Ασθένειες Πρόβλημα με δαχτυλίδι ανοιχτού τύπου

Καλησπέρα σας!

Σήμερα το πρωί βρήκα αίματα στα κλαδάκια και στις αυγοθήκες, οπότε τελικά μάλλον έχει άνοιγμα... ☹ Γι αυτό και το έβαλα πάλι betadine.

Ορίστε και φώτο:
rsz_20150731_132637.webp rsz_20150731_132655.webp rsz_20150731_133028.webp rsz_20150731_133239.webp rsz_20150731_133300.webp

Χρειάζεται αντιβίωση στο νεράκι; Ή κάποια άλλη κρέμα; Εγώ πάντως όταν το έπιασα κάποιο άνοιγμα δεν είδα... Τώρα από που έφυγε το αίμα δε ξέρω...

Πάντως σήμερα το πατάει λίγο πιο πολύ.. Αλλά πρέπει να πονάει ακόμα πολύ.. ☹

Αλίκη, καθιέρωσε τουλάχιστον τα ελαστικά...όταν είναι ακόμη ημερών.
Ίσως... Θα τα δοκιμάσω του χρόνου... Πάντως τα ανοιχτού τύπου τα έβγαλα από όλα!
 
Υποχώρησε φανερά, σύντομα θα επανέλθει στην αρχική καλή κατάσταση...
Μια αλοιφή με αντιβίωση νομίζω πως θα καλύψει κάθε ανάγκη του...
Πάντως τα ανοιχτού τύπου τα έβγαλα από όλα!
Εσύ ξέρεις καλύτερα, στα δικά σου πουλιά.
 
Από ό,τι μπορώ να καταλάβω ο τραυματισμός δεν έγινε στην μνήμη αλλά χαμηλότερα προς τα δάχτυλα. Η πιο πιθανή αιτία είναι ότι το δαχτυλίδι ήταν πολύ χαλαρό, κατέβηκε πολύ χαμηλά και έκοβε το πόδι του στο σημείο πριν από τα δάχτυλα.

Χρειάζεται οπωσδήποτε αντιβιωτική αλλοιφή. Εγώ θα του έδινα και από το στόμα.
 
Αλίκη άργησες να βάλεις τα δαχτυλίδια... Αν τα είχες βάλει τις πρώτες μέρες που βγήκαν από την φωλιά δεν θα είχες κανένα πρόβλημα.
Τα μεγάλα πουλιά πολλές φορές δεν ανέχονται το δαχτυλίδι, και τραβώντας το συνεχώς για να το βγάλουν τραυματίζουν τα ίδια το πόδι τους.
Όταν βάζουμε δαχτυλίδι σε μεγάλο πουλί, τις πρώτες μέρες χρειάζεται συνεχής παρακολούθηση.
Η επάλειψη του ποδιού και του δαχτυλιδιού τις πρώτες μέρες με Epithol ή βαζελίνη βοηθάει πολύ, γιατί αποτρέπει το πουλί από το να τσιμπάει το πόδι του.
 
Μόλις το έπιασα να του βάλω fucidin που έχει αντιβίωση και είδα πως και τα 3 μπροστινά δάχτυλα έχουν μαυρίσει και έχουν καγκελώσει.. Προφανώς δεν αιματώνονται... Το πρήξιμο έχει υποχωρήσει.. Αλλά δεν περίμενα ποτέ ότι από ένα δαχτυλίδι μπορούν να νεκρώσουν τα δάχτυλα του! Άργησα να του βάλω κρέμα με αντιβίωση.. Νόμιζα ότι με betadine θα ξεπρηστεί και όλα καλά... Είμαι να σκάσω! ☹ Υπάρχει σωτηρία με την fucidin; Να του βάλω και στο νερό Aviomycine; Να πάω σε γιατρό για ακρωτηριασμό; Τι κάνω;
rsz_20150801_135746.webp
rsz_20150801_135750.webp

Η επάλειψη του ποδιού και του δαχτυλιδιού τις πρώτες μέρες με Epithol ή βαζελίνη βοηθάει πολύ, γιατί αποτρέπει το πουλί από το να τσιμπάει το πόδι του.
Αυτό δεν το ήξερα... Τα άλλα σταμάτησαν να τα πειράζουν αλλά τα έβγαλα και σε αυτά.. Σε αυτό το έβαλα δαχτυλίδι το βράδυ και το πρωί του το έβγαλα με το που είδα ότι δεν είναι καλά. Με αυτό που έγινε δεν νομίζω να ξαναβάλω ποτέ δαχτυλίδια...
 
