Φροντίδα Προετοιμασίες για το pacific blue parrotlet που περιμένω

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Tzimisce
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Tzimisce

PB New Member
Εγγραφή
27 Σεπ 2019
Μηνύματα
55
Πόλη
Αθήνα
Ένα καινούργιο πουλάκι έρχεται, ένα μικρό pacific blue parrotlet που περιμένω να απογαλακτιστεί.
Αφού σε 10 ημέρες περίπου θα το πάρω, είπα να ξεκινήσω τα ψώνια.

cage_small.webp

Προς το παρόν του έχω πάρει αυτό το κλουβί, (το Φαίδων της κλουβοτεχνικής είναι), μία ξύλινη πατήθρα και αυτή την τροφή.
Από το Pet Shop ήταν κατηγορηματικοί, ότι δεν πρέπει να πάρω καν δεύτερη πατήθρα, ούτε κάποιο snack, τουλάχιστον για τις πρώτες 2 -3 ημέρες.
Πόσο μάλλον παιχνίδια ή κάτι άλλο που θα το απασχολεί.
Και ότι αργότερα, αν θέλω, μπορώ να του βάλω μία πλαστική πατήθρα από αυτές που έχει.

Καινούργιος στο χόμπι, έχω διαβάσει τόσα εδώ μέσα που έχω αγχωθεί, αλλά δεν βρίσκω τα startups...
Θα χρειαστώ κάτι άλλο για αρχή;
Έκανα κάποιο λάθος στην τροφή;
Στο κλουβί;
Γιατρέ μου θα ζήσει; 😂
 
Με το καλό να δεχτείς το μικρό σου φιλαράκι Μιχάλη!

Το κλουβί δεν είναι κακό, να ξέρεις πως πάντα είναι καλύτερο το μήκος-πλάτος από το ύψος.
Η πατήθρα είναι πολύ χοντρή, από τη στιγμή μάλιστα που δεν έχεις αγοράσει και κάποια λεπτότερη... Να του βάλεις διαφορετικών διαμέτρων, θα σου κάνω ένα σχέδιο διαμόρφωσης του χώρου (για να καταλάβεις τι εννοώ.
Σε σχέση με τα παιχνίδια δεν χρειάζεται ν΄αγοράσεις, μπορείς μόνος σου να κατασκευάσεις (δέσε με σχοινάκι ένα δυο χαρτάκια, η κομματάκια από καλαμάκι) ένα δυο απλά-μικρά, ώστε να έχει κάτι ν΄απασχολείται τον πρώτο καιρό, χωρίς όμως να τρομάξει αφού είναι μωρό (θα πάρεις μικρά παιχνίδια και θα του τα γνωρίσεις, εκτός κλουβιού πρώτα, μετά τα κρεμάς).
Από τη στιγμή που περιμένεις να πάρεις το πουλάκι από τον εκτροφέα, προτείνω να τον συμβουλευτείς και για την τροφή.
Το πουλί πρέπει ήδη να τρέφεται μόνο του όταν το πάρεις, οπότε πες του να σου πει το είδος τροφής που του δίνει.
Προτείνω ακόμα να καθαρίσεις το κλουβί και να του το πας ώστε να το μάθει στον εκεί χώρο, για να μη του πέσουν όλες οι αλλαγές ταυτόχρονα (περιβάλλον-κλουβί-μεταφορά κτλ).
 
Ευχαριστώ. :)

Έχω ήδη φωτογραφία, μαζί με το αδελφάκι του.

parrotlet.webp

@Sissy να του βάλω και μία πλαστική πατήθρα που έχει στη συσκευασία του κλουβιού; Δεν βρήκα πιο λεπτή, αυτή τουλάχιστον ήταν η πιο λεπτή στις δύο άκρες που κάνει.
Περιμένω πρώτα να ξεκινήσει να τρώει μόνο του σπόρους και μετά να το πάρω. Δεν θέλω να διακινδυνέψω να χαθεί μία ψυχούλα!
Το έχω προγραμματίσει με τέτοιο τρόπο, ώστε να το αφήσω μόνο του να μάθει το χώρο για κανένα μήνα και μετά να πέσουν οι διακοπές των παιδιών (Χριστούγεννα) και η δική μου άδεια.
Στον χώρο που θα τον βάλω υπάρχει πάντα κάποιος, έχουμε και την τηλεόραση, δεν νομίζω να βαρεθεί ποτέ.

