Αναπαραγωγή Πρόγραμμα Προετοιμασίας Ζευγαρώματος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billyx
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

billyx

PB New Member
Εγγραφή
16 Δεκ 2007
Μηνύματα
38
Πόλη
Λάρισα
Καλησπέρα σε όλους!
Εχω ένα ζευγάρι Gloster (Αρσενικό=Consort, Θηλυκό=Korona), γεννημένα και τα δύο το 2007 από Έλληνες εκτροφείς. Τα έχω τοποθετήσει από σήμερα σε μια ζευγαρώστρα και στο χωρισμα της μέσης έχω βάλει χαρτόνι ώστε το ένα να μην βλέπει το άλλο. Το κλουβί είναι μονιμα τοποθετημένο σε ένα δωματιο του σπιτιου δίπλα στο παράθυρο με θερμοκρασία δωματίου την ημέρα γύρω στους 18 βαθμούς και την νύχτα γύρο στους 16. Το κλουβι το μετακινώ μόνο για τοποθέτηση τροφής-αλλαγή νερού και για καθαριότητα. Διαβάζοντας διάφορα posts σε αυτό αλλά και σε άλλα sites έφτιαξα ένα πρόγραμμα αναπαραγωγής (αρχείo excel) το οποίο σας παραθέτω για σχολιασμό και προτάσεις.

Υποσημειώσεις:
1. Η γενική καθαριότητα του κλουβιού γίνεται καθε κυριακή οπως φαίνεται στο πρόγραμμα και στα μέσα της εβδομάδας μια όχι τόσο σχολαστική.
2. Έχω επιλέξει να μην χορηγήσω ασβέστιο στο νερό διότι μόνιμα υπάρχει στο κλουβί κοκαλο σουπιάς και άμμος γκριτ.
3. Το χαρτόνι της μέσης σκέφτομαι να το βγάλω την 1 Μαρτίου.
4. Σκεφτομαι να αρχίσω την χορήγηση του Ferti-Vit στις 15 Φεβρουαρίου έως και τη γέννηση του πρώτου αυγού, το χώρισμα της μέσης σκέφτομαι να το βγάλω στις 16 Μαρτιου ώστε να ζευγαρώσουν.
5. Αυγοτροφή χρησιμοποιώ την Orlux Patte.
6. Το μείγμα σπόρων που θα χρησιμοποιήσω σε όλη αυτή την περίοδο θα περιέχει μεγαλύτερη αναλογία καναβουριού, νίζερ και παπαρούνας.
7. Τα φρούτα θα είναι εποχής.
8. Το αυγό θα παραμένει για 4 ώρες στο κλουβί ενώ η αυγοτροφή (τις μέρες που θα χορηγείται) για όλη την ημέρα.
9. Την φωλιά την έχω τοποθετήσει από σήμερα στη μεριά που είναι το θηλυκό. Νήμα θα του βάλω όταν το δω να κρατάει κομμάτια χαρτιού στο στόμα (περίπου 10 Μαρτίου).
10. Το αρχείο Excel είναι μέσα στο Programma.zip.


ΌΛΕΣ ΟΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΔΕΚΤΕΣ!
 

Συνημμένα

Το χαρτονι που λες οτι εβαλες για χωρισμα δεν θα μπορεσουν τα πουλια να γνωριστουν και ισως να υπαρχει προβλημα.
 
Η πρώτη επισήμανση έχει γίνει ήδη: Το χαρτόνι θα ήταν καλύτερα να γίνει πλέγμα.

Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω για ποιο λόγο σημειώνεις το μείγμα σπόρων ξεχωριστά; Δεν σκοπεύεις ούτως ή άλλως να το δίνεις καθημερινά;
 
Η πρώτη επισήμανση έχει γίνει ήδη: Το χαρτόνι θα ήταν καλύτερα να γίνει πλέγμα.

Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω για ποιο λόγο σημειώνεις το μείγμα σπόρων ξεχωριστά; Δεν σκοπεύεις ούτως ή άλλως να το δίνεις καθημερινά;

ΟΚ! Από αυριο το χαρτόνι θα βγει και θα μείνει μόνο το πλέγμα.
Ναι οι σπόροι θα υπάρχουν σε καθημερινή βάση!
 
