Ασθένειες Πρόβλημα στο φτέρωμα κοκατίλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Lioui
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Lioui

PB New Member
Εγγραφή
24 Ιαν 2020
Μηνύματα
176
Πόλη
Λάρισα
Καλησπέρα ομάδα!

Θα ήθελα την συμβουλή σας!

Το θέμα του Λιούι με το τρίχωμα του το ξέρετε! ( Βλέπε φωτό) , έτσι λοιπόν είπα να το ψάξω καλύτερα! Δείχνοντας λοιπών την φωτό στο μαγαζί από όπου τον πήρα, μου είπε ότι θα μιλήσει με μια πτηνιατρο από την Αθήνα! Σήμερα που ξαναμίλησα μαζί του είπα ότι την Δευτέρα θα συνταγογραφήσει μια θεραπεία και θα μου δώσει μια ειδική τροφή! ( Σημειώνω ότι του έχω κάνει ήδη θεραπεία με σταγόνες τον Μάιο) . Τι λέτε; Να το προχωρήσω; ( Το θεικο είναι ότι μου είπε να τον πάω πίσω να μου δώσει άλλον!) Τι λέει ρε φίλε του λέω! Ο παπαγάλος είναι παιδί μας! Σημειώνω ότι ο Λιούι είναι λαληστατος και πολύ πολύ ενεργητικός! Δηλαδη δεν δείχνει σημάδια ακάρεων! Ούτε κάποια εμμονή με ξύσιμο σε συγκεκριμένο σημείο!
 

Συνημμένα

  • IMG_20210116_202936.webp
    IMG_20210116_202936.webp
    63,3 KB · Προβολές: 14
Σημειώνω ότι του έχω κάνει ήδη θεραπεία με σταγόνες τον Μάιο)
Διαβάζοντας το θέμα κατάλαβα ότι η θεραπεία που έκανες ήταν τελείως λάθος και ανεπαρκής κατά την γνώμη μου, και για αυτό τον λόγο δεν είχε και αποτελέσματα.
Η χορήγηση Acaricine σύμφωνα με τις οδηγίες (1 σταγόνα δύο φορές την πρώτη εβδομάδα, διακοπή την δεύτερη εβδομάδα και 1 σταγόνα δύο φορές την τρίτη εβδομάδα) θα είχε αποτέλεσμα σε ένα καναρίνι ή ένα budgie, σε ένα κοκατίλ που είναι αρκετά μεγαλόσωμο η επίδραση του φαρμάκου μάλλον ήταν αμελητέα.
Στις οδηγίες χρήσης του pulmosan αναφέρεται ''για παπαγαλάκια και μεγαλόσωμα πτηνά συνίσταται η χορήγηση 2 σταγόνων ανά πτηνό στο δέρμα του λαιμού''
Η επανάληψη της θεραπείας γίνεται μετά από 4 εβδομάδες.

Η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να του κάνεις θεραπεία με pulmosan σύμφωνα με τις οδηγίες του σκευάσματος ή να απευθυνθείς σε κάποιον Πτηνίατρο (όχι τον αρχικό) που θα το εξετάσει και θα σου δώσει λύση στο πρόβλημα του.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ δεν ξέρω γιατί , αλλά με έχει πιάσει τρόμος! Ο μικρός είναι πράγματι οικογένεια μας και πόσο μάλλον τώρα που έρχεται κοντά μας και σαν κουταβάκι ζητά τα χάδια μας! Απίστευτος , γυρίζει και το κεφάλι να τον χαιδεψουμε κάτω από το ράμφος!
 
δεν ξέρω γιατί , αλλά με έχει πιάσει τρόμος!
Δεν υπάρχει κανένας λόγος.
Σημειώνω ότι ο Λιούι είναι λαληστατος και πολύ πολύ ενεργητικός!
Όσο ισχύουν τα παραπάνω δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.
Την γνώμη μου για την θεραπεία την έγραψα παραπάνω, αν υπάρχει Κτηνίατρος - Πτηνίατρος που έχει εμπειρία στα πουλάκια καλό είναι να τον επισκεφτείς για νοιώθεις και εσύ πιο σίγουρος.
 
Παιδιά! Ιδού η θεραπεία του Λιούι!
Δεν είχε poulmosan και ξαναπήρα αυτές! Να βάλω μια η' δυο σταγόνες;
Την προηγούμενη φορά( απριλιο) δεν είχε αποτέλεσμα η μία σταγόνα αλλά ίσως την έβαζα λάθος!

Επίσης μου έδωσε αυτές τις κροκέτες και τους σταγόνες για το νέρο του!

Τον θέμα είναι οτι την πήρε χαμπάρι ο μικρός και δεν κάθετε με τίποτα! Δεν θέλω όμως να τον πιάσω και με το έτσι θέλω!

Καμία ιδέα;
 

Συνημμένα

  • IMG_20210118_201718.webp
    IMG_20210118_201718.webp
    52 KB · Προβολές: 14
Λοιπόν! Ο πιτσιρικάς δεν κάθισε για τις σταγόνες του και τελικά πήρα πετσέτα και τον πήρα!
Τους κροκέτες δεν τις πλησίαζε και τελικά την έκανα σκόνη και τις ανάμειξα με το φαγητό του!

Άντε να δούμε τι θα δούμε!
Ευχαριστώ για την συμπαράσταση!
 
Back
Top