Διατροφή Προτάσεις για grit χωρίς κάρβουνο

Πάντως κάτι που να πωλειται σαν grit/γκριτ/грит 😛 και να μην έχει κάρβουνο, δεν έχει τύχει να δω ποτέ
Μόνο σε χύμα έχω δει και δεν γνωρίζω την προέλευση του
 
@MARY58 την ίδια έχω μια εγώ!!
[automerge]1669383174[/automerge]
Να συμπληρώσω όμως ότι η δική μου πρόταση εμπεριέχει κάρβουνο σε κάποιο ποσοστό.
Την ίδια έχω και εγώ!! (αυτόματη διόρθωση ότι θέλει κάνει)
 
Τελευταία επεξεργασία:
@PantelisTs Επίσης γκουγκλάροντας είδα ότι υπάρχει κ αυτό το γκριτ που δεν νομίζω να έχει κάρβουνο.
Κ υπάρχει μια καλή κριτική για αυτό. Το θέμα του ποστ είναι στενάχωρο. Ένας νεοσσός είχε πεθάνει μάλλον γιατί υπήρχε διαθέσιμο γκριτ κ πιθανόν να το τάισε η μητέρα του.
 

Συνημμένα

  • Screenshot_2022-11-25-19-52-01-924_com.niobiumlabs.android.apps.skroutz.webp
    Screenshot_2022-11-25-19-52-01-924_com.niobiumlabs.android.apps.skroutz.webp
    79,7 KB · Προβολές: 2
Τελευταία επεξεργασία:
@PantelisTs

Δεν έχω διαπιστώσει ή δεν έχω πειστεί με κάποιο τρόπο ότι αυτά τα είδη χρειάζονται το grit για την διαδικασία της πέψης,όπως οι κότες πχ.
Επίσης δεν ξέρω αν βοηθάει ένα είδος που "ποναει" στο πεπτικό άλλα όχι σε σχέση με την πέψη.
 
Θεωρητικά, επειδή η τροφή για τους έχει πολλα είδη σπόρων θεώρησα ότι κάποιοι ίσως τους πεσουν κάπως βαρύ. Ίσως χρειαστούν και λιγο βοήθεια από το grit..
 
Θεωρητικά, επειδή η τροφή για τους έχει πολλα είδη σπόρων θεώρησα ότι κάποιοι ίσως τους πεσουν κάπως βαρύ.
Όσον αφορά στην πέψη της τροφής, το πετραδάκι είναι απαραίτητο στα είδη που καταπίνουν ολόκληρους τους σπόρους όπως τα πτηνά φάρμας.
 
το πετραδάκι είναι απαραίτητο στα είδη που καταπίνουν ολόκληρους τους σπόρους
Νόμιζα ότι αυτό συμβαίνει και στα καναρίνια/καρδερινες κλπ.
Ότι κάποιους σπόρους τους καταπίνουν έτσι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@PantelisTs

Τους ανοίγουν τους σπόρους και καταναλώνουν το μαλακό τμήμα και έτσι προκύπτουν και τα τσοφλια.
Η κότα πχ το καλαμπόκι ή το σιτάρι το καταπίνει ως έχει.
Καμία ψυχολογική επίδραση δεν προσφέρει το grit.
 
@PantelisTs


Καμία ψυχολογική επίδραση δεν προσφέρει το grit.
Κι όμως εχω παρατηρήσει πως αν στρεσαριστεί το καναρίνι μου,
πάει στην αβγό θήκη με το γκριτ και το σκαλίζει με το ράμφος του. Εννοείται αν υπάρχει κέρασμα από σπόρια θα πάει εκεί αλλά αν δεν υπάρχουν πάει στο γκριτ.
Χρησιμοποιώ αυτό που έχει και όστρακα και κάρβουνο.
 
Εννοείται αν υπάρχει κέρασμα από σπόρια θα πάει εκεί αλλά αν δεν υπάρχουν πάει στο γκριτ.

Άρα δεν είναι κάποια μαγική ιδιότητα του grit😉
 
Υπάρχει πάντα η άλλη άποψη που είναι αντίθετη με την χρήση του γκριτ κ είναι από την σελίδα του κυρίου Μάκη στο ποστ #4. Φυσικά ο κάθε φροντιστής θα κάνει αυτό που θεωρεί σωστό.


Εγώ τελικά συμφωνώ με τον κ. Μάκη σε αυτό. Είναι μέρος του ποστ #38
Εξηγώ (αν αυτό πρέπει να κάνω Ανέστη ; ). Τα καναρίνια είναι άλλης φυσιολογίας πουλιά απο τους παπαγάλους. Στα κλουβιά τους δεν υπάρχουν παιχνίδια, διότι αρέσκονται και βοηθούνται οργανικά απο τις πτήσεις μέσα σ' αυτά. Η ευχαρίστησή τους είναι σχεδόν ταυτόσημη με την ανάγκη επιβίωσης και βρίσκεται στην αναζήτηση σπόρων και νερού. Οταν σ' ένα κλουβί δεν υπάρχει νερό για τακτικό μπάνιο, δεν υπάρχει πρόσβαση στην βάση του(σχάρα) ώστε να σκαλίσουν και να ψάξουν, όταν ακόμα και τα μείγματα διαθέτουν περιορισμένη ποικιλία σπόρων που πολλές φορές επιβάλλεται, νομίζω οτι, οτιδήποτε τους δίνει αφορμή ασχολίας και δεν τα βλάπτει, είναι προς την κατεύθυνση να τους αφαιρέσει κάποιο μέρος απο το συνεχές άγχος(στρες) που τα διακατέχει.
 
Back
Top