Γενικά Προϋποθέσεις για να μπορούν να ταξιδέψουν πουλιά εξωτερικο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Yasmin
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Yasmin

PB Member
Εγγραφή
28 Αυγ 2008
Μηνύματα
1.184
Ήθελα να ρωτήσω, επειδή από του χρόνου υπάρχει περίπτωση να είμαι εξωτερικό για σπουδές (πιο πιθανόν Αγγλία) και δεν θέλω με τίποτα να αποχωριστώ το μικρό μου τον Σενεγαλέζο (το cockatiel μπορώ να το αφήσω στη μαμά μου αφού τη λατρεύει) μιας και είναι και πιο ''δύσκολος'', γνωρίζετε τί περιορισμοί υπάρχουν για να ταξιδέψουν τα πουλιά εξωτερικό; Χρειάζονται εξετάσεις; Που μπορώ να απευθυνθώ για να ενημερωθώ, γνωρίζετε; Το μικρό θα είναι εντάξει στο κουτάκι μεταφοράς του;
 
Το μικρό θα είναι εντάξει στο κουτάκι μεταφοράς του;

Μέσα όμως πρέπει να υπάρχει και φαγητό και νερό για να τρώει και να πίνει το πουλάκι καθ' όλη την διάρκεια του ταξιδιού.
Μία άλλη λύση εκτός από το κουτάκι μεταφοράς είναι και ένα μικρό κλουβάκι, όπου θα μπορείς άνετα να βάλεις μια ταϊστρα και ένα δοχείο νερού και το κλουβί θα μπορούσες να το έχεις μισοσκεπασμένο για να μην στρεσάρεται.

Κοίταξε κι αυτα τα topic:

Με αεροπλάνο πρόκειται να ταξιδέψεις; Νομίζω πως υπάρχει κάποιο μέρος όπου μπορούν οι επιβάτες να βάλουν κάποιο κατοικίδιο ζωάκι τους αλλά δεν είμαι σίγουρη 100%🙄
 
Έφη για πάρε τηλέφωνο την Αγγλική Πρεσβεία για σίγουρα, γιατί οι Αγγλοι έχουν ''τρέλλα''με τα εισαγώμενα ζώντα ζώα κάτι ακούω για 'εξι μήνες καραντίνα και η μεταφορά είναι το λιγότερο.
 
Πιο πολύ αυτό με ενδιέφερε επειδή θα είναι για εξωτερικό, τί διαδικάσιες πρέπει να ακολουθήσω. Γιατί μεταφορές στο εσωτερικό έχω κάνει πολλές φορές ακτός από αεροπλάνου..Αγγλική πρεσβεία ε; Οκ thank's!
 
Το κουτι μεταφορας θα το κρτας στα χερια σου ομως! Οχι με τις αποσκευες διοτι στα αεροπλανα ο χωρος των αποσκευων ειναι λιγο κρυος για ενα πουλι. Η μονη εταιρεια που εχει κλιματισμο και στις αποσκευες ωστε αν μπαινουν εκει τα ζωα ειναι η Delta airlines που δεν ξερω καθολου αν εχει πτησεις στη χωρα μας, πιθανον ομως και να εχει διοτι ειναι μεγαλη εταιρεια. Ισως πιστοποιητικο ελεγχου για καποιες ασθενειες που θα σου πουνε απο επισημο φορεα αλλα κι εγω γνωριζω πως η καραντινα στη Μ.Βρετανια γινεται σε υπερβολικα εως αστεια πλαισια. 🙄 Ακου 6 μηνες!

Ομως ενα τηλεφωνο στην πρεσβεια ισως να σου λυσει καθε απορια!
 
Έφη αν ρωτήσεις στην πρεσβεία, κάνε μας μια ενημέρωση μετά :)
 
είναι δύσκολο να μεταφέρει ένα παπαγάλο στην Αγγλία. Ακολουθούν μερικές λεπτομέρειες:
Defra, UK - Animal health and welfare - Pet Travel Scheme

Defra, UK - Animal health and welfare - Pet Travel Scheme
Επίσης, όπως άλλες που αναφέρονται, επαφή με την Πρεσβεία του Ηνωμένου Βασιλείου θα είναι χρήσιμη.
 
Ένα πιο σύνδεση... Έψαχνα για αυτό νωρίτερα

Defra, UK - Animal health and welfare - International trade - Imports - Importer information notes - IIN A/11
 
Με αεροπλάνο πρόκειται να ταξιδέψεις; Νομίζω πως υπάρχει κάποιο μέρος όπου μπορούν οι επιβάτες να βάλουν κάποιο κατοικίδιο ζωάκι τους αλλά δεν είμαι σίγουρη 100%
Poli sosto parxei xoro pou metaferoune poulia. I moni eteria omos pou pernei pia poulia mazi einai i OLYMPIAKI. Oli ali stamatisane prin 2 xronia.

