Αναπαραγωγή Πρωταρης σε ζευγαρωμα

μπορείς να τα χωρίσεις αλλά να μην βλέπει ο ένας τον άλλον για να δεις τι θα κάνει το αρσενικό (αν θα κελαηδήσει ) και στη θηλύκια βαλε λίγο νήμα στην φώλια
 
αμα της βαλω την εξωτερικη φωλια και αρχισει να την φτιαχνει σημαινει πως ειναι ετοιμη και μπορω να βγαλω το χωρισμα;
 
παιδια εκανα οτι μου ηπατε δηλαδη τα εχω μονα τους σε ησυχια και δεν τα ενοχλω καθολου παρα μονο οταν ειναι να βαλω τροφη, νερο, αυγο και για να καθαρισω το κλουβι.. Εχω βαλει και εσωτερικη και εξωερικη φωλια, εχω βαλει νημα και στον πατο του κλουιου και στα καγκελα αλλα η θυλικια διχνει να μην ενδιαφερεται καθολου για το ζευγαρωμα.. Τι μπορει να φταιει;

επισης η θυλικια οταν παει το αρσενικο στο χωρισμα τσιριζει σαν να ειναι ετοιμη να του επιτεθει
 
Δεν είναι έτοιμη η θηλυκια ακόμα... Βγάλε νήμα και φωλιά και επέμεινε με ενισχυμένη διατροφή... Ο αρσενικός κελαηδάει προς το μέρος της θηλυκιας ή κι αυτός αδιάφορος!?
 
αυτος κελαηδαει και πηγαινει συνεχεια στο χωρισμα αλλα αυτη μολις πλησιαζει ο αρσενικος αρχιζει και τσιριζει και κανει σαν να θελει να του επιτεθει
 
Ο αρσενικός λογικά είναι έτοιμος αλλά η θηλυκια όχι.. Δώστης χρόνο... Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση να μην ταιριάξει το θηλυκό μα το αρσενικό.. Έχουν και αυτά προτιμήσεις και διαφορετικους χαρακτήρες..
 
ΥΠΟΜΟΝΗ! Συνεχίζεις να δίνεις καθημερινά αυγοτροφη/αυγό φρούτα και λαχανικά! Μη ξεχνάς το ασβέστιο που πρέπει να παρέχεις στη θηλυκια με διάφορους τρόπους!
 
Βγαλτη ναι... Μόλις δεις και κόβει χαρτιά από τον πάτο του κλουβιού τότε σημαίνει ότι είναι έτοιμη! :)
 
μερικες φορες ομως κοβει χαρτακια απο τον πατο και τα βαζει στην φωλια
 
Ναι αλλά με το νήμα και τη φωλιά δεν κάνει τπτ οπότε βγάλτα.. Όταν θα κόβει χαρτιά και θα τα βάζει σε ένα σημείο(γωνία του κλουβιού, ταιστρα, αυγοθήκη κτλ) τότε θα είναι έτοιμη... Και αν είναι πυρωμενη δεν το κάνει μερικές φορές αλλά συνέχεια! Εμένα μια πυρωμενη θηλυκια χώθηκε μέσα στην εξωτερική ταιστρα που είχε βάλει χαρτάκια και δεν μπορούσε να βγει!
 
Back
Top