Αναπαραγωγή Πρόβλημα με νέο αυγό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ermis1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ermis1

PB New Member
Εγγραφή
6 Φεβ 2016
Μηνύματα
153
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα, ανοίγω νέο θέμα γιατί πριν μία ώρα που πήρα τα μικρά είδα στη φωλιά καινούργιο αυγό, συγκεκριμένα μέσα στη φωλιά ήταν τα δύο μωρά με το θηλυκό και το αυγό. το μεγάλο είναι 35 ημερών και 32 το μικρό., Απο εχτές είχα δει ότι όταν έβγαινε έξω το μεγαλύτερο, μετά το θηλυκό δεν το άφηνε να ξανά μπει στη φωλιά, άσχετα που αυτό τα κατάφερνε. Έβγαλα τα μικρά και ξανά έβαλα τη φωλιά στη θέση της. Τα μικρά καταφέρνουν και τρώνε μόνα τους δεν ξέρω όμως αν πίνουν νερό αφού ακόμα τα ταΐζουν οι γονείς, επίσης μπορούν και κάθονται στο κλαρί. Τι να κάνω; να τα αφήσω έξω μην έχουμε πρόβλημα; Είχα σκοπό να βγάλω τη φωλιά και να ξανά έβαζα αργότερα μια άλλη ξύλινη γιατί με αυτήν είχα πρόβλημα, αν μεταφέρω το αυγό θα έχω πρόβλημα;. Επίσης ήθελα να μεταφέρω σε άλλο μέρος το κλουβί, τώρα θα είναι πρόβλημα.?Να μην κάνω τίποτα και να τα αφήσω όπως είναι;!meh Υπάρχει περίπτωση το αυγό να μην είναι γόνιμο;
 
Έχεις προσέξει ποιος από τους δύο γονείς συνεχίζει να ταΐζει τους νεοσσούς; Τι κλουβί έχεις; Γίνεται να χωρίσεις πατέρα και νεοσσούς από την μία και μάνα με φωλιά από την άλλη για λίγες μέρες; (δηλαδή είναι ζευγαρώστρα 😉.
Το αυγό μάλλον θα είναι γόνιμο.
Θα έλεγα να κάνεις ωστόσο τις αλλαγές να μην γίνει η γέννα στην παλιά φωλιά και λόγω καθαριότητας.
 
Έχεις προσέξει ποιος από τους δύο γονείς συνεχίζει να ταΐζει τους νεοσσούς; Τι κλουβί έχεις; Γίνεται να χωρίσεις πατέρα και νεοσσούς από την μία και μάνα με φωλιά από την άλλη για λίγες μέρες; (δηλαδή είναι ζευγαρώστρα 😉.
Το αυγό μάλλον θα είναι γόνιμο.
Θα έλεγα να κάνεις ωστόσο τις αλλαγές να μην γίνει η γέννα στην παλιά φωλιά και λόγω καθαριότητας.
τα ταΐζουν και οι δύο γονείς, σήμερα το μεσημέρι όμως ο πατέρας τάϊζε και η μητέρα κυνηγούσε το μεγάλο αλλά νόμιζα ότι παίζανε. Το κλουβί αυτό αν και μεγάλο δεν χωρίζετε γιατί έχει μονόπλευρα την πόρτα. Θα ήταν καλά να βάλω πατέρα και μωρά με την παλιά φωλιά σε άλλο κλουβί και να αλλάξω τη φωλιά σε αυτό που είναι η μητέρα;
 
Αναγκαστικά αυτό θα κάνεις, γιατί η μητέρα ίσως γίνει επιθετική σ' αυτή την φάση και είναι κρίμα να έχεις τραυματισμούς.
Αυτά είναι ανυποψίαστα και θα την πατήσουν.

Μόλις απογαλακτιστούν και τρώνε μόνα τους, γυρνάς τον πατέρα να βοηθήσει.
Μετά το τρίτο αυγό, βάλε λίγο υγρό ασβέστιο στο νερό του θηλυκού, μια και είναι δεύτερη γέννα στο καπάκι.
Σουπιοκόκκαλο της έχεις; Δώσε και λίγο ωμό σουσάμι. Λίγο όμως γιατί παχαίνει και θα κάθεται τώρα, δεν θα κινείται.
 