Εγώ θα έλεγα να αντικαταστήσεις το χαρτόνι με πλέγμα όταν σκοπεύεις να ξεκινήσεις την προετοιμασία και όχι από τώρα. Στη συνέχεια μπορείς να αφαιρέσεις και το πλέγμα τη στιγμή που έχεις αποφασίσει. :)
 
Εγώ θα έλεγα να αντικαταστήσεις το χαρτόνι με πλέγμα όταν σκοπεύεις να ξεκινήσεις την προετοιμασία και όχι από τώρα. Στη συνέχεια μπορείς να αφαιρέσεις και το πλέγμα τη στιγμή που έχεις αποφασίσει. :)

Εννοεις να αφαιρεσω το χαρτονι στις 15 Φεβρουαρίου όταν θα αρχίσω την προετοιμασία με το Ferti-Vit και να μείνει μόνο το πλέγμα το οποίο και θα αφαιρέσω περι τα μέσα Μαρτίου;
 
Εννοεις να αφαιρεσω το χαρτονι στις 15 Φεβρουαρίου όταν θα αρχίσω την προετοιμασία με το Ferti-Vit και να μείνει μόνο το πλέγμα;
Ακριβώς
και να μείνει μόνο το πλέγμα το οποίο και θα αφαιρέσω περι τα μέσα Μαρτίου;
Και να μείνει μόνο το πλέγμα το οποίο και θα αφαιρέσεις τη στιγμή που σκόπευες να αφαιρέσεις το χαρτόνι, όπως αναφέρεις στο αρχικό σου μήνυμα
3. Το χαρτόνι της μέσης σκέφτομαι να το βγάλω την 1 Μαρτίου.

Θα περιμένουμε να επανέλθεις στο θέμα για να μας αναφέρεις τα αποτελέσματα του προγράμματός σου.

Καλή επιτυχία
 
Παιδιά τη ακριβώς κάνει το Ferti-Vit? Συγνώμη αν κάνω μερικές φορές βλακώδεις ερωτήσεις.
:) Αλεξία
 
Billyx to programa se genikes grames ine ok en pragma pou prepi na proseksis ine oti ta prepi stadiaka na afksanis ton fotismo ston xoro pou ine ta kanarinia etsi oste na exis stis 15 martiou 13-14 ores fos , kali epitixia soy efxome,
 
Billyx to programa se genikes grames ine ok en pragma pou prepi na proseksis ine oti ta prepi stadiaka na afksanis ton fotismo ston xoro pou ine ta kanarinia etsi oste na exis stis 15 martiou 13-14 ores fos , kali epitixia soy efxome,

ΟΚ! Έχω υπολογίσει οτι την περιοδο εκείνη απο την ανατολή μεχρι τη δύση θα είναι περίπου 12 ώρες οπότε θα χρησιμοποιήσω τεχνητό φωτισμό για 1-2 ώρες.
Θελω να ξερεις οτι το θηλυκό που μου έδωσες είναι σε καλά χέρια που την φροντίζουν! 😛
 
-Δεν ξέρω αν αποτελεί μόνο δική μου ιδιοτροπία(μάλλον όχι)
να ξεκινάω τον αρσενικό 7-10 μέρες ενωρίτερα απο το θηλυκό,
ή εάν αναγκαστώ να τα έχω στο ίδιο πρόγραμμα απο απόψεως
ημερομηνιών, κάνω το πρόγραμμα του αρσενικού πιό "γεμάτο".
Συνήθως απο αυτόν, σαν αιτία, ξεκινούν τα άσπορα.
 
-Δεν ξέρω αν αποτελεί μόνο δική μου ιδιοτροπία(μάλλον όχι)
να ξεκινάω τον αρσενικό 7-10 μέρες ενωρίτερα απο το θηλυκό,
ή εάν αναγκαστώ να τα έχω στο ίδιο πρόγραμμα απο απόψεως
ημερομηνιών, κάνω το πρόγραμμα του αρσενικού πιό "γεμάτο".
Συνήθως απο αυτόν, σαν αιτία, ξεκινούν τα άσπορα.

