Διατροφή Προτάσεις για συσκευασμένη τροφή

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Akisbet
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αμα κανεις μεγαλες παραγγελιες νομιζω δεν εχεις μεταφορικα. Αλλα αν ειναι ετσι και μπορεις να συντηρησεις τα μεγαλα σακια, παρε ανεπιφυλακτα 20κιλο.
 
Εφοσον η μανα τους τρελαινεται, δεν εχεις παρα να μας την συστησεις για καλη αυγοτροφη!

την δινω από την κυριακη κ την εξαφανιζει η μαμα.Αφου της αρεσει,θα της περνω συνεχεια:)
Βρε κορίτσια μου και τα sticks και η χύμα "βιταμίνη" μυρίζει ωραία και τρελαίνονται αλλά μόνο λίπος προσφέρουν! Χριστίνα μου μιας και είσαι "σπαστικιά" μάνα το καλύτερο που μπορείς να κάνεις γι αυτά είναι να βράζεις αυγό ή ακόμα καλύτερα να φτιάχνεις δικιά σου αυγοτροφή! Όταν θα την εξαφανίζουν θα νιώθεις η καλύτερη μαγείρισσα του κόσμου! Δες εδώ συνταγή: Η δικιά μου σπιτική αυγοτροφή 😉
 
Αλικη, γι΄'αυτο ειπα οτι ολα ομορφα μυριζουν...Ακομα και τα σκουπιδια. Στη συγκεκριμενη περιπτωση η Νινα ρωτησε για την αυγοτροφη της Vitakraft η οποια δεν νομιζω να ειναι ακαταλληλη. Εαν καποιος δεν μπορει ή δεν επιλεξει τη σπιτικη αυγοτροφη τοτε οι συσκευασμενες (eggfood) ειναι μια καλη επιλογη πιστευω.
 
αυγοτροφη της Vitakraft η οποια δεν νομιζω να ειναι ακαταλληλη.
Ούτε κι εγώ πιστεύω να είναι ακατάλληλη είναι γενικά μια μέτρια, οικονομική εταιρία.
Αυτό που μ' εκνευρίζει στα προϊόντα της, είναι πως έχει τις οδηγίες Γερμανικά, Ιταλικά, Γαλλικά, καθόλου Αγγλικά και φυσικά που λόγος για αυτοκόλλητο με μετάφραση του εισαγωγέα.
Και όμως έχει μεγάλο μερίδιο στην ελληνική αγορά για να την σνομπάρει έτσι.
 
Καλα ας μην κολλησουμε τοτε μονο στη μια, εγω ας πουμε δοκιμασα την τροφη της και δεν τρελαθηκαν τα πουλια μου. Δεν την ξαναπηρα. Σιγουρα παντως ειναι ποιοτικα καλυτερη απο τη χυμα, και σιγουρα απο τις ταχα αυγοτροφες-βιταμινες που πουλανε τα πετσοπ. Τωρα αν η φιλη Νινα θελει να συνεχισει με αυτη ειναι οκ, αν θελει να δοκιμασει και καποια αλλη μαρκα επισης οκ.
 
Βρε κορίτσια μου και τα sticks και η χύμα "βιταμίνη" μυρίζει ωραία και τρελαίνονται αλλά μόνο λίπος προσφέρουν! Χριστίνα μου μιας και είσαι "σπαστικιά" μάνα το καλύτερο που μπορείς να κάνεις γι αυτά είναι να βράζεις αυγό ή ακόμα καλύτερα να φτιάχνεις δικιά σου αυγοτροφή! Όταν θα την εξαφανίζουν θα νιώθεις η καλύτερη μαγείρισσα του κόσμου! Δες εδώ συνταγή: Η δικιά μου σπιτική αυγοτροφή 😉
Αλικη το αυγουλακι το βραστο το εχουν κάθε μερα. Οσο για την σπιτικη αυγοτροφη όταν την εφτιαξα ουτε την πλησιασαν καθολου κ την εριξα στο κοκορα κ την εφαγε! Εκτος αν δεν την πετυχα καλα😛

Αλικη, γι΄'αυτο ειπα οτι ολα ομορφα μυριζουν...Ακομα και τα σκουπιδια. Στη συγκεκριμενη περιπτωση η Νινα ρωτησε για την αυγοτροφη της Vitakraft η οποια δεν νομιζω να ειναι ακαταλληλη. Εαν καποιος δεν μπορει ή δεν επιλεξει τη σπιτικη αυγοτροφη τοτε οι συσκευασμενες (eggfood) ειναι μια καλη επιλογη πιστευω.
εμενα μου την εφερε ο κουμπαρος μου για τα μικρα. Δεν την αγορασα.Απλα την δοκιμασα.
 
