Ασθένειες Πρόβλημα με δαχτυλίδι ανοιχτού τύπου

alicedros

PB Supporter
Εγγραφή
21 Ιουν 2010
Μηνύματα
12.448
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σας!

Χθες το απόγευμα αποφάσισα να βάλω στα φετινά μικρά δαχτυλίδια ανοιχτού τύπου για να τα ξεχωρίζω που τα 2 ειδικά είναι ίδια. Είχα όμως αρνητικό προαίσθημα με αυτά τα δαχτυλίδια γενικότερα! Και αυτό μου βγήκε! Σήμερα το πρωί το ένα μικρό καθόταν με το πόδι όρθιο και αισθητά καταβεβλημένο. Ήταν αυτό που πείραζε πιο πολύ απ όλα το δαχτυλίδι του. Το πιάνω και το δαχτυλίδι δεν κουνιόταν! Και το ποδαράκι είχε πρηστεί! Αμέσως το βγάζω και βάζω betadine. Το βάζω μόνο του σε ένα κλουβάκι με φαγητό και νεράκι. Νεράκι ήπιε... αλλά φαγητό τίποτα.. Κάθεται νωχελικό σε μια μεριά με το ένα πόδι όρθιο. Και όταν πάω κοντά και κουνιέται δεν πατάει το πόδι του καθόλου! Κάνει κουτσό! Αισθητά πονάει το καημένο! ☹ Είμαι να σκάσω! Με τις βλακείες που τους έβαλα! Μήπως πρέπει να του βάλω αντιβίωση ή άλλη κρέμα; Πχ fucidin;

Να πω βέβαια ότι θα βγάλω τα δαχτυλίδια και απ τα άλλα και δεν ξαναβάζω ποτέ! Φεύγω και αύριο για 20 μέρες.. Να μην ζω με το άγχος...
 
Αλίκη, έπρεπε να φωτογραφίσεις το πόδι πριν και μετά το δαχτυλίδι. Εν πάση περιπτώσει, εάν δεν υπάρχει άνοιγμα στο δέρμα, δεν χρειάζεται φάρμακα. Με την αφαίρεση του δαχτυλιδιού, λογικά έχει επανέλθει η κυκλοφορία του αίματος και το μόνο που μένει είναι ο πόνος για μερικές ημέρες μέχρι να αποκατασταθεί εντελώς το πρόβλημα.

Καλό θα ήταν να δούμε μια φωτογραφία.
 
Μπορείς να ανεβάσεις Αλίκη μια φωτογραφία;

Μήπως το δαχτυλίδι δεν είχε σωστό διαμέτρημα για το πόδι του;
 
Ποσον ημερων ειναι τα καναρινακια;
Εγω σε 1μιση μηνων καρδερινοκαναρα που τους εβαλα δαχτυλιδι τα 2 συνηθισαν.. Το αρσενικο στην αρχη σηκωνε το ποδαρακι του. Για 2 μερες.. Πανε 12 μερες απο τοτε.. Καμια φορα αν δεν κανει τιποτα το πειραζει..
Αλλα παρατηρησα οτι στα αλλα 2 που εβαλα στις 17 μερες δεν τα ενοχλουσαν καθολου
 
Αίμα δεν έχει καθόλου! Ούτε άνοιγμα στο δέρμα! Απλά είναι πρησμένο και ελαφρώς κίτρινο σε αυτό το σημείο. Απλά πονάει και δεν τρώει γαμώτο... Δεν το πιάνω γιατί ήδη στρεσαρίστηκε να το πιάσω από την κλούβα και να του βγάλω το δαχτυλίδι...

Μήπως το δαχτυλίδι δεν είχε σωστό διαμέτρημα για το πόδι του;
Ανοιχτού τύπου έβαλα..
Τέτοια
PICT0214.JPG

Και δεν τα έσφιξα πολύ.. Πιστεύω ο μικρός το πείραζε τόσο πολύ που το έσφιξε από μόνος του...

