Αναπαραγωγή Πρωτη φορα ζευγαρωνω καναρινια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eytyxia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

eytyxia

PB New Member
Εγγραφή
9 Μαϊ 2016
Μηνύματα
42
Πόλη
Πάτρα
πρωτη φορα ζευγαρονω καναρινια... Τα καναρινια πρεπει να ειναι σε μαγαλω κλουβι; Πρεπει να τα αφηνουμε σε μια μεργια η μπορουμε να τα βγαζουμε εξω και το βραδυ πριν νυχτοση να τα βαζουμε μεσα η λογο ζευγαροματος πρεπει να μενει σταθερο το κλουβι;
 
Ευτυχία πολύ φοβάμαι πως ξεκίνησες ανάποδα.
Εύχομαι να προλάβεις και να καλύψεις τα κενά στις γνώσεις σου.
Θέτουμε σε κίνδυνο τη ζωή των πουλιών όταν δεν γνωρίζουμε όσα χρειάζεται για να προχωρήσουμε σε τέτοιες κινήσεις.
Αρχίζεις το διάβασμα...
  1. https://community.petbirds.gr/threads/Αναπαραγωγή-καναρινιών-σε-ζευγαρώστρες.17713/
  2. https://community.petbirds.gr/threads/Ζευγάρωμα-καναρινιών.17674/
  3. https://community.petbirds.gr/threads/Φωλιές-καναρινιών-και-υλικά-επίστρωσης.25499/
Αυτά για αρχή
 
σε ευχαριστω για της πληρωφοριες θα παρω μεγαλυτερο κλουβι αλλα αλλο θελω να ρωτησω πρεπει εφοσον εχουμε μεσα το αρσενικο μπορουμε να την βγαζουμε εξω την κλουβα σε φως η να την αφηνουμε σε μια μεργια;
 
θελω να ρωτησω πρεπει εφοσον εχουμε μεσα το αρσενικο μπορουμε να την βγαζουμε εξω την κλουβα σε φως η να την αφηνουμε σε μια μεργια;
Κατά την αναπαραγωγη δεν μετακινούμε το κλουβι. Το έχουμε σταθερά σε ένα σημείο.
 
Από την αρχή δεν το κουνάμε η όταν γέννηση το πρώτο αυγό;
 
Να σε ρωτήσω Ευτυχία, το αρσενικό του ζευγαριού είναι αυτό που δεν κελαηδάει και ξύνεται;
και να απαντήσω παρ'ότι πήρες απαντήσεις ποιο πάνω.
Τα πουλιά μόνιμα σε ενα σημείο όταν καταλήξεις σε κλουβί και μέρος.
Πρέπει τα πουλιά να είναι έτοιμα για αναπραγωγή (πυρωμένα και τα δύο)
Πρέπει να έχει προηγηθέι διατροφική προετοιμασία για ένα τετοιο έργο.
Ζευγαρώστρες όπως αυτή είναι ο. Κ http://www.petsmile.gr/klouvia/klouvia-zeygarostres/klouvia-zeugarostres-zeugarostra-mexorisma-60cm δεν είναι ανάγκη να είναι η συγκεκριμένη προφανώς απλά να δείς τις διαστάσεις, μιας και είσαι απο Πάτρα.
Οχι σε κιτρινοκοκκινομπιριμπρίρι βιτάμινες, άρχισε να δίνεις αυγό και καλή συσκευασμένη τροφη. Νέρο κάθε μέρα και μην τα πολυενοχλείς.
Για να γίνει ομως δουλεία πρέπει να είναι πυρωμένα και όχι άρρωστα, αυτές τις δυο προυποθέσεις σαν βάση τις πληρούν;
 
Το πήγα σε γιατρό και μου είπε οτι δεν έχει κάτι απλα που ξύνεται βγάζει πούπουλα κ μου έδωσε να του βάζω κάτι μεσα στο νερό το αν ειναι πυρομενο πως το βλέπω το θυλικο ειναι έτοιμο
 