Εγω παλι φρεσκο αυγουλακι (και ξερο ψωμι που λεει ο λογος!), της beaphar την αυγοτροφη που αγορασα για τα ματια του κοσμου την βαζω στις αυγοθηκες, και την αφαιρω οπως την εβαλα, μεχρι να τελειωσει το κουτι...
 
H δική μου εμπειρία από τις επώνυμες αυγοτροφές αλλά και τη hand made είναι οδυνηρή... Δεν ακουμπούσαν ούτε της cede , ούτε της orlux (εκτός από την περίοδο αναπαραγωγής που έτρωγαν ότι τους έβαζα), αλλά ούτε και το ''σπιτικό'' κατάπλασμα που κατόρθωνα να φτιάξω ..
Έγιναν κάπως καλύτερα τα πράγματα όταν έφτιαχνα φρέσκη αυγοτροφή με την aves start ..
(M'αυτή βάζεις 40 γραμ. Φρυγανιά η rusk , ένα καλά βρασμένο αυγό και μια μεζούρα aves start , το χτυπάς στο μπλέντερ η το διαλύεις με πηρούνι και το χορηγείς).
Τελικά μετά από πολλές ''περιπλανήσεις'' .. Κατέληξα στην (πολλές φορές προτεινόμενη από μένα) Raggio di sole indios. Ακριβή μεν, αλλά την τρώνε όλη (και τα καναρίνια και οι καρδερίνες) και έχει υψηλά ποσοστά πρωτεϊνης.
 
Μαλλον Νικο εισαι και συ τοσο καλος μαγειρας σαν και μενα... Εκανα ενα μειγμα με φρεσκο αυγο, ελαχιστη αυγοτροφη, λιγη βρωμη και ελαχιστη ριγανη στο μουλτι, και κατεληξα να το δωσω στα σκυλια.. :)
 
Το θέμα είναι ότι μαγειρεύω και πολλά διαφορετικά και πολύ καλά ( οι καλύτεροι chef είναι άντρες ), αλλά με την αυγοτροφή το πήρα στραβά απ' την αρχή...
Αυτό που κάποια στιγμή έκανα, για να μην πετάξω το 5κιλο της ξηρής, ήταν να χτυπήσω στο μπλέντερ ίση ποσότητα αυγοτροφής με αντίστοιχη μπρόκολου, αφράτεψε και την έφαγαν.
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
Καλη ιδεα, εγω ανακατευω ελαχιστη με τα σπορια, δεν μπορει κατι θα φανε..
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
H δική μου εμπειρία από τις επώνυμες αυγοτροφές αλλά και τη hand made είναι οδυνηρή... Δεν ακουμπούσαν ούτε της cede , ούτε της orlux
Μια από τα ίδια ο φιλαράκος της φωτογραφίας. Του έφτιαξα όμως (βασικά η γυναίκα μου να μη λέμε και ψέματα) τη συνταγή της Αλίκης και μένει δε μένει μισή ώρα στην ταίστρα.
 
Τι στο καλο μονο εγω ειμαι η αχρηστη ουτε αυγο βραστο που λεει ο λογος να φτιαξω; 😕
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
Μηπως θα πρεπει τελικα να κανουμε ενα μικρο ρεφενε στην Αλικη τα υλικα και κατι για τον κοπο της να μας προμηθευει, να τελειωνει αυτη η ιστορια; Μονο μακαρονια ξερω να κανω... (αλλα τα κανω καλα :) )
 
Τι στο καλο μονο εγω ειμαι η αχρηστη ουτε αυγο βραστο που λεει ο λογος να φτιαξω; 😕
Έτσι όπως το πάνε μερικά καναρίνια να τους δίνουμε από 5 Ευρώ να ψωνίζουν μόνα τους...🙂
 
Μήπως θα πρέπει τελικά να ξανασυναντηθούμε, ώστε να φέρει η Αλίκη δείγμα της αυγοτροφής της; 🙄

Μηπως θα πρεπει τελικα να κανουμε ενα μικρο ρεφενε στην Αλικη τα υλικα και κατι για τον κοπο της να μας προμηθευει, να τελειωνει αυτη η ιστορια; Μονο μακαρονια ξερω να κανω... (αλλα τα κανω καλα :) )
Μέσααα! :D
 
Back
Top