Ασθένειες Πρόβλημα με τα πόδια καρδερινας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Akisbet
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Akisbet

PB New Member
Εγγραφή
7 Σεπ 2014
Μηνύματα
253
Πόλη
Αλεξανδρούπολη
Καλησπέρα σήμερα παρατήρησα τα ποδαράκια απο την καρδερινα μου κ ειναι σαν να εχουν παραπανίσιο κ ξηρό δέρμα προσπαθώ να βάλω κ φωτο αλλά ειναι πολύ μεγάλη.

1feedc.webp
 
Μπες σε ένα πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας να την μικρύνεις.
Αν δεν έχεις κάνε δεξί κλικ πάνω στη φωτογραφία, επιλέγεις - άνοιγμα με - ζωγραφική... και στη συνέχεια στο μενού πατάς εικόνα - επιλέγεις αυξομείωση/παραμόρφωση και στον πίνακα που εμφανίζεται αλλάζεις το 100% σε π.χ. 50%, την αποθηκεύεις και τη στέλνεις... Εσύ βέβαια μπορεί να μην χρειαζόσουν τις "οδηγίες" μου. Περισσότερο τις έγραψα για τα παιδιά που πιθανόν να μην γνωρίζουν πως να το κάνουν. Καλή συνέχεια... Περιμένουμε τις φωτογραφίες σου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
Tι σχεση υπαρχει με την καθαριότητα του κλουβιου και των αξεσουαρ ;
 
έχει και πληγές στο αριστερό πόδι;
 
Κοινή υπερκεράτωση βλέπω εγώ. Κάθε βράδυ μια επάλειψη με EPITHOL και λίγο ελαφρό τρίψιμο. Με 5-6 επαναλήψεις η εικόνα θ' αλλάξει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
Μου μοιάζει με ποδάγρα από ακάρεα σε αρχικό στάδιο. Η υπερκεράτωση συμβαίνει στο πάνω μέρος και όχι στις ‘’πατούσες" από όσο ξέρω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
H υπερκεράτωση προέρχεται απο την ύπαρξη ακάρεων.
Οχι μόνο ένα μέρος αλλά ολόκληρη η πατούσα και το κάτω μέρος των δακτύλων καλύπτονται απο τα "κατάλοιπα" της διατροφής των ακάρεων cnemidocoptes gallinae
knemidocoptes-142DA856F4A5022DDD4.jpg

Κάπου έχεις μπερδευτεί με το θέμα Γιάννη.

@Stavros said:
Συνήθως με τον όρο ποδάγρα εννοούμε κάθε πάθηση που εμφανίζεται στο δέρμα των ποδιών χωρίς όμως αυτό να είναι απόλυτα σωστό.

Η ποδάγρα είναι μεταβολική ασθένεια κατά την οποία εναποτίθενται κρύσταλλοι ουρικού οξέος στις αρθρώσεις των ποδιών προκαλώντας φλεγμονές, πρηξίματα, κοκκινίλες, πόνο. Η ασθένεια προκαλείται από προβλήματα στο μεταβολισμό διαφόρων τροφών - θρεπτικών συστατικών, όπως είναι η πρωτεΐνη (αβγό) για αυτό και συνιστάται η διακοπή της χορήγησης του.

Υπάρχει επίσης η υπερκεράτωση των ποδιών που προκαλείται από ακάρεα και πλήττει συνήθως πουλιά μεγάλης ηλικίας επειδή σε αυτά βρίσκουν πρόσφορο έδαφος για να εγκατασταθούν, λόγω της υφής του δέρματος των ποδιών τους. Δεν πλήττουν όμως αποκλειστικά τα ηλικιωμένα πουλιά αλλά πολλές φορές και μικρά σε ηλικία, όταν βρουν τις κατάλληλες συνθήκες (κακή υγιεινή). Αυτές είναι και οι περιπτώσεις κατά τις οποίες χορηγούνται οι διαφορές αλοιφές, προκειμένου να καταπολεμηθούν τα ακάρεα που προκαλούν την υπερκεράτωση.
 
Κοινή υπερκεράτωση βλέπω εγώ. Κάθε βράδυ μια επάλειψη με EPITHOL και λίγο ελαφρό τρίψιμο. Με 5-6 επαναλήψεις η εικόνα θ' αλλάξει.
Δεν θα μπορούσαμε να διαφωνήσουμε βεβαίως βεβαίως!
 
Eδώ πάντως συμφωνούμε, απλά να συμπληρώσω ότι παράλληλα με την epithol, χρειάζεται καθαριότητα και απολύμανση του κλουβιού και καλό πλύσιμο καθάρισμα στις πατήθρες.
 
H υπερκεράτωση προέρχεται απο την ύπαρξη ακάρεων.
Οχι μόνο ένα μέρος αλλά ολόκληρη η πατούσα και το κάτω μέρος των δακτύλων καλύπτονται απο τα "κατάλοιπα" της διατροφής των ακάρεων cnemidocoptes gallinae
knemidocoptes-142DA856F4A5022DDD4.jpg

Κάπου έχεις μπερδευτεί με το θέμα Γιάννη.

.

Όντως ίσως να έχω μπερδευτεί. Μπορείς να αποδείξεις αυτά που γράφεις;
 
Έψαξα σε κάποια pet shops κ δεν βρήκα epithol μου πρότειναν ένα podagrine solution tafarm να το χρησιμοποιήσω ειναι υγρό;
 
Έψαξα σε κάποια pet shops κ δεν βρήκα epithol μου πρότειναν ένα podagrine solution tafarm να το χρησιμοποιήσω ειναι υγρό;
Ναι μπορείς. Το Podagrine (ποδαγριν, ποδάγρα) είναι ακαρεοκτόνο, για την καταπολέμηση της ψώρας της μύτης και των ποδιών (ποδάγρα) των ωδικών πτηνών και παπαγάλων, σύμφωνα με την Tafarm.

Podagrine Tafarm
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Έψαξα σε κάποια pet shops κ δεν βρήκα epithol μου πρότειναν ένα podagrine solution tafarm να το χρησιμοποιήσω ειναι υγρό;

Το EPITHOL πέραν μιας κάποιας αντισηπτικής παρουσίας που έχει, ουσιαστικά δουλεύει μηχανικά. Επειδή είναι παχύρευστο κλείνει τις οπές αερισμού των ακάρεων και πεθαίνουν απο ασφυξία. Σε περίπτωση που δεν βρίσκεις μπορείς να χρησιμοποιήσεις βαζελίνη. Κάνει την δουλειά. Μια προσοχή δώσε μόνο ώστε να την απλώνεις κατά την αντίθετη φορά των οπών και των φολίδων ώστε να εισχωρεί σε βάθος.
 
Back
Top