Αναπαραγωγή Πρόβλημα στο ζευγάρι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Dimxal131
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Dimxal131

PB New Member
Εγγραφή
16 Μαϊ 2021
Μηνύματα
3
Πόλη
Λάρισα
Καλησπέρα.
Έχω την να ζευγάρι καναρινιών από πέρσι.Σε μεγάλο κλουβί ζευγαροστρα.
Τα αγόρασα τον περασμένο Ιούνιο.
Τα έβαλα πέρσι τον Ιούνιο για αναπαραγωγή έκανε 5 αυγά αλλά δυστυχώς κανενα δεν είχε πουλάκι.Το απεδασα ότι ήταν πολύ αργά για αναπαραγωγή.
Φετος τα προετημαζω για να τα βάλω νωρίς για ζευγάρωμα.
Πλούσια τροφή λαχανικά φρούτα και μου είπε ένα petshop να τους ρίχνω σταγόνες Σεληνιουχο νάτριο και Βιταμίνη Ε στο νερό για 10 μέρες .
Έχω παρατηρήσει όμως την τελευταία εβδομάδα το αρσενικό να έχει σταματήσει να κελαηδα και βλέπω στο κλουβί αρκετά μεγάλα φτερά,όμοια με αυτά μου έχει στην πτερορροια.επισης βλέπω τσιμπλες στο μάτι του αρσενικού σχεδόν πολλές φορές δεν μπορεί να άνοιξη το μάτι.
Ξέρω ότι δεν είναι εποχή για πτερορροια.
Τι να συμβαίνει?
Να τα βάλω για ζευγάρωμα η να περιμένω?
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις..
 
Αρχικα.Ποσο χρονων ειναι; Και φυσικα σε τι χωρο τα εχεις;
 
Καλησπέρα.
το αρσενικό να έχει σταματήσει να κελαηδα
βλέπω στο κλουβί αρκετά μεγάλα φτερά,
βλέπω τσιμπλες στο μάτι του αρσενικού σχεδόν πολλές φορές δεν μπορεί να άνοιξη το μάτι.
Υπάρχει η περίπτωση το ζευγάρι να τσακώνεται και ο αρσενικός να έχει τραυματιστεί και η θηλυκιά να έχει μαδηθεί.
Επίσης υπάρχει περίπτωση ο αρσενικός να είναι άρρωστος.

Όπως και να έχει τα πουλιά πρέπει να εξεταστούν από γιατρό.(επικοινώνησε τηλεφωνικά για να ενημερωθείς και για το κόστος)
https://community.petbirds.gr/threads/Κτηνιατρική-Κλινική-Λάρισας.41523/

Να τα βάλω για ζευγάρωμα η να περιμένω?
Η απάντηση φυσικά είναι Όχι.
Πρώτα πρέπει να φροντίσεις την υγεία τους, η αναπαραγωγή έρχεται σε 2η μοίρα αυτήν την στιγμή.
 
Καλημέρα.
Φυσικά θα πρέπει να συμβουλευτείς γιατρό για την κατάσταση του αρσενικού.
Σχετικά με τον χώρο που τα έχεις...πρόκειται για εσωτερικό ή εξωτερικό χώρο; Αν ναι για το πρώτο, τι ώρα ξυπνούν και τι ώρα κοιμούνται;
Πτερόρροια πότε ολοκλήρωσαν για τελευταία φορά;
 
Back
Top