Ποσον ημερων ειναι τα καναρινακια;
Εγω σε 1μιση μηνων καρδερινοκαναρα που τους εβαλα δαχτυλιδι τα 2 συνηθισαν.. Το αρσενικο στην αρχη σηκωνε το ποδαρακι του. Για 2 μερες.. Πανε 12 μερες απο τοτε.. Καμια φορα αν δεν κανει τιποτα το πειραζει..
Αλλα παρατηρησα οτι στα αλλα 2 που εβαλα στις 17 μερες δεν τα ενοχλουσαν καθολου
Έχουν κλείσει ένα μήνα και λίγες μέρες... Φοβόμουν να τους τα βάλω νωρίτερα ή στη φωλιά μην τα πετάξει η μαμά εκτός...
 
Και δεν τα έσφιξα πολύ.. Πιστεύω ο μικρός το πείραζε τόσο πολύ που το έσφιξε από μόνος του...

Αυτά τα δαχτυλίδια δεν τα θέλω καθόλου. Είναι μεταλλικά και έχουν στο πίσω μέρος αυτό το εξόγκωμα για να μπορείς να το κλείνεις.. Εφ όσον δεν έχει κάποιο πρόβλημα το πόδι του ( πληγή ) άφησε το μόνο του στο κλουβί, βάλε μαλακή τροφή κοντά του και σε λίγες μέρες θα είναι εντάξει.

Δες τα δαχτυλίδια με κηδεμόνα.
 
Αυτά τα δαχτυλίδια δεν τα θέλω καθόλου. Είναι μεταλλικά και έχουν στο πίσω μέρος αυτό το εξόγκωμα για να μπορείς να το κλείνεις.. Εφ όσον δεν έχει κάποιο πρόβλημα το πόδι του ( πληγή ) άφησε το μόνο του στο κλουβί, βάλε μαλακή τροφή κοντά του και σε λίγες μέρες θα είναι εντάξει.
Πραγματικα! Μεγάλη βλακεία όποιος τα σκέφτηκε! Τα πουλάκι στην προσπάθεια του να το βγάλει το έσφιξε... Πέταμα τα δαχτυλίδια αυτά! Θα τα βγάλω και από τα υπόλοιπα...

Δες τα δαχτυλίδια με κηδεμόνα.
Ποια εννοείς; θα μπορούσες να μ δείξεις μια φώτο;

Να πω ότι τα φτερά του φαίνονται σαν βρεγμένα... Να ανησυχήσω; Έφαγε λίγο αυγό και είναι λίγο πιο ζωηρό.. αλλά το πόδι πάνω! Με κουτσό πηγαίνει! Μήπως να του βάλω fucidin για παν ενδεχόμενο;
 
Αλίκη εγώ βάζω αυτά και δεν έχω προβλήματα. Είναι πολύ απλά στην χρήση.

3506.webp
 
μήπως ήταν για μικρότερα πουλιά και όχι για καναρίνια; γιατί εγω που είχα βάλει στην καρδερίνα και στο καρδερινοκαναρο μου δεν είχε πρόβλημα και δεν φαινόταν να μπορεί να σφιχτεί παραπάνω
 
Δεν υπάρχει αρσενικό καναρίνι στο κοπάδι μου τα τελευταία 5-6 χρόνια που να μην έχει και τέτοιο δαχτυλίδι.
Αίμα δεν έχει καθόλου!
PICT0214.JPG
Το πρόβλημα έχει να κάνει με το γρέζι που συνήθως υπάρχει όταν αποκόπτονται το ένα από τα άλλα.
Χρειάζεται μια μικρή προετοιμασία (λιμάρισμα) πριν τη χρήση... και κυρίως παρακολούθηση...
Αν το πουλί ενοχλείται από το δακτυλίδι σίγουρα θα υπάρχει αιτία...
 
Το πρόβλημα έχει να κάνει με το γρέζι που συνήθως υπάρχει όταν αποκόπτονται το ένα από τα άλλα.
Συμφωνώ και εγώ που τα χρησιμοποιώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα, χρειάζεται βέβαια προσοχή στο γρέζι που αναφέρει πολύ σωστά ο Γιάννης.
Τα πουλάκι στην προσπάθεια του να το βγάλει το έσφιξε...
Αλίκη δεν έχει τη δύναμη να το σφίξει, συνεπώς αυτό μην το σκέφτεσαι.
 
Εάν υπήρχε γρέζι, θα υπήρχε αμυχή, τραυματισμός στο δέρμα. Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν υπήρξε κάτι τέτοιο, από ότι λέει τουλάχιστον η Αλίκη. Αυτό μου κάνει περισσότερο για υπερβολικό σφίξιμο του δαχτυλιδιου κατά την τοποθέτηση. Χωρίς φωτογραφία είναι δύσκολο να υποθέσουμε.

