Φροντίδα Προσαρμογή καναρινιού σε μεγαλύτερο κλουβί

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης urbano
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Του πήρα και αυτό, αλλά βλέπω πως έχουν λίγο σαν σκόνη πάνω. Του τα βάζω έτσι ή τα ξεπλένω;
Ξέπλυνε το με λίγο νερό και μετά άστο στον ήλιο να στεγνώσει.. μετά μπορείς να το βάλεις στο κλουβί!
 
  • Like
Αντιδράσεις: urbano
Το βγάζεις από την συσκευασία και όπως είναι. Ασβέστιο είναι η σκόνη.

Ξέπλυνε το με λίγο νερό και μετά άστο στον ήλιο να στεγνώσει.. μετά μπορείς να το βάλεις στο κλουβί!
Ωπ τα ξεπλένεις Αλίκη; Εγώ ποτέ :)
 
Ουτε εγω τα ξεπλενω. Δεν εχει νοημα, αφου μετα απο ελαχιστο τριψιμο ξαναγεμιζουν τη "σκονη" που οπως ειπε η Μαρια ειναι το ασβεστιο. Να ξεπλενετε αν θελετε μονο τα χυμα σουπιοκοκκαλα που ενδεχεται να εχουν καποια πετσοπ.
 
Να χαιρεσαι το πουλάκι σου. Την μπανιέρα θα την αφήνεις λίγη ωρα μέσα στο κλουβι, όσο για να κάνει μπάνιο κι επειτα θα την αφαιρείς, ώστε να μην πίνει νερό απο αυτην, για να μην καταπιεί εξωτερικά παράσιτα αλλα κυρίως για να αποφύγεις να πίνει νερό στο οποίο μπορεί να εχει κουτσουλησει
 
Το βγάζεις από την συσκευασία και όπως είναι. Ασβέστιο είναι η σκόνη.
Ωπ τα ξεπλένεις Αλίκη; Εγώ ποτέ :)
Ουτε εγω τα ξεπλενω. Δεν εχει νοημα, αφου μετα απο ελαχιστο τριψιμο ξαναγεμιζουν τη "σκονη" που οπως ειπε η Μαρια ειναι το ασβεστιο.
Νόμιζα ότι εννοούσε σκόνη κανονική κορίτσια μου! Όχι την σκόνη που έχει το κόκκαλο από μόνο του... αν είναι έτσι τότε όχι δεν το ξεπλένω!
 
Του έχω βάλει το ένα κόκκαλο σουπιάς εδώ και 2 μέρες, αλλά δεν τον πολυβλέπω να συγκινείται.

Ερώτηση: Υπάρχει κάτι για να ''περιποιείται'' τα νύχια του;
 
Κάτι σαγρέ κυλινδρικά σαν γυαλόχαρτα που ''ντύνουν'' τις πατήθρες είναι για τα νύχια του ή μόνο για το ράμφος;
Είναι ό,τι πρέπει για να αποκτήσουν ΠΟΔΟΔΕΡΜΑΤΙΤΙΔΑ τα πουλιά. Επικίνδυνα!
 
Οκ, αν και μου τα φέρανε, δεν του τα βάζω.

Και κάτι ακόμα που θέλω να ρωτήσω.

Έχει βγάλει στις βάσεις των φτερών (και στις 2 πλευρές του δηλαδή), κάτι που φαίνεται κόκκινο.

Είναι οκ?

Φωτό:
 

Συνημμένα

  • P1130352.webp
    P1130352.webp
    23,9 KB · Προβολές: 61
Θα προσπαθήσω και μετά ή αύριο και για πιο κοντίνη.

Καλό - κακό αυτό που λες για ''φτερά που βγαίνουν'';
 
Back
Top