Το ένα δάκτυλο είναι χαμένο... Το θέμα είναι αν αιματώνεται το πόδι η όχι.
 
Το ένα δάκτυλο είναι χαμένο... Το θέμα είναι αν αιματώνεται το πόδι η όχι.
Το ποδαράκι το κουνάει.. αλλά δεν το πολύ πατάει...

Μίλησα με 2 κτηνιάτρους.. Η μία μου είπε χρειάζεται δύο ενέσεις κορτιζόνης να φύγει το πρήξιμο μήπως και σωθεί το υπόλοιπο πόδι. Επίσης μου είπε αντιβίωση και βιταμίνες στο νερό και fucidin... και ίσως χρειαστεί και ακρωτηριασμό. Ο δεύτερος μου είπε ότι ότι έγινε έγινε, ότι δεν μπορώ να κάνω κάτι.. και ότι ο χρόνος θα δείξει αν θα πέσουν τα δάχτυλα ή όλο το πόδι.. Από την στιγμή που είναι ζωηρό και τρώει να μην του δώσω αντιβίωση και του χαλάσω την εντερική χλωρίδα. Μόνο Betadine και fucidin μου είπε και θα δείξει ο χρόνος...

Εγώ παρατηρώ πως το πρήξιμο έχει υποχωρήσει και το πόδι αιματώνεται.. ίσως η νέκρωση σταματήσει εκεί... Τι να πω... Δε ξέρω... κάποια βοήθεια; ☹ Τι πρέπει να κάνω να σώσω το υπόλοιπο ποδαράκι;
 
Τι πρέπει να κάνω να σώσω το υπόλοιπο ποδαράκι;
Αν ήμουν γιατρός και με ρωτούσες, θα σου έλεγα ότι σου είπε και η πρώτη γιατρός που ρώτησες.
και ίσως χρειαστεί και ακρωτηριασμό
Ο λόγος που μπήκε στη συζήτηση αυτό το "ίσως", είναι ότι η πιθανότητα να επεκταθεί η νέκρωση και στο υπόλοιπο πόδι (γάγγραινα) φαίνεται να μην είναι μικρή. Επομένως η αναφορά στον ακρωτηριασμό δίνει μια "πισινή" στο γιατρό που κάνει τη διάγνωση.

Προσωπικά πιστεύω ότι η πιθανότητα για να χάσει ολόκληρο το πόδι δεν είναι και τόσο μεγάλη. Αν μου συνέβαινε θα αφαιρούσα τα ήδη νεκρά τμήματα του ποδιού και θα φρόντιζα το υπόλοιπο πόδι με αγωγή Bactroban και αντιβίωση από το στόμα.
ο χρόνος θα δείξει αν θα πέσουν τα δάχτυλα ή όλο το πόδι
Yea whatever, πες του...
 
Ειναι ενα τελειως μαυρο και τα αλλα δυο ειναι μισα μαυρα. Αλικη φοβαμαι οτι πας για ακρωτηριασμο και μετα θα του δωσεις και αντιβιωση. Και εγω ετσι την επαθα αλλα για ενα δαχτυλο μονο..
 
Αν ήμουν γιατρός και με ρωτούσες, θα σου έλεγα ότι σου είπε και η πρώτη γιατρός που ρώτησες.

Ο λόγος που μπήκε στη συζήτηση αυτό το "ίσως", είναι ότι η πιθανότητα να επεκταθεί η νέκρωση και στο υπόλοιπο πόδι (γάγγραινα) φαίνεται να μην είναι μικρή. Επομένως η αναφορά στον ακρωτηριασμό δίνει μια "πισινή" στο γιατρό που κάνει τη διάγνωση.

Προσωπικά πιστεύω ότι η πιθανότητα για να χάσει ολόκληρο το πόδι δεν είναι και τόσο μεγάλη. Αν μου συνέβαινε θα αφαιρούσα τα ήδη νεκρά τμήματα του ποδιού και θα φρόντιζα το υπόλοιπο πόδι με αγωγή Bactroban και αντιβίωση από το στόμα.

Yea whatever, πες του...
Το θέμα είναι ότι είμαι Μύκονο και έχει 2 γιατρούς.. Ο ένας ήταν ο δεύτερος που μίλησα ο οποίος δεν κάνει τίποτα.. και η άλλη είναι μια κοπελίτσα που δεν έχει καμμία εμπειρία με πουλιά...

