Φροντίδα Προσθήκη φωτισμού σε εξωτερικό εκτροφείο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kostaskar
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Kostaskar

PB Member
Εγγραφή
16 Ιουλ 2019
Μηνύματα
526
Καθώς ετοιμάζω ντουλάπα μέσα στην οποία θα διαμένουν καθ' όλη την διάρκεια του έτους τα καναρίνια μου, σκέφτομαι προκειμένου να έχουν αρκετό φως να προσθέσω ταινίες Led ενισχύοντας έτσι την φωτεινότητα του χώρου καθώς η σιτα προφύλαξης από τα κουνούπια θα περιορίζει το ήδη μειωμένο φως λόγω τοποθέτησης της ντουλάπας σε σκιερό μέρος. Πρόκειται για δυτικό μπαλκόνι το οποίο βλέπει ο ήλιος τις απογευματινές ώρες προφυλαγμένο από βροχή. Τα πουλιά θα έχουν την δυνατότητα έκθεσης στον ήλιο για τουλάχιστον 3 ώρες το οποίο μπορεί να προσαρμοστεί το καλοκαίρι με δίχτυ σκίασης. Παρακαλώ θα ήθελα τις απόψεις σας γύρω από τον τύπο λαμπτήρων που θα χρησιμοποιηθούν και τις όποιες άλλες συμβουλές σας για αυτή την σκέψη μου. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 
Κωστα στο εσωτερικο μου εκτροφειο εχω βαλει led ταινίες στα 6500k 12v και ειμαι ευχαριστημενος απο το φωτισμο.
Πηγα στα 12v και οχι στα 220v για μικροτερη απαγωγη θερμοτητας.
 
Κωστα στο εσωτερικο μου εκτροφειο εχω βαλει led ταινίες στα 6500k 12v και ειμαι ευχαριστημενος απο το φωτισμο.
Πηγα στα 12v και οχι στα 220v για μικροτερη απαγωγη θερμοτητας.
Αυτό ακριβώς το είδος led είχα στο μυαλό μου🙂. Όσον αφορά την κατασκευή ενός συστήματος ανατολής-δύσης υπάρχει κάποια πρόταση;
 
Μην μπλέξεις με dimmer κτλ, δεν υπάρχει λόγος αφού τα έχεις έξω και υπάρχει έστω λίγο φως. Πάρε μία ''έξυπνη πρίζα'' με wifi και θα ρυθμίζεις από το κινητό σου να ανοίγει με την Ανατολή και να κλείνει με τη Δύση. Γενικά keep it simple.
 
Μην μπλέξεις με dimmer κτλ, δεν υπάρχει λόγος αφού τα έχεις έξω και υπάρχει έστω λίγο φως. Πάρε μία ''έξυπνη πρίζα'' με wifi και θα ρυθμίζεις από το κινητό σου να ανοίγει με την Ανατολή και να κλείνει με τη Δύση. Γενικά keep it simple.
Σκεφτόμουν να επεκτείνω λίγο την διάρκεια της ημέρας κατά την δύση καθώς οι πολυκατοικίες μειώνουν κατά μισή ώρα το φως που θα φτάνει στην ντουλάπα. Έτσι μια έξυπνη πρίζα θα κλείσει απότομα το φως και έτσι ίσως κάποια μητέρα να μην επιστρέψει έγκαιρα στην φωλιά με ό,τι επακόλουθα έχει αυτό. Θα ήταν ιδανική λύση (η έξυπνη πρίζα) εάν μπορούσα να την χρησιμοποιήσω πριν την ανατολή και να την κλείνω μια ώρα πριν την δύση ώστε να νυχτώνει ομαλά αλλά θα έχω πρόβλημα με το κελάηδημα σε ώρες κοινής ησυχίας πριν τις 7 το πρωί
 
Αυτό ακριβώς το είδος led είχα στο μυαλό μου🙂. Όσον αφορά την κατασκευή ενός συστήματος ανατολής-δύσης υπάρχει κάποια πρόταση;

To πηρα ετοιμο το δικο μου Κωστα απο μια σελιδα στο FB, αν θες πληροφοριες στειλε πμ
 
