Αναπαραγωγή Πρωτο πουλακι σημερα

Με το καλό και τα υπόλοιπα!
Πιστεύω πως ναι αλλά μην αγχώνεσαι μέχρι να πάρεις απαντήσεις από παιδιά που ξέρουν. Την επόμενη μέρα ξεκινά το τάισμα.
Μην τα πολυενοχλείς πάντως :)
 
Σπόρια καθε μέρα καθαρα, νεράκι και αυγό βραστό για 15 λεπτά. Το αφήνεις να ερθει σε θερμοκρασία δωματίου πριν το βάλεις στα πουλάκια.

Να σου ζήσει και με το καλό τα επόμενα
 
παιδια τρελενομαι σημερα καναμε το πρωτο πουλακι εχω παθει πλακα με καλυπτη η συσκευαζμενη αυγοτροφη 🙂
Η επώνυμες αυγοτροφές είναι από μόνες τους ικανές να αναστήσουν μαζί με το μείγμα σπόρων ολόκληρες γενιές μικρών... Αν τώρα όπως σου πρότεινε κι ο Νίκος βάλεις καλά βρασμένο αυγό (κομμένο στα τέσσερα) με το τσόφλι του, τα μωρά θα γίνουν πολύ γρήγορα μπαλίτσες μια και είναι ευκολοτάιστο στα μικρά...
Μερικές μέρες μετά, να βάλεις και λίγο μήλο...
Όλα θα πάνε καλά...
Σε κάθε περίπτωση είμαστε εδώ για κάθε βοήθεια... Άλλωστε τι φτεροπαρέα ήμαστε!
 
να σου ζησει! Σε νιωθω! σημερα κι εγω ειχα τους δυο πρωτους! Τρελαθηκα απο χαρα! Μια φορα που σηκωθηκε λιγο η καναρα ειδα ο ενας ηταν ταισμανος κ ο αλλος σηκωνε το κεφαλι κ ζητουσε, στηριζονται στα αλλα δυο αυγα που θα σκασουν αυριο κ μεθαυριο! Αυγο-αυγοτροφη-σποροι-νερο καθαρο καθε μερα εννοειται! Θυμιστε μου ποτε μπορω να καθαρισω το κλουβι; Και ποτε την φωλια;
 
Άντε να σου ζήσει και άντε να βγουν και τα υπόλοιπα! Να διευκρινίσω πως κάθε μέρα βάζεις φρέσκο βραστό αυγό το οποίο μετά από 5-6 ώρες πετάς γιατί μπορεί να χαλάσει και να γίνει δηλητήριο!

θυμιστε μου ποτε μπορω να καθαρισω το κλουβι; Και ποτε την φωλια;
Εγώ μόλις βγουν όλοι οι μικροί καθαρίζω πολύ πρόχειρα το κλουβί, αλλάζω δλδ μόνο το χαρτί στον πάτο. Η ανανέωση νερού, τροφής και η καθαριότητα των πατηθρών (σε περίπτωση που χρειαστεί) είναι καθημερινή. Όσο για τη φωλιά όταν γίνουν 10-12 ημερών οι νεοσσοί απλά βγάζεις το νήμα και μένουν με την τσόχα. Περαιτέρω καθαριότητα δεν νομίζω ότι χρειάζεται. Γενικά όσο λιγότερο τα ενοχλούμε τόσο καλύτερα!
 
Να διευκρινίσω πως κάθε μέρα βάζεις φρέσκο βραστό αυγό το οποίο μετά από 5-6 ώρες πετάς γιατί μπορεί να χαλάσει και να γίνει δηλητήριο!
Η Αλίκη πρέπει να μιλάει για το μέσο χρόνο... Κανονικά ο χρόνος που μπορεί το αυγό να μείνει στην διάθεση του πτηνού είναι καθαρά και απόλυτα θέμα χώρου και θερμοκρασίας...
Αν είναι ζεστές οι μέρες και κυκλοφορούν έντομα ίσως και οι 5-6 ώρες να είναι πολλές.
Αν είναι πάλι σε κλειστό χώρο με 18-20 βαθμούς και απουσία εντόμων ο χρόνος αυτός πολλαπλασιάζεται...
Αρκεί το βράδυ να απομακρύνουμε τα υπολείμματα.
 
Back
Top