Ασθένειες Πρόβλημα με πόδια και φτερά στο καναρίνι

George_G

PB New Member
Εγγραφή
7 Ιουλ 2024
Μηνύματα
7
Γειά σας φίλες και φίλοι του petbirds.

Πρίν από τρεις μήνες κληρονόμησα ένα καναρίνι από τον πεθερό μου που μας έφυγε.
Το καναρνάκι είχε χαλασμένη την ουρά του και δεν κελαιδούσε.Μονο κιού έκανε τίποτα άλλο.
Παρατήρησα λέπια στα πόδια του και διαβάζοντας απο το forum σας κατέληξα σε ακάρεα , επειδή δεν ήθελα να του βάλω φάρμακα του έκανα μασάζ στα πόδια του με ελαιόλαδο τρεις τέσσερις μέρες και τα πόδια του έφτιαξαν.
Προχθές παρατήρησα πάλη τα ίδια, έτσι αγόρασα epethol και του βάζω αλλά σήμερα είδα ότι έχει χάσει τ πούπουλα γύρο από την μύτη του μέχρι τα μάτια.
Σας επισυνάπτω φωτογραφίες και ένα video

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Το video δεν το ανεβάζει είναι μεγάλο.
 

Συνημμένα

  • IMG_20240707_152451.webp
    IMG_20240707_152451.webp
    110,3 KB · Προβολές: 21
  • IMG_20240707_152444.webp
    IMG_20240707_152444.webp
    105 KB · Προβολές: 21
  • IMG_20240707_152440.webp
    IMG_20240707_152440.webp
    100,9 KB · Προβολές: 21
  • Like
Αντιδράσεις: pàpia
Καλησπέρα.
Θα μπορούσε να είναι ακάρεα, τριχομονάδες ή κάτι άλλο.
Θα πρέπει να εξεταστεί από Κτηνίατρο με γνώσεις στα πουλιά για να μην κάνουμε υποθέσεις και να βοηθηθεί αξιόπιστα.
Δες εδώ
 
@George_G βάζεις μεγάλη ποσότητα Epithol ή τουλάχιστον περισσότερη από αυτή που χρειάζεται και έχει απλωθεί παντού, από το πτέρωμα έως ίσως και τις πατήθρς όπου το πουλάκι ξύνει το πρόσωπο του. Πρέπει να βάζεις ελάχιστη ποσότητα, να την απλώνεις ανάμεσα στο δείκτη και τον αντίχειρά σου και στη συνέχεια να κάνεις ένα ελαφρύ μασάζ στα πόδια του πουλιού λίγο πριν πέσει ο ήλιος για να κουρνιάσει.
 
@Stavros Σήμερα το πήγα στον Κτηνίατρο,το εξέτασε το πουλάκι έχει παράσιτα μου έδωσε αντιβιοτικά του έβαλε φάρμακο για τα ακάρεα μία σκόνη για το μπάνιο μου είπε να αλλάξω τις πατήθρες με ξύλινες το έκανα και ποτό το πουλάκι έχει αρχές καταρράκτη.


Οκ σε μια βδομάδα θα στείλω φωτογραφίες και θα δούμε

Παιδιά σάς ευχαριστώ και θα ενημερώνω για την πορεία του πουλιού
 
@MARY58 Αντιβιοτικά: Lxicom του το δίνω με σύριγγα από το στόμα, Aviomycine στο νερό .

Για την αραίωση θα επανέλθουν τα πούπουλα μόνα τους.
 
@MARY58 Τα αντιφλεγμονώδη τα δώσε για τα πόδια γιατί έχει φλεγμονή και στα δύο πόδια από τις πατήθρες.

Για την διάγνωση μου είπε "παράσιτα" δεν μου είπε κάτι συγκεκριμένο και του έδωσε αυτή την πρώτη δόση της αντιβίωσης.

Επίσης μου έδωσε Oro-bath να ψεκάζω το πουλάκι τρεις τέσσερις φορές τη βδομάδα γιατί δεν μπαίνει στην μπανιέρα,
 
Γειά σας
Σήμερα έστειλα τις φωτογραφίες του καναρινιού στην Κ Δουκάκη .
Μου παρέτεινε την θεραπεία για τρεις μέρες αλλάζοντας το Loxicom με metacam 0.5 .
Ο Φρούπ(το καναρίνι) καλά πάει, είναι ζωηρός τρώει πίνει και τσαλαπηδάει, τα πούπουλα στο λαιμό του έχουν φύγει, "η γιατρός λέει μετά τον Σεπτέμβρη θα αρχίσουν να βγαίνουν νεα" καί βέβαια δεν κελαηδεί.
Σας επισυνάπτω και φωτογραφίες να τον δείτε.
 

Συνημμένα

  • IMG_20240715_120243.webp
    IMG_20240715_120243.webp
    150,9 KB · Προβολές: 11
  • IMG_20240715_120225.webp
    IMG_20240715_120225.webp
    155,8 KB · Προβολές: 12
  • IMG_20240715_120214.webp
    IMG_20240715_120214.webp
    132,9 KB · Προβολές: 12
  • IMG_20240715_120140.webp
    IMG_20240715_120140.webp
    132,1 KB · Προβολές: 12
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Γειά σας.
Ο Φρούπ (το καναρίνι) πάει πολύ καλά, τα πόδια του έφτιαξαν βέβαια έχουμε πτερρόροια , υπομονή θα περάσει κι αυτό.

Σας επισυνάπτω και μερικές φωτογραφίες να τον δείτε.
Ο Άρχοντας Φρούπ !!!
 