Γενικά πάντως, τα δαχτυλίδια δεν δημιουργούν προβλήματα, ειδικά όταν τοποθετηθούν τις πρώτες μέρες της ζωής των πουλιών και όπως σωστά είπατε, όταν ελεγχθούν για την ποιότητα τους και γενικά για τυχόν κατασκευαστικά λάθη.
 
Αυτό μου κάνει περισσότερο για υπερβολικό σφίξιμο του δαχτυλιδιου κατά την τοποθέτηση. Χωρίς φωτογραφία είναι δύσκολο να υποθέσουμε.
Συμφωνώ... Το πρήξιμο προέρχεται κυρίως από πίεση της περιοχής.
Κι αυτή την πίεση έδειχνε και η συμπεριφορά του πουλιού.
Πολλές φορές το δαχτυλίδι δείχνει ανοιχτό...
Αλλά μια πιθανή παραμόρφωση στο στρογγυλό τμήμα του... Πιέζει και τελικά πρήζει το πόδι του πτηνού.
 
καλησπερα και απο μενα. εγω παντα τετοια χρησιμοποιώ στα αρσενικά μου καναρινια και δεν ειχα ποτε προβλημα. το προβλημα ειναι σιγουρο πως οφείλεται σε υπερβολικό σφίξιμο του κατα το κλείσιμο... μια παραμόρφωση του κυκλικού σχήματος και δεν αργει το προβλημα...
 
Δεν υπάρχει αρσενικό καναρίνι στο κοπάδι μου τα τελευταία 5-6 χρόνια που να μην έχει και τέτοιο δαχτυλίδι.

Το πρόβλημα έχει να κάνει με το γρέζι που συνήθως υπάρχει όταν αποκόπτονται το ένα από τα άλλα.
Χρειάζεται μια μικρή προετοιμασία (λιμάρισμα) πριν τη χρήση... και κυρίως παρακολούθηση...
Αν το πουλί ενοχλείται από το δακτυλίδι σίγουρα θα υπάρχει αιτία...
Τα λιμαραμε πολυ καλα πριν τα τοποθετησουμε τα δαχτυλιδια... Δε θα εκανα ποτε κατι τοσο επιπολαια.. ειχα διαβασει πολλα θεματα πριν τους τα βαλω.. και ουτε τα σφιξαμε... ισα ισα που νομιζα πως θα βγουν... Τοσο χαλαρα τα βαλαμε...

Δε ξερω ποια ειναι η αιτια.. σημασια εχει το πουλακι και πως θα γινει καλα και οχι τοσο το τι εφταιξε.. Παντως το μικρο ειναι καλυτερα.. Τρωει και ειναι ζωηρο.. αλλα το ποδαρακι το εχει σηκωμενο, παει με κουτσο και το πρηξιμο παραμενει.. Οχι οπως στην αρχη αλλα υπαρχει πρηξιμο.. η ερωτηση μου ειναι μηπως χρειαζεται αντιβιωση ή καποια κρεμα (πχ fucidin) ή betadine?

Χωρίς φωτογραφία είναι δύσκολο να υποθέσουμε.
Θα προσπαθησω να ανεβασω αυριο Σταυρο μου... Να σας βοηθησω και εσας να με βοηθησετε!
 
Τα λιμαραμε πολυ καλα πριν τα τοποθετησουμε τα δαχτυλιδια... Δε θα εκανα ποτε κατι τοσο επιπολαια..
Μπορεί να έχεις δίκιο...
Κάτι όμως ήταν η αιτία.
Το τσίμπημα του πουλιού στο δαχτυλίδι δεν ξέρω κατά πόσο είναι ικανό να δημιουργήσει οίδημα... Σε μένα δεν έτυχε ποτέ κάτι τέτοιο... και ελπίζω να μην το δω ποτέ.
 
Κυριε Γιαννη εγω αντιμετωπισα κατι τετοιο με αρκετα μεγαλο καναρινι περιπου 5 ετων. Τσιμπαγε το ποδι του χωρις προφανη λογο μεχρι που το ματωσε για τα καλα και μετα κολλησαν τα αιματα με τα φτερα και καθοταν στον πατο τοσο που νομιζα το ειχε σπασει.

