Αναπαραγωγή Πρωταρης σε ζευγαρωμα

thodwrisagrinio123

PB New Member
Εγγραφή
24 Απρ 2014
Μηνύματα
26
καλησπερα... φετος αρχισα να ασχολουμε με τα πουλια και κυριως με καναρινια.. Θελω να ζευγαρωσω για πρωτη φορα καναρινια αλλα δεν γινεται δεν ξερω γιατι.. Τα εχω σε ζευγαρωστρα και τους δινω καθημερινα αυγο και τα εχω στην ζευγαρωστρα με το χωρισμα σχεδον 2 εβδομαδες και εγω βαλει και φωλια εσωτερικη και νημα στην μερια της θυλικιας.. Και τα δυο πηγαινουν πρως την μερια του αλλου αλλα η θυλικια δεν φτιαχνει την φωλια και παιζει με το νημα.. Μερικες φορες βαζει χαρτακια στην φωλια αλλα οχι νημα..σημερα ο αρσενικος αρχισε να σχιζει το χαρτι απο κατω.. Το αλλαξα το χαρτι μηπς τον πειραζε αλλα και αυτο το χαρτι το σχιζει πολυ.. Μηπως εχει καποιο προβλημα η θυλικια και δεν φτιαχνει φωλια;
 
Τα πουλιά πρεπει να τα εχεις σε ενα σταθερό σημείο, να μην τα πηγαινοφερνεις (Πληροφοριακα). Θα πρεπει να τους δίνεις φρούτα και λαχανικα πχ μήλο, μαρούλι. Όχι μονο αυγό. Η θυληκια όταν νιώσει έτοιμη θα αρχίσει να φτιάχνει την φωλια..

Δώσε τους χρονο, μην τα ενοχλεις και όλα σιγά σιγά θα γίνουν..
 
με προβλιματιζει περισσοτερο που η θυλικια ενω πηγαινει προς το μερους του αρσενικου και εινα πυρωμενη στην φωλια βαζει λιγα χαρτακια και δεν βαζει νημα αλλα παιζει με το νημαμηπως την ενοχλει η εσωτερικη φωλια και θελει εξωτερικη;
 
Βάλε και τις δυο αν ο χώρος είναι αρκετός για να διαλέξει.. Είναι πρωταρα;
 
ναι.. Τουλαζιστον ετσι μου ειπε αυτος απο εκει που την αγορασα
 
οχι.. Δεν ειχε οταν την αγορασα.. Αυτος μου ειπε πως ειναι περιπου ενα χρονων
 
Αααν λέει αλήθεια, τοτε υπάρχει πιθανότητα να μην γνωρίζει το πως φτιάχνεται μια φωλιά.. Αλλά θα το αφήσουμε ως τελευταια επιλογή πιστεύω. Δοκίμασε και δεύτερη φωλιά, μην τα μετακινεις. Να δούμε πως θα εξελιχθει.
 
μπορει και λιγο παραπανωτο σκευτηκα και εγω αυτο που λες και εβαλα την τσοχα και εβγαλα το χωρισμα, τα αφησα μια εβδομαδα και κατι και δεν εκαναν τιποτα και ετσι ξαναεβαλα το χωρισμα... Την τσοχα την πεταξαν κατω
 
Μην μπαινοβγάζεις το χώρισμα.. Θα το καταλάβεις όταν είναι πυρωμένα.. Θα ταίζονται/φιλιούνται από το χώρισμα, θα κελαιδάει ο αρσενικός προς τη θηλυκιά και αυτή θα στήνεται με την ουρά όρθια για ζευγάρωμα και φτιάχνει τη φωλιά.. Όσο δεν βλέπεις τέτοια δείγματα δεν είναι ακόμα έτοιμα.. Δώσε διάφορα νήματα στη θηλυκιά να διαλέξει, 2 φωλιές όπως σου είπε και η Αριάδνη (μία εσωτερική και μια εξωτερική) και δώστους και χρόνο... Καλή τύχη!
 
εγώ πάλι τα έχω μαζί γτ εάν τα χωρίσω ο καναρος θα κελαηδάει μέχρι το βραδύ ασταμάτητα...😕
 
εγω τα εβαλα μαζι και ο καναρος δεν κελαηδουσε καθολου και η θυληκια δεν εφτιαξε την φωλια και ετσι τα χωρισα
 
τιποτα εβαλα ξανα το χωρισμα και εχω την φωλια και νημα στην μερια του θυλικου αλλλα δεν την φτιαχνει
 
και η δίκια μου το ίδιο έκανε πρέπει απλός να της δήξεις
 
Δώσε τους χρονο... Θα καταλάβεις ποτε είναι πυρωμένα. Βάλε δυο φωλιές να δουμε ποια θα επιλέξει..

Ο αρσενικός κελαηδαει όταν ψάχνει ταίρι. Όταν είναι στο ίδιο κλουβί λογικό είναι να μην κελαηδα.. Μπορεί να μην είναι έτοιμα ακόμη..
 
Back
Top