Ασθένειες Πρόβλημα με το καναρίνι μου

Melenia

PB New Member
Εγγραφή
26 Ιουν 2015
Μηνύματα
13
Πόλη
Ηράκλειο
Γεια σας!
Θα ήθελα την γνώμη/βοήθεια σας σχετικά με ένα πρόβλημα που παρουσιάζει τον τελευταίο ένα με ενάμιση μήνα με ένα από τα δύο καναρίνια που έχω (αρσενικό).
Πριν λοιπον από ενάμιση μήνα, όταν το έβγαλα στο μπαλκόνι λόγω ζέστης (όπου να υποθέσω κρύωσε!;!) σταμάτησε να κελαηδάει και άρχισε να κάθεται στο ένα πόδι πάνω στο κλαδί. Από όρεξη και κακάκια μια χαρά. Το πήγα σε κτηνίατρο, μου είπε ότι ειδικός σχετικά με τα πτηνά στην πόλη δεν υπάρχει και με παρέπεμψε στο petshop απ' όπου το πήρα. Ο κύριος λοιπον εκεί το άκουσε και μου είπε ότι έχει ακάρεα στην τραχεία και μου έδωσε το pulmosan. Εκανα θεραπεία όπως μου συνέστησε, αλλά δυστυχώς δεν εχει αλλάξει κάτι. Δεν το ακούω πλέον να εισπνεει με δυσκολία ή να κάνει θόρυβο σα να σπάει κάτι με το ράμφος του, αλλά συνεχίζει να κάθεται στο κλαδί, σαν να είναι κουρασμένο. Αυγό του βάζω 1-2 φορές τη βδομάδα. Τσεκάρω συχνά τα ποδαράκια του μήπως είναι τραυματισμένο ή μήπως έχουν λέπια πάνω, αλλά όλα φαίνονται οκ.

Το έχω μαζί με ένα λευκό θηλυκό, το οποίο είναι μια χαρά. Μεχρι πριν μια βδομάδα την τάιζε κιόλας και φλέρταραν, τώρα όμως στοπ κι αυτό.

Μήπως μπορείτε να με κατευθύνετε λίγο προς το τι μπορεί να έχει; Ανησυχώ πολύ.
Σας ευχαριστώ!
 
Μελένια καλώς ήρθες και να χαίρεσαι τα καναρινάκια σου!
Μέχρι να μπορέσει κάποιος που έχει καναρίνια να σου πει κάτι πιο συγκεκριμένο, να σου γράψω κάποια πράγματα που γνωρίζω.
Δύσκολο να είχε ακάρεα της τραχείας αλλά ακόμα και αν υποθέσουμε ότι είχε, αμέσως μετά το pulmosan χορηγούμε και κάποια γενική αντιβίωση για την αποβολή των νεκρών ακάρεων.
Θα έλεγα τώρα να του δώσεις για 5-6 μέρες ένα καλό πολυβιταμινούχο κατά προτίμηση στην αυγοτροφή λόγω ζέστης και αλλοιώσεων στο νερό την εποχή αυτή. Γι' αυτό βρες κάποιες βιταμίνες σε σκόνη, έχει και η versele laga και η quiko.
Τα καναρίνια δεν τα κρατάμε ζευγάρια, παρά μόνον την περίοδο της αναπαραγωγής. Το πουλάκι που έχει θηλυκό στο κλουβί του, ευνόητο είναι δεν κελαηδάει. Χώρισέ τα άμεσα.
Για τυχόν τοξίκωση που μπορεί να έπαθε ως αποτέλεσμα του φαρμάκου θα έλεγα να δώσεις για αποτοξίνωση ή τσάι σκέτης ρίγανης ή τσάι των τριών βοτάνων https://community.petbirds.gr/threa...πτική-και-θεραπευτική-χρήση-στα-πουλιά.19081/ .
Γράψε για να διευκολυνθούν οι υπόλοιποι γενικά περί της διατροφής του και τι σπόρους του δίνεις για κύρια τροφή.
Περαστικά του!
 
Το πιο σημαντικό που δεν σας είπα είναι ότι είμαι παντελώς άσχετη με την εκτροφή πτηνών.
Απλά τα αγαπάω και πήρα 2, οπότε είναι βεβαιο ότι έχω κάνει λάθη!

