Αναπαραγωγή Πρόγραμμα Προετοιμασίας Ζευγαρώματος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billyx
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Το ζευγάρι ειναι μαζί στο ιδιο κλουβι εδω και 15 - 20 ημέρες περιπου.
Σε όλο αυτο το διαστημα το αρσενικό δεν εχει κελαιδήσει καθολου και δεν φαίνεται άρρωστο. Το μόνο που κανουν ειναι μικρα "σφυριγματα" το ένα στο αλλο, και που και που ταιζονται μεσα απο τα καγκελα στο μεσο της ζευγαρωστρας (τις τελευταιες μέρες πολυ πιο αραια). Χορηγώ σε καθημερινη βάση το Ferti-Vit αλλα δεν βλέπω να πυρώνουν. Το αρσενικό ειναι φυσιολογικό να μην κελαιδάει; Πριν το βαλω με το θηλυκο δεν σταματούσε όλη τη μερα. Που κανω λάθος;
 
Φιλε δεν κάνεις καποιο λαθος. Ειναι φυσιολογικό να περιορίσει το κελαηδημα του ή ακόμα και να το σταματήσει εντελώς κατά την περίοδο της αναπαραγωγής. Κάνε υπομονή και όλα θα πανε καλά.
Μπορείς να τοποθετήσεις φωλια και νημα στην πλευρα της θυληκιάς και αν δεις ότι την φταχνει μπορεις να αφαιρέσεις το χώρισμα.
 
Εγώ φίλε billix ασπάζομαι το πρόγραμμα που προτείνεις αλλα έχω κάποιες ερωτήσεις. Επισκέφτηκα το κτηνίατρο και του ζήτησα ασβέστιο για το νεράκι τους. Προς μεγάλη μου έκπληξη μου έδωσε ενέσιμο ασβέστιο(καθαρό ασβέστιο) και μου είπε να προσέξω την χορήγηση διότι μπορεί να προκαλέσει αρρυθμίες. Εσύ πώς το χορηγείς;Δοσολογία για ένα πουλάκι ας πούμε... Έπειτα τί εννοείς μυλόξυδο. Το μυλόξυδο είναι λευκό ξύδι.Αυτό πάλι πως θα το χορηγήσω και γιατί να τους δώσω ξύδι;Φαντάζομαι οτι είναι καλό καθαρτικό. Όμως είναι ξύδι... Πολυβιταμίνες μου έδωσε πάλι ένα σακουλάκι με όλες τις βιταμίνες που υπάρχουν. Στις οδηγίες χρήσης γράφει για τα πουλιά:100 γρ σε 100 λίτρα ή 100 κιλά φυράματος... Δηλαδή για μια ποτίστρα ή ''αυγουλίθρα'' πόσο;1 χιλιογραμμάριο;Λίγο χαζό που πήρα αυτό το πολυβιταμινούχο αλλα πραγματικά έχει τα πάντα μέσα
 
Φιλε Thanouli, παρ΄ολο που δεν εχω την πειρα των αλλων μελων του φορουμ, μου φαινεται υπερβολικο το ενεσιμο ασβεστιο. Σ' ενα τοσο δα πουλακι, να του βαλεις βελονα;
Υπαρχουν κι αλλες λυσεις για το ασβεστιο, υδατοδιαλυτο κλπ...

Φιλικα
Χρήστος
 
Όχι φίλε μου. Ενέσιμο είναι μεν το διάλυμα αλλα μου είπε να το χορηγήσω με το νεράκι τους... Τρελλογιατρός ε;
 
Εγώ φίλε billix ασπάζομαι το πρόγραμμα που προτείνεις αλλα έχω κάποιες ερωτήσεις. Επισκέφτηκα το κτηνίατρο και του ζήτησα ασβέστιο για το νεράκι τους. Προς μεγάλη μου έκπληξη μου έδωσε ενέσιμο ασβέστιο(καθαρό ασβέστιο) και μου είπε να προσέξω την χορήγηση διότι μπορεί να προκαλέσει αρρυθμίες. Εσύ πώς το χορηγείς;Δοσολογία για ένα πουλάκι ας πούμε... Έπειτα τί εννοείς μυλόξυδο. Το μυλόξυδο είναι λευκό ξύδι.Αυτό πάλι πως θα το χορηγήσω και γιατί να τους δώσω ξύδι;Φαντάζομαι οτι είναι καλό καθαρτικό. Όμως είναι ξύδι... Πολυβιταμίνες μου έδωσε πάλι ένα σακουλάκι με όλες τις βιταμίνες που υπάρχουν. Στις οδηγίες χρήσης γράφει για τα πουλιά:100 γρ σε 100 λίτρα ή 100 κιλά φυράματος... Δηλαδή για μια ποτίστρα ή ''αυγουλίθρα'' πόσο;1 χιλιογραμμάριο;Λίγο χαζό που πήρα αυτό το πολυβιταμινούχο αλλα πραγματικά έχει τα πάντα μέσα

Μάλλον καπου μπερδευτηκες.
α) Αναφέρω οτι επιλέγω να μην τους χορηγησω ασβεστιο αλλά τους δίνω μόνο κοκκαλο σουπιας και αμμο γκριτ.
β) Δεν αναφέρω πουθενα στο προγραμμα και στο post γενικοτερα οτι θα τους χορηγησω μηλοξυδο.
γ) Σχετικα με τις πολυβιταμίνες χορηγώ μόνο Ferti-vit της Orlux.
 
Τα πουλιά με πλούσιο φτέρωμα, όπως είναι τα gloster, τα norwich κ. Α. χρειάζονται κούρεμα στο επίμαχο σημείο (τα αρσενικά) για να έχουν καλή επαφή με τα θηλυκά. 😉
 
και τα αρσενικα θελουν κουρεμα αλλα και τα θηλυκα.
εαν το θυληκο ειναι κορωνα θελει κουρεμα και η κορωνα.
 
η κορώνα; Γιατί;
.. Δημήτρη αν γνωρίζεις μπορώ ακόμα να βάλω gloster για ζευγάρωμα;
 
Back
Top