Γενικά Πρόβλημα με δεκαοχτούρες, φοβίζουν τα καναρίνια μου

Toliscr7

PB Member
Εγγραφή
22 Αυγ 2020
Μηνύματα
571
Πόλη
Λάρισα
Καλημερα σε όλους και καλό μήνα να έχουμε μετά από καιρο απώλειας από pet birds ξαναήρθα, θα ήθελα να ρωτήσω τι μπορώ να κάνω ώστε να διώξω τις δεκαοχτουρες και τα περιστέρια διότι φοβίζουν τα καναρίνια μου
 
Αυτό το κόλπο που κρεμάς CD για αυτό το λόγο δεν είναι; δεν ξέρω αν το έχεις προσέξει, σε κάποιες βεράντες είναι κρεμασμένα CD, ίσως η αντανάκλαση τα απωθεί
 
@sarpijk όταν τα βγάζω στην αυλή τα έχω κάτω από τέντα και από πάνω ακριβώς υπαρχει σωλήνας αποχέτευσης και πάνε και κάθονται εκεί και βλέπω τα καναρίνια κόκκαλο να είναι
[automerge]1622907790[/automerge]
@Water θα το δοκιμάσω αλλά υπάρχει τέντα και από τον τοίχο που τα κρεμάω υπάρχει σχετικά μια απόσταση μεγάλη
 
Εάν τα έχεις σε μπαλκόνι μπορείς να βάλεις δίχτυ παντού να το καλύψεις , βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο θα βόλευε αυτο.
 
@sarpijk όταν τα βγάζω στην αυλή τα έχω κάτω από τέντα και από πάνω ακριβώς υπαρχει σωλήνας αποχέτευσης και πάνε και κάθονται εκεί και βλέπω τα καναρίνια κόκκαλο να είναι
Δεν γίνεται να έχεις άγρια πουλιά πάνω από τα κλουβιά. Θα κολλήσουν τα δικά σου όλες τις ασθένειες του κόσμου. Είτε λοιπόν θα βάζεις τα κλουβιά αλλού είτε θα καλύψεις με κάποιον τρόπο τη σωλήνα ώστε να μην μπορούν να πλησιάσουν οι δεκταοχτούρες. Εναλλακτικά δεν θα τα βγάζεις έξω
 
@HxC τα έχω σε αυλή όχι σε μπαλκόνι λόγο χώρου
[automerge]1622991111[/automerge]
@ianos στο μέρος που τα έχω για το βράδυ είναι γκαράζ το οποίο δεν χρησιμοποιητε και επειδή έχω πόρτα στην αυλή μπορώ να βάλω κάποια σίτα και να τα έχω δίπλα στην πόρτα
 
  • Like
Αντιδράσεις: HxC
Πολύ φοβάμαι ότι οι αντανακλάσεις των cd ίσως να ενοχλούν και τα οικόσιτα πουλιά, οπότε θα το απέφευγα. Το δίχτυ που γράφει ο @sarpijk , φαίνεται πολύ καλή ιδέα.
Πολύ σωστό σχόλιο, δοκίμασα και εγώ παρόμοια λύση με cd και συγκεκριμένα αυτά τα ασημένια ρολά ταινίας-κορδέλες που κάνουν ίδια δουλειά. Το καναρίνι μου έδειξε άμεσα ενόχληση οπότε τις αφαίρεσα.
Λύση βρήκα με ομοίωμα κουκουβάγιας-σκιάχτρο, αυτά που έχουν ελατήριο στο λαιμό και επιτρέπουν κίνηση 360 μοιρών.
Το ακαναρίνι μου ατάραχο 😊
 
@GregCC Ακριβώς αυτό ήθελα να αναφέρω και εγώ καθώς διάβαζα το post. Τις προάλλες ήμουν σε γνωστό κατάστημα και είχε έναν διάδρομο με προστασία κήπου από περιστέρια. Εκτός από τη λύση που είπε ο φίλος @Dimnik είχε ομοιώματα κουκουβάγιας. Πρέπει να δουλεύει γιατί η κουκουβάγια είναι το απόλυτο αρπακτικό.
 
@GregCC το σκέφτηκα και εγώ αλλά δεν ξέρω πού μπορώ να βρω αυτά διότι έχω σοβαρό θέμα στην περιοχή από τις δεκαοχτουρες διότι παρατήρησα ότι τρώνε και τις κροκέτες από τους σκύλους μου
 
Αφότου τα περιστέρια τραυμάτισαν τα μπάτζι μου, είχαμε βάλει αυτά τα πλέγματα για μωρά.
 
@Nausicaa είναι τα ποιο ενοχλητικά πτηνά να πω την αλήθεια εγώ ευτυχώς έβαλα τέντα και δεν έρχονται συχνά αλλά και πάλι όταν έρχονται γίνεται το κακο
 
@Toliscr7 Και τόσο βρώμικα ζώα. Δεν με πειράζουν τα οικόσιτα, αλλά της πόλης? Χειρότερα απο αρουραίους. Είμαι σχεδόν σίγουρη ότι όσες φορές τα παπαγαλάκια μου αρρώστησαν ήταν από περιστέρια. Μάλιστα, τα αθεόφοβα, κάποτε είχαν τραυματίσει ένα παπαγαλάκι στον χαλινό. Υποθέτω πήγαν να πάρουν τροφή από το δοχείο, το παπαγαλάκι ήθελε να υπερασπιστεί την περιοχή του και το φαγητό του και να ένα κόψιμο που του έκανε το περιστέρι. Από τότε βάλαμε πλαστικό δίχτυ γύρω από το κλουβί, σαν κύλινδρο.
 
@GregCC το σκέφτηκα και εγώ αλλά δεν ξέρω πού μπορώ να βρω αυτά διότι έχω σοβαρό θέμα στην περιοχή από τις δεκαοχτουρες διότι παρατήρησα ότι τρώνε και τις κροκέτες από τους σκύλους μου
Τα δικα μου τα βρήκα στο πράκτικερ (κωδ. 376391)
 
Δεν υπάρχει άλλην λύση θα αγοράσω τέτοια τι να κάνω από το να μην τα βγάζω καθόλου έξω όταν έχει ζέστη καλύτερα αυτό
 
Back
Top