Λοιπόν, ναι, θα τα χωρίσω άμεσα όπως λες, αν και όταν τους έβαλα μαζί (κυρίως επειδή στο κλουβί του έσπασαν τα πλαστικά που συγκρατούσαν την κάτω σχάρα), μέχρι που έπαθε αυτό, ο μικρός κελαηδούσε συνέχεια (με την μικρή στο ίδιο κλουβί).

Δυστυχώς κι ο άνθρωπος που είχε το petshop δεν είχε πολλές γνώσεις επί του αντικειμένου, αρα δεν ήξερε ότι έπρεπε να δώσει αντιβίωση... Τελος παντων, θα δοκιμάσω το τσάι βοτάνων που μου προτείνεις!
Και φυσικά μέχρι τώρα χύμα τροφή μου έδινε το petshop κι εγώ ούσα άσχετη την έβαζα. Οπότε κάθε πληροφορία μπορεί να μου δοθεί είναι πολύτιμη!

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και τη βοήθεια σου!
 
Wow - καταλαβαίνω απόλυτα τώρα.. ευχαριστώ πολύ!
Είναι εύκολο να μου συστήσει καποιος 2-3 εγγυημένες τροφές και να τις αγοράσω μέσω Ιντερνετ ή από κατάστημα αν βρω;

Παρεπιμπτοντως, να και μια φωτό του μικρού μου Αλμπέρτο όπως είναι τώρα (για να πάρετε μια ιδέα):
20150626_152504_1.webp
 
Ένα μείγμα με καλή ποιότητα και σχετικά μεγάλη ποικιλία σπόρων είναι ικανό να καλύψει τις απαιτήσεις του πτηνού. Κάποια καλής ποιότητα αυγοτροφή από τις πολλές που κυκλοφορούν είναι εντελώς απαραίτητη.
Τώρα για τα υπόλοιπα... Θέλει περισσότερο κουβέντα, ξεφεύγουν του θέματος και δεν επείγουν.
Αν υπάρχει ανάγκη... κάνεις νέο θέμα και εκεί θα τα πούμε.
 
Το καναρινάκι στη φωτογραφία δείχνει άρρωστο. Θα πρέπει να το δει κάποιος κτηνίατρος με γνώσεις στα πτηνά. Αλλά εφόσον στην πόλη σου δεν υπάρχει κάποιος ίσως μια φωτογραφία με τις κουτσουλιες του και την κοιλίτσα του, έχοντας παραμερισει τα πούπουλα να βοηθούσε τα πιο εμπειρία σε ασθένειες μέλη και να σε βοηθήσουν.
 
Τον εχω μαζί με το θηλυκό (θα τους χωρίσω το συντομότερο), αλλά θα βγάλω φωτό τα κακάκια τους και την κοιλίτσα του και θα την ανεβασω
 
Τώρα για τα υπόλοιπα... Θέλει περισσότερο κουβέντα, ξεφεύγουν του θέματος και δεν επείγουν.
Αν υπάρχει ανάγκη... κάνεις νέο θέμα και εκεί θα τα πούμε.
Γι' αυτά τα υπόλοιπα άνοιξε το θέμα Γιάννη, μπερδεύτηκες ή μπερδεύτηκα και δεν κατάλαβα;
Το καναρινάκι πάντως και από την περιγραφή και από την φωτογραφία, φαίνεται κάτι να έχει.
Αν χρειαζόμαστε περισσότερα στοιχεία να τα ρωτήσουμε.
 
Γι' αυτά τα υπόλοιπα άνοιξε το θέμα Γιάννη, μπερδεύτηκες ή μπερδεύτηκα και δεν κατάλαβα;
Το καναρινάκι πάντως και από την περιγραφή και από την φωτογραφία, φαίνεται κάτι να έχει.
Αν χρειαζόμαστε περισσότερα στοιχεία να τα ρωτήσουμε.

Μιλάμε για ένα πρόβλημα υγείας του καναρινιού...
Τα της διατροφής του έρχονται λογικά δεύτερα και έπονται της ίασης.
Ίσως μάλιστα να αποπροσανατολίσουν τους αναγνώστες.
Αν όντως ε΄ναι θέμα υγείας πρέπει να ψάξουμε την αιτία για άμεση βοήθεια... Αν όχι πάμε αλλού, σε κάθε περίπτωση... Οι διευκρινήσεις κρίνονται απαραίτητες.
 