Έφη για πάρε τηλέφωνο την Αγγλική Πρεσβεία για σίγουρα, γιατί οι Αγγλοι έχουν ''τρέλλα''με τα εισαγώμενα ζώντα ζώα κάτι ακούω για 'εξι μήνες καραντίνα και η μεταφορά είναι το λιγότερο.
Afto einai basiko, i Aggli pragmatika exoune poli bari nomi gia ta zoa, akousa to idio me tin 3-6 mines karantina. Kai akousa mono 20% epizoune tin karantina.

Το κουτι μεταφορας θα το κρτας στα χερια σου ομως! Οχι με τις αποσκευες διοτι στα αεροπλανα ο χωρος των αποσκευων ειναι λιγο κρυος για ενα πουλι.
Afto den ginete me tipota. Den epitrepete na perneis poulia meza sti kampina. Logo Gripi Poulerikon den se finoune. Kai gia to kato domatio apofasei panta o Pilotos tha pernei poulia i oxi. Mou diksane mia fora to domatio pou einai gia ta zoa, exei kalorifer.
 
Ήθελα να ρωτήσω, επειδή από του χρόνου υπάρχει περίπτωση να είμαι εξωτερικό για σπουδές (πιο πιθανόν Αγγλία) και δεν θέλω με τίποτα να αποχωριστώ το μικρό μου τον Σενεγαλέζο (το cockatiel μπορώ να το αφήσω στη μαμά μου αφού τη λατρεύει) μιας και είναι και πιο ''δύσκολος'', γνωρίζετε τί περιορισμοί υπάρχουν για να ταξιδέψουν τα πουλιά εξωτερικό; Χρειάζονται εξετάσεις; Που μπορώ να απευθυνθώ για να ενημερωθώ, γνωρίζετε; Το μικρό θα είναι εντάξει στο κουτάκι μεταφοράς του;

Υπάρχουν αρκετές διατιπώσεις σχετικά με τη μεταφορά πουλιών στο εξωτερικό. Κάθε χώρα έχει το δικό της νομικό πλάισιο. Στηρίζεται κυρίως στο Κοινοτικό δίκαιο.
Επειδή φέτος θα συμμετέχω στο Γερμανικό Πρωτάθλημα της ΑΖ με καναρίνια έχω κάνει πρακτικά κάποιες προεργασίες που μπορεί να σου φανούν χρήσιμες.
Η μοναδική Ελληνική Αεροπορική Εταιρεία που δέχεται πουλιά σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο είναι η Ολυμπιακή. Θα πρέπει να έρθεις σε επαφή μαζί τους προκειμένου να διευκρινήσεις όλες τις λεπτομέρειες, όπως μέγεθος κλουβιού, πιστοποιητικό κτηνίατρου, τι θα γίνει σε περίπτωση που η ΟΑ χρησιμοποιήσει αεροσκάφος άλλης εταιρείας κλπ.
Το επόμενο βήμα είναι να έρθεις σε επαφή με την Αγγλική πρεσβεία. Αυτοί θα σου υποδείξουν την αρμόδια υπηρεσία στην Αγγλία που θα απαντήσει σε όλα τα ερωτήματα σου.
Συνήθως υπάρχει μεγαλύτερη διαδικασία για προστατευόμενα είδη. Πρέπει να δεις αν είναι είδος που το περιλλαμβάνει η συνθήκη CITES.
Στα καναρίνια είναι σχετικά εύκολα τα πράγματα επειδή θεωρούνται οικόσιτα. Για την Γερμανία αρκεί ένα πιστοποιητικό Κρατικού κτηνίατρου από την Ελλάδα, ότι εξέτασε το πουλί τον τελευταίο μήνα και είναι υγειής. Το πιστοποιητικό πρέπει να έχει εκδοθεί το μέγιστο 10 μέρες πριν το ταξίδι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: jamieo
Το κουτι μεταφορας θα το κρτας στα χερια σου ομως! Οχι με τις αποσκευες διοτι στα αεροπλανα ο χωρος των αποσκευων ειναι λιγο κρυος για ενα πουλι. Η μονη εταιρεια που εχει κλιματισμο και στις αποσκευες ωστε αν μπαινουν εκει τα ζωα ειναι η Delta airlines που δεν ξερω καθολου αν εχει πτησεις στη χωρα μας, πιθανον ομως και να εχει διοτι ειναι μεγαλη εταιρεια. Ισως πιστοποιητικο ελεγχου για καποιες ασθενειες που θα σου πουνε απο επισημο φορεα αλλα κι εγω γνωριζω πως η καραντινα στη Μ.Βρετανια γινεται σε υπερβολικα εως αστεια πλαισια. 🙄 Ακου 6 μηνες!

Ομως ενα τηλεφωνο στην πρεσβεια ισως να σου λυσει καθε απορια!
η delta airlines εχει πτησεις μόνο για Ν.Y.
Εφη, δεν μπορείς να τον πάρεις μαζί σου με αεροπλάνο, γιατι κανένα ζώο δεν προσγειώνεται στο HEATHROW!
Αν όμως πετάξεις Αθήνα -Βρυξέλλες και απο εκεί οδικώς με όλα τα χαρτια υγείας του Ομάρ και σε συννενόηση με τις αρχές, μπορεί κάτι να γίνει, εξαρτάται απο τον υπάλληλο.
 
Αν όμως πετάξεις Αθήνα -Βρυξέλλες και απο εκεί οδικώς με όλα τα χαρτια υγείας του Ομάρ και σε συννενόηση με τις αρχές, μπορεί κάτι να γίνει, εξαρτάται απο τον υπάλληλο.

To problima einai an kaneis etsi, an leo AN kati ksexases, to pouli pethenei me 80% siguria kapio se mia igonia tou telonio.
 
όχι στην Βρετανία δεν πεθαίνει κάποιο ζώο,(άνθρωπος μπορεί),ζώο όμως όχι, μπορούν να παρέχουν τα πάντα μέχρι να έρθει κάποιο φαξ ή οτιδήποτε...
Πάντως, πράγματι το ζώο ταλαιπωρείται, σε σημείο να αναρρωτιέμαι αν αξίζει τον κόπο, ειδικά όταν δεν πρόκειται για μόνιμη εγκατάσταση...
Βέβαια, η επιλογή είναι της Εφης...
 
Θα πηγαινε κανεις οδικα για σπουδες στην Αγγλια; Και τα καλοκαιρια η καποιες αλλες διακοπες οπως Πασχα-Χριστουγεννα οδικα θα πηγαινοερχεται; 😕 Το οδικα δε μου φαινεται καλη λυση ιδιως για το πουλι τοσες ημερες ασταματητα στο δρομο. Ουτε να φαει κανονικα ουτε να κοιμηθει ουτε να ηρεμησει. Το αεροπλανο ειναι μονο 2,5 ωρες.
 
έχω φίλο που πηγαινοέρχεται με σκύλο από Παρίσι. Άρα ένας τουλάχιστον το κάνει.
 
To taxidi me to skilo einai panefkolo, bebaios ektos agglias. Giati den iparxei "GRIPI SKILON".
 
Μετα απο αυτα που διαβασα να υποθεσω οτι το να φερουμε ωδικα απο χωρα εκτος Ευρωπης ειναι αδυνατον;

Το μεγαλητερο προβλημα πιστευω σε ολες τις περιπτωσεις ειναι τα τελωνεια και οχι τοσο οι αεροπορικες εταιριες. Αν κρινω απο τις απαγορευσεις στην ναυσιπλο'ι'α παντως οπου στις περισσοτερες χωρες δεν επιτρεπεται καν να μπαινουν στα χωρικα υδατα ολοκληρα τανκερ για την κατοχη ενος καναρινιου τοτε σιγουρα τα πραγματα με την νομοθεσια θα ειναι δυσκολα...
 
μη μπερδεύουμε την Ευρώπη με τη Βρετανία, παιδια, μιλάμε για διαφορετικές νομοθεσίες.
Εκανα το δρομολόγιο Αθήνα -London-Αθήνα,΄συνοδεύοντας ζώο,τουλάχιστον 5 φορές το 2007!
Λοιπόν, εκτός απο το κεντρικό αεροδρόμιο, που δεν προσγειώνεται κανένα ζώο,το πρόβλημα είναι και στις αεροπορικές εταιρίες, που δεν μεταφέρουν,όλες, ζώα για ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ χώρα!
Καραντίνα, δεν υπάρχει πλέον, αλλά, με τη διαδρομή που προανέφερα,(Αθήνα-Βρυξέλλες και οδικώς,υπάρχουν σαφώς λιγότερα προβλήματα)!
Πάντως Εφη, αν σκεφτείς καλάκαι αποφασίσεις οτι η ταλαιπωρία θα είναι περισσότερη απο όση αντέχεις, αναλαμβάνω να φιλοξενήσω εγώ το μικρό, για όσο χρειαστεί:)
 
Back
Top