Γενικά Πρόσφατα αποκτήσαμε 2 cockatiel, κατόπιν απαίτησης των παιδιών

Dimitris74

PB New Member
Εγγραφή
11 Οκτ 2023
Μηνύματα
18
Πόλη
ΡΕΘΥΜΝΟ
Καλή σας ημέρα και καλή εβδομάδα!
Προ 3 ημερών αποκτήσαμε 2 cockatiel, κατόπιν απαίτησης των παιδιών, και σκεφτόμενοι ότι θα τα βοηθήσουν να γίνουν πιο υπεύθυνα.
Είναι μεγαλωμένα με κρέμα στο χέρι, ήμερα, ακόμα βέβαια θέλει πολύ δρόμο για να μας συνηθίσουν.
Αγορά ένα κλουβι και για τα 2, το palladio 4. Προσπαθώ να διαμόρφωσω το χώρο όσο το δυνατόν καλύτερα αλλά έχει πολύ ανεκμετάλλευτο χώρο στη βάση που είναι το πλαστικό. Προς το παρόν έχω βάλει πέλλετ, αλλά σκέφτομαι να βάλω άμμο και ίσως ταιστρες επάνω στην άμμο γιατί δεν έχουν πάει καθόλου στις ταιστρες που έχει στις 2 πλευρες του κλουβιου.
Τους κρεμάω φρούτα και λαχανικά και τσιμπάνε.
Περιμένω να μου έρθει το κεχρί αλλά προς το παρόν με απασχολούν τα χωροταξικά.
Όποιος μπορεί να με συμβουλεύσει αν μπορώ και πώς να εκμεταλλευτώ τον χώρο στον πάτο του κλουβιου καθώς έχει ύψος 23 εκ και είναι χωρίς κάγκελα.
Σας ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα !
 
@Dimitris74
Καλή σας ημέρα και καλή εβδομάδα!
Προ 3 ημερών αποκτήσαμε 2 cockatiel, κατόπιν απαίτησης των παιδιών, και σκεφτόμενοι ότι θα τα βοηθήσουν να γίνουν πιο υπεύθυνα.
Είναι μεγαλωμένα με κρέμα στο χέρι, ήμερα, ακόμα βέβαια θέλει πολύ δρόμο για να μας συνηθίσουν.
Αγορά ένα κλουβι και για τα 2, το palladio 4. Προσπαθώ να διαμόρφωσω το χώρο όσο το δυνατόν καλύτερα αλλά έχει πολύ ανεκμετάλλευτο χώρο στη βάση που είναι το πλαστικό. Προς το παρόν έχω βάλει πέλλετ, αλλά σκέφτομαι να βάλω άμμο και ίσως ταιστρες επάνω στην άμμο γιατί δεν έχουν πάει καθόλου στις ταιστρες που έχει στις 2 πλευρες του κλουβιου.
Τους κρεμάω φρούτα και λαχανικά και τσιμπάνε.
Περιμένω να μου έρθει το κεχρί αλλά προς το παρόν με απασχολούν τα χωροταξικά.
Όποιος μπορεί να με συμβουλεύσει αν μπορώ και πώς να εκμεταλλευτώ τον χώρο στον πάτο του κλουβιου καθώς έχει ύψος 23 εκ και είναι χωρίς κάγκελα.
Σας ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα !
Ως προς τα παιδια για τι ηλικιες μιλαμε? Γαιτι κανονικα αν ειναι σε ηλικια που μπορουν να αναλαβουν την πληρη ευθυνη ενος κατοικιδιου και να νοιωσουν υπευθυνα για αυτο θα επρεπε να συμμετεχουν στην διερευνηση που κανετε εσεις για το θεμα. Η καλυτερα να την κανουν τα ιδια.
Αν ειναι μικρα μαλλον δεν ειναι και πολυ καλη ιδεα το ειδος. Πως θα αντιδρασουν αν στην πορεια εξοικιωσης δεχθουν καποιο δυνατο τσιμπημα η αν πεταξει αθελα τους καταπανω τους οταν ειναι εκτος κλουβιου?
Ευχαριστω
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Σας παραθέτω φωτογραφίες σε 2ο μήνυμα καθώς έπρεπε να τις μικρύνω πρώτα.
[automerge]1698657685[/automerge]
Είναι 11 και 8 ετών.
Φαντάζομαι δεν μπαίνουν στα Forum τα παιδιά να γράφουν μηνύματα και να εκφράζουν απορίες. Αυτός είναι ο ρόλος μου να προλαμβάνω τα θέματα που τυχόν θα δημιουργηθούν και να μπορώ να απαντήσω σε ερωτήσεις τους. Μία καλή ερώτηση θα ήταν μήπως βρεθώ εγώ τελικά να είμαι ο φροντιστής και των 2. Την κάνω εγώ λοιπόν απαντώντας ότι αυτός είναι πράγματι ένας φόβος μου, οπότε θα προσπαθήσω να έχω διακριτική παρουσία και να κατευθύνω τα παιδιά κατά την εκπαίδευση των cockatiel και σε ό,τι άλλο τυχόν χρειαστεί. Ήδη έχουν αποκτήσει μία κάποια οικειότητα με τα παπαγαλάκια, τους μιλάνε και τα φροντίζουν. Τα έχουν ψιλοτσιμπήσει γιατί βάζουν συχνά τα χέρια τους μέσα στο κλουβί αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα προς το παρόν.
Ευχαριστώ σε κάθε περίπτωση για την απάντηση !
 