Μιλάμε για ένα πρόβλημα υγείας του καναρινιού...
Τα της διατροφής του έρχονται λογικά δεύτερα και έπονται της ίασης.
Ναι σ αυτό συμφωνώ αλλά απάντησες για τα της διατροφής και
Ένα μείγμα με καλή ποιότητα και σχετικά μεγάλη ποικιλία σπόρων είναι ικανό να καλύψει τις απαιτήσεις του πτηνού. Κάποια καλής ποιότητα αυγοτροφή από τις πολλές που κυκλοφορούν είναι εντελώς απαραίτητη.
Τώρα για τα υπόλοιπα... Θέλει περισσότερο κουβέντα, ξεφεύγουν του θέματος και δεν επείγουν.
Αν υπάρχει ανάγκη... κάνεις νέο θέμα και εκεί θα τα πούμε.
Τέλος πάντων, ας εστιάσετε εσείς που γνωρίζετε στα της υγείας του πουλιού.
 
@Melenia Μόλις είδα ότι τοποθεσία έχεις βάλει Heraklion. Σου συστήνω να επισκεφτείς τη γιατρό που έχω αναφέρει και στη λίστα: https://community.petbirds.gr/threa...-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/page-3#post-254435

Δε βρίσκεται συνέχεια στην κλινική, αλλά Παρασκευή απόγευμα συνήθως είναι εκεί.


Αχ τέλεια! Με σώζετε! Θα τον πάω το συντομότερο και, αν σας ενδιαφέρει, θα σας πω περί της διάγνωσης!

Ναι σ αυτό συμφωνώ αλλά απάντησες για τα της διατροφής και

Τέλος πάντων, ας εστιάσετε εσείς που γνωρίζετε στα της υγείας του πουλιού.

Ζητώ συγνώμη, εγώ από τον ενθουσιασμό μου που βρήκα επιτέλους ανθρώπους να με βοηθήσουν αρχισα τις ερωτήσεις! Χίλια συγνώμη από όλους!
 
Εννοείται να μας πεις για τη διάγνωση και γενικά τι γνώμη σχήματισες.

Αν θες να κάνεις και καλλιέργεια κουτσουλιας θα πρέπει να βάλεις αλουμινοχαρτο στον πάτο του κλουβιου πριν ξεκινήσεις για τη γιατρό, ώστε να πάρει το δείγμα που χρειάζεται.
 
...


Ζητώ συγνώμη, εγώ από τον ενθουσιασμό μου που βρήκα επιτέλους ανθρώπους να με βοηθήσουν αρχισα τις ερωτήσεις! Χίλια συγνώμη από όλους!


Δεν υπάρχει λόγος να ζητάς συγνώμη για τίποτα και να ρωτάς για ότι σε προβληματίζει. Μην σε απασχολούν τα συντονιστικά θέματα του φόρουμ, αυτά λύνονται εύκολα. Περαστικά και να μας ενημερώσεις βέβαια για τις όποιες εξελίξεις.
 
Καλημέρα!
Πήγαμε το Σάββατο στο κτηνιατρείο, αλλά η ειδικευμένη γιατρός ήταν άρρωστη και θα επιστρέψει τέλη της βδομάδας, μας είπαν. Είδε το πουλάκι ο άλλος κτηνίατρος, ο οποίος είπε ότι κατά τη δική του εκτίμηση, δεν φαίνεται σοβαρά άρρωστο αλλά όπως και να είναι, θα το δει η γιατρός μόλις επιστρέψει. Μας έδωσε βιταμίνες να ρίχνουμε στο νερό του καθημερινά. Αγοράσαμε και συσκευασμένη τροφή.

Εν τω μεταξύ, για τους ειδήμονες, ανεβάζω μια φωτο με τα κακάκια του πουλιού, μπας και βγάλετε άκρη:

20150627_130346.webp
 
Μάλλον δεν θα το προλάβει ζωντανό η κτηνίατρος
 
Μάλλον δεν θα το προλάβει ζωντανό η κτηνίατρος
Αυτο το πραγμα να πεταμε μια ξερη φραση χωρις το τι πιστευουμε και χωρις να δινουμε ουτε ελπιδα δεν θα την κατανοησω ποτε. Ή πες σε παρακαλω τι σκεφτεσαι ή μην αποκαρδιωνεις καποιον με τετοιο τροπο. Σε παρακαλω.
 
Back
Top