Ασθένειες Πρόβλημα στο πόδι κοκατίλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης IasonasΚ
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Σήμερα προσπάθησα να τους βάλω poulmosan όπως είπε η γιατρός.
Τζίφος, κανένα τους δεν κάθισε. Στην Κίρα κατάφερα να ρίξω μια σταγόνα αλλά κι αυτή πιο πολύ μούσκεψε τα πούπουλα παρά έφτασε μέχρι το δέρμα όπως λένε οι οδηγίες.

Έχω πραγματικά απογοητευτεί. Όχι με αυτό που έβγαλε στο ποδαράκι της, που μπορεί να μην είναι και τίποτα αλλα με το ότι δεν είμαι εγώ σε θέση να το βοηθήσω. Αν την Πέμπτη που πει για κανένα epithol επί μια βδδομάδα πραγματικά κλάφτα Χαράλαμπε...
 
Σήμερα προσπάθησα να τους βάλω poulmosan όπως είπε η γιατρός.
Τζίφος, κανένα τους δεν κάθισε. Στην Κίρα κατάφερα να ρίξω μια σταγόνα αλλά κι αυτή πιο πολύ μούσκεψε τα πούπουλα παρά έφτασε μέχρι το δέρμα όπως λένε οι οδηγίες.

Έχω πραγματικά απογοητευτεί. Όχι με αυτό που έβγαλε στο ποδαράκι της, που μπορεί να μην είναι και τίποτα αλλα με το ότι δεν είμαι εγώ σε θέση να το βοηθήσω. Αν την Πέμπτη που πει για κανένα epithol επί μια βδδομάδα πραγματικά κλάφτα Χαράλαμπε...
Μην απογοήτευσαν με τον εαυτό σου Ιάσονα... Πραγματικά προσπαθείς να τα βοηθήσεις και θα το καταφέρεις. 😀Όλοι κάπως έτσι νιώθουμε ότι κι αν κάνουμε για πρώτη φορά... Ακόμα κ αντιβίωση στο νερο να βάλω σκεφτο ότι δεν έβαλα την σωστή δοσολογία... 🤔
 
Βάσω ρεαλιστικά που το είδα το θέμα τέτοιου είδους θεραπείες χρειάζονται αναγκαστικά πιάσιμο κάτι το οποίο δεν ξέρω πως να το κάνω, θα ζητήσω από την γιατρό να μου δείξει την Πέμπτη.
Απλά δεν θέλω να με μισησουν.
 
Βάσω ρεαλιστικά που το είδα το θέμα τέτοιου είδους θεραπείες χρειάζονται αναγκαστικά πιάσιμο κάτι το οποίο δεν ξέρω πως να το κάνω, θα ζητήσω από την γιατρό να μου δείξει την Πέμπτη.
Απλά δεν θέλω να με μισησουν.
Εχεις απόλυτο δίκιο... Δεν πιστεύω ότι θα γίνει κάτι μέχρι την Πέμπτη δύο μέρες πάνω δύο μέρες κάτω.. Κάνε υπομονή... Όλα καλά θα πάνε με εσένα δίπλα τους 😉
 
To poulmosan σίγουρα χρειάζεται βοήθεια στην εφαρμογή του και πρέπει να ακινητοποιηθεί το πουλι και να πάει η σταγόνα ακριβως στο δέρμα... Και μάλιστα μια και μόνο σταγόνα.
Ξεκίνα όσο είναι στο χέρι σου ή επάνω σου να τους ακουμπάς τα ποδαράκια, σα παιχνίδι ώστε να συνηθίσουν τη κίνηση και να μην αντιδρούν σιγά σιγα με τόσο έντονο τρόπο.
Υπάρχει τρόπος να ακινητοποιηθει το πουλάκι που θέλουμε αλλά καλό είναι να χρησιμοποιήται μόνο όταν είναι απαραίτητη ανάγκη και πιστευω οτι θα στον δείξει ο γιατρος σας.
 
Περαστικά της της κυρίας κοκοβικου...

Για εφαρμογή στα πόδια (μη γελάσετε. Έχω δει βίντεο) βάλε κεχρί κολιε στο λαιμό σου, φέρε το κοντά να τρώει και με το άλλο χέρι το απλώνεις.
 
Λοιπόν τέλος καλό αλλά όχι όλα καλά.

Αυτό στο ποδαράκι της δεν είναι κάτι ανησυχητικό μου είπε η γιατρός. Μπορεί να προκλήθηκε από τον τρόπο που κάθεται ή από κάποια ακίδα στην πατηθρα.

Πάμε στα δύσκολα τώρα...
Όταν προσπάθησα να την βάλω στο κλουβάκι μεταφοράς τρόμαξε και πέταξε μέσα στο κλουβί και κάπου πιάστηκε η χτύπησε το νύχι της κι έσπασε, το αποτέλεσμα ήταν ακατάσχετη αιμορραγία. Έφυγα όπως κι όπως για Πειραιά όπου η γιατρός της καθάρισε το νυχάκι και της έκανε ένεση με αντιφλεγμονωδες και ορό με δεκτροζη. Μου έδωσε συνταγή για αντιφλεγμονωδες σε περίπτωση που δω και δεν το παταει όπως φυσικά και για μπεταντιν.