Αλικη μπορεις αργοτερα να ξαναδοκιμασεις να βαλεις και να τα παρατηρησεις ξανα. Μπορει να μην υπαρξει προβλημα να ηταν τωρα η κακια στιγμη.

*και οτι ειχα αγορασει και εγω δαχτυλιδια...ωραιααα!
 
Εγω νομιζω πως αλλη ηταν η αιτια. Μπορει να μη προκαλεσε το δαχτυλιδι το πριξημο αλλα το αντιθετο, δλδ ενα τσιμπιμα απο κουνουπι ή καποιο αλλο αιτιο μπορει να προκαλεσε το πριξιμο και αυτο να γεμισε το δαχτυλιδι με αποτελεσμα να κοπει κ η κυκλοφορια αιματος. Ελπιζω να ειναι κατανοητη η σκεψη μου. Κατι αλλο προκαλεσε το πρηξιμο και επειδη φορουσε το δαχτυλιδι χειροτερεψε!
 
Τα λιμαραμε πολυ καλα πριν τα τοποθετησουμε τα δαχτυλιδια... Δε θα εκανα ποτε κατι τοσο επιπολαια.. ειχα διαβασει πολλα θεματα πριν τους τα βαλω.. και ουτε τα σφιξαμε... ισα ισα που νομιζα πως θα βγουν... Τοσο χαλαρα τα βαλαμε...

Δε ξερω ποια ειναι η αιτια.. σημασια εχει το πουλακι και πως θα γινει καλα και οχι τοσο το τι εφταιξε.. Παντως το μικρο ειναι καλυτερα.. Τρωει και ειναι ζωηρο.. αλλα το ποδαρακι το εχει σηκωμενο, παει με κουτσο και το πρηξιμο παραμενει.. Οχι οπως στην αρχη αλλα υπαρχει πρηξιμο.. η ερωτηση μου ειναι μηπως χρειαζεται αντιβιωση ή καποια κρεμα (πχ fucidin) ή betadine?


Θα προσπαθησω να ανεβασω αυριο Σταυρο μου... Να σας βοηθησω και εσας να με βοηθησετε!
Αν δεν υπάρχει άνοιγμα, αμυχή δεν χρειάζεται αντιβίωση. Πλύσιμο με betadine solution και αν έχεις φυτό αλόη, τρίβεις το κομμένο φύλλο πάνω στο πρήξιμο δυο φορές τη μέρα (μέχρι να υποχωρήσει).
 
Το δακτυλίδι που βάζουμε στα ενήλικα πουλιά σπάνια δεν ενοχλεί. Συνήθως το αποδέχονται με συνεχής "επιθέσεις" και με πιθανούς ερεθισμούς στο πόδι.
Υπάρχουν περιπτώσεις που το πτηνό δεν σταματά να παλεύει μ' αυτό για μέρες ειδικά κάποια που δεν έχουν φορέσει ποτέ τους άλλο δακτυλίδι.
Σε αυτές τις περιπτώσεις δημιουργείται ερεθισμός...
Ο κάτοχος οφείλει να παρακολουθεί τη συμπεριφορά του στις πρώτες μέρες.
Αν δεν το αποδέχεται ή απομακρύνει το (ανοιχτό) δακτυλίδι για μερικές μέρες ή του αλλάζει πόδι τοποθέτησης μέχρι να υπάρξει απόλυτη αποδοχή και άρα εφησυχασμός από τον κάτοχο.
Κυριε Γιαννη εγω αντιμετωπισα κατι τετοιο με αρκετα μεγαλο καναρινι περιπου 5 ετων. Τσιμπαγε το ποδι του χωρις προφανη λογο μεχρι που το ματωσε για τα καλα και μετα κολλησαν τα αιματα με τα φτερα και καθοταν στον πατο τοσο που νομιζα το ειχε σπασει.
Μιράντα... είμαι σίγουρος πως κάτι άλλο το ενοχλούσε φοβερά.
Μήπως ανακάλυψες την πηγή του κακού;
Βέβαια έχουμε πει κανένας κανόνας στα ζωντανά... και ως αξιοπαρατήρητο το "καταγράφω"...
 
Back
Top