Το πήγα σε γιατρό και μου είπε οτι δεν έχει κάτι απλα που ξύνεται βγάζει πούπουλα κ μου έδωσε να του βάζω κάτι μεσα στο νερό
Ευτυχία μου τι ακριβώς σου έδωσε να του βάζεις στο νερό?
αν ειναι πυρομενο πως το βλέπω το θυλικο ειναι έτοιμο
Λοιπόν Ευτυχία πριν προχωρήσουμε σε αναπαραγωγή θα πρέπει τουλάχιστον να γνωρίζουμε τα βασικά και είσαι στο κατάλληλο μέρος, ώστε να αποκτήσεις τις απαραίτητες γνώσεις. Σου προτάθηκαν στο post 2 από τον κύριο Γιάννη @misalouris κάποια πολύ βασικά άρθρα που χρειάζεται οπωσδήποτε να τα μελετήσεις και θα σου λυθούν πολλές απορίες. Τα διάβασες; Είναι βασικό στην αναπαραγωγή να μπαίνουν υγιή πουλιά, γιατί είναι μια επίπονη διαδικασία, ώστε να ανταπεξελθουν στα καθήκοντα τους. Όσο αφορά το ερώτημα σου όταν τα καναρίνια βρίσκονται στη ζευγαρώστρα με ορατό χώρισμα και ο αρσενικός είναι πυρωμενος χοροπηδάει δεξιά αριστερά, κελαηδάει συνέχεια προς το μέρος της θηλυκιας, τρώει σίδερα ώστε να περάσει στην πλευρά της. Η καναρα αν είναι έτοιμη θα τη βλέπεις να στηνεται. Αν το ζευγαρι έχει ταιριάξει θα έχουν προηγηθεί τάισματα μέσα από τα καγκελα. Ασφαλώς για να φτάσουμε εκεί θα έχουμε κάνει πριν διατροφικη προετοιμασια. Περιγράφεται αναλυτικα στο άρθρο εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Ζευγάρωμα-καναρινιών.17674/. Με πολύ μελέτη, με αργές και σταθερές κινήσεις, με τη βοήθεια των άρθρων του φόρουμ καθώς και τη βοήθεια των μελών του petbirds είμαι σίγουρη ότι θα φτάσεις στην επιτυχία.
 
Την έχω βάλει να ζευγαρώσει με αρσενικό άλλο όχι αυτό που του δίνω αντιβιοσει... Την αγόρασα έτοιμη πυρομενη... Αλλά έχω αμφιβολία οτι ειναι αρσενικό κ όχι θυλικο πως μπορώ να το διαπιστώσω αυτό
 
Ευτυχία μου τι ακριβώς σου έδωσε να του βάζεις στο νερό?
Δε μου απαντησες εδώ.
Αλλά έχω αμφιβολία οτι ειναι αρσενικό κ όχι θυλικο πως μπορώ να το διαπιστώσω αυτό
Διαβάζεις το άρθρο αυτό
https://community.petbirds.gr/threads/Το-καναρίνι-μου-είναι-αρσενικό-ή-θηλυκό.17712/ και πιστεύω θα βοηθηθείς.
 
Pterophene αυτό μου έδωσε

Κάτι ακόμα να ρωτήσω ξέρω οτι θυλικο όταν ειναι πυρομενο όταν το φυσάς στην κοιλιά του βλέπεις το δέρμα του το αρσενικό πως το καταλαβενεις;
 
πρεπει να τα αφηνουμε σε μια μεργια η μπορουμε να τα βγαζουμε εξω και το βραδυ πριν νυχτοση να τα βαζουμε μεσα η λογο ζευγαροματος πρεπει να μενει σταθερο το κλουβι

Γενικά ΔΕΝ μπαινοβγάζουμε το κλουβί μέσα- έξω γιατί λόγω διαφοράς θερμοκρασίας και συνθηκών, τα πουλιά αρρωσταίνουν πολύ εύκολα. Δεν μπορείς πχ. Να έχεις ένα πουλί το χειμώνα μέσα για να μην κρυώνει και όταν δεις λίγο ήλιο να το βγάλεις έξω. Το έχασες με τη μία. Το κλουβί πρέπει να το έχεις ή μέσα ή έξω. Το ίδιο ισχύει για όλες τις εποχές. Το κλουβί δεν το μετακινούμε όλη την ώρα. Πόσο μάλλον όταν τα πουλιά είναι σε αναπαραγωγή...

μπορουμε να την βγαζουμε εξω την κλουβα σε φως η να την αφηνουμε σε μια μεργια;

Γιατί, στον εσωτερικό χώρο που τα έχεις είναι σκοτάδι; Τότε τα έχεις εξαρχής σε λάθος μέρος. Αν αισθάνεσαι ότι υπάρχει ανάγκη για περισσότερο φωτισμό, τότε είναι σε λάθος μέρος. Πρέπει να τα μετακινήσεις κοντά σε παράθυρο, αλλά να μην τα χτυπάει και ο ήλιος στο κεφάλι, ούτε να επηρεάζονται από ρεύματα αέρα.

Περισσότερα για τη σωστή τοποθέτηση του κλουβιού δες εδώ: https://community.petbirds.gr/threads/Επιλογή-θέσης-κλουβιού-στο-σπίτι.25549/

Την αγόρασα έτοιμη πυρομενη...