Αφού γυρίσαμε σπίτι ή μικρή ήταν μια χαρά, έφαγε έπαιξε και σκαρφάλωσε χωρίς καμία δυσκολία. Εγώ προσωπικά πήγα κι ήρθα... στο τσακ ήταν πιστεύω η γιατρός να μου βαρέσει κι εμένα μια ηρεμιστική. Το πάθημα όμως μάθημα.
 
Αφού γυρίσαμε σπίτι ή μικρή ήταν μια χαρά, έφαγε έπαιξε και σκαρφάλωσε χωρίς καμία δυσκολία. Εγώ προσωπικά πήγα κι ήρθα... στο τσακ ήταν πιστεύω η γιατρός να μου βαρέσει κι εμένα μια ηρεμιστική. Το πάθημα όμως μάθημα.

Ηρέμησε βρε Ιάσονα, δεν χρειάζεται πανικός. Τι μπορεί να πάθει κανείς απο σπασμένο νύχι δηλαδή, ποιο είναι το χειρότερο σενάριο; Σκέψου στην τελική για να παίρνεις θάρρος να χειρίζεσαι την κατάσταση χωρίς πανικό ότι τόσα πουλιά χωρίς ολόκληρα δάχτυλα στα πετ σοπς την έβγαλαν καθαρή χωρίς καν να τους τα καθαρίσει κάποιος.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Φοιβο μιλάμε για πολύ αίμα, όλη πόρτα από το κλουβί μεταφοράς έγινε κόκκινη, αφού γύρισα βρήκα κυλιδες αίμα και στο κρεβάτι που είχα αφήσει το κλουβί όπως και στην βερμούδα μου.
 
Φοιβο μιλάμε για πολύ αίμα, όλη πόρτα από το κλουβί μεταφοράς έγινε κόκκινη, αφού γύρισα βρήκα κυλιδες αίμα και στο κρεβάτι που είχα αφήσει το κλουβί όπως και στην βερμούδα μου.

Καταλαβαίνω τι εννοείς. Μια φορά γύρισα και βρήκα το κλουβί και τoν τοίχο μέσα στα αίματα. Οι αμαζόνες μου παίζοντας άγαρμπα μεταξύ τους έσπασαν ένα νεαρό φτερό που ήταν γεμάτο αίμα και το αποτέλεσμα ήταν μεγάλη σπλατεριά. Μέχρι να το εντοπίσω είδα κι έπαθα. Τελικά τράβηξα με το χέρι μου το φτερό κι όλα καλά. Σε αντίστοιχη περίπτωση με τη δική σου πάλι με νύχι, το βύθισα σε αλεύρι και το άφησα ήσυχο. Το πουλάκι φύλαγε το πόδι του για 1 μέρα ίσως όταν ξεκουραζόταν μόνο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Και ο φυσιολογικός ορός σταματάει την αιμορραγία. Η Ζιζή μου πριν πολλά χρόνια έκοψε το πατουσακι της. Φέτα ολόκληρη. Γέμισε αίμα όλος ο δρόμος, οι σκάλες της πολυκατοικίας, τα πάντα. Της έβαλα όρο και σταμάτησε αμεσως.
 
τον μαλωσα και προσωπικα 😀!

Αλήθεια λέει 😂

Σισσυ δεν μου έδωσε παυσίπονο αλλά αντιφλεγμονωδες, metacan των 0.5 τρεις δόσεις των 0.06 (δύο σταγόνες σε σύριγγα ινσουλίνης). Από το άγχος μου δεν ρώτησα για τον τρόπο χορήγησης, αλλά αν χρειαστεί λογικά από το στόμα.
 
Σισσυ δεν μου έδωσε παυσίπονο αλλά αντιφλεγμονωδες, metacan των 0.5 τρεις δόσεις των 0.06 (δύο σταγόνες σε σύριγγα ινσουλίνης). Από το άγχος μου δεν ρώτησα για τον τρόπο χορήγησης, αλλά αν χρειαστεί λογικά από το στόμα.
Ναι Ιάσονα, τα αντιφλεγμονώδη έχουν πρόσθετες αναλγητικές ιδιότητες. :)Λογικότατα από το στόμα 😉
Καλύτερα αγχωτικός και μ΄ενδιαφέρον παρά αναίσθητος, βάλε όμως λίγο μέτρο... Μπράβο Ιάσονα!
[automerge]1565299144[/automerge]
άσε λίγο το άγχος και διευκρίνισε μου σε παρακαλώ...
... Τρεις δόσεις των 0.06 (δύο σταγόνες σε σύριγγα ινσουλίνης)
Ημερησίως τρεις δόσεις; Ή για τρεις ημέρες 2 σταγόνες (την ημέρα; )
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top