Τι εννοείς λέγοντας πιο γεματο;
Πιο γεμάτο απο άποψη διατροφής ή απο άποψη συμπληρωμάτων;
 
Εννοεί ότι αν δεν προλάβει να τον ξεκινήσει νωρίτερα, τους ξεκινά μαζί, όμως το πρόγραμμα διατροφής του αρσενικού διαφοροποιείται ως προς του θηλυκού γιατί είναι πιο έντονο από πλευράς πρωτεϊνών. (συχνότερα αυγοτροφή), ωστε να είναι έτοιμος και να μην έχεις ασπορα. Το ίδιο ισχύει και σχετικά με τα συμπληρώματα.
 
Afto pou lei o Makis ke exi dikio ine oti ta thilika pironoun pio efkola apo ta arsenika ke kalo ine na ksekiname ta arsenika pio mporosta tin proetimasia , afto omos ine xrisimo se ektrofes me megalo arithmos poulion stin periptosi tou biily den nomizo na iparksi sobaro problima an olla ginoun ok
 
Ο Δαμιανός με ερμήνευσε σωστά.
Δεν έχω αντίρηση σ' αυτό που λέει ο Φύλλης,
για την περιορισμένη εκτροφή.Αλλά καί έτσι νάναι,
σκέπτομαι οτι εάν πυρώσουμε τον αρσενικό
λίγο παραπάνω ή λίγο νωρίτερα, μικρό το κακό.
Τις επιθυμίες του αρσενικού εύκολα μπορούμε να τις διαχειριστούμε.
Εβαλες το χώρισμα και άστον να τραγουδάει.
Με το θηλυκό όμως τα πράγματα είναι αρκετά πιο δύσκολα.
Τον θέλει τον αρσενικό την ώρα που πρέπει έτοιμο για
όλες τις δουλειές κι' αν δεν έχει απόλυτη ανταπόκρυση
(βάτεμα, τάισμα κανάρας, βοήθεια στο κλώσημα και το τάισμα των νεοσσών)
η γέννα έχει διάφορα προβλήματα.
 
Ο Δαμιανός με ερμήνευσε σωστά.
Δεν έχω αντίρηση σ' αυτό που λέει ο Φύλλης,
για την περιορισμένη εκτροφή.Αλλά καί έτσι νάναι,
σκέπτομαι οτι εάν πυρώσουμε τον αρσενικό
λίγο παραπάνω ή λίγο νωρίτερα, μικρό το κακό.
Τις επιθυμίες του αρσενικού εύκολα μπορούμε να τις διαχειριστούμε.
Εβαλες το χώρισμα και άστον να τραγουδάει.
Με το θηλυκό όμως τα πράγματα είναι αρκετά πιο δύσκολα.
Τον θέλει τον αρσενικό την ώρα που πρέπει έτοιμο για
όλες τις δουλειές κι' αν δεν έχει απόλυτη ανταπόκρυση
(βάτεμα, τάισμα κανάρας, βοήθεια στο κλώσημα και το τάισμα των νεοσσών)
η γέννα έχει διάφορα προβλήματα.

Θα διαφοροποιήσω την διατροφή του αρσενικού ώστε να πυρώσει πιο σύντομα. Αρχίζοντας 10 ημέρες νωρίτερα την προετοιμασια απο το θηλυκό ειναι αρκετο;

Σημερα παρατηρώ οτι το αρσενικό αλλά και το θηλυκό σκίζουν με το ράμφος τους το χαρτόνι που τους έχω βάλει στη μέση. Μεσα από μια τρύπα που έχουν κάνει ταϊζει το ένα το άλλο! Ο αρσενικός σήμερα και χτες δεν κελαιδησε καθολου.
Έίμαι σε καλό δρόμο;

Τι σημαίνει αυτό?
 
Είσαι σε πολύ καλό δρόμο.
Θα τραγουδάει και πάλι αλλά τώρα πλέον
με κάπως διαφορετικό τρόπο.
Παρακολούθα την όλη "φάση" και θα δείς
διάφορες αλλαγές στην συμπεριφορά του.
Βγάλε το χαρτόνι, μην αργείς.
 
Είσαι σε πολύ καλό δρόμο.
Θα τραγουδάει και πάλι αλλά τώρα πλέον
με κάπως διαφορετικό τρόπο.
Παρακολούθα την όλη "φάση" και θα δείς
διάφορες αλλαγές στην συμπεριφορά του.

Απο αυτό το σημειο και μετα, πότε αφησουμε τον αρσενικο και την θηλυκια μαζι;

Χρήστος
 
Back
Top