BTW, στον ίδιο χώρο υπάρχει και Home Cinema, που όσο νάναι, έχει φασαρία, σκοτάδι κλπ.
Όταν το χρησιμοποιώ να μεταφέρω το πουλάκι σε άλλο δωμάτιο ή θα του δημιουργώ περισσότερο στρες από την μετακίνηση;
Για παιχνίδι προβλέπω να έχει το δωμάτιο των παιδιών...
Δεν νομίζω ότι μπορεί να υπάρξει μεγαλύτερη παιδική χαρά για αυτό. :D
room.webp
 
Καλώς να το δεχτείς!
Τον δικό μου τον μετακινώ κάθε μέρα (σε άλλο δωμάτιο κοιμάται και στο δικό μου όλη μέρα)... Διάλεξε ένα ήσυχο δωμάτιο να κοιμάται 12 ώρες το βράδυ...
 
Έχω ήδη φωτογραφία, μαζί με το αδελφάκι του.
[automerge]1570097076[/automerge]
Ψυχούλες μουυυ😍 Τι όμορφα που είναι.. Και τα δικά μου αδερφάκια είναι. Γιατί δεν τα παίρνεις και τα 2; Κρίμα είναι να χωρίζεις την οικογένεια.. :)
 
Το άλλο είναι κλεισμένο για άλλο... κοπάδι. :)

Ήσυχο δωμάτιο, όταν δεν υπνοβατούν τα παιδιά, είναι η κρεβατοκάμαρά τους.
Εκεί μπορώ να το αποσύρω κατά τις 9:30 που πάνε για ύπνο, αλλά στις 8 θα πρέπει να το βγάζω πάλι έξω για να μην μένει μόνο του.
Όχι ότι θα έχει μετά φασαρία στο σαλόνι...
Αν και δεν νομίζω να έχει ιδιαίτερο θέμα αν κοιμάται 11 ώρες αντί για 12 κάθε μέρα. :)
 
oo.webp
Σχοινένια λεπτή πατήθρα
Ξύλινες πατήθρες (κόβονται)
Ανοξείδωτα μπολ (+μεγαλύτερα)
Για όστρακα-κάρβουνο
. Μόνο μία πόρτα έχει το κλουβί;... Μεγάλο ελάττωμα!
Για μπάνιο και τοποθέτηση λαχανικών-φρούτων
...Αυτά γι΄αρχή και βλέπουμε! 🙂


. Για παιχνίδι προβλέπω να έχει το δωμάτιο των παιδιών...
Δεν νομίζω ότι μπορεί να υπάρξει μεγαλύτερη παιδική χαρά για αυτό. :D
View attachment 67191
*BTW, στον ίδιο χώρο υπάρχει και Home Cinema, που όσο νάναι, έχει φασαρία, σκοτάδι κλπ.
Όταν το χρησιμοποιώ να μεταφέρω το πουλάκι σε άλλο δωμάτιο ή θα του δημιουργώ περισσότερο στρες από την μετακίνηση;

Δεν συνίσταται τόσο ''φορτωμένος'' χώρος, τους αρχικούς μήνες τουλάχιστον. Κρύβει πολλές παγίδες για ένα άπειρο πουλί!
* Ναι, να μεταφέρεις αλλού το πουλί, στρες δεν θα πάθει από την μετακίνηση αλλά όλα τα παραπάνω 😉
[automerge]1570099340[/automerge]
Αν και δεν νομίζω να έχει ιδιαίτερο θέμα αν κοιμάται 11 ώρες αντί για 12 κάθε μέρα. :)
Εγώ, χρόνια τώρα τα κοιμίζω πάνω από 12... (και είμαι κάθετη σε αυτό)
 
Το κλουβί ανοίγει τελείως από πάνω.
Οπότε, να του πάρω μία σχοινένια κούνια, που θα εκτελεί και χρέη πατήθρας όταν είναι ανοιχτό;
Αν πάρω απλά χοντρό σχοινί και φτιάξω διάφορα να παίζει δεν είναι το ίδιο;

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και το σχέδιο!
Εννοείς να βάλω την ξύλινη πατήθρα κάθετα από εκεί που την έχω τώρα, σωστά;
Σκέφτομαι να του τα παίρνω σιγά σιγά, ένα ένα, για να μην το μπουκώσω με πράγματα και να αφήσω και τα μικρά να του τα παίρνουν σαν "δώρο".
 
Το κλουβί ανοίγει τελείως από πάνω.
Το είδα, προσωπικά δεν θα το άνοιγα... Αντιθέτως θα χρησιμοποιούσα ως παιχιδότοπο το πάνω μέρος (όπως κάνω στα περισσότερα κλουβιά μου) και θα έβαζα χαρτί για τις κουτσουλιές του μικρού.

