Γενικά Προκαλούν στείρωση στα παιδιά τα παπαγαλάκια;

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες αλλά ίσως δεν το καταλάβατε καλά στειρωση θα "πάθουν" τα παιδιά κ ποιο συγκεκριμένα τα κορίτσια. Να σας ενημερώσω ότι έχω 3 παιδιά και η μεσαία είναι η κόρη 2,5 ετών, και για την κόρη γίνεται το όλο θέμα, όχι ότι για τα αγόρια δε με νοιάζει αλλά μου είπε ότι τα κορίτσια έχουν πρόβλημα.

Ευχαριστώ κ πάλι
 
Οχι καλε μου.. Μην ανησυχεις. Οσο διατηρουνται τα ζωα αξιοπρεπως καθαρα δεν νομιζω να τιθεται θεμα. Δεν υπαρχει τιποτα επιστημονικο που να καλυπτει τετοιες ιδεες.
 
Οχι καλε μου.. Μην ανησυχεις. Οσο διατηρουνται τα ζωα αξιοπρεπως καθαρα δεν νομιζω να τιθεται θεμα. Δεν υπαρχει τιποτα επιστημονικο που να καλυπτει τετοιες ιδεες.

Kαι βρώμικα να τα έχεις, τα ζώα βλάπτεις πρωτίστως. Στείρωση δεν παθαίνει κανένα κορίτσι απο κάτι τέτοιο με τιποτα.
 
Kαι βρώμικα να τα έχεις τα ζώα βλάπτεις πρωτίστως, στείρωση δεν παθαίνει κανένα κορίτσι απο κάτι τέτοιο με τιποτα.
Το επεκτεινα σε γενικοτερες πιθανες παθησεις λογω κατοχης κατοικιδιων!
 
αλλά ίσως δεν το καταλάβατε καλά στειρωση θα "πάθουν" τα παιδιά κ ποιο συγκεκριμένα τα κορίτσια.
Στις απαντήσεις μου είχα καταλάβει ακριβώς τον προβληματισμό σου αλλά και την πιθανή σκέψη αυτού που στο είπε.
Πιστεύω πως όλοι είχαμε καταλάβει.
Ξαναδιάβασε τις απαντήσεις μας όταν θα έχεις ηρεμήσει από την ανησυχία που σου προκάλεσε το άτομο που σε ενημέρωσε.
Πολλές φορές κάποιοι άνθρωποι υπερβάλλουν στις τοποθετήσεις τους ιδίως όταν αντιλαμβάνονται πως έχουν κάνει λάθος που δεν θέλουν να το παραδεχτούν.
Αλλά εγώ θέλω να σκεφτείς, ζώα τόσο μεγάλης επικινδυνότητας θα πωλούνταν ελεύθερα (όχι μόνο στην Ελλάδα) σε όλο τον κόσμο σαν πρώτης τάξης κατοικίδια;
 
Να προσθέσω για το τοξόπλασμα (το έχω ψάξει πού το θέμα) ότι αν το πάθεις γίνεσαι φορεάς. Αν μετά μείνεις έγκυος δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος για το έμβρυο. Το θέμα μόνο έγκειται αν πάθεις τοξόπλασμα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και μόνο!
 
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες αλλά ίσως δεν το καταλάβατε καλά στειρωση θα "πάθουν" τα παιδιά κ ποιο συγκεκριμένα τα κορίτσια. Να σας ενημερώσω ότι έχω 3 παιδιά και η μεσαία είναι η κόρη 2,5 ετών, και για την κόρη γίνεται το όλο θέμα, όχι ότι για τα αγόρια δε με νοιάζει αλλά μου είπε ότι τα κορίτσια έχουν πρόβλημα.

Ευχαριστώ κ πάλι

Κατηγορηματικά δεν τίθεται τέτοιο θέμα.
Όλοι πιστεύω πως καταλάβαμε την ερώτηση σου. Απλά οι απαντήσεις μας επεκτάθηκαν σε θέματα υπαρκτά και που θα μπορούσαν να έχουν σχέση με εγκυμοσύνη-πουλιά, γι΄αυτό άλλωστε σου παρέθεσα και την θέση της American Pregnancy Association. Αληθινές-υπαρκτές περιπτώσεις δηλ που τότε θα πρέπει ν' ακολουθούνται κάποιοι κανόνες...
 
Πάντως πλάκα πλάκα αυτο μετά μπαντζι και την γρουσουζιά το ακούω από το δημοτικό αν και είχα μπαντζι σχεδόν συνέχεια από μικρός
 
Νομίζω πως το όλο θέμα σχετικά με την γρουσουζιά που (δήθεν) φέρνουν οι παπαγάλοι, ξεκίνησε πρίν από πολλά χρόνια με την ταινία θρίλερ του Α. Χιτσκοκ Τα πουλιά. Τhe birds. Oσοι την έχουν δει θα την θυμούνται, οι δε νεότεροι μπορεί και να την πετύχουν σε καμιά παλιά βιντεοκασέτα ή dvd. Δεν θα μαρτυρήσω την υπόθεση για να σας παρακινήσω να την δείτε.
 
