Ασθένειες Πρόβλημα στο ματάκι του καναρινιού μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης lizoulini
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

lizoulini

PB New Member
Εγγραφή
2 Δεκ 2019
Μηνύματα
12
Ψαχνωντας να βρω μια λύση για να γίνει καλά το καναρινι μου είδα το σαιτ σας.
[automerge]1575248060[/automerge]
Έχει ένα μήνα τώρα που παρουσίασε πρόβλημα στο ματάκι του.. Δεν ξέρω ποια τι να κάνω. Είναι 2 βδομαδες τώρα με tobrex και άλλες δύο με χαμομηλακι. Και η κατάσταση είναι αυτή...
[automerge]1575249050[/automerge]
Πριν ένα μήνα περίπου ήταν έτσι...
 

Συνημμένα

  • Webp.net-resizeimage (1).webp
    Webp.net-resizeimage (1).webp
    17,1 KB · Προβολές: 32
  • Webp.net-resizeimage (2).webp
    Webp.net-resizeimage (2).webp
    16,5 KB · Προβολές: 32
  • Webp.net-resizeimage (3).webp
    Webp.net-resizeimage (3).webp
    15,1 KB · Προβολές: 28
  • Webp.net-resizeimage (4).webp
    Webp.net-resizeimage (4).webp
    16,8 KB · Προβολές: 30
Τελευταία επεξεργασία:
Το tobrex στο προτεινε καποιος γιατρος;
Η γενικη του κατασταση ποια ειναι;

Πες μας λιγο και για τις συνθηκες διατροφης και διαμονης του
 
Το tobrex στο προτεινε καποιος γιατρος;
Η γενικη του κατασταση ποια ειναι;

Πες μας λιγο και για τις συνθηκες διατροφης και διαμονης του
Καλησπέρα. Ναι το tobrex μου το πρότεινε κτηνίατρος. Αλλά δεν γνωρίζει από πτηνά. Γενικά η κατάσταση του είναι καλή, τρώει, πίνει καμία φορά κελαηδάει και το κλουβί το καθαρίζω κάθε δύο μέρες. Από τροφή αγοράζω στο petshop και αγοράζω και τροφή κίτρινη βιταμίνες.
[automerge]1575288029[/automerge]
Να προτείνω καθαριότητα στις πατήθρες καθημερινά... Δύο και τρεις φορές... 😉

Περαστικά!
[automerge]1575284001[/automerge]
Μήπως έχει κανένα σπυράκι ή πληγή σε κάποιο δάκτυλο;
Καλησπέρα. Όχι δεν έχει κάποια πληγή ή κάποιο σπυράκι.
 
Από τροφή αγοράζω στο petshop και αγοράζω και τροφή κίτρινη βιταμίνες.
Η σπόροι είναι χύμα;
Η κίτρινη βιταμίνη είναι σε διάφανο σακουλάκι χωρίς στοιχεία ή κάποια επώνυμη;
Αυγό του δίνεις;
Έχει επαφή με τον ήλιο;
Ξυπνάει και κοιμάται με την ανατολή και δύση του ηλίου;
 
Η σπόροι είναι χύμα;
Η κίτρινη βιταμίνη είναι σε διάφανο σακουλάκι χωρίς στοιχεία ή κάποια επώνυμη;
Αυγό του δίνεις;
Έχει επαφή με τον ήλιο;
Ξυπνάει και κοιμάται με την ανατολή και δύση του ηλίου;
Και τα σπόρια και η βιταμίνη είναι χύμα. Σήμερα του πήρα ανάμεικτη βιταμίνη. Αυγό όχι. Έχω πολύ καιρό να του δώσω. Μερικούς μήνες. Όταν έχει καλό καιρό το βγάζω στην αυλή. Σήμερα το κλουβί το έχω μέσα λόγω κρύου. Τον τελευταίο καιρό το τοποθετώ κάτω από την τέντα γιατί από την άλλη μεριά της αυλής μου έρχονται περιστέρια και καμία φορά κάθονται πάνω στο κλουβί.
 