*Αν πάρω απλά χοντρό σχοινί και φτιάξω διάφορα να παίζει δεν είναι το ίδιο;
**Εννοείς να βάλω την ξύλινη πατήθρα κάθετα από εκεί που την έχω τώρα, σωστά;
**Σκέφτομαι να του τα παίρνω σιγά σιγά, ένα ένα, για να μην το μπουκώσω με πράγματα και να αφήσω και τα μικρά να του τα παίρνουν σαν "δώρο".
*Δεν κατάλαβα, ίδιο με τι;
**Αυτή ή κάποια άλλη μακρύτερη από κάγκελο σε κάγκελο (πίσω-εμπρός)
***Βεβαίως, αλλά ένα δυο ψιλοπαιχνιδάκια θα τα χρειαστεί

1570101597157.webp 1570101644608.webp 1570101680271.webp

Χειροποίητα παιχνίδια παπαγάλων (ιδέες και κατασκευές μου)

Ενδεχομενοι κινδυνοι απο παιχνιδια παπαγαλων
 
* Ίδιο με τις σχοινένιες πατήθρες.
Η δεύτερη πόρτα γιατί είναι απαραίτητη;

Μόλις συντονιστεί λίγο με τον χώρο θα αρχίσει σίγουρα η μεγάλη να του φτιάχνει παιχνίδια από σχοινί χαρτιά και καλαμάκια.
Δεν είναι επικίνδυνα αυτά όμως να τα φάει;
Το σχοινί πως ξέρουμε ότι δεν θα βλάψει το πουλάκι;
Αγχώθηκα... 😂
 
* Ίδιο με τις σχοινένιες πατήθρες.
**Η δεύτερη πόρτα γιατί είναι απαραίτητη;

Μόλις συντονιστεί λίγο με τον χώρο θα αρχίσει σίγουρα η μεγάλη να του φτιάχνει παιχνίδια από σχοινί χαρτιά και καλαμάκια.
***Δεν είναι επικίνδυνα αυτά όμως να τα φάει;
****Το σχοινί πως ξέρουμε ότι δεν θα βλάψει το πουλάκι;
Αγχώθηκα... 😂
*Αν μπορείς να φτιάξεις σχοινένιες πατήθρες, γιατί όχι...
**Για διάφορους λόγους που αντιλαμβάνεσαι κατά τη χρήση (προσωπικά θέλω πάνω μία).
***Δεν τα τρώνε, παίζουν.
****Να το βλάψει κατά ποια έννοια; Εννοείται πως δεν θα έχει μάκρος, ώστε να κινδυνεύει να τυλιχτεί με αυτό...
 
Tα παιχνιδια και τα αξεσουαρ που προοριζονται για τα ζωα ειναι φτιαγμενα απο υλικα ασφαλη γι αυτα.
Αυτο εφ'οσον τα προμηθευομαστε απο τα αναλογα καταστηματα βεβαια γιατι κυκλοφορουν και ακαταλληλα προιοντα γενικα.
 
Ευχαριστώ και πάλι.
Διαβάζω, διαβάζω, διαβάζω, μήπως και καταφέρω να κάνω ευτυχισμένο το πρώτο μου ήμερο πουλάκι και βρίσκω διάφορα...

Άνοιξα την τροφή εχθές και είδα ότι είναι τίγκα στους ηλιόσπορους και τα μπισκοτάκια!
Να το ταΐζω με αυτή, τουλάχιστον στην αρχή;
Να πάρω κάποια άλλη και να την έχω να ηρεμεί, όταν π.χ. στην καθαριότητα που λογικά θα αγχώνεται στην αρχή;
Να του την αναμίξω με κάποια χωρίς ηλιόσπορους και μπισκοτάκια;
Ή να την πετάξω;
Ο εκτροφέας μου είπε εχθές να του πάρω αυγοτροφή... εννοώντας ΚΑΙ αυγοτροφή ή να το ταΐζω μόνο με αυτή;
 
Εννοεί και αυγοτροφη, δύο τρεις φορές την εβδομάδα. Εγώ για ένα πουλάκι θα προτιμούσα το σφιχτοβρασμενο αυγό.
Ποια τροφή πήρες και έχει πολλούς ηλιόσπορους; Και η δική μας έχει και αναγκαστικά την δίνω μισή μισή με τροφή για μπατζι.
Με το καλό να τον δεχτείτε 😁
 
Ευχαριστώ.
Του πήρα αυτή.

gmx-parrocchetti-850g.webp

Και είναι τίγκα στον ηλιόσπορο και τα μπισκότα.

0-02-04-9b7f0b14b92b68a12f3f95421883f0fce42e7d8e8f15fb9fd5678b3214115b21_e282383b.webp
 
Δεν τη γνωρίζω αλλά οπως βλέπω το σακουλάκι, η δική μας έχει περισσότερους. Μπορείς να αφαιρεις από την ταΐστρα μερικούς και να τους δίνεις κατά τη διάρκεια της "εξημέρωσης-εκπαιδευσης".
 
Back
Top