Φροντίδα Πρόληψη ψειρών στα καναρίνια

Εκηβόλος

PB Member
Εγγραφή
28 Αυγ 2016
Μηνύματα
743
Μιάς και η πρόληψη είναι προτιμότερη έναντι της αντιμετώπισης, ποιοι τρόποι αποφυγής συνίστανται για τα καναρίνια σχετικά με το συγκεκριμένο θέμα;
Κολλάνε τα καναρίνια ψύλλους;
 
Κολλάνε τα καναρίνια ψύλλους;
Δεν έχω δει ποτέ τέτοιο περιστατικό.
Δεν έχω ακούσει κάτι παρόμοιο σε καναρίνια.
Δεν έχω διαβάσει τίποτε σχετικό.
Πιστεύω πως λόγω του μεγέθους... μια επίθεση από ψύλλους σε καναρίνια θα ισοδυναμούσε με θάνατο των πουλιών, στα πρώτα εικοσιτετράωρα.
Τα παράσιτα στα τετράποδα θηλαστικά διαφέρουν πολύ από τα παράσιτα των πτηνών.
Δεν θα δούμε τσιμπούρι σε καναρίνι όπως και κόκκινη ψείρα στο σκύλο μας.
 
Και εγώ πιστεύω πως όμως εμείς δεν κολλάμε τσιμπούρια έτσι και τα καναρίνια δεν κολλάνε τους ψύλλους που κολλάνε τα σκυλιά. Αναλόγως τον οργανισμό επιτίθονται άλλα... σιχαμένα εξωπαράσιτα! 😛
 
Και εγώ πιστεύω πως όμως εμείς δεν κολλάμε τσιμπούρια
Κολλαμε και παρακολλαμε 😛
Θυμαμαι μικρη ολη μερα στην εξοχη την ειχα "πατησει".

Παντως στο συγκεκριμενο θεμα πιστευω οτι ο φιλος εννοει γενικα εξωπαρασιτα.

Αν τα καθαριζεις τακτικα δεν θεωρω οτι χρειαζεται να ψεκαζεις.
Ισως μια φορα το εξαμηνο ή το χρονο (προσωπικα δεν το κανω ποτε) αν θελεις να ψεκαζεις πουλια και κλουβια με καποιο ειδικο σπρευ.
 
Για τα καναρίνια ο μόνος τρόπος να κρατήσεις μακριά τα παράσιτα και κυρίως την κόκκινη ψείρα είναι να ψεκάζεις προληπτικά με το σωστό σκεύασμα.
Αν προσπαθήσεις να τα κρατήσεις έξω με την καθαριότητα θα υπάρχουν τα αποτελέσματα των μαθητών του δημοτικού. Όσο πιο καθαρό το κεφάλι, τόσο πιο πολλές οι ψείρες.
Δυστυχώς μόνο όσοι έχουν βιώσει το πρόβλημα της κόκκινης ψείρας μπορούν να καταλάβουν και το βάθος της προσπάθειας που απαιτείται για να βγάλουμε καθαρό το κάθε καναρίνι από αυτά.
 
σωστό σκεύασμα.
Ποιό σκεύασμα θεωρειται πιο σωστό;
Και εγώ πιστεύω πως όμως εμείς δεν κολλάμε τσιμπούρια έτσι και τα καναρίνια δεν κολλάνε τους ψύλλους που κολλάνε τα σκυλιά. Αναλόγως τον οργανισμό επιτίθονται άλλα... σιχαμένα εξωπαράσιτα! 😛
Ίσως να παρασύρθηκα λίγο για τους ψύλλους αλλα το κουνέλι μου κόλλησε πρόσφατα(μάλλον απο κάποια γάτα) και δεν εξοντώνονται τόσο εύκολα όσο στα σκυλιά/γάτες καθώς ο οργανισμός αυτών των τρωκτικών δεν είναι δεκτικός σε αυτής της φύσης τα σκευάσματα... Με αποτέλεσμα να βασανίζομαι λίγο...
 
Οι ψυλλοι ειναι ατιμο πραγμααα παιδια προσφατα εγινε επιθεση σε ολο το χωριο οχι αμπλα μπηκαν στο σπιτι εβγαινες εξω κ πηδουσαν πανω σουυυ.. Βοηθειααα με πολυ κοπο κ ψεκασματα απο σκευασμα γεωπονου ησυχασαμεεεε😱τωρα δν ξερω αν πανε στα πτηνα κ απο τοτε εχω φοβιααα!mehγιαυτο κ εψαχνα προληπτικους τροπους
 
Ποιό σκεύασμα θεωρειται πιο σωστό;
Δεν υπάρχει σωστό ή λάθος σκεύασμα...
Για την ακρίβεια για μένα δεν υπάρχει ένα σκεύασμα που να μας καλύπτει.
Ένα παράσιτο εξαιρετικά δύσκολο στην αντιμετώπισή του, απίθανα προσαρμοσμένο (μένει πολλούς μήνες χωρίς τροφή) και γενετικά εξελισσόμενο στην αντιμετώπιση των φαρμάκων... Είναι εξαιρετικά δύσκολο να το παλέψεις όταν μπει στην εκτροφή.
Ακριβώς εκεί στηρίζεται και η εξήγηση όταν προτείνω συνεχώς την προληπτική αντιμετώπιση αυτών των παρασίτων.
Σε παλιότερες συζητήσεις είχα καταθέσει τον τρόπο που παλεύω αυτή την "ανασφάλειά" μου... όπως μπορείτε να διαβάσετε:
  1. https://community.petbirds.gr/threads/Έχει-κάνει-κάποιος-χρήση-pirane-spray-της-raff.26264/#post-310143.
  2. https://community.petbirds.gr/threads/Δωμάτιο-με-68-καναρίνια-έχει-γεμίσει-κόκκινη-ψείρα-παντού.28076/#post-339657
  3. https://community.petbirds.gr/threads/Ψειρόσκονη-για-τα-πουλιά-και-τα-κλουβιά.20868/#post-217477
Κολλαμε και παρακολλαμε.
Σωστά... Τα τσιμπούρια ενίοτε περνούν από τα τετράποδα θηλαστικά στα δίποδα...
Ειδικά αν είναι μικρά παιδιά.
Αν τα καθαριζεις τακτικα δεν θεωρω οτι χρειαζεται να ψεκαζεις.
Δεν είναι λύση το καθάρισμα όσο επιμελείς κι αν είναι κάποιος...
Μη σας πω πως αισθάνομαι πως όσο πιο καθαρός είναι ένας χώρος τόσο πιο εύκολα προσβάλλεται... έστω και καθ' υπερβολή της έκφρασης...
Ισως μια φορα το εξαμηνο ή το χρονο (προσωπικα δεν το κανω ποτε) αν θελεις να ψεκαζεις πουλια και κλουβια με καποιο ειδικο σπρευ.
Δεν ξέρω την άμυνα των παπαγάλων... αλλά αν αυτό εφαρμοστεί στα καναρίνια... Θα κάνουν πασαρέλα οι ψείρες...
 
Πάνω απο πέντε χρονια έχω καναρίνια και δεν έχω ψεκάσει ποτέ και με τίποτα ούτε τα πουλιά μα ούτε και τα κλουβιά.
Δεν έχω ψεκάσει, γιατί πολυ απλά δεν χρειάστηκε, και δεν χρειάστηκε διότι τα πουλιά δεν έχουν κολλήσει τιποτα μέχρι σήμερα.
Σημειωτέον, οτι τα κλουβιά ειναι ολοχρονίς στο μπαλκόνι εκτος απο τους τρεις καλοκαιρινούς μήνες που βρίσκονται σε κήπο κάτω απο δέντρα, εννοειται προστατευμένα απο κουνούπια, θηρευτές αλλά και μην έχοντας τη δυνατότητα αλληλεπίδρασης με αλλα άγρια πουλιά, και κυρίως παράγωγα αυτών ( κουτσουλιές, πούπουλα, ...).
Θεωρω λοιπόν οτι θα ήταν μάλλον υπερβολή να χρησιμοποιήσω το όποιο σκεύασμα για να προλάβω αυτο που μέχρι σημερα δεν εχει έρθει. Τα περισσότερα σκευάσματα δε, εξ αυτών, έχουν και παρενέργειες στα πουλιά, σε κάποιες δόσεις ειναι τοξικά, άλλα ειναι για να ψεκάζονται κλουβιά, ακόμα και τα οικολογικά εντομοαπωθητικά θα μπορούσαν δυνητικά να προκαλέσουν αλλεργίες.
Με αλλα λογια, αν δεν υφίσταται πρόβλημα, δεν εχεις και λόγο να ψεκάσεις με ο,τιδήποτε.
 