Και τα σπόρια και η βιταμίνη είναι χύμα.
Αυτά θα πρέπει να τα σταματήσεις.
Να πάρεις σπόρους μιάς επώνυμης εταιρείας (εγώ χρησιμοποιώ την Manitoba best premium του 1kg, υπάρχουν και αρκετές άλλες σε συσκευασία του 1kg)
H χύμα βιταμίνη επίσης πρέπει να σταματήσει (δεν του προσφέρει κάτι στην διατροφή του) και να αντικατασταθεί με βραστό αυγό (12-15 λεπτά βράσιμο)
Στην κατάσταση του εγώ θα του έδινα 1/8 του αυγού (το υπόλοιπο το φυλάς στο ψυγείο) μέρα παρά μέρα για 15 ημέρες και μετά 2 φορές την εβδομάδα.
Το αυγό θα πρέπει να το αφαιρείς από το κλουβί μετά από 3-4 ώρες γιατί ειδικά τις ζεστές ημέρες χαλάει.
Επίσης θα πρέπει να του δίνεις λαχανικά όπως μπρόκολο, σπανάκι ή άγρια χόρτα (πάντα καλοπλυμένα) 3-4 φορές την εβδομάδα.
Θα πρέπει να έχει επαφή με το φυσικό φώς (όχι άμεση επαφή με τον ήλιο για πολύ ώρα)
Τα παραπάνω θα βελτιώσουν σίγουρα την ποιότητα της διατροφής του και την ενίσχυση του οργανισμού του.
Όσον αφορά την φαρμακευτική αγωγή μόνο ένας Πτηνίατρος θα μπορούσε να προτείνει μια αξιόπιστη λύση..
 
Σε ποια περιοχή μένεις, ώστε να σου προτείνουμε πτηνίατρο αν υπάρχει κοντά σου;
Σπόρους και αυγοτροφη είναι πιο ασφαλές να αγοράζεις συσκευασμένα, με επώνυμη μάρκα, και τη συσκευασία να την ανοίγεις μόνη σου, αυτό, στο συνιστώ διότι οι χύμα τροφές ενέχουν μεγαλύτερο κίνδυνο να μεταφέρουν μολυσματικά στοιχεία στα πτηνά, εκτός του ότι συχνά είναι λιγότερο σωστά διατηρημένες και με αμφίβολη ποιότητα περιεχομένου.
Αντί της αυγό τροφής, θα μπορούσες να δίνεις ένα τέταρτο από σφικτά βρασμένο αυγό, περίπου 12 λεπτά υπό βρασμό, για δυο τρεις ώρες στο κλουβί, μαζί με το τσόφλι και μετά να το αποσύρεις διότι αλλοιώνεται εύκολα. Την κίτρινη υποτιθέμενη βιταμίνη, καλό θα ήταν να την πετάξεις, δεν προσθέτει κάτι στην υγεία του πτηνού, εκτός από βάρος.
Κόκκαλο σουπιάς υπάρχει μόνιμα διαθέσιμο στο κλουβί; Αναφέρομαι σε κόκκαλο σουπιάς και όχι σε πέτρα, καρδούλα κλπ ασβεστίου.
 
Αυτά θα πρέπει να τα σταματήσεις.
Να πάρεις σπόρους μιάς επώνυμης εταιρείας (εγώ χρησιμοποιώ την Manitoba best premium του 1kg, υπάρχουν και αρκετές άλλες σε συσκευασία του 1kg)
H χύμα βιταμίνη επίσης πρέπει να σταματήσει (δεν του προσφέρει κάτι στην διατροφή του) και να αντικατασταθεί με βραστό αυγό (12-15 λεπτά βράσιμο)
Στην κατάσταση του εγώ θα του έδινα 1/8 του αυγού (το υπόλοιπο το φυλάς στο ψυγείο) μέρα παρά μέρα για 15 ημέρες και μετά 2 φορές την εβδομάδα.
Το αυγό θα πρέπει να το αφαιρείς από το κλουβί μετά από 3-4 ώρες γιατί ειδικά τις ζεστές ημέρες χαλάει.
Επίσης θα πρέπει να του δίνεις λαχανικά όπως μπρόκολο, σπανάκι ή άγρια χόρτα (πάντα καλοπλυμένα) 3-4 φορές την εβδομάδα.
Θα πρέπει να έχει επαφή με το φυσικό φώς (όχι άμεση επαφή με τον ήλιο για πολύ ώρα)
Τα παραπάνω θα βελτιώσουν σίγουρα την ποιότητα της διατροφής του και την ενίσχυση του οργανισμού του.
Όσον αφορά την φαρμακευτική αγωγή μόνο ένας Πτηνίατρος θα μπορούσε να προτείνει μια αξιόπιστη λύση..
Σευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Από που μπορώ να αγοράσω την τροφή; Για τα λαχανικά δεν ήξερα καθόλου ότι τρώνε τα καναρίνια.
[automerge]1575297943[/automerge]
Σε ποια περιοχή μένεις, ώστε να σου προτείνουμε πτηνίατρο αν υπάρχει κοντά σου;
Σπόρους και αυγοτροφη είναι πιο ασφαλές να αγοράζεις συσκευασμένα, με επώνυμη μάρκα, και τη συσκευασία να την ανοίγεις μόνη σου, αυτό, στο συνιστώ διότι οι χύμα τροφές ενέχουν μεγαλύτερο κίνδυνο να μεταφέρουν μολυσματικά στοιχεία στα πτηνά, εκτός του ότι συχνά είναι λιγότερο σωστά διατηρημένες και με αμφίβολη ποιότητα περιεχομένου.
Αντί της αυγό τροφής, θα μπορούσες να δίνεις ένα τέταρτο από σφικτά βρασμένο αυγό, περίπου 12 λεπτά υπό βρασμό, για δυο τρεις ώρες στο κλουβί, μαζί με το τσόφλι και μετά να το αποσύρεις διότι αλλοιώνεται εύκολα. Την κίτρινη υποτιθέμενη βιταμίνη, καλό θα ήταν να την πετάξεις, δεν προσθέτει κάτι στην υγεία του πτηνού, εκτός από βάρος.
Κόκκαλο σουπιάς υπάρχει μόνιμα διαθέσιμο στο κλουβί; Αναφέρομαι σε κόκκαλο σουπιάς και όχι σε πέτρα, καρδούλα κλπ ασβεστίου.
Μένω στον Άγιο Δημήτριο στο Μπραχάμι. αυτες τις ανάμικτες βιταμίνες που πήρα σήμερα σε λίγο κόκκινο, κίτρινο και πράσινο τι είναι;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Από που μπορώ να αγοράσω την τροφή
Από pet shop, αν όμως δεν βρεις συσκευασμένες τροφές στα pet shop της περιοχή σου μπορείς να παραγγείλεις μέσω διαδικτύου από διάφορα καταστήματα.
 
