Ασθένειες Πρόβλημα στα Μάτια Νέα Ασθένεια

armagedwn

PB New Member
Εγγραφή
21 Απρ 2009
Μηνύματα
131
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σε όλους. Ο σκοπός του νέου αυτού άρθρου είναι να πληροφορήσω όλους σχετικά με ένα άρθρο που βρήκα, ψάχνοντας να βρω μια λύση για την κανάρα μου, που όπως είχα πριν κανα δυο μήνες πληροφορήσει, από τη στιγμή που την αγόρασα από pet shop είχε ένα μικρό πρόβλημα στο μάτι. Ουσιαστικά αρχικά μισόκλεινε το ένα της μάτι και σταδιακά άρχισε να χάνει πούπουλα γύρω από αυτό. Για κάποιες μέρες φαίνονταν και να κλείνει. Οι οφθαλμικές σταγόνες και αλοιφές δεν έκαναν τίποτα. Ούτε και οι πλύσεις με χαμομήλι και φυσιολογικό ορό (υπήρξε μικρή βελτίωση αλλά ουσιαστικά λίγα πράματα). Η αντιβίωση Avimycin που μου έδωσε κτηνίατρος φάνηκε να κάνει κάτι (ξεπρήστηκε λίγο το μάτι και άνοιξε) αλλά συνέχισε η πτερόροια γύρω από το μάτι με αποτέλεσμα σήμερα που σας γράφω, η πτερόροια γύρω από το μάτι να είναι ολική και να έχει εξαπλωθεί και προς την περιοχή του λαιμού. Ο κτηνίατρος που την εξέτασε πριν δυο μέρες δεν είδε είπε κάτι ανησυχητικό (!) κι επειδή βαρέθηκα με την ασχετοσύνη των κτηνιάτρων (όπως ακριβώς και με των γιατρών), έψαξα σε διάφορα διεθνή forums και έπεσα σε ένα ιταλικό, το οποίο διαβάζοντάς το και βλέποντας και φωτογραφίες με τις κλινικές εικόνες των πουλιών αλλά και την πρόοδο της ασθένιας, κατάλαβα ότι κατά πάσα πιθανότητα προκειται τελικά για μια νεα ασθένεια που όπως λένε έχει γίνει τελικά επιδημία σε πανευρωπαϊκό επίπεδο και η οποία λέγεται Αναπνευστική Τριχομονίαση και ξεκινάει να εμφανίζεται γύρω από τα μάτια και είναι κολλητικότατη. Η μόνη θεραπεία που δίνει ο γιατρός Gino Conzo είναι η χρήση του φαρμάκου Flagyl που περιέχει metronidazol που φάινεται να καταπολεμά τα παράσιτα αυτά. Συνιστά να διαλύσουμε μια κάψουλα Flagyl των 250mg (εγώ βρήκα των 500mg στα φαρμακεία και απλά έβαλα το μισό) σε ένα λίτρο νερό και να το χορηγούμε για 7-10 μέρες ίσως και με παράλληλη χρήση αντιβιωτικού ευρέως φάσματος καθόσον όπως λέει τέτοιες ασθένειες συνοδεύονται και από την παρατήρηση δευτερευόντων μικροβίων (ίσως γι'αυτό και το Aviomycin φάνηκε να κάνει κάτι). Εγώ σήμερα ξεκίνησα τη θεραπεία και θα ενημερώσω για τα όποια αποτελέσματα. Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να ρίξει μια ματιά στο link που θα δώσω παρακάτω. Είναι γραμμένο στα αγγλικά, ιταλικά και γαλλικά και θα προσπαθήσω όταν βρω λίγο χρόνο να το μεταφράσω και στα ελληνικά. Νομίζω ότι πολλοί από σας θα βρείτε μια απάντηση στο περίφημο πρόβλημα στα μάτια που παρουσιάζουν πλέον πολλά καναρίνια (και όχι μόνο)
"http://www.rione.it/canarini/lancashire/tricomoniasi%20respiratoria_it.htm"
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top