Διατροφή Προληπτικη χρηση αλοης στα πτηνα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Q-Ariel
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Q-Ariel

PB New Member
Εγγραφή
4 Φεβ 2014
Μηνύματα
359
Καλησπερα σας!
ειχα διαβασει οτι η αλοη κανει καλο για πτηνα που ισως εχουν προβλημα στο συκωτι τους κι εχουν καποιες πρασινωπες κουτσουλιες.
Ετσι λοιπον πηρα αποξηραμενη αλοη απο το βιολογικο. Να την κανω οπως το τσαι βοτανων και καθε ποτε να τη χορηγω;
 
Γιώτα δεν έχω ακούσει για παρόμοια χρήση, σαν τσάι. Εγώ γνωρίζω για την χρήση τζελ ή χυμού διατροφικά... καλή συνέχεια.
 
Καπου ειχα διαβασει οτι μαυριζει τις κουτσουλιες των πουλιων. Δεν εχω ακουσει να κανει κακο αλλα καλυτερα να μην κανεις πολυ συχνη χρηση της αν δεν εισαι σιγουρη.
 
ειχα διαβασει για το αλοε ντετοξ αλλα δυστυχως δεν το βρηκα... Ετσι πηρα αποξηραμενη. Δηλαδη να μην τη χρησιμοποιησω;
 
Γιώτα υπάρχουν πολλά σκευάσματα σε διαδικτυακά φαρμακεία κλπ. Εάν θυμάμαι καλά ένα πολύ καλό σκεύασμα ονομάζεται " lilly of Dessert " γενικότερα όμως να περιέχει καθαρό χυμό αλόης ή τζελ με καθαρότητα 97% (😉 και πάνω
 
παω σε βιολογικα συνεχεια απλα δε βρηκα καποιο καλο... Θα κοιταξω διαδικτυακα τοτε οπως το περιμενα να γινει... Ευχαριστώ πολυ!
 
Καλησπερα σε ολους,
Αγορασα το συγκεκριμενο σκευασμα αλοης για το καναρινι μου επειδη ειχα διαβασει στο φορουμ πως ειναι καλο για το συκωτι του, καθως εχω παρατηρησει κατα καιρους πρασινωπα περιττωματα.
Ποια ειναι η γνωμη σας και τι δοσολογια μου προτεινετε;
http://www.healthyme.gr/a/products/1203-aloe-vera-juice-detox-500ml
 
Έχω ενώσει το σημερινό θέμα σου με ένα όμοιο που είχες κάνει πριν από καιρό, για να συγκεντρωθεί η συζήτηση σε ένα μέρος.
 
Καλησπερα σε ολους,
Αγορασα το συγκεκριμενο σκευασμα αλοης για το καναρινι μου επειδη ειχα διαβασει στο φορουμ πως ειναι καλο για το συκωτι του, καθως εχω παρατηρησει κατα καιρους πρασινωπα περιττωματα.
Ποια ειναι η γνωμη σας και τι δοσολογια μου προτεινετε;
http://www.healthyme.gr/a/products/1203-aloe-vera-juice-detox-500ml
Πληροφορίες, γενικές,έχει στο τέλος αυτού του άρθρου https://community.petbirds.gr/threa...λες-ασθένειες-του-συκωτιού-των-πουλιών.19079/, εγω θα ξεκινήσω με γάλα γαιδουράγκαθου και ίσως αργότερα να δοκιμάσω με αλόη.Αν θές πές μας πόσο σου κόστισε και ανέβασε μερικές φωτογραφίες με την κοιλιά και τις κουτσουλιές.
Εύχομαι καλή τύχη!
 
γαλα γαιδουραγκαθου καποιας συγκεκριμενης μαρκας;
προθεση μου ηταν να ανεβασω φωτογραφιες με κοιλια και πατο κλουβας καιρο τωρα αλλα εχω ενα θεμα υγειας και δεν μπορεσα να τα καταφερω. Ελπιζω συντομα να μπορεσω.
 
γαλα γαιδουραγκαθου καποιας συγκεκριμενης μαρκας;
Ναι αυτό
48369.jpg

γιατί είναι το μόνο που δεν είναι σε διάλυμα αλκοόλης.
 
Αυτό που σου έβαλα είναι της nuture's plus και δεν έχει αλκοόλη στα σίγουρα, ψαγμένο.:)
 
οποτε να μη του δωσω την αλοη; Την εψαχνα τοσο καιρο...
Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο; Η δική μου απάντηση αφορούσε το γαϊδουράγκαθο όχι την αλόη. Δεν έχω υπόψιν μου σκεύασμα αλόης, διαφορετικά ευχαρίστως θα σου έλεγα.
 
Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο; Η δική μου απάντηση αφορούσε το γαϊδουράγκαθο όχι την αλόη. Δεν έχω υπόψιν μου σκεύασμα αλόης, διαφορετικά ευχαρίστως θα σου έλεγα.
επειδη μου προτεινανε παραπανω να αρχισω με το γαιδουραγκαθο αντι της αλοης για αυτο το ρωταω αυτο.
θα προσπαθησω αυριο να βγαλω τις φωτογραφιες, τις ανεβαζω εδω και μου λετε τοτε. ευχαριστω!
 
επειδη μου προτεινανε παραπανω να αρχισω με το γαιδουραγκαθο αντι της αλοης για αυτο το ρωταω αυτο.
Ariel αν εννοείς εμένα, δεν σου πρότεινα να αφήσεις την αλόη, απλά εγώ θα ξεκινήσω με γάλα γαιδουράγκαθου την Δευτέρα για αυτό και το είπα.
 
Ariel αν εννοείς εμένα, δεν σου πρότεινα να αφήσεις την αλόη, απλά εγώ θα ξεκινήσω με γάλα γαιδουράγκαθου την Δευτέρα για αυτό και το είπα.
προληπτικα το χορηγεις;
 
Όχι,έχω κάτι έκτακτο https://community.petbirds.gr/threads/Ποιος-έχει-διάθεση-να-σώσει-ένα-μάλλον-καρδερινοκάναρο.27090/
τι διατροφή κάνεις;δίνεις φυτρωμένους σπόρους;
το καημενο... Καλη τυχη! Να σαι καλα που νοιαστηκες...
σπορακια versele laga, μιγμα φρουτων,multi vitamin,oro bath, μηλοξυδο και και και
γενικα το προσεχω πολυ γιατι σημαινει πολλα για μενα. Θα το ειχα παει ξανα σε κτηνιατρο(αυτη τη φορα σε καποιον προκοπης γιατι ο προηγουμενος ηταν τραγικος απλα) αλλα ειμαι καθηλωμενη σπιτι και περιορισμενη απο χριστουγεννα οποτε προσπαθω να προλαβω μονη μου τα χειροτερα. σας καληνυχτω προς στιγμην και επανερχομαι αυριο!
 

Σχετικά θέματα

Back
Top