Συνημμένα

  • IMG_20240803_201542.webp
    IMG_20240803_201542.webp
    734,2 KB · Προβολές: 18
  • IMG_20240803_201351.webp
    IMG_20240803_201351.webp
    664,9 KB · Προβολές: 20
  • IMG_20240803_201528.webp
    IMG_20240803_201528.webp
    673,5 KB · Προβολές: 16
  • IMG_20240803_201511.webp
    IMG_20240803_201511.webp
    589 KB · Προβολές: 18
@George_G μια χαρά. Τα πόδια του έχουν βελτιωθεί; Πρώτα ο Θεός, μετά την πτερόροια, θα ακούς τα τραγούδια του. Λοιπόν σου προτείνω να του βάλεις σουπιοκόκκαλο αντί για την πέτρα καρδούλα. Μπορείς να την αφήσεις αν θες, αλλά αν πρέπει να επιλέξεις, προτίμησε το σουπιοκόκκαλο. Το στικ αφαίρεσε το, δεν προσφέρει κάτι. Την μπανιέρα να την προσφέρεις καθημερινά, ειδικά τώρα με την πτερόροια, πρωινές ώρες κ μετά από καμμία ώρα την αφαιρείς. Οι πατήθρες φαίνονται να είναι 10" ή 12" διάμετρο. Θα σου έλεγα να αντικαταστήσεις την μια πατήθρα με μια πατήθρα με 8-10" διάμετρο. Έτσι θα έχει πατήθρες με διαφορετικές διαμέτρους για να γυμνάζει τα ποδαράκια του.
Όταν κ αν θες, ένα πολύ ωραίο κλουβί για τον Φρουπ θα ήταν μια 60 ρα ζευγαρωστρα. Να έχει μήκος ο κύριος να πετάει. Το κλουβί του ωραίο είναι αλλά είναι για παπαγάλους (οριζόντια κάγκελα, μεγάλη πόρτα κ ύψος). Για τα καναρίνια είναι καλύτερα τα κλουβιά με μήκος γιατί χρειάζονται να πετάνε. Δεν είναι ακριβές οι ζευγαρώστες κ υπάρχουν με αποσπώμενη σχάρα κ συρτάρι για εύκολο καθάρισμα.
Ένα τελευταίο, αν τον έχεις έξω να τον έχεις με προστατευτικό κλουβιού. Αλλιώς μαζί σου γιατί τα αρπακτικά καραδοκούν. Κ σίτα για τα κουνούπια. Να τον χαίρεσαι τον άρχοντα σου τον Φρουπ. Έχει τα αγαπημένα μου χρώματα. 😊
 
@MARY58 Το σουπιοκόκαλο το ζήτησα στο pet shop και μου είπαν ότι δεν το φέρνουν γιατί το πουλί μπορεί και κόψει μεγάλο κομμάτι και να πνιγεί (?).
Πατηθρες βρήκα σε μικρότερη διάμετρο αλλά δεν είχαν τα πλαστικά για την στήριξη (θα ψάξω και αλλού).
Το κλουβί όντως είναι για παπαγάλο (το είχα αγοράσει όταν βρήκα ένα Κονκατίλ στην βεράντα πριν από χρόνια).
Αν πάρω ζευγαρωστρα έχω πρόβλημα που θα την βάλω .(Θα το σκεφτώ και θα δω.)
Ο Φρούπ είναι μέσα μόνο μαζί μου βγαίνει έξω ,πριν από χρόνια μου έφαγε το καναρίνι το σαΐνι, το βγάζαμε την μέρα έξω.
Σκέφτομαι να του φτιάξω προστατευτικό κλουβί, αλλά ρε παιδί μου μέχρι το μεσημέρι καίγεται ο τόπος πολύ ζέστη ούτε οι τέντες κάνουν τίποτα και φοβάμαι μήπως δεν αντέξει το πουλάκι.
 
Το σουπιοκόκαλο το ζήτησα στο pet shop και μου είπαν ότι δεν το φέρνουν γιατί το πουλί μπορεί και κόψει μεγάλο κομμάτι και να πνιγεί (?).
Χαχαχαχαχα από τα πιο ευφάνταστα που έχουν πει! Φυσικά δεν ισχύει! Το σουπιοκόκκαλο προσφέρει περισσότερα από την πέτρα. Κ ο Φρουπ δεν είναι νεοσσός. Μάλιστα, εγώ στο δικό μου καναρίνι έχω βάλει σε μια αυγοθηκη γκριτ είναι σπασμένα κοχύλια κ όστρακα. Αυτό που του παίρνω έχει κ βότανα κ είναι της evia parrots.
https://petbirds.gr/product/grit-mix-evia-parrots/
Αν πάρω ζευγαρωστρα έχω πρόβλημα που θα την βάλω .(Θα το σκεφτώ και θα δω.)
Κατανοητό. Πάντως θα εκτιμήσει τον χώρο πολύ ο μικρός.
Αν τον βγάζεις έξω μόνο μαζί σου, μια χαρά. Αλλά αν είναι να τον αφήσεις έστω κ λίγο, άφηνε κάποιον άλλο στο πόδι σου δίπλα του. Σε πολύ λίγο χρόνο γίνεται το κακό. Η σίτα είναι απαραίτητη όπως κ ναχει για την προστασία από τα κουνούπια που μεταφέρουν αρρώστιες, όπως τον ιό της ευλογιάς.
Και πάλι να τον χαίρεσαι. Θα κάνετε πολύ ωραία παρέα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top