Αναγκαστικά αυτό θα κάνεις, γιατί η μητέρα ίσως γίνει επιθετική σ' αυτή την φάση και είναι κρίμα να έχεις τραυματισμούς.
Αυτά είναι ανυποψίαστα και θα την πατήσουν.
ετσι θα κάνω, αφού μου βγήκε "κουνέλα", μάλλον θα πρέπει όταν τελειώσει και με αυτή τη γέννα να τα χωρίσω, για να μην έχω και άλλο απρόοπτο. Και το πρώτο ζευγάρωμα έτσι έγινε με το που τα έβαλα μαζί για γνωριμία κατευθείαν άρχισε το βάτεμα.

Μόλις απογαλακτιστούν και τρώνε μόνα τους, γυρνάς τον πατέρα να βοηθήσει.
Μετά το τρίτο αυγό, βάλε λίγο υγρό ασβέστιο στο νερό του θηλυκού, μια και είναι δεύτερη γέννα στο καπάκι.
Σουπιοκόκκαλο της έχεις; Δώσε και λίγο ωμό σουσάμι. Λίγο όμως γιατί παχαίνει και θα κάθεται τώρα, δεν θα κινείται.
και σουπιοκόκκαλο και αυγό και ίδωμεν! 🙂.
 
άλλαξα το αυγό και έβαλα τα μωρά με τον πατέρα και την παλιά φωλιά σε άλλο κλουβί, μετέφερα το θηλυκό στο μέρος που είχα σκοπό. Με δυσκόλεψε να βγει, είχε κάτσει πάνω απο το αυγό φουσκωμένη. Εκτός απο μια φορά πεταχτή δεν ξανά μπήκε στη καινούρια φωλιά.Αύριο θα δω την συμπεριφορά της που είναι και η 2 μέρα.
 
Τα αυγά της υπόλοιπης γεννάς σε αυτην την περίπτωση δεν κινδυνεύουν να ειναι άσπορα;
Αν βάζει τον αρσενικο για μισή ωρα με τη θηλυκιά 3 φορες την ημέρα, ώστε να ζευγαρώνει; Ή έστω αποβραδίς;
 
Τα αυγά της υπόλοιπης γεννάς σε αυτην την περίπτωση δεν κινδυνεύουν να ειναι άσπορα;
Αν βάζει τον αρσενικο για μισή ωρα με τη θηλυκιά 3 φορες την ημέρα, ώστε να ζευγαρώνει; Ή έστω αποβραδίς;
Αν έχουν ήδη ζευγαρώσει, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να είναι γόνιμα και τα επόμενα. Διατηρείται η επίδραση του σπέρματος αρκετές μέρες.
Μπορεί να τον πηγαίνει αλλά φοβάμαι την συμπεριφορά του κατόπιν προς τους νεοσσούς. Αν είναι πρέπει πρωινή ώρα για λίγο να τον βάζει.
 
απο εχτες επιθετικότητα έδειξε μόνο το θηλυκό, το αρσενικό είναι αυτό που τα ταΐζει και δεν τα πειράζει. Να τον έβαζα μαζί της λέτε το μεσημέρι για κάνα 3ωρο για να έχουν ταϊστεί και τα μικρά; Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο αλλά τα κλουβιά τώρα που τα χώρισα δεν έχουν καμία επαφή μεταξύ τους. Εαν έβαζα ξανά την παλιά φωλιά τώρα που μετέφερα σε άλλη το αυγό να είναι και οι δύο φωλιές στο κλουβί θα ήταν πρόβλημα;
 
Λιγο ταλαιπωρια μου φαινεται να βαζει και να βγαζει τον αρσενικο συνεχεια.
Θα προκαλεσει ενα γενικο αγχος ολο αυτο νομιζω.
Αν αφησει τους γονεις μαζι και βαλει τα μωρα αλλου και κανει κανενα ταισμα με κρεμα ισα για την ορεξη;
Ή δεν θα ανοιγουν το στομα τωρα;
 
