Αναπαραγωγή Πρόβλημα με τα αυγά των cockateil

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης stellakp
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

stellakp

PB New Member
Εγγραφή
9 Μαρ 2009
Μηνύματα
15
Πόλη
Αθήνα
Ενώ όλα πήγαιναν καλά με την θηλυκιά να κλωσσάει τα 3 αυγά που γέννησε και κάπου-κάπου να βγαίνει για φαγητό, προχθές (8 ημέρες μετά το τρίτο αυγό που γέννησε) ο αρσενικός άρχισε να κάθεται έξω από τη φωλιά και την ώρα που έβγαινε η θηλυκιά έμπαινε εκείνος και αφού σκορπούσε τα αυγά δεξιά-αριστερά καθόταν αυτός μέσα. Όταν γύριζε η θηλυκιά και προσπαθούσε να μπεί, έβγαινε εκείνος, την κυνηγούσε εξαγριωμένος και την τσιμπούσε με μανία. Μπαίνοντας-βγαίνοντας εκείνος έβγαλε έξω από τη φωλιά το 1 αυγό. Το ξανάβαλα εγώ μέσα και κάποια στιγμή βλέπω τη θηλυκιά έξω, πάνω στο κλαδί με το αυγό κολλημένο στα πούπουλά της (κοντά στη κοιλιά της) προσπαθώντας να της το ξεκολλήσω πέταξε και της έπεσε στο πάτωμα του κλουβιού. Είχε σπάσει και τα υγρά του κόλλησαν στα φτερά της την ώρα που κλωσσούσε. Την έπιασα, της έκοψα τα λερωμένα πούπουλα με ψαλιδάκι. Επειδή ο αρσενικός συνέχιζε να συμπεριφέρεται με τον ίδιο τρόπο τον έβγαλα από το κλουβί και τον έβαλα σε ένα κλουβί καναρινιού μεγαλούτσικο. Η θηλυκιά παρ' όλο που όσο ήταν μαζί την ενοχλούσε, τώρα που δεν είναι στο κλουβί τον έψαχνε. Επειδή την έβλεπα ανήσυχη, την επόμενη μέρα τον έβαλα για λίγο πάλι στο κλουβί και αυτός πάλι τα ίδια και χειρότερα. Αρχισε να επιτίθεται και σε μας όταν πλησιάζαμε στη φωλιά (ενώ πάντα είναι πολύ φιλικός, έρχεται πάνω μας, μας ψάχνει στα δωμάτια, μας φιλάει, σκύβει να τον χαϊδέψουμε). Όταν είναι στη φωλιά και τον ενοχλήσεις μεταλλάσσεται σε θηρίο. Και το δεύτερο αυγό είχε την τύχη του πρώτου. Έσπασε, της κόλλησε, το ξεκόλλησα, το πέταξα. Και τα δύο αυγά δεν ήταν γονιμοποιημένα. Αυτός δεν την άφηνε να μπει να κλωσσήσει και δεν ήξερα τι να κάνω. Επειδή το αυγό είχε πια κρυώσει και απ' ότι είδα δεν ήταν ούτε αυτό γονιμοποιημένο, χθες έβγαλα τη φωλιά, άφησα το αυγό στο πάτωμα του κλουβιού να δω τι θα κάνουν. Αυτή πήγε κοντά, το έβαλε κάτω από τα φτερά της και το άφησε αμέσως. Και από εκείνη την ώρα συνεχίζουν την ζωή τους φυσιολογικά. Εκείνος ήρεμος και όπως ήταν πάντα και εκείνη δεν ξαναπλησίασε το αυγό. Επειδή έχω 2 φωλιές τις έχω αφήσει στο δωμάτιο κάτω από κλουβί τους και σήμερα το πρωί εκείνος πήγε και μπήκε στη φωλιά και κάθησε λίγο. Εκείνη δεν πλησιάζει. Τους έβαλα και τις δύο φωλιές μέσα στο κλουβί να δω πως θα αντιδράσουν. Έχω στενοχωρηθεί πολύ και έχω πανικοβληθεί γιατί δεν ξέρω πραγματικά τι πρέπει να κάνω. Ίσως τα έχω τρελάνει και αυτά με τα πειράματα που τους κάνω, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τη συμπεριφορά εκείνου. Αρχισα να τους βάζω πάλι αυγό, το περισσότερο το τρώει εκείνος. Εκείνη συνεχίζει να τρώει με μανία κοκκαλο σουπιάς και σκαλίζει τον τοίχο όταν τα έχω έξω από το κλουβί. Μήπως ο αρσενικός είναι θηλυκό και θέλει και αυτό να κλωσσήσει; Όταν τον έχω στο χέρι μου, τον ακουμπάω πάνω μου και με το άλλο μου χέρι του χαϊδεύω την πλάτη, ανάμεσα στα φτερά, σκύβει χαμηλά το κεφάλι του, ανοίγει τα φτερά του, όπως κάνει το θηλυκό όταν θέλει να ζευγαρώσει, και βγάζει κάτι περίεργες φωνούλες, σαν λυγωμένος. Έχω ανεβάσει φωτογραφίες τους αν μπορεί κανείς από το χρώμα του να μου πει τι τελικά είναι αγόρι ή κορίτσι. Είναι κίτρινος με λίγο άσπρο και τα μαγουλά του κόκκινα.
 
ισος να μπορεις να κταλαβεις αν ειναι θηλικο εξεταζοντας τα κοκαλα της λεκανης που στα αρσενικα ειναι σε σχημα δακτιλιδιου (O) ενω στα θηλικα ειναι σε σχημα (U) αν δεν ξερεις να αναγνωριζεις με αυτο τον τροπο μπορεις να ρωτησεις καποιον κτηνιατρο με εμπειρια να σου το δειξει. Βεβαια αυτος ο τροπος αναγνορησης του φυλου δεν ειναι απολιτως ακριβης αλλα σε περιπτωσεις σαν την δικη σου μπορει να δειξει κατι... Τελος μπορεις να κανεις ενα τεστ dna . η να περιμενεις μηπως και το δεις να γεναει κανενα αυγο (αν εβαζες δυο φολιες; )
 
ισος να μπορεις να κταλαβεις αν ειναι θηλικο εξεταζοντας τα κοκαλα της λεκανης που στα αρσενικα ειναι σε σχημα δακτιλιδιου (O) ενω στα θηλικα ειναι σε σχημα (U) αν δεν ξερεις να αναγνωριζεις με αυτο τον τροπο μπορεις να ρωτησεις καποιον κτηνιατρο με εμπειρια να σου το δειξει. Βεβαια αυτος ο τροπος αναγνορησης του φυλου δεν ειναι απολιτως ακριβης αλλα σε περιπτωσεις σαν την δικη σου μπορει να δειξει κατι... Τελος μπορεις να κανεις ενα τεστ dna . η να περιμενεις μηπως και το δεις να γεναει κανενα αυγο (αν εβαζες δυο φολιες; )

Η λεκανη των αρσενικων δεν εχει σχημα δαχτυλιδιου και δεν ειναι κυκλικο αυτο το οστο που πιανουμε. Στα αρσενικα τα δυο οστα της λεκανης σχηματιζουν >, ακουμπουν μεταξυ τους και φαινονται σαν ενωμενα στην ακρη ενω στο θηλυκο δεν ακουμπουν μεταξυ τους και εχουν κενο. Αυτο ισως δεν ειναι ευκολο να το καταλαβουμε σε θηλυκο μικρα σε ηλικια που δεν εχει διαμορφωθει πληρως ο σκελετος τους η δεν εχουν γεννησει καποιες φορες οπως και ισως δεν το καταλαβει ευκολα καποιος που δεν εχει πιασει και τα δυο φυλα για να καταλαβει τη διαφορα.
 
Τον αρσενικό προσπάθησα να τον ψάξω και βρήκα 2 προεξοχές δεξιά και αριστερά πριν τον πωπό του. Το θηλυκό δεν είναι εξοικιωμένο και έτσι δεν μπορώ να συγκρίνω για να δω αν υπάρχει διαφορά. Έχω ψάξει στο ιντερνετ να βρω εικόνες/σκίτσα που να φαίνεται η ανατομία του σώματός τους και δεν μπορώ να βρω πουθενά. Μήπως ξέρετε κάτι;
 
Τον αρσενικό προσπάθησα να τον ψάξω και βρήκα 2 προεξοχές δεξιά και αριστερά πριν τον πωπό του. Το θηλυκό δεν είναι εξοικιωμένο και έτσι δεν μπορώ να συγκρίνω για να δω αν υπάρχει διαφορά. Έχω ψάξει στο ιντερνετ να βρω εικόνες/σκίτσα που να φαίνεται η ανατομία του σώματός τους και δεν μπορώ να βρω πουθενά. Μήπως ξέρετε κάτι;

H ανατομια τους δεν εχει κατι διαφορετικο στην οψη. Αλλα να σε ρωτησω κατι; Γιατι το ψαχνουμε τη στιγμη που εχεις ζευγαρι με αυγα που ζευγαρωνει κιολας, εννοω που θελεις να καταληξεις;
 
Δεν έχω πια αυγά. Ο αρσενικός δεν αφηνε τη θηλυκιά να μπεί στη φωλιά, καθόταν συνέχεια αυτός μέσα, χωρίς να τα κλωσσάει, με άτσαλες κινήσεις -οχι από πρόθεση -έσπασαν τα αυγά και αυτός συνέχιζε να του αρέσει να κάθεται μέσα και χωρίς αυγά, μέχρι που έβγαλα τη φωλιά. Γι' αυτό προβληματίζομαι αν είναι αρσενικός τελικά. Τα έγραψα όλα με λεπτομέρεις προχθές.
 
Συγνώμη, αλλά επειδή εγώ έχω μπερδευτεί κάπως με αυτή την ιστορία, θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις.
Υπάρχει περίπτωση, προκειμένου για πουλιά βεβαίως, να ζευγαρώνουν και κατά αυτή την διαδικασία που το ένα βρίσκεται από κάτω, ενώ το άλλο από επάνω, να είναι και τα δύο του ιδίου φύλου;
Υπάρχει περίπτωση, αυτό που βρίσκεται από κάτω να γεννάει αυγά, ενώ αυτό που βρίσκεται από πάνω όχι-και ακόμη και τότε-να προβληματιζόμαστε για το φύλο τους;
Ακόμη και αν φυσιογνωμικά δεν θα ήταν εύκολος ο διαχωρισμός τους και ήταν ίδια σαν 2 σταγόνες νερό, από αυτές τις ανωτέρω δραστηριότητές τους, δεν εξάγεται ένα σίγουρο συμπέρασμα για το φύλο τους;
Οι ερωτήσεις μου απευθύνονται σε εσένα προσωπικά StellaKp, ζητώντας σου και πάλι συγνώμη.
Πάλαι ποτέ, παρόμοιο περιστατικό με κόκατιλ είχε συμβεί και σε εμένα και το έχω μάλιστα διηγηθεί και εδώ στο φόρουμ και που είχε καταλήξει άσχημα και για τα αυγά και για το θηλυκό, αλλά και για το ίδιο το αρσενικό.
Εγώ τότε το είχα αποδώσει σε ζήλια του αρσενικού.
Αποκλείουμε να συμβαίνει το ίδιο και στην δική σου περίπτωση;
 
Εγώ δεν τα έχω δει ποτέ να ζευγαρώνουν, ούτε καν να πλησιάζει το ένα το άλλο. Μόνο να τσιμπιούνται τα έχω δει όταν το ένα ενοχλεί το άλλο. Γι' αυτό έχω αμφιβολία αν όντως είναι αρσενικό, όπως μου είπαν εκεί που τα αγόρασα. Είναι βέβαια όλο το σώμα του κίτρινο που ασπρίζει στα φτερά με έντονα κόκκινα μάγουλα.
 
H Στελλα μας ελυσε την απορια αλλα παρολα αυτα οχι το συμπερασμα οτι προκειται για ζευγαρι αρσενικο-θηλυκο δεν ειναι 100% σιγουρο.

Αν και θα βγουμε off topic, εψαξα λιγο για να βρω καποιο αρθρο και αυτο που βρηκα ειναι οτι...
Εχει παρατηρηθει ομοφυλοφιλικη συμπεριφορα στους παπαγαλους τοσο σε ζευγαρια αρσενικων οσο και θηλυκων. Διαβασα πριν λιγο καιρο σε καποιο site την ιστορια μιας κυριας που ειχε δυο κοκατιλ τα οποια ειχε για ζευγαρι, τα εβλεπε να "ζευγαρωνουν" και να γεννουν αυγα αλλα ποτε δεν βγαινανε πουλακια. Η εξεταση DNA εδειξε οτι και τα 2 ηταν θηλυκα.
Διαβαστε και τι γραφεται σε αυτο το blog οσοι ενδιαφερεστε για περισσοτερα. Αναφερει και για ενα "ζευγος" αρσενικων orange fronted conures που παρατηρηθηκε να εκδηλωνει παρομοια συμπεριφορα. Homosexuality in birds

Παρολα αυτα τις περισσοτερες φορες αν οχι ολες δυο πουλια που ζευγαρωνουν δειχνουν οτι προκειται κατα πασα πιθανοτητα για ζευγαρι αρσενικου-θηλυκου. :)
 
Εχει παρατηρηθει ομοφυλοφιλικη συμπεριφορα στους παπαγαλους τοσο σε ζευγαρια αρσενικων οσο και θηλυκων. Διαβασα πριν λιγο καιρο σε καποιο site την ιστορια μιας κυριας που ειχε δυο κοκατιλ τα οποια ειχε για ζευγαρι, τα εβλεπε να "ζευγαρωνουν" και να γεννουν αυγα αλλα ποτε δεν βγαινανε πουλακια. Η εξεταση DNA εδειξε οτι και τα 2 ηταν θηλυκα.
Αυτό και άν είναι ΕΙΔΗΣΗ, τουλάχιστον για εμένα 😱
Ίσως κάποτε το έχω πεί, ίσως σπάνια, ίσως και ποτέ σε όλη την ζωή μου, αλλά σε αυτή την είδηση, δεν γίνεται να μην το πώ.
"Έπεσα από τα σύννεφα" !
 
δεν εννοω οτι τα αρσενικα εχουν ενα κυκλικο οστο στην λεκανη τους εννοω οτι ειναι κλειστα και εκουμπανε το ενα με το αλλο σαν ενα (Ο),ΤΑ ΘΥΛΙΚΑ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΕΧΟΥΝ ΟΣΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΝΟΙΧΤΑ σε σχημα (U), αυτο συμβενει γιατι μεσα απο αυτα τα οστα πρεπει να περασει το αυγο καθως γεννιεται. Αντιθετα τα αρσενικα δεν χρειαζεται να γεννησουν και γι αυτο τα οστα ειναι πιο στενα. Ναι ενα ζευγαρι παπαγαλων μπορει να κανει σεχ και με το αρσενικο απο κατω :D
 
Back
Top