-Προσωπικά δεν θα έλεγα οτι κάνεις άσχημα Γιάννη (ianos)
μιας και δεν έχεις και κάποιο ιδιαίτερα μεγάλο αριθμό πουλιών, αρκεί να θεωρήσεις απαραίτητο και να εφαρμόζεις χωρίς κενά τον ΣΥΝΕΧΗ, ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ έλεγχο, για κόκκινη ψείρα. Την γνωστή χαρτοπετσέτα στο κάγκελο σε επικύνδινα σημεία!
-Το ίδιο θα πρότεινα και στον φίλο μας.
 
Το κουνέλι μου αύριο θα ακολουθήσει αγωγή κατά των ψύλλων. Υπάρχει περίπτωση κανένας από αυτούς να ''μετοίκησε'' στα καναρίνια;😱
 
Εγώ το έχω πει πολλές φορές και θα το ξαναπω. Όπως βάζουμε αμπούλες και κολάρα για τα εξωπαράσιτα στα σκυλιά μας προληπτικά, έτσι χρειάζονται και προληπτικό ψέκασμα τα πουλιά μας. Κυρίως τους καλοκαιρινούς μήνες.

Δυστυχώς μόνο όσοι έχουν βιώσει το ρ της κόκκινης ψείρας μπορούν να καταλάβουν και το βάθος της προσπάθειας που απαιτείται για να βγάλουμε καθαρό το κάθε καναρίνι απο αυτά.
Και επειδή το έχω βιώσει και δε θέλω να το βιώσω ξανά δεν αμελώ ποτέ τον μηνιαίο (αυτό αλλάζει και αναλόγως την εποχή) ψεκασμό με Chevitren Chevita. Προσέχω για να έχω!
 
Αλίκη, υπάρχει περίπτωση οι ψύλλοι να έχουν επιτεθεί στα καναρίνια μου λόγω του κουνελιού; ☹
Εγώ το έχω πει πολλές φορές και θα το ξαναπω. Όπως βάζουμε αμπούλες και κολάρα για τα εξωπαράσιτα στα σκυλιά μας προληπτικά, έτσι χρειάζονται και προληπτικό ψέκασμα τα πουλιά μας. Κυρίως τους καλοκαιρινούς μήνες.
Λογικότατο και στα άμεσά μου σχέδια! 🙂
 
Αλίκη, υπάρχει περίπτωση οι ψύλλοι να έχουν επιτεθεί στα καναρίνια μου λόγω του κουνελιού; ☹
Δεν νομίζω φίλε μου... Το θεωρώ αδύνατο.. Άλλα εξωπαράσιτα επιτίθενται στα καναρίνια. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ανησυχείς. Το κουνέλι ζει στο ίδιο δωμάτιο με τα καναρίνια σου;
 
Το κουνέλι ζει στο ίδιο δωμάτιο με τα καναρίνια σου;
Ναι αλλά τώρα τον έχω σε καραντίνα. Κρίμα γιατί είναι τόσο χαδιάρης και σήμερα πέρασε όλη τη μέρα στο κλουβί.
Ελπίζω να μη συνέβη αυτό που φοβάμαι...
 
Ναι αλλά τώρα τον έχω σε καραντίνα. Κρίμα γιατί είναι τόσο χαδιάρης και σήμερα πέρασε όλη τη μέρα στο κλουβί.
Ελπίζω να μη συνέβη αυτό που φοβάμαι...
Δε νομίζω πως χρειάζεται να ανησυχείς για τα καναρίνια. Για την γάτα ή τον σκύλο σου να ανησυχείς. Αλλά τα καναρίνια έχουν τελείως διαφορετικά εξωπαράσιτα. Έκανες κάτι για το κουνελάκι; Το ψέκασες με κάποιο φάρμακο για να απαλλαγεί απ΄τους ψύλλους;
 
Σύμφωνα και με το άρθρο ακάρεα και ψείρες στα πουλιά, τα πουλιά είναι δυνατόν να κολλήσουν ψύλλους αν βρεθούν - βρίσκονται σε κοντινή απόσταση με προσβεβλημένο ζώο.
Θα ήθελα να ρωτήσω:
Κυκλοφορεί προϊόν για ψείρες στην αγορά που να έχει μόνο απωθητική δράση;
Αν όλα είναι εντομοκτόνα, τι νόημα έχει ο προληπτικός ψεκασμός, εφόσον δεν υπάρχουν έντομα;
 
Back
Top