Δεν ξερω στα σίγουρα, αλλά ο ίδιος θα τον έβαζα πρωί πρωί με το ξημέρωμα για ενα μισάωρο και θα τον γύριζα μετα στα παιδιά του. Θα παρακολουθούσα βέβαια για το αν εκνευριζοταν και επιτίθονταν στα μικρά.
Φυσικά και το κλουβι του θα το είχα μακριά και οσο το, δυνατό να μην υπήρχε οπτική αλλα ούτε ακουστική επικοινωνία με τη θηλυκιά.
Τη δεύτερη φωλιά δεν θα την έβαζα...
Βασικά δεν θα άλλαζα την αρχική φωλιά, αλλά τωρα έγινε για κάποιους λογους. Αν όμως οι λόγοι δεν ειναι σημαντικοί και αν η παπαγαλιίνα δεν κάθεται στη νεα φωλιά, ενώ ειναι να κάτσει - δεν ξερω σε ποιο αυγό ξεκινούν το κλωσημα - τότε θα επέστρεφα την παλιά φωλιά και...
Θα την άφηνα να γεννήσει το επόμενο αυγό στην όποια φωλιά και αυτην θα άφηνα βγάζοντας την άλλη και μεταφέροντας το πρώτο αυγό αν χρειαζόταν ή
Αν γεννούσε το επόμενο κάτω, θα αφαιρούσαν τη νεα φωλιά και θα έβαζα την παλιά στην αρχική της θέση.
 
εχτές το απόγευμα έκανε και το 2 αυγό,τελικά τα χώρισα τα μικρά απο τον πατέρα γιατι άρχισαν τα χτυπηματάκια. Τον έβαλα με το θηλυκό και φυσικά με το που μπήκε στο κλουβί άρχισε το βάτεμα. Τα μικρά τρώνε μόνα τους, τα ταΐζω και εγώ με σπόρια,37 & 34 ημερών αντίστοιχα, νομίζω ότι δεν θα χρειαστώ κρέμα;
 
νομίζω ότι δεν θα χρειαστώ κρέμα;
Όχι σε καμιά περίπτωση, απλά κεχρί μίλετ και αυγοτροφή για να γεμίζουν τα στομαχάκια ικανοποιητικά και σιγά-σιγά να μάθουν καλά τους σπόρους.
 
καλησπέρα και πάλι, μέχρι σήμερα δεν έχω δει το θηλυκό να κάθετε στη φωλιά. Το 1ο αυγό το έκανε 5/12 και το δευτερο 6/12. Μήπως φταίει που άλλαξα τελικά τη φωλιά; λογικά περιμένω και 3ο αυγό μιας και έχω πετύχει βατέματα.
 
Το δεύτερο αυγό το έκανε σ' αυτή την φωλιά; Γιατί θυμάμαι πως για την αλλαγή μιλήσαμε στο πρώτο.
την αλλαγή την έκανα στο πρώτο αυγό,το δεύτερο το έκανε την επόμενη μέρα στη καινούργια φωλιά. Η φωλιά που ήταν πριν ήταν πλαστική με τη λακκούβα στη μέση, η άλλη που έβαλα είναι ξύλινη και έχει τη λακκούβα στην άκρη, να παίζει ρόλο που τις άλλαξα έτσι απότομα;
 
Αφού έκανε το αυγό σ' αυτήν την φωλιά, το μήνυμα ελήφθη.
Τώρα για το πότε κάθονται μόνιμα να κλωσσήσουν, συνήθως δεν κάθονται με το πρώτο αυγό αλλά γύρω στο τρίτο.
Την άλλη φορά πως ήταν η συμπεριφορά της; Ο αρσενικός κάνει ελέγχους στην νέα φωλιά;
 
Την άλλη φορά πως ήταν η συμπεριφορά της; Ο αρσενικός κάνει ελέγχους στην νέα φωλιά;
την άλλη φορά έκατσε με την πρώτη στη φωλιά και δεν έβγαινε. Το αρσενικό το έχω πετύχει κάποιες στιγμές και κοιτάει από έξω, άλλα και την πρώτη φορά στη φωλιά μπήκε όταν γεννήθηκαν οι νεοσσοί και μετά.
 
Back
Top