γιατί της είχε πει ο γυναικολογος πως μπορεί να χάσει το παιδί

Καλά, κι εμένα μού είπε γυναικολόγος στα 18 μου ότι αν θέλω κάποια στιγμή στη ζωή μου να κάνω παιδιά, θα πρέπει να σταματήσω να δίνω αίμα... Αν κάτσεις να ακούς τον κάθε κομπογιαννίτη, σώθηκες! Καλό θα ήταν να ρωτήσει και κανέναν άλλο γυναικολόγο όπως έκανα κι εγώ, και γέλασε με την ψυχή του... Αν ήταν να χάνονται έτσι παιδιά, θα ήταν τα πουλιά στη μαύρη λίστα, δε θα είχε κανείς.

Τώρα, για το ότι θα στειρωθεί το κορίτσι, έχω να πω κάτι ακόμα πιο έγκυρο. Κάτι θειάδες στο χωριό, δεν άφηναν τη γιαγιά μου να δώσει κρόκο αυγού στον αδερφό μου γιατί θα πάθαινε στείρωση... Αλλά όχι όποιο κρόκο να 'ναι. συγκεκριμένα τους κρόκους που είχε η κότα στην κοιλιά της και που δεν πρόλαβαν να γίνουν αυγά. Γιατί αυτοί οι συγκεκριμένοι κρόκοι θα το προκαλούσαν... Εμένα με σύμφερε πάντως αυτό, γιατί τους έτρωγα μόνη μου! 😀
 
Πάντως πλάκα πλάκα αυτο μετά μπαντζι και την γρουσουζιά το ακούω από το δημοτικό αν και είχα μπαντζι σχεδόν συνέχεια από μικρός

Έχεις δει προκοπή στη ζωή σου;😀
 
Η οικογένεια μου μεγάλωσε με γάτες. Ή αδελφη μου έκανε δύο μωρα χωρίς κανένα πρόβλημα. Ούτε ο γιατρός της είπε τίποτα για τους γάτους. Όπως και ή μάνα μου μεγάλωσε με γάτες. Μόνο όταν έρχονται κάποιοι συγγενείς λένε πως οι γατοι είναι επικυνδινοι και πως αν καταπιεις τρίχα δεν θα μπορείς να κανείς παιδιά, μην τα χαιδευεις κτλ. Για τους παπαγάλους δεν έχω άποψη γιατί λίγα χρονια ασχολούμαι μαζί τους. Όλα βλακιες είναι ομως. Όταν επιλέγεις να έχεις ένα κατοικίδιο, ότι και να είναι είσαι υπεύθυνος για αυτό άρα θα το φροντίζεις για να είναι ευτυχισμένο. Όταν το φροντίζεις να μην φοβάσαι τίποτα. Να σκέφτεσαι αυτά που τρωμε που είναι ότι χειρότερο για την υγεία μας.

Αυτά ακουγονται και γεμίζουν οι δρόμοι με αδέσποτα.
 
Ας αναφερθώ κι εγώ σε οικογενειακό βίωμα,
σε σχέση πάντα με την στείρωση που υποτίθεται κινδυνεύουν να πάθουν τα μικρά κορίτσια, όταν στο σπίτι τους υπάρχουν παπαγάλοι.
Έχουμε και λέμε...
Ο πατέρας της γιαγιάς μου είχε ζακό (όταν αυτή ήταν παιδί) για πολλά χρόνια...
Όταν έκανε οικογένεια η γιαγιά μου (η μητέρα της μητέρας μου), τα παιδιά της μεγάλωναν έχοντας budgie και παραδείσια πουλιά.
Όταν η μητέρα μου έκανε οικογένεια εγώ και οι αδερφές μου μεγαλώσαμε έχοντας παπαγάλους budgie, cockatiel και cockatoo για 30 χρόνια.
Η ανιψιά μου το ίδιο (εγώ έχω γιο).
Το... Βιογραφικό μου σε σχέση με τους παπαγάλους, το αναφέρω διότι συμπεριλαμβάνει 4 γενιές κοριτσιών που μεγάλωσαν με παπαγάλους👍
 
4 γενιές κοριτσιών που μεγάλωσαν με παπαγάλους

Μετά από αυτό τα κορίτσια μάλλον κινδυνεύουν από αυξημένη γονιμότητα αντί για στειρότητα.χεχεχε
 
Επειδή βλέπω ότι οι γνώμες των παραπάνω φίλων δεν σε καλύπτουν θα σου πρότεινα να ρωτήσεις τον παιδίατρο του παιδιού ο οποίος μπορεί να λύσει τον προβληματισμό σου
 
Back
Top