Τι εννοείς; Με λίγα λόγια δεν έχει προλάβει καν να συνηθίσει το νέο της χώρο και την έβαλες για αναπαραγωγή; Πέρασαν τουλάχιστον 40 μέρες από τότε που την πήρες; Έκανες μετά διατροφική προετοιμασία για αναπαραγωγή;
 
Το πήγα σε γιατρό και μου είπε οτι δεν έχει κάτι απλα που ξύνεται βγάζει πούπουλα κ μου έδωσε να του βάζω κάτι μεσα στο νερό


Την έχω βάλει να ζευγαρώσει με αρσενικό άλλο όχι αυτό που του δίνω αντιβιοσει... Την αγόρασα έτοιμη πυρομενη... Αλλά έχω αμφιβολία οτι ειναι αρσενικό κ όχι θυλικο πως μπορώ να το διαπιστώσω αυτό

Καλημέρα Ευτυχία, το μήνυμα σου μόνο αντιφατικό μου φένεται γιατι στην ερώτηση μου αν έχεις το αρρωστο πουλάκι στο ζευγαρι μου απαντάς οτι το αρσενικό δεν έχει κατι και είναι υγιές, ενω μετά μου λες οτι έχεις αλλο αρσενικό μέσα. Μετά μου λες οτι η κανάρα ειναι πυρωμένη αλλα τελικά δεν ξέρεις αν είναι κανάρα.
Λοιπόν,θα σου πώ τα προβλήματα που έχει το ζευγάρι σου. Το αρσενικό ειναι άρρωστο,To οτι αγόρασες κανάρα πυρωμένη δεν κάνει την αναπαραγωγή αυτόματη,θελει δουλεια και υπομονή. Το να μην είσαι σίγουρη για το αν το πουλάκι που πήρες ειναι αρσενικό σίγουρα δεν θέτει θεμέλια για μια αναπραγωγή.
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλα δεν γίνεται να περιμένεις να κάνεις αναπραγωγή και να μην τήρεις τα ελάχιστα. (Καλο κλουβι,υγιη πουλια, καλη διατροφή, ασφαλες περιβαλλον ηρεμοκαι το κυριοτερο αρσενικο με θυληκο πυρωμένα.
Είμαι σίγουρος οτι θα τα καταφέρεις αν ρίξεις λιγο διάβασμα με των παιδών την βοήθεια εδω να πετύχεις αναπαραγωγή.
Μην έχεις το να βγάλεις νεοσσούς σαν αυτοσκοπό, Αυτο θα συμβεί ανετα και ήρεμα οταν ολα είναι σχεδιασμένα ποιοτικα για να γίνει κατι τέτοιο.
Η υπομονή ειναι αρετή, ακόμα και να καταφέρεις να βγάλεις νεοσσούς αυτη την περιόδο υποπτεύομαι οτι θα υπάρξουν πολλα προβλήματα μιας και το κάνεις αυτο πρωτη φορά και τα πουλιά δεν έχουν ετοιμαστεί για κάτι τέτοιο. Δεν πιστεύω οτι αν βγάλεις πουλάκια και μετα να τα βλέπεις να πεθαίνουν απο διάφορες αιτίες θα το ευχαριστηθείς.
Οπότε κάνε ύπομονη ενημερώσου και ξεκίνα την αναπαραγωγή οταν θα εισαι έτοιμη και τα πουλιά επίσης ωστε να χέρεσαι υγιείς-πολλούς και χαρούμενος απογόνους.
Αν κατάλαβα καλα το θυληκο το πήρες πρόσφατα, το ΄βαλες σε καραντίνα;
*Καραντίνα ειναι η απομόνωση του νεοεισερχόμενου στον χώρο μας πτηνού για τουλαχιστον 35 μέρες ωστε να βεβαιωθούμε οτι ειναι καλά και δεν θα περάσει ασθένειες/μολύνσεις στα υπόλοιπα πουλιά.
Ποσο μάλλον οταν βάζεις ενα καινούργο θυληκό με ενα αρσενικό το οποίο πριν είχε θέματα.
*Το θυληκό οταν ειναι πυρωμένο απο κατω φένεται στρογγυλό πρησμένο ενω το αρσενικό εχει μια μικρή μύτουλα στην άκρη που ονομάζεται ψευδοπέος.

Page Not Found
 
για να καταλαβεις εχω ενα θυλικο κ δυο αρσεκινα το ενα ειναι αυτο που φουσκωνη κ το εχω σε αντιβιοσει τα αλλα δυο ειναι για ζευγαρομα και ειναι υγιεης
 
Ειναι πυρομενη;

Το αν είναι πυρωμένη ή όχι δεν παίζει ρόλο αυτή τη στιγμή. Δε μου έχεις απαντήσει. Έχει συνηθίσει στο χώρο της; Η αλλαγή περιβάλλοντος παίζει σημαντικό ρόλο. Αν την έχεις πχ. μία βδομάδα, δεν μπορείς να τη βάλεις για αναπαραγωγή.

Επίσης, τον αρσενικό πόσο τον έχεις; Την κράτησες την καινούρια κανάρα τουλάχιστον 35 μέρες μακριά από τον αρσενικό; Μπορεί να σου φαίνεται υγιής αλλά να μην είναι.

Διατροφική προετοιμασία έκανες για αναπαραγωγή;

Όλα αυτά πρέπει να προηγηθούν και μετά να αναρωτηθείς αν είναι πυρωμένη. Μπορεί πχ. εκεί που την είχαν να ήταν όντως πυρωμένη. Με την αλλαγή που συνέβη όταν την πήρες, μπορεί να μην είναι πυρωμένη πια...
 
Back
Top