Συνημμένα

Τελευταία επεξεργασία:
  • Ideal for canaries, exotic and other small birds
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
@φιλομαθης έκανα εκτενή έρευνα και στο forum αλλά και στο internet για την αγορά του κλουβιού. Γνωρίζω ποια θα ήταν τα ιδανικά κλουβιά για cockatiel τα οποία είναι πιο μεγάλα και πολύ πιο ακριβά. Το ερώτημα όμως παραμένει το ίδιο. εάν και πώς θα μπορούσα να διαμορφώσω τον ανεκμετάλλευτο χώρο του ήδη υπάρχοντος κλουβιού καθώς με αυτό το κλουβί θα πορευθώ προς το παρόν. Μπορώ να βάλω κάτι στον πάτο του κλουβιού? Ευχαριστώ και πάλι !
 
το οτι το κλουβι ειναι για καναρινια δεν αφορα μονο το κοστος. Αφορα τις μηχανικες αντοχες που εχει σε καταπονηση απο 2 ραμφη, απο την μορφη που εχουν οι "εργοστασιακες" ποτιστρεταιστρες /ποτιστρες αρα εν γενει δεν ειναι "το optimum". Για αυτο και δεν τα εχεις δει να πολυ πλησιαζουν.Δεν ειναι μονο οι διαστασεις εννοω και μιλαμε για δυο. Τα θεματα κοστους και τελικης επιλογης ειναι παντα του φροντιστη και δεν μας πεφτει λογος.Παντως τα ferplast δεν τα λες και οικονομικα κλουβια και το palladio 4 δεν νομιζω να διαφευγει του πλαισιου της ferplast.
pellets τους εχεις ? και ο εκτροφεας τους τα ειχε αποκλειστικα σε pellets?
 
  • Like
Αντιδράσεις: Elenii
Ευχαριστώ για την επεξήγηση αναφορικά με την αντοχή κλπ των κλουβιων και τις ταιστρες. Ίσως θα πρέπει να τις αντικαταστήσω με άλλου είδους που να ταιριάζουν στα κενά που έχει ήδη το κλουβί.
Μπρόκολο, παντζάρι, κολοκύθι, καρότο, μήλο, αχλάδι, αυγό είναι μερικά από τα οποία τα τάιζε ο εκτροφέας τους, μου είπε ότι είχαν μάθει και το πέλλετ.Οντως τρώνε το σελερι, το σέλινο, το καρότο που τους έχω βάλει, αναγκαστικά κρεμασμένα από τα κλιπς, τους έχω δώσει και μήλο αλλά προς το παρόν δεν το έχουν δοκιμάσει απ'ότι εχω καταλάβει. Μπορεί να μου έχει διαφύγει. Στις ταιστρες τους έχω βάλει τροφη versele laga και λίγο πέλλετ να υπάρχει.
Το πρόβλημα είναι το ακόλουθο κι αν θέλετε μου λέτε εσείς ή όποιος και εάν γνωριζει τη γνώμη σας/του. Να βάλω στον πάτο του κλουβιου (είτε έχει πέλλετ είτε βάλω άμμο με κοχύλια) επάνω δύο ταιστρες /μπωλ με την τροφή τους ? Σκέφτομαι να πάρω σύρμα να βάλω πάνω από την άμμο (για να μην ακουμπάνε τα πουλιά) γιατί τα κλουβιά αυτά δεν έχουν σύρμα στον πάτο.
 
υπαρχουν ταιστρες με γαντζακια και μπαινουν μια χαρα στα οριζοντια καγκελα που εχει. Απλα αρχιζεις και μπαινεις σε εξοδα ηδη.
Πρακτικα μπορεις να βαλεις και καποιο πηλινο δοχειο γιαουρτιου κατω ωστε να πανε να φανε αλλα δεν ενδεικνυται για διαφορους λογους υγιεινης και ταλαιπωριας της ουρας.
Επισης ολα τα φρουτα αν τα βαζεις στα καγκελα λογω των οξεων μακροπροθεσμα θα στο φθειρουν και πρακτικα το μισο φρουτο ειναι απεξω αρα παει χαμενο
Δοκιμασε με το πηλινο για τα φρουτα να δεις πως παει.

Ίσως θα πρέπει να τις αντικαταστήσω με άλλου είδους που να ταιριάζουν στα κενά που έχει ήδη το κλουβί.
δες τα κενα επακριβως των δυο κλουβιων απο την εταιρεια και μετα κανε αγορες 99,99% δεν θα ταιριαζουν. Για ευνοητους λογους.
Επισης τα κλαδακια που εχει το κλουβι ειναι για αλλο μεγεθος κατοικων..
 
Καλά λένε ότι το φθηνό είναι ακριβό τελικά...
Θα δω τι θα κάνω γιατί φοβάμαι μην πέφτουν οι κουτσουλιές στο φαγητό...
Σε ευχαριστώ πολύ, θα δω πως θα το φτιάξω...
 


Καλά λένε ότι το φθηνό είναι ακριβό τελικά...
Θα δω τι θα κάνω γιατί φοβάμαι μην πέφτουν οι κουτσουλιές στο φαγητό...
Σε ευχαριστώ πολύ, θα δω πως θα το φτιάξω...
δεξια στην σελιδα εχει ολα τα accessories του κλουβιου για αγορα
επισης επισυναