωρησει σε αναπαραγωγη! Επειδη τα εχω τα πουλια σε εσωτερικο χωρο, το μονο που κανω την εποχη της αναπαραγωγης ειναι να αυξανω τη διαρκεια του φωτισμου λιγο παραπανω ωρα! Κατα τα αλλα ξυπνανε με το φως της ημερας και κοιμουνται με τη δυση του ηλιου!
 
Καραντινα όπως σου είπε και η Μαρία παραπάνω και για τους λόγους που σου είπε...
Εγω ακολουθώ τα παρακάτω και έχω φτιαξει τις παρακάτω συμβουλευτικές οδηγίες...

Πως θα φέρουμε σε επαφή 2 πουλιά που γνωρίζονται για πρώτη φορά.
Η γνωριμία ενός πουλιού που μόλις έφτασε στο σπίτι μας, απαιτεί πρόγραμμα γνωριμίας με εκείνα που ήδη προϋπάρχουν σε αυτό. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική γιατί έχουμε να κάνουμε με διαφορετικά πουλιά, διαφορετικούς χαρακτήρες και συνήθειες. Θα πρέπει όμως να ακολουθούμε κάποια προσεκτικά βήματα ώστε να αποφύγουμε παράξενες συμπεριφορές, διαμάχες, μελαγχολίες και επιθετικότητες.
Αν πρόκειται για γνωριμία που στόχο της έχει την ένωση ενός νέου ζευγαριού ίσως τα πράγματα είναι λίγο πιο εύκολα. Υπάρχουν όμως περιπτώσεις που έρχεται κοντά μας και ένα πουλί ίδιου φύλλου με εκείνο που ήδη έχουμε στη συντροφιά μας και εκεί τα πράγματα ίσως είναι λίγο πιο δύσκολα.
Θα πρέπει λοιπόν να ακολουθήσουμε ένα πρόγραμμα γνωριμίας, αφού πρώτα έχουμε περάσει το στάδιο της Καραντίνας.
-Καλό είναι,όσο βρίσκονται τα πουλιά σε καραντίνα να μπορούν να ακούσουν το ένα το άλλο ώστε να αρχίσει να υπάρχει ένα είδος επικοινωνίας και το προϋπάρχον πουλί να συνηθίζει και να προετοιμάζεται για τις αλλαγές που θα του συμβούν.
-Μετά τη καραντίνα, θα πρέπει να έρθουν λίγο πιο κοντά και να μπορούν να έχουν οπτική επαφή.
-Λίγες μέρες μετά πλησιάζουμε λίγο πιο κοντά τα κλουβιά για να ενισχύσουμε την επικοινωνία μεταξύ τους.
-Συνεχώς παρατηρούμε συμπεριφορές και αντιδράσεις και ανάλογα προχωράμε.
-Μέλημα μας είναι το προϋπάρχον πουλί, γιατί εκείνο θα πρέπει να μη νιώσει ως εισβολέα το νέο πουλί στο δικό του χώρο(σπίτι) και ότι θα χάσει το "μονοπώλιο".
-Καλό είναι να ασχολούμαστε πρώτα με εκείνο και μετά με το νέο πουλί.Άλλωστε το νέο πουλί βρίσκεται σε νέο χώρο που δε γνωρίζει και όλα του είναι σχεδόν καινούρια.
-Τις επόμενες μέρες και αν τα πουλιά είναι εξημερωμένα, μπορούμε να αφήσουμε ελεύθερο στο χώρο το παλιό φίλο μας ώστε να κάνει μόνος του αναγνωριστική επαφή από πιο κοντά. Το πιθανότερο είναι να πετάξει ή να πλησιάσει το κλουβί του νέου για να τα "πουν" πιο στενά.

-Αφού η παραπάνω κίνηση έχει ακολουθηθεί μερικές φορές και αφού έχουμε δείγμα ότι όλα κυλούν ομαλά, αφήνουμε και τα 2 πουλιά ελεύθερα στο χώρο για άμεση επαφή. Πάντα υπό την εποπτεία μας και έτοιμοι να επέμβουμε σε περίπτωση συμπλοκής. Πολύ πρακτικό είναι η ύπαρξη ενός στάντ - παιχνιδότοπου, οπού και θα είναι το κοινό σημείο συνάντησης για λίγες μέρες και μέχρι να δούμε ότι μπορούμε να συγκατοικήσουν(εάν είναι αυτός ο στόχος μας)

- Επόμενη κίνηση είναι να προσπαθήσουμε να γνωρίσουμε το κλουβί του παλιού μας φίλου στο νέο. Κάτι που είναι πολύ σημαντικό και θέλει προσοχή για να επιτρέψει την είσοδο του νέου στο χώρο του και φυσικά να μη το νιώσει ως εισβολέας. Αυτό θα πρέπει να γίνεται από λίγο κάθε μέρα μέχρι που θα δούμε ότι όλα είναι οκ και δεν υπάρχουν κακές συμπεριφορές,όπως διαμάχες-τσακωμοί, δεν αφήνει το παλιό να φάει τροφή,του μαδάει φτερά, κ. Α
-Αφού σιγουρευτούμε ότι έχει αποδεχτεί το ένα το άλλο ολοκληρώνουμε τη συγκατοίκηση με τη πρώτη διανυκτέρευση. Στη οποία και πάλι θα είμαστε σε θέση να επέμβουμε αν χρειαστεί.

Όλα τα παραπάνω τα ακολουθούμε συνήθως σε κλουβιά που έχουμε μέσα στο σπίτι και που η επαφή μας με τα πουλιά είναι καθημερινή και ουσιαστική. Με πουλιά που ζουν σε μεγάλες κλούβες και έχουν τη δυνατότητα να πετάξουν και να μοιραστούν μεγάλες επιφάνειες, απαραίτητες για τα κυριαρχικά τους ένστικτα, διαφέρει.

Ποτέ μη βάλετε νέο πουλί στο κλουβί του παλιού, απευθείας από το κουτάκι μεταφοράς ενός πετ σοπ ή εκτροφέα... Εγκυμονεί*** πολλούς κινδύνους.
 
Σας ευχαριστώ πολύ όλους σίγουρα θα μπορούσα μα απευθύνω προσωπικά στον zack27 αλλά θα ήταν μείον για το φορούμ και για πόλους που θα έχουν την ίδια απορεια! Καραντίνα υπάρχει ήδη από την άλλη η εκτροφή μου είναι εξωτερική κλείνει με μπαλκονόπορτες φιλοξενεί 30 πουλιά για μα καταλάβετε το μέγεθος τις και όταν ανοίγουν υπάρχει σίτα η οποία προστατεύει όταν υπάρχει αέρας ανοίγω μόνο το τζαμί στην επάνω πλευρά για ανακύκλωση αέρα όποτε θερμοκρασίας και φωτισμός θα κάνει η φύση την δουλειά τις νομίζω... ήδη και μόνο από τα πολλαπλά σφυρίγματα του που η κυρία τρώει σίδερα και καλή με την σειρά της ίσως τον ψάχνει 😀! Υπάρχει περίπτωση το ζευγάρι να μην ταιριάξει δηλ να έχουμε ένα φιλικό ζευγάρι το ένα προς το άλλο αλλά ν μην έρθουν σε να παραγωγή ; Υπάρχει κάποιο στάνταρ από τις δυο μεταλλάξεις τι απογόνους θα πάρω ;
 
Παντα υπαρχει η πιθανοτητα ενα αρσενικο πουλι και ενα θυληκο να μην ταιριαξουν! Εχουν και αυτα το χαρακτηρα τους! Αν γινει σωστη γνωριμια συνηθως δεν υπαρχει προβλημα!
Δε ξερω αν η θυληκια σου ειναι φορεας wf η pied! Ξερεις να μας πεις;
 
Κατλαβα όποτε σωστή γνώριμα η μικρή δεν γνωρίζω ξέρω ότι είναι Ελληνόπουλο από το δαχτυλίδι τώρα περιοχή θα σας γελάσω το μόνο που βλέπω οπτικά είναι πτι εκτός του κεφαλιού το υπόλοιπο σώμα είναι προς το αχνο λευκό
 
Κοιτα το πιο πιθανο ειναι να εχει και γονιδιο pied. Οποτε παιντακια θα σου βγαλουν σιγουρα! Επισης οποιο πουλακι εχει cinnamon(το πιο καφε δλδ χωματισμο) θα ειναι σιγουρα κοριτσι! Επισης και αρχεγονα θα βγαλουν! Αυτα με βαση τα οσα γνωριζουμε μπορω να σου πω! Βεβαια ποτε δε ξερεις μπορει να εχει και καμια εκπληξη! Θα δειξει!
 
Κοιτα το πιο πιθανο ειναι να εχει και γονιδιο pied. Οποτε παιντακια θα σου βγαλουν σιγουρα! Επισης οποιο πουλακι εχει cinnamon(το πιο καφε δλδ χωματισμο) θα ειναι σιγουρα κοριτσι! Επισης και αρχεγονα θα βγαλουν! Αυτα με βαση τα οσα γνωριζουμε μπορω να σου πω! Βεβαια ποτε δε ξερεις μπορει να εχει και καμια εκπληξη! Θα δειξει!
Κατλαβα όντως ποτέ δεν ξέρεις ευχαριστω πολύ
 
  • Like
Αντιδράσεις: zack27
Παναγιώτη αν ακολουθησεις τη διαδικασία σωστά και χωρίς βιασύνες τα οδηγήσεις προς ζευγάρωμα..όλα θα πάνε καλά !
Το κάθε πουλάκι είναι μοναδικό και διαφορετικό ακόμα και από τα αδέλφια του οποτε και συμπεριφέρεται διαφορετικά σε κάθε φάση της ζωής του. Εμείς ακολουθούμε ένα μπουσουλα τον οποίο και προσαρμόζουμε-διαφοροποιούμε ανάλογα με το κάθε πουλί.
Τα βασικα ώστε το ζευγάρι σου να προχωρήσει σε γέννα είναι...
-Να έχουν δεθεί μεταξύ τους και θα το καταλάβεις ΄όταν τα δεις να κοιμούνται δίπλα διπλα... Να τρώνε μαζί και να καθαρίζει το ένα το άλλο.
-Να νιώσουν ασφάλεια στο χώρο που ζουν και όταν αισθανθούν οτι δεν απειλείται το σημείο της φωλιάς τότε θα προχωρήσουν σε γέννα. Εδώ θα προσέξεις να υπάρχει σταθερό σημείο και όχι αλλαγές, μετακινήσεις του κλουβιου ή αντικειμένων που επηρεάζουν τη ρουτίνα τους.
-Τα 3 βασικά που επηρρεάζουν και ενεργοποιούν τα πουλια στη φύση να αναπαραχθουν είναι οι θερμοκρασία...η υγρασία και το ημερήσιο φώς...όταν αυτά υπάρχουν στα σωστά ποσοστά,τότε έχουμε τις ιδανικές συνθήκες και το ζευγάρι μας προχωράει με μεγαλύτερες πιθανότητες επιτυχίας τόσο στη γέννηση -εκκολαψη των αυγών,όσο και στο μεγάλωμα των νεοσσών, χωρίς να εξαντλείται.
-Τα βοηθάμε και τα διεγείρουμε με τη διατροφική προετοιμασία που πρέπει να ακολουθήσουμε ώστε να τους δημιουργήσουμε το αίσθημα της αφθονίας και να νιώσουν δυνατά και έτοιμα να φέρουν νεοσσούς στη ζωή έχοντας τη δυνατότητα να τους αναθρέψουν εφόσον υπάρχει αφθονία και ποικιλία τροφής.

Και φυσικά ουτε λόγος να προχωρήσουμε σε αναπαραγωγή αν υποψιαζόμαστε οτι το ζευγάρι μας ή κάποιο από τα 2 πουλια δεν είναι καλά στη υγεία του...
 
Να ενημερώσω το θέμα μου! Και να αναφέρω ότι το ζευγάρι έχει σε διατροφική προετοιμασία! Όχι τόσο έντονη αλλά σταδιακή Τρώνε αυγό μια φορά την εβδομάδα και πρασινάδα τρεις! Και άλλη μια φορά την εβδομάδα τους κάνω μια φρούτο σαλάτα με λίγο καλαμπόκι! Ααα τους δινω και λίγα καρύδια μέσα στην εβδομάδα επειδή καεί κρύο ακόμα! Μήπως βιάζομαι λίγο τα πάω τρένο;
 
Νομίζω ότι εφόσον τα πουλιά ειναι σε εσωτερικό χώρο κι αν επιτρέπουν οι ηλικίες τους, μπορεις κι εσυ στην περίπτωση που ξεμυτίσει στην πορεια κάποιος νεοσσός έστω και σε μη κατάλληλη απο φωτισμό εποχή, να ρυθμίσεις για όσο χρειάζεται τη φωτεινότητα στον χώρο τους. Απλά μην βιαστείς να βάλεις φωλιά, ώστε το ζευγάρι να ειναι Φούλ απο τα απαραίτητα διατροφικά στοιχεία που απαιτούνται. Και φυσικά το θηλυκό δεν χρειάζεται να κανει πολλές γέννες, οποτε μην βάλεις εκτός εποχής φωλιά. Με άλλα λογια προετοίμαζέ τα σταδιακά για την Άνοιξη.
 
Και να αναφέρω ότι το ζευγάρι έχει σε διατροφική προετοιμασία!
Δεν ακολουθούμε τέτοιο πρόγραμμα στους παπαγάλους, χορταρικά και λαχανικά, καθώς και μικρές μερίδες ξηρούς καρπούς, δίνουμε πάντα, αφορά την βασική τους διατροφή μαζί με τους σπόρους.
Απλά ενισχύουμε λιγάκι το αυγό, κυρίως γιατί πολλοί παπαγάλοι δεν τρώνε αυγοτροφή και για να μάθουν να την ταΐζουν στους νεοσσούς.
Έχεις διαβάσει το σχετικό άρθρο για τη διατροφή; https://community.petbirds.gr/threads/Η-διατροφή-των-παπαγάλων-από-τον-tony-silva.22447/
Από άποψη εποχής, δεν υπάρχει πρόβλημα παρά μόνο για το κατακαλόκαιρο. Αν θα προχωρήσεις ή όχι είναι δικό σου θέμα, όμως αν ξεκινήσουν, δύσκολα θα τα σταματάς και σκέψου αν θέλεις μια τέτοια προοπτική για τους παπαγάλους σου ή προτιμάς να τους χαρείς λιγάκι "ανύπαντρους" :)
 
Πρώτον είναι σε εξωτερικό χώρο το έχω αναφέρει παλιότερα νε εξωτερικές συνθήκες. Δουλεύω αλλά πλήρως εξοπλισμένες για όλα τα ενδεχόμενο στην ουσία φυσικό φωτισμό και θερμοκρασία! Τα πουλιά είναι σε ξεχωριστά κλουβιά! Άρα για φωλιά δεν κάνω κουβέντα θέλω να τα έχω ντούρασελ που λεμε για όταν θα έρθει η ώρα τους
 
Back
Top