Σκεφτόμουν να επεκτείνω λίγο την διάρκεια της ημέρας κατά την δύση καθώς οι πολυκατοικίες μειώνουν κατά μισή ώρα το φως που θα φτάνει στην ντουλάπα. Έτσι μια έξυπνη πρίζα θα κλείσει απότομα το φως και έτσι ίσως κάποια μητέρα να μην επιστρέψει έγκαιρα στην φωλιά με ό,τι επακόλουθα έχει αυτό. Θα ήταν ιδανική λύση (η έξυπνη πρίζα) εάν μπορούσα να την χρησιμοποιήσω πριν την ανατολή και να την κλείνω μια ώρα πριν την δύση ώστε να νυχτώνει ομαλά αλλά θα έχω πρόβλημα με το κελάηδημα σε ώρες κοινής ησυχίας πριν τις 7 το πρωί

Εντάξει, θεωρητικά καλά κάνεις και προβληματίζεσαι αλλά νομίζω ότι το υπεραναλύεις χωρίς λόγο. Βάλε την πρίζα να ανοιγοκλείνει σύμφωνα με τη διάρκεια του φωτός συνυπολογίζοντας τη διαφορά που κάνουν οι πολυκατοικίες. Αυτό που θα δώσει το σύνθημα στα πουλάκια να μπουν σε διαδιακασία αναπαραγωγής είναι η αύξηση της διάρκειας του φωτισμού. Δεν κρατάνε ρολόι ώστε αν η δική σου ημέρα είναι 12,5 και όχι 13,5 ώρες να προβληματιστούν.
 
Εντάξει, θεωρητικά καλά κάνεις και προβληματίζεσαι αλλά νομίζω ότι το υπεραναλύεις χωρίς λόγο. Βάλε την πρίζα να ανοιγοκλείνει σύμφωνα με τη διάρκεια του φωτός συνυπολογίζοντας τη διαφορά που κάνουν οι πολυκατοικίες. Αυτό που θα δώσει το σύνθημα στα πουλάκια να μπουν σε διαδιακασία αναπαραγωγής είναι η αύξηση της διάρκειας του φωτισμού. Δεν κρατάνε ρολόι ώστε αν η δική σου ημέρα είναι 12,5 και όχι 13,5 ώρες να προβληματιστούν.
Αυτό που θέλω να εξηγήσω είναι το εξής :
Αν κανονικά έχουμε 13 ώρες ημερήσιου φωτός στις αρχές Απριλίου εγώ θα έχω αυτό το χρόνο ημερήσιου φωτισμού στο τέλος του μήνα άρα 'θα μείνουν πίσω' τα πουλιά καθώς δεν μπορώ να τα ξυπνήσω μισή ώρα πριν την ανατολή καθώς θα είναι ώρα κοινής ησυχίας και θα δώσω πάτημα σε κακοπροαιρετους (που έχω αρκετούς τριγύρω μου). Ίσως δεν κατάλαβα τι εννοείς στο παραπάνω post
 
Αυτό που θέλω να εξηγήσω είναι το εξής :
Αν κανονικά έχουμε 13 ώρες ημερήσιου φωτός στις αρχές Απριλίου εγώ θα έχω αυτό το χρόνο ημερήσιου φωτισμού στο τέλος του μήνα άρα 'θα μείνουν πίσω' τα πουλιά καθώς δεν μπορώ να τα ξυπνήσω μισή ώρα πριν την ανατολή καθώς θα είναι ώρα κοινής ησυχίας και θα δώσω πάτημα σε κακοπροαιρετους (που έχω αρκετούς τριγύρω μου). Ίσως δεν κατάλαβα τι εννοείς στο παραπάνω post

Εννοώ ότι το ''13 ώρες φωτισμός'' είναι ενδεικτικό, όχι απόλυτο. Δεν είναι ανέτοιμα τα πουλιά με 12 ώρες φωτισμό και όταν πάει στις 13 ξαφνικά παίρνουν μπρος. Αυτό που τα ''ξυπνάει'' είναι η σημαντική αύξηση του ημερήσιου φωτισμού. Οι 12 ώρες φωτισμός που θα έχεις εσύ λόγω των περιορισμών που αναφέρεις είναι σημαντική αύξηση σε σχέση με τι διάρκεια της ημέρας αυτή τη χρονική περίοδο. Οπότε σε συνδυασμό με την άνοδο της θερμοκρασίας + την πιο πλούσια διατροφή μια χαρά έτοιμα θα είναι στις 12 ώρες φωτός και δε θα μείνουν καθόλου πίσω.

Αν ίσχυε αυτό που λες τότε όλες οι εκτροφές θα ξεκινούσαν αναπαραγωγή ακριβώς στις 13 ώρες φωτισμού. Εδώ σε εξωτερικές εκτροφές με παρόμοιες συνθήκες άλλοι τέλη Φλεβάρη έχουν μέχρι και καρδερινάκια και άλλοι βγάζουν τα πρώτα καναρίνια το Μάιο. Ο καθένας τα φέρνει τα πουλάκια του εκεί που θέλει ακολουθώντας φυσικά κάποιες γενικές γραμμές.
 
Δεν διαφωνώ ότι τα πουλιά έρχονται σε αναπαραγωγική διάθεση και στις 12 ώρες φωτός απλά στις 12 ώρες οι νεοσσοί μένουν αρκετές ώρες νηστικοί. Εγώ προσωπικά δεν θέλω να βγάλω νεοσσούς στις 12 ώρες και για να πετύχω τις 13 τουλάχιστον ώρες στην χρονική περίοδο που επιθυμώ, ο φωτισμός είναι μονόδρομος. Αν τα πάω σύμφωνα με τον φυσικό φωτισμό θα έχω αρχές Μαΐου τους πρώτους νεοσσούς και τους δεύτερους μέχρι τα μέσα Ιουνίου πράγμα το οποίο δεν επιθυμώ λόγω της υψηλής θερμοκρασίας.
 
Ναι οκ, καταλαβαίνω τι εννοείς απλά κατά τη γνώμη μου είναι λίγο υπερβολική η ανησυχία ως προς το ότι θα μένουν ατάιστοι οι νεοσσοί. Αλλά εσύ αποφασίζεις. 🙂
 
Συμφωνώ ότι επιβιώνουν και με 12 ώρες φωτός, απλά έχω διαπιστώσει ότι οι νεοσσοί που έβγαζα από τα μέσα Απριλίου μέχρι τα μέσα Μαΐου είχαν την καλύτερη ανάπτυξη λόγω περισσότερων ταϊσμάτων και μέτριας θερμοκρασίας. Πολλές φορές έχω βγάλει από τα μέσα Μαρτίου αλλά και από αρχές Ιουνίου πουλιά αλλά δεν είχα τα καλύτερα αποτελέσματα όσων αφορά την ανάπτυξή τους. Όλα αυτά είναι από προσωπική εμπειρία και όχι κανόνας. Επειδή όσα συστήματα ανατολής-δύσης έχω βρει μέχρι τώρα έχουν απαγορευτική τιμή για το budget μου, ίσως αρκεστώ σε αυτό που πρότεινες @patrickios (έξυπνη πρίζα)
σε συνδυασμό με ένα φωτάκι νυκτός για εύρεση της φωλιάς με το που κλείσουν τα φώτα όπως μου πρότεινε ο @Tony Forpus
το οποίο θα αποσυνδέω μετά από μισή ώρα λειτουργίας. Αν υπάρχουν και άλλες συμβουλές είναι θεμιτές από όλους σας 🙂
 
Έχω την εξής απορία :
Οι λαμπτήρες led τάσης 12v και οι λαμπτήρες led 220v εκτός από την διαφορά στην θερμότητα που παράγουν έχουν και διάφορα στην ένταση του φωτός που παράγουν; Αναφέρομαι σε λαμπτήρες ίδιας ισχύς πχ. 5w
 
Οι λαμπτήρες led τάσης 12v και οι λαμπτήρες led 220v εκτός από την διαφορά στην θερμότητα που παράγουν έχουν και διάφορα στην ένταση του φωτός που παράγουν; Αναφέρομαι σε λαμπτήρες ίδιας ισχύς πχ. 5w
Όχι. Τη διαφορά αυτή την κάνουν τα watt.
 
Θεωρείτε ότι 5w ανά ζευγαρώστρα θα δώσουν καθόλου έξτρα φωτισμό;
 
Τι τιμες και ποιο τσιπακι βρίσκεις στην Ελλαδα Κωστα;

Επισης σε τι αποσταση θα ειναι απο τις ζευγαρωστρες;
Αν ειναι πολυ κοντα ε
ισως χρειαστεις led με IP67.
 
Τι τιμες και ποιο τσιπακι βρίσκεις στην Ελλαδα Κωστα;

Επισης σε τι αποσταση θα ειναι απο τις ζευγαρωστρες;
Αν ειναι πολυ κοντα ε
ισως χρειαστεις led με IP67.
Δεν έχω καταλήξει σε κάποια συγκεκριμένη λάμπα. Βλέπω σε ηλεκτρονικό κατάστημα λάμπες γύρω στα 6500 Kelvin με τάση στα 12v. Η απόσταση είναι μεταξύ 10 και 20 εκ από τα κάγκελα. Μπορώ και πιο κοντά να τις τοποθετήσω αν χρειαστεί
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top