Τι κάνω; Αν δεν τα κόψω θα προχωρήσει;
 
Αν δεν τα κοψεις απο γαγγραινα θα προκληθει σηψαιμια. Και θα κοψεις ή ολο το ποδι ή θα χασεις το πουλακι. Δεν ειμαι γιαττος απλα το πιστευω αυτο...
 
Μίλησα με την κτηνίατρο εδώ πέρα που η κοπέλα δεν ξέρει από πτηνά, το έχει δηλώσει... Μου είπε ότι δεν μπορεί να το ακρωτηριάσει.. Δεν το έχει ξανακάνει και δεν το ρισκάρει.. Της έστειλα φώτο και μου είπε δεν νομίζω να προχωρήσει και να χειροτερέψει... Και μου είπε για fucicort... Που έχει κορτιζόνη.

Μίλησα και με άλλο κτηνίατρο που μου είπαν πως έχει εμπειρία από πτηνά. Μου είπε να του βάλω terramycin (από pet shop το παίρνω😉 στο νεράκι και fucidin κάθε μέρα στο πόδι. Μου είπε ότι απαγορεύεται η κορτιζόνη! Σε 15 μέρες τα δάχτυλα θα γίνουν ξύλα και θα πρέπει να ακρωτηριαστεί το κομμάτι του ποδιού που είναι νεκρό ή λογικά θα πέσει μόνο του. Τώρα για το υπόλοιπο πόδι δε ξέρουμε.. Μου λέει δεν μπορεί να γίνει διάγνωση από μακριά.. (λογικό!)

Το θέμα είναι τι κάνω... Ποιον ακούω;
 
Αλίκη, βρίσκεσαι στο σημείο που να πρέπει να επιλέξεις μόνη σου. Όσο περισσότερες γνώμες ζητάς, τόσες διαφορετικές απαντήσεις θα παίρνεις, έστω και αν ανάμεσα σε αυτές που έχεις πάρει μέχρι τώρα υπάρχουν κάποιες σχετικές μεταξύ τους.

Αυτό που πιστεύω εγώ ως μη γιατρός, είναι ότι χρειάζεται σίγουρα αντιβίωση και στο πόδι και από το στόμα.
Μου είπε να του βάλω terramycin (από pet shop το παίρνω;
Μπορείς να τη βρεις σε κάθε σχετικό κατάστημα, σε μορφή σκόνης ακόμη και με το κιλό. Καταστήματα κατοικίδιων, σε κτηνιατρεία και ίσως σε καταστήματα που πουλάνε αγροτικά προϊόντα, σπόρους, φάρμακα κ.λπ.

Είναι η αντιβίωση που δίνουν επί χρόνια μαζί με την τροφή τα πτηνοτροφεία.
 
Τελικά χθες επικοινώνησα με την @Christina Doukaki και θα ακολουθήσω την θεραπεία που μου πρότεινε εκείνη.. Σε 1ml νερό να διαλύσω μια σταγόνα από το αντιφλεγμονώδες metacam (που είναι κτηνιατρικό για γάτες) και από αυτό το διάλυμα να να του δίνω κάθε μέρα από μία σταγόνα για 3-4 μέρες. Κάθε μέρα μασάζ με αλόη μήπως και αιματωθεί το σημείο.. Εγώ μετά την αλόη του βάζω και λίγο fucidin.. Η θεραπεία ξεκίνησε χθες το βράδυ. Σήμερα το ποδαράκι βρίσκεται στην ίδια κατάσταση! Δεν χειροτέρεψε ούτε προχώρησε η νέκρωση οπότε πιστεύω πως αυτό είναι θετικό. Η γιατρός μου είπε επίσης ότι συνήθως η νέκρωση δεν προχωράει και πως τα δύο δαχτυλάκια θα τα χάσει. Το μικρό μας είναι ζωηρό και τρώει και αυγό και σποράκια και δεν έχει αδυνατίσει και καθόλου.

Θεωρώ πως είμαστε σε καλό δρόμο! Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για την βοήθεια σας! Μα πιο πολύ την γιατρό που αμέσως έσπευσε να με βοηθήσει και να είναι σαφής και να μου απαντήσει σε κάθε απορία!

Θα σας ενημερώσω για τις εξελίξεις!
 
Back
Top