Ασθένειες Πρόβλημα με τα πόδια καρδερινας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Akisbet
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Βρε σαφώς. Aλλα η καρδερίνα έχει την τάση ν εκδηλώνεται μόλις έιναι πολύ αργά..
Ακριβώς, αλλά ισχύει για όλα τα ζώα. Προσπαθούν να κρύψουν την αδυναμία της υγείας τους μια και στη φύση αυτό θα το διακρίνουν οι θηρευτές τους και θα δεχτού επίθεση. Παρουσιάζουν την αδυναμία τους όταν πλέον είναι σε μεγάλη ένταση.
 
Στα καναρίνια ας πούμε σχεδόν πάντα κατάλαβαινω ότι κάτι δεν πάει καλά, όταν είναι στις αρχές ίσως ξέρω τα πουλιά μου κ την συμπεριφορά τους..
 
Τις καρδερίνες τον χειμώνα εσωτερική εκτροφή δεν τις έχετε; Γιατί δεν χρησιμοποιείτε αφυγραντήρες τα επίμαχα διαστήματα αφού χάνονται πουλιά λόγω υγρασίας;
 
Πριν πολλά χρόνια ένας βοσκός που είχε την μάντρα στο δρόμο άρχισε να σφυρίζει τα οζά του σιγά σιγά μαζεύτηκαν καμιά 150αρια κεφάλια περιμένει λίγο και φωνάζει του σκύλου πήγαινε να τα βρεις………… Λέω του βοσκού με τόσα κεφάλια πως είσαι σίγουρος ότι λείπουν πρόβατα; Λείπουν 3 μου κάνει και πράγματι άκουσα το σκύλο να γαβγίζει και βλέπω 3 πρόβατα να έρχονται. Ξέρω ακούγετε κάπως αλλά έτσι είναι το άρρωστο θα το δω αμέσως από τι όμως χρειάζομαι βοήθεια και εγώ βλέπω τα κόπρανα και κρίνω όσο μπορώ!
 
Πριν πολλά χρόνια ένας βοσκός που είχε την μάντρα στο δρόμο άρχισε να σφυρίζει τα οζά του σιγά σιγά μαζεύτηκαν καμιά 150αρια κεφάλια περιμένει λίγο και φωνάζει του σκύλου πήγαινε να τα βρεις………… Λέω του βοσκού με τόσα κεφάλια πως είσαι σίγουρος ότι λείπουν πρόβατα; Λείπουν 3 μου κάνει και πράγματι άκουσα το σκύλο να γαβγίζει και βλέπω 3 πρόβατα να έρχονται. Ξέρω ακούγετε κάπως αλλά έτσι είναι το άρρωστο θα το δω αμέσως από τι όμως χρειάζομαι βοήθεια και εγώ βλέπω τα κόπρανα και κρίνω όσο μπορώ!
Έχεις δίκιο... εγώ σε πιστεύω...
Η καθημερινή επαφή με τα πτηνά, η αγάπη με την οποία τα υπηρετούμε (ελπίζω) και η εμπειρία που αθροίζεται χρόνο με το χρόνο είναι αρκετά για να μας βάλουν σε διαδικασία μεγαλύτερης διερεύνησης της ύποπτης στάσης κάποιου πτηνού μας. Αυτό γίνεται σχετικά εύκολα με την παρατήρηση της καθημερινής στάσης, θέσης, κίνησης των πτηνών στο κοπάδι μας. Αν κάτι αλλάξει τραβάει αμέσως τη ματιά για διερεύνηση. Μερικές φορές ο στιγμιαίος συναγερμός λήγει αμέσως, άλλες πάλι...
 
Τις καρδερίνες τον χειμώνα εσωτερική εκτροφή δεν τις έχετε; Γιατί δεν χρησιμοποιείτε αφυγραντήρες τα επίμαχα διαστήματα αφού χάνονται πουλιά λόγω υγρασίας;
δυστυχώς ή ευτυχώς η εκτροφή μου είναι "μπαλκόνικα". Για τους εσωτερικούς τα πράγματα πιστεύω είναι πιο διαχειρισημα
 
δυστυχώς ή ευτυχώς η εκτροφή μου είναι "μπαλκόνικα". Για τους εσωτερικούς τα πράγματα πιστεύω είναι πιο διαχειρισημα
Δεν έχεις άδικο... Στην εσωτερική εκτροφή μπορείς να φτιάξεις τον καφέ σου και να καθίσεις απέναντι να τον πιεις και να τα καμαρώσεις άσχετα από τις καιρικές συνθήκες και μακριά από τα βλέμματα αυτών που μας "ζηλεύουν" και κοροϊδεύουν για το ψώνιο μας.
 
Σαφώς συμφωνώ ότι είναι ποιο εύκολα τα πράγματα.. Αλλά η εσωτερική έχει πιο πολλά έξοδα και πολύ ψάξιμο.. 2 εε δεν συγκρινεται τώρα ν είσαι στα 100 και μέτρα χωρίς ν βλέπεις το σπίτι κ ν κελαηδάει ένας σμήνος καναρίνια.. Κ ν λες δικά μου είναι κ από μέσα περηφάνια..
 
Δεν έχεις άδικο... Στην εσωτερική εκτροφή μπορείς να φτιάξεις τον καφέ σου και να καθίσεις απέναντι να τον πιεις και να τα καμαρώσεις άσχετα από τις καιρικές συνθήκες και μακριά από τα βλέμματα αυτών που μας "ζηλεύουν" και κοροϊδεύουν για το ψώνιο μας.
Ίσα ίσα φίλε μου. Αυτή τη στιγμή απολαμβάνω τη φραπεδια μου και τα ακούω να γαζωνουνε.
Δεν έχεις άδικο... Στην εσωτερική εκτροφή μπορείς να φτιάξεις τον καφέ σου και να καθίσεις απέναντι να τον πιεις και να τα καμαρώσεις άσχετα από τις καιρικές συνθήκες και μακριά από τα βλέμματα αυτών που μας "ζηλεύουν" και κοροϊδεύουν για το ψώνιο μας.
Ίσα ίσα φίλε μου. Αυτή τη στιγμή απολαμβάνω τη φραπεδια μου και τα ακούω να γαζωνουνε. Μπροστά στην θέα τους δεν καταλαβαίνω από κρύο.όσο για την κοροϊδία δεν χαμπαριαζα όταν ήμουν 15αρης τωρα στα 40 φευγα θα με πειράξει;
 
Ίσα ίσα φίλε μου. Αυτή τη στιγμή απολαμβάνω τη φραπεδια μου και τα ακούω να γαζωνουνε.

Ίσα ίσα φίλε μου. Αυτή τη στιγμή απολαμβάνω τη φραπεδια μου και τα ακούω να γαζωνουνε. Μπροστά στην θέα τους δεν καταλαβαίνω από κρύο.όσο για την κοροϊδία δεν χαμπαριαζα όταν ήμουν 15αρης τωρα στα 40 φευγα θα με πειράξει;
Καλό αυτό, αλλά επιμένω. Για να το κάνεις χρειάζεται περισσότερο τρέλα από τη δική μου και σίγουρα μια δυο δεκαετίες λιγότερες στην πλάτη...
 
Φιλε Σάκη τι προστασία έχεις στα πουλάκια;
Έχω τέντες πάντα κατεβασμενες και σιτα αντικουνουπικι γιατι πριν δύο χρόνια είχα πάθει λαχτάρα απο καρακαξα
 
παιδια επειδη εχω παει στο σπιτι του σακη καθως ειμαστε χρονια φιλοι και ανταλασουμε πουλια εχει μεγαλο ψωνιο και εχει σπρωξει πολυ χρημα! Εχει κλεισει ενα μεγαλο μπαλκονι γυρω στα 30 τμ. και το εχει αποκλειστικα για τα πουλακια του! Εχει ηλεκτρικες τεντες, σιτες και καμερες που παρακολουθει τα ζευγαρια του κα διαφορα αλλα! Εχει κανει πολυ καλη δουλεια! Οταν βρισκω χρονο πηγαινω και πινουμε τον καφε μας και νομιζεις οτι εισαι στο δασος!φετος ανταλαξαμε γραβατωμενα καρδερινακια για να αλλαξουμε τα αιματα!
 
παιδια επειδη εχω παει στο σπιτι του σακη καθως ειμαστε χρονια φιλοι και ανταλασουμε πουλια εχει μεγαλο ψωνιο και εχει σπρωξει πολυ χρημα! Εχει κλεισει ενα μεγαλο μπαλκονι γυρω στα 30 τμ. και το εχει αποκλειστικα για τα πουλακια του! Εχει ηλεκτρικες τεντες, σιτες και καμερες που παρακολουθει τα ζευγαρια του κα διαφορα αλλα! Εχει κανει πολυ καλη δουλεια! Οταν βρισκω χρονο πηγαινω και πινουμε τον καφε μας και νομιζεις οτι εισαι στο δασος!φετος ανταλαξαμε γραβατωμενα καρδερινακια για να αλλαξουμε τα αιματα!

Που ειστε σεις ρε παλικάρια και δεν σας ξέρω από κοντά;

Για να αλλάξουμε κανα τηλέφωνο να γνωριστούμε.

Αθήνα και δεν γνωριζόμαστε;

Για πάμε...👍
 
ναι βασιλη θα το κανονισουμε. Ο σακης μενει αγ, αναργυρους και εγω μενω αμπελοκηπους, παλια μεναμε διπλα.ηταν να παμε σημερα στην εκθεση στο μενιδι αλλα δεν τα καταφεραμε γιατι φυλαγαμε τα παιδια!
 
παιδια επειδη εχω παει στο σπιτι του σακη καθως ειμαστε χρονια φιλοι και ανταλασουμε πουλια εχει μεγαλο ψωνιο και εχει σπρωξει πολυ χρημα! Εχει κλεισει ενα μεγαλο μπαλκονι γυρω στα 30 τμ. και το εχει αποκλειστικα για τα πουλακια του! Εχει ηλεκτρικες τεντες, σιτες και καμερες που παρακολουθει τα ζευγαρια του κα διαφορα αλλα! Εχει κανει πολυ καλη δουλεια! Οταν βρισκω χρονο πηγαινω και πινουμε τον καφε μας και νομιζεις οτι εισαι στο δασος!φετος ανταλαξαμε γραβατωμενα καρδερινακια για να αλλαξουμε τα αιματα!
Παλιά ηταν κάπως έτσι. Τώρα τα έχω απλοποίηση τα πράγματα λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων. Το μόνο που έχω δυσκολέψει τώρα είναι ο στόχος(παρδαλές Καρδερίνες)
Βασίλη να οργανωνόμαστε σιγά σιγά
 
Όταν όμως βάζουμε θέμα για συνάντηση, οι περισσότεροι λουφάζουν.. Πως θα γνωριστούμε αν δεν συναντηθούμε;
Στην επόμενη κανονίστε να είστε παρόντες..
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
Back
Top