Φροντίδα Προστατευτικά κλουβιά για αρπακτικά

apistolos

PB New Member
Εγγραφή
18 Σεπ 2015
Μηνύματα
89
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα. Γνωρίζετε αν υπάρχουν έτοιμα προστατευτικά κλουβιών από τα αρπακτικά-έντομα στα πετ σοπ? Ρωτάω γιατί δεν το "χουμε" όλοι με τις ιδιοκατασκευές που έχω δει κατά καιρούς και θέλω να προστατεύσω οπωσδήποτε τα καναρίνια μου πριν τα βγάλω έξω...
 
Δεν γνωρίζω κάτι επι του θέματος.. Αλλά γιατί δεν κάνεις τον κόπο να πάς να ρωτήσεις;
 
Αν έχεις κανονικό κλουβάκι,υπάρχει έτοιμο προστατευτικό https://community.petbirds.gr/media/Κλούβα-προστασίας-πτηνών-από-αρπακτικά.22769/ που το πουλάνε σχεδόν παντού. (15-20 ευρώ)

την σίτα θα την προσαρμόσεις μόνος σου στο πλαίσιο του προστατευτικού. Νομίζω είναι πιο οικονομικό να αγοράσεις απο ρολό(με το μέτρο)παρά αυτές με το σκρατς.
 
Ναι αυτό το έχω δει, αλλά μου φάνηκε λίγο ψεύτικο...
Δεν γνωρίζω κάτι επι του θέματος.. Αλλά γιατί δεν κάνεις τον κόπο να πάς να ρωτήσεις;
Στο μαγαζι που συνηθως πάω δεν είχε απόθεμα και δεν ειχα χρονο να κοιταξω και αλλου... Τεσπα, θα το ψαξω
 
Ναι αυτό το έχω δει, αλλά μου φάνηκε λίγο ψεύτικο...
Αν θές την γνώμη μου, είναι λίγο ψεύτικο και φαντάσου πως το χρησημοποιώ,τουλάχιστον μεχρι να αγοράσω άλλη μία ζευγαρώστρα και να φτιάξω το δικό της προστατευτικό.
Νομίζω οτι σε σχέση με το εμπόριο η μόνη αξιόπιστη λύση είναι handmade για αυτό και θα σου πρότεινα αν θές να μπείς σε λεπτομέρειες μήπως και βρεθεί κάποιος να σε βοηθήσει.
Εγω προσφέρομαι.
 
Αν θές την γνώμη μου, είναι λίγο ψεύτικο και φαντάσου πως το χρησημοποιώ,τουλάχιστον μεχρι να αγοράσω άλλη μία ζευγαρώστρα και να φτιάξω το δικό της προστατευτικό.
Νομίζω οτι σε σχέση με το εμπόριο η μόνη αξιόπιστη λύση είναι handmade για αυτό και θα σου πρότεινα αν θές να μπείς σε λεπτομέρειες μήπως και βρεθεί κάποιος να σε βοηθήσει.
Εγω προσφέρομαι.
Σ' ευχαριστώ πολύ... Κι εγω κοιτώ στο forum διαφορες ιδέες.. Έχω κι ένα γνωστό που πιάνουν τα χέρια του σ' αυτά και κάτι θα κάνω... Πάντως μετά από αυτό που έπαθε ένας φίλος προχθές με προβλημάτισε αρκετά και πλέον μέχρι να κάνω κάτι έχω τα πουλια μερα-νυχτα μεσα.. Είχε ζευγαρώστρα έξω στον 3ο όροφο πολυκατοικίας μέσα στη Θεσ/νικη και το πρωι βρήκε την καναρα "σφαγμενη" να κρέμεται έξω απ' το κλουβί... Και μόλις είχε κάνει το 6ο αυγουλάκι η καημένη...
 
Εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Εξωτερική-κλούβα-προστασίας.26746/ εύκολο και γρήγορο, εσύ δεν χρειάζεται να βάλεις ξύλινες γωνίες ή χερούλια.
Προσέχεις την ελαστικότητα του υλικού με το μήκος του,τον κενό χώρο για μπανιέρες ή φωλιές και τέλος οπωσδήποτε πλέγμα και απο κάτω. Έχω δεί σε μπαλκόνια το πλέγμα κομμένο σαν χαρτοκιβώτιο και απευθειας βιδομένο στον τοίχο... Αντιαισθητικό κάργα αλλά έχει αποτέλεσμα.
 
Τελικά έφτιαξα αυτό... Πήρα προστατευτικό κλουβιού και προσάρμοσα πάνω του μεταλλική σίτα. Ελπίζω ν' αντέξει σ' ενδεχόμενη επίθεση...
 

Συνημμένα

  • 20160423_164106(3).webp
    20160423_164106(3).webp
    48,4 KB · Προβολές: 93
Με τι το κρέμασες στον τοίχο; Από την ασφάλεια του κρεμάσματος θα εξαρτηθούν όλα.
 
Με τι το κρέμασες στον τοίχο; Από την ασφάλεια του κρεμάσματος θα εξαρτηθούν όλα.
Με δύο καρφιά απο αυτα που σχηματίζουν γωνία... Δε ξερω πως τα λένε..Αν παρατηρήσεις τη φωτογραφία φαινονται
 
Τελικά έφτιαξα αυτό... Πήρα προστατευτικό κλουβιού και προσάρμοσα πάνω του μεταλλική σίτα. Ελπίζω ν' αντέξει σ' ενδεχόμενη επίθεση...
Πίστεψε με θα χεις το κεφάλι σου ήσυχο πλέον. Έχω φτιάξει σε όλα τα κλουβιά μου το ίδιο εδώ και χρόνια. Ξόδεψα πολλά χρήματα, γιατί έχω πολλά κλουβιά, αλλά ησύχασα Το μόνο πρόβλημα είναι το βαλε-βγάλε
 
Back
Top