Από pet shop, αν όμως δεν βρεις συσκευασμένες τροφές στα pet shop της περιοχή σου μπορείς να παραγγείλεις μέσω διαδικτύου από διάφορα καταστήματα.
Ωραία. Θα κοιτάξω στο pet4you.σευχαριστώ
 
δες και εδώ
 
Οτι ειπαν και τα παιδια πιο πανω και επισης οταν θα κανεις καθαριοτητα θα προσθετεις στο νερο καποιο ηπιο καθαριστικο ή ξυδι και θα ξεπλενεις καλα.
Καθαριοτητα με σκετο νερακι δεν υφίσταται.
 
Μένω στον Άγιο Δημήτριο στο Μπραχάμι*. αυτες τις ανάμικτες βιταμίνες που πήρα σήμερα σε λίγο κόκκινο, κίτρινο και πράσινο τι είναι;**
Εκεί είναι ο Δημητριάδης https://community.petbirds.gr/threads/Κτηνιατρικό-Κέντρο-Αγίου-Δημητρίου.43769/
διάβασε και τις κριτικές, αν και εγώ στη θέση σου θα πήγαινα είτε στον Ακρίβο είτε στην Γκρέι ή και στον Κονταδάκη, για τον οποίο όμως δεν έχω ακούσει προσωπική άποψη, αλλά έχουν γραφεί τα καλύτερα. (Διάβασε όλες τις κριτικές στα σχόλια και αποφάσισε)
**Ήταν σε κλειστή συσκευασία με επώνυμη ονομασία; Αν όχι, πέταξέ τις και πάρε βιταμίνες https://petbirds.gr/product/beaphar-multi-vit-bird/ αλλά όχι πριν το πας σε γιατρό.
Ωραία. Θα κοιτάξω στο pet4you.σευχαριστώ
Pet4u έχει στη Δάφνη, στον σταθμό του μετρό, επί της Παπαναστασίου. Αλλά θα μπορούσες ας πούμε να δεις και στο petmat, π.χ. τη Manitoba best premium του ενός κιλού όπως σου γράφει και ο @ΙΩΑΝΝΗΣ@ , η οποία είναι αρκετά εμπλουτισμένη τροφή, και φαντάζομαι ότι τη στέλνουν και με ταχυμεταφορά.
Τέλος με απασχολεί (θεωρητικά) και το θέμα του Ιωδίου, οπότε πες μας αν το πουλάκι έχει στη διάθεσή του κόκκαλο σουπιάς, και αν βλέπεις από καιρό σε καιρό να το καταναλώνει (από τη φθορά του κοκκάλου)
 
@ianos "βιταμινη" αυγοτροφη εννοει, οχι πολυβιταμινες :)
Αντώνη, πιστεύω ότι είναι πολύ ωφέλιμο που επισημαίνεις το παραπάνω, και να συμπληρώσω ότι οι επιτήδειοι - άσχετοι των πετσοπ, πουλάνε ό,τι τους δίνει μεγαλύτερο κέρδος και βαφτίζουν άχρηστα αν όχι επιβλαβή παραπροϊόντα ζαχαροπλαστικής και αγνώστου προέλευσης και σύστασης, όπως τα πολύχρωμα ή κίτρινα παρασκευάσματα άλλοτε ως βιταμίνες, άλλοτε ως αυγοτροφή - υπερτροφή.
 
Back
Top