Γενικά Προϋποθέσεις για να μπορούν να ταξιδέψουν πουλιά εξωτερικο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Yasmin
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
η british airwayws εχει μια πτηση καθε βδομαδα(νομιζω καθε τεταρτη ή μια φορα το μηνα δεν θυμαμαι ακριβως) στην οποια συνοδευεις και κατοικιδιο. Δεν ξερω για πτηνα αλλα και αυτα κατοικιδια δεν ειναι; Επισης η καραντινα σιγουρα ειναι 6 μηνες και αυτο γιατι η αγγλια ειναι νησι και για αυτο το λογω εχουν την καραντινα. Αυτα μου ειπε φιλη η οποια εφερε το σκυλο της 2 φορες ελλαδα, οποτε ειναι εμπιστη πηγη. Παντως καλο ειναι να παρεις ενα τηλ. στην πρεσβεια για σιγουρα. Για την υπολοιπη ευρωπη η κατασταση ειναι διαφορετικη.
 
η british airwayws εχει μια πτηση καθε βδομαδα(νομιζω καθε τεταρτη ή μια φορα το μηνα δεν θυμαμαι ακριβως) στην οποια συνοδευεις και κατοικιδιο. Δεν ξερω για πτηνα αλλα και αυτα κατοικιδια δεν ειναι;

και γω αυτή την εντύπωση είχα. Ομως η απάντηση γνωστής εταιρείας ήταν "οχι, κατοικίδια σύμφωνα με τον κανονισμό κλπ είναι μόνο ο σκύλος και η γάτα".
 
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ! Σίγουρα θα επικοινωνήσω με την πρεσβεία για κάτι πιο έγκυρο και εννοείται θα ενημερώσω! Το χρονικό διάστημα που θα μείνω έξω, λογικά θα είναι ένας χρόνος πολύ δύσκολο 2..Αν είναι για ένα χρόνο, μπορεί και να μην έρθω καθόλου Ελλάδα.. Δεν είναι το πρόβλημα ότι δεν έχω που να τον αφήσω Σοφία, αν και η μαμά μου δεν θα είναι πιστεύω τόσο επιμελής μαζί του, αν της τον αφήσω. Θέλω να πω, θα καθαρίζει το κλουβί αυτά τα απαραίτητα θα τα κάνει, αλλά σιγά μη τον βγάζει από το κλουβί τακτικά και του κόβει κάθε μέρα φρουτοσαλάτα.. Το θέμα είναι η τακτική του φροντήδα και ότι θα απομακρυνθούμε..☹
Εδώ μια εξεταστική τον αμέλησα λίγο παραπάνω και τώρα ζορίζομαι λίγο.. Θα μου λείψει πολύ.. Θα ενημερωθώ πάντως και θα σας το πω! Ας βρω βέβαια μεταπτυχιακό κάπου σίγουρα και βλέπουμε..Ήθελα να προνοήσω και για αυτό όμως. Θα επικοινωνήσω με πρεσβεία..Αλέξανδρε, τί εννοείς όταν λες ότι το 20% επιζούν από τη καραντήνα; Τί διαδικασίες ακολουθούνται δηλαδή;
 
Gia na taksidevoun ta poulia to proto pou xreazese ektos apo polla lefta einai to CITES https://community.petbirds.gr/threads/Παπαγάλοι-με-όλα-τα-χαρτιά-cites.5987/

Kai ap;osa ksero den exeis 100% sigouria oti po pouli tha sou dosoune piso molis tha ftasis sto proorismo sou. Opos leei kai h Yasimin to pouli sou mporoune na valoune se mia karantina 15-30 imeron kai meta tha poune oti ...pethane... Stin alithia kanis den kserei an pethane h oxi...mporei apla tha to stiloun s kapoio zoologiko parko, mporei na sou poune oti xreazese "tade" xartia pou tha sou kostizoun 500Eyro k.t.l.
 
Back
Top