Ασθένειες Προληψη ασθενειων των πτηνων

JAPAN HOSO11

PB Member
Εγγραφή
8 Φεβ 2016
Μηνύματα
831
Πόλη
Κοκκώνι
καλημερα σε ολους
διαβαζοντας πολα θεματα που αποσχολουν πολους απο τη παρεα του forum γυρο απο τις ασθενειες και ανομαλιες που παρουσιαζουν τα πτηνα μας, θα ηθελα να καταθεσω την αποψη μου και γνωμη μου, οπως επισης και τις προτασεις μου με σεβασμο παντα απεναντη σε ολους τους φιλους τις παρεας που ενδεχομαινος να τους ειναι γνωστα ολα αυτα η εχουν αντιθετη αποψη.

1. Οι περισσοτερες ασθενειες τον πτηνων προερχονται απο τον ιδιο τον εκτρωφεα(κυριος απο αμελια)
2. Ο καλητερος γιατρος ειναι η προληψη( οχι απαραιτητα μονο η χορηγηση φαρμακων)
3. τις περησοτερες φορες οταν φτανουμε στο σημειο να χορηγουμε φαρμακα/αντιβιωσοις ειναι πλεον πολυ αργα.

για τους ανωτερο λογους θα ηθελα να πω τα ακολουθα.


περα λοιπον απο ορισμενα φαρμακα που πρεπει να χορηγουμε και μονο (ειμαι κατα της γνωμης να παστονουμε τα πουλια με διαφορα σκεβασματα μονο και μονο για να μην μας παθει κατι το πουλακι)
π.χ. Για ψειρες η για κοκκιδια η πολυβιταμηνες οταν χρειαζονται (ειναι απαραιτητα).
θα πρεπει λοιπον να γινουμε ποιο προσεχτικοι, παρατηρητικοι ωστε να αποφεβγουμε ασχοιμα κρουσματα στο μελον.
Π.χ καποιος εχει καναρινια σε χωρο που εχει αρωματηκα χωρου η ακομα καπνιζει μεσα εκει. απο μονο σου λοιπον ωθεις το πουλι ωστε να σου παθει καποιο ασθμα
η λογο της εργασεια σου δεν μπορεις να καθαριζεις καθε μερα το κλουβι/α και δεν φροντιζεις να παρεις καποιο ζεωληθο η αμμο που σκοτονει τα κοκκιδια.
ακομα και στο νερο κυριος που στο ιδιο κλουβι εχουμε ενα μικρο πληθος πτηνων δεν φροντιζουμε να βαζουμε καποιο αντιμικροβιωτηκο φαρμακο.
αναλογος τι τυπου κλουβια χρησημοποιουμε(κλειστου η ανοικτου) πρεπει η απολημανση να γινετε συχνοτερα.

τροφες πρεπει να προγραματιζουμε ποτε και τι θα φαει το πτηνο (ποτε χυμα τροφες μονο κληστες σησκευασειες και επονιμες)ωστε να αποφεβγονται διαρροιες η λοιποι ακομα και προβληματα στο σηκοτη απο διαφορες χροστηκες. Π.χ. αν ειναι χειμονας εχεις εξωτερικη εκτρωφη και το παστονεις σε λαχανικα και φρουτα θα σου παθει μια διαρροια

πτηνα που περασανε σοβαρες ασθενειες η με αιτειες παθολογικες(οχι αυτες που καταλαθος εχουμε προκαλαισει εμεις) δεν τα αναπαραγουμε, η κληρονομηκοτητα ειναι τι α και το ω, συγουρα και οι νεωσσοι που θα εχουμε θα μας παρουσιασουν προβληματα. εδω να πουμε οτι πρεπει να προσεχουμε και τισ αιμομιξειες τα αποτελεσματα θα ειναι καταστροφηκα.

τοτε καποιος θα μου πει καλα και τι θα γινει με αυτα τα πουλια θα τα πεταξουμε!
οχι ποτε κατι τετοιο, παντα κανεις τη προσπαθεια σου να σωσεις ενα πτηνο που εχει προβλημα δυστηχος ομως τις περισοτερες φορες δεν τα καταφερνεις απο λαθος διαγνωση. εγω πρωσοπηκα ειχα κανει μια ξεχωρηστη κλουβα για τα προβληματικα πτηνα μου, τους χωρηγουσα φαρμακα αλλα προστατεβα και τα υποληπα απο τις διαφορες ασθενειες. Για παραδηγμα θα σας πω οτι ειχα τυφλο καναρινι και το κρατησα 8 χρονια οπως επισης καναρινει με μεγαλους ογκους και μου κρατησε 5χρονια και οχι μονο αυτα. Φυσικα μετα απο πολυ δουλεια αυτη τη στιγμη δεν εχω κανενα απο τα 40 καναρινια μου με προβλημα υγειας

ολα τα ζωακια δεν ειναι παιχνιδια και οταν σου χαλασουν να τα πετας

με σεβασμο προς ολους (πιστευω να βοηθεισα καποιους)
 
Συμφωνούμε Σταμάτη, αυτό είναι και το πνεύμα των περισσότερων από εμάς.
Προσπαθούμε όλοι, κάποιος που έχει και κυρίως που τώρα παίρνει κάποιο-κάποια πουλάκια, να ενημερωθεί κατάλληλα για την σωστή φροντίδα του.
Δουλεύουμε όπως λες κι εσύ στην κατεύθυνση της πρόληψης, για να μην αναγκαστούμε να καταφύγουμε σε θεραπείες.
Είναι πολύ ενθαρρυντικό που η προσπάθειά μας αυτή ενισχύεται διαρκώς με νέα μέλη όπως εσύ, που πιστεύουμε τα ίδια.
Εύχομαι όλο και περισσότερα μέλη, να συμμετέχουν στις συζητήσεις μας, με τις απόψεις τους ή με απαντήσεις στα επιμέρους θέματα ανθρώπων που ζητούν συμβουλές, έχοντας το θάρρος της γνώμης τους με την γνώση ή και την άγνοια τους (γιατί όχι) ( δεν αναφέρομαι σ' εσένα).
 
Σε γενικές γραμμές συμφωνώ μαζί σου.
Αν έχω καταλάβει το πνεύμα της παρακάτω φράσης σωστά, έχω ένσταση. Δλδ, γιατι να βάλω αντιμικροβιακά στο νερό, αν δεν έχω να αντιμετωπίσω λοίμωξη;
Επισης κάπου γράφεις για πολλά χορταρικά το χειμώνα: εγώ δίνω καθημερινά, άγρια και ημέρα χορταρικά, οχι σε μεγάλες ποσότητες και ουδέποτε είχα προβλήματα διάρροιας.

ακομα και στο νερο κυριος που στο ιδιο κλουβι εχουμε ενα μικρο πληθος πτηνων δεν φροντιζουμε να βαζουμε καποιο αντιμικροβιωτηκο φαρμακο.
 
Συνοψιζεις σε γενικες γραμμες τη φιλοσοφια που ασπαζομαστε οι περισσοτεροι εδω! Η σωστη φροντιδα απο ολες τις πλευρες σωζει και προλαμβανει καταστασεις!
Αν μου επιτρέπεις να προσθέσω και το "μέτρο".
Οι μεγάλες ποσότητες μπορεί να φέρουν προβλήματα.
 
Σε γενικές γραμμές συμφωνώ μαζί σου.
Αν έχω καταλάβει το πνεύμα της παρακάτω φράσης σωστά, έχω ένσταση. Δλδ, γιατι να βάλω αντιμικροβιακά στο νερό, αν δεν έχω να αντιμετωπίσω λοίμωξη;
Επισης κάπου γράφεις για πολλά χορταρικά το χειμώνα: εγώ δίνω καθημερινά, άγρια και ημέρα χορταρικά, οχι σε μεγάλες ποσότητες και ουδέποτε είχα προβλήματα διάρροιας.

καλησπερα
αντιμικροβιακα στο νερο βαζω μονο στις κλουβες πτησης προληπτηκα μονο και μονο για το λογο οτι αυξανετε ο πλησμος και οτι παντα υπαρχει ο κυνδηνος κατι να μην εχεις παρατηρησει/προσεξει και να τη πατησεις. τωρα οσο αφορα τα χορταρηκα κατα τους χειμερηνους μηνες βαζω μια φορα την εβδομαδα μπροκολο. ( την εχω πατησει στο παρελθον και απο τοτε φοβηθηκα και τα εκοψα τα πολα)

για οσα προαναφερθηκα ειναι καθαρα απο προσωπικη εμπειρια και οχι καποιος κανονας απλος ειπα 5 πραγματα για τα οποια τα καναρινια μου εχουν ερθει σε ενα καλο επιπεδο
 
Δεν ξέρω, διατηρώ περίπου 20 πουλιά το θερινό εξάμηνο και 4 στο χειμερινό, εδώ και λίγα χρονια. Αλλάζω το νερό καθημερινά και πλένω τις ποτίστρες με νερό, και μια δυο φορες τη βδομάδα με ξίδι νερό η με απορρυπαντικό. Παντα χρησιμοποιώ ψύκτρα. Αλλάζω το χαρτί καθημερινά και πλένω το ταψί όταν τα πουλιά είναι πάνω απο δυο σε μια ζευγαρωστρα, ενώ αρχαιότερα όταν είναι λιγότερα. Πλένω πατηθρες και ταΐστρες περίπου μια φορά το μήνα στο πλυντήριο πιάτων, όταν αυτές έχουν χρησιμοποιηθεί για σπόρους μονο, ενώ αυτές του αυγού, αυγό τροφής, κίονας κλπ, αλλάζονται καθημερινά. Έχω σπείρει ζωχους, ραδίκια, ρόκα κλπ σε γλάστρες και τους δίνω καθημερινά, και μάλιστα χωρίς πλύσιμο. Δεν έχουν πάθει τιποτα. Ίσως να είμαστε τυχεροί, δεν ξέρω, αλλα γιατι να βάλω απολυμαντικό στο νερό τους;
Αλήθεια για ποιο απολυμαντικό μιλάμε; Εννοω μάρκα
 
Δεν ξέρω, διατηρώ περίπου 20 πουλιά το θερινό εξάμηνο και 4 στο χειμερινό, εδώ και λίγα χρονια. Αλλάζω το νερό καθημερινά και πλένω τις ποτίστρες με νερό, και μια δυο φορες τη βδομάδα με ξίδι νερό η με απορρυπαντικό. Παντα χρησιμοποιώ ψύκτρα. Αλλάζω το χαρτί καθημερινά και πλένω το ταψί όταν τα πουλιά είναι πάνω απο δυο σε μια ζευγαρωστρα, ενώ αρχαιότερα όταν είναι λιγότερα. Πλένω πατηθρες και ταΐστρες περίπου μια φορά το μήνα στο πλυντήριο πιάτων, όταν αυτές έχουν χρησιμοποιηθεί για σπόρους μονο, ενώ αυτές του αυγού, αυγό τροφής, κίονας κλπ, αλλάζονται καθημερινά. Έχω σπείρει ζωχους, ραδίκια, ρόκα κλπ σε γλάστρες και τους δίνω καθημερινά, και μάλιστα χωρίς πλύσιμο. Δεν έχουν πάθει τιποτα. Ίσως να είμαστε τυχεροί, δεν ξέρω, αλλα γιατι να βάλω απολυμαντικό στο νερό τους;
Αλήθεια για ποιο απολυμαντικό μιλάμε; Εννοω μάρκα
AVIDRESS PLUS 24 ευρω το μπουκαλι εχει ομως και την ιδιοτητα να προστατευει και τα πουλια απο εσωτερηκα παρασητα, π.χ. Να μην αναπτισονται κοκκιδια.
 
Το διάβασα το σκεύασμα λιγάκι, γράφει οτι είναι για πρόληψη, αλλα δεν αναγράφονται όλα τα δραστικά του συστατικά για να δω περί τι όσο προκειται
 
αν και ειναι λιγο ακρηβο ειναι πολυ καλο οχι οπως τα συνηθησμενα, μου το προτηνανε κτηνιατροι και το ξαναλεω οτι το βαζω μονο σε κλουβεσ πτησης πανω απο 20 πτηνα το μαιο εχω τελειςσει με την αναπαραγογη και φτανω και τα 80 + πτηνα καταλαβενει οτι με τετοιο πληθησμο ειναι ποιο ευκολο να δημιουργιθουν ασθενιες αν και ο χορος μου ειναι αρκετα μεγαλος
 
Δεν κάνει τίποτε περισσότερο απο ό,τι, το μηλόξυδο. Απλά, με τα οξέα του, κατεβάζει το ph του νερού και δημιουργεί συνθήκες αντίξοες στην εύκολη δημιουργία βακτηρίων και κάποιων παθογόνων μικροοργανισμών. Το ριγανέλαιο, η κανέλλα τα μεταλλα και τα ιχνοστοιχεία του, διευκολύνουν τον μεταβολισμό. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΑΡΜΑΚΟ και αυτό είναι το μόνο καλό. Γιατί η τιμή του σε σχέση με την προσφορά του δεν φαίνεται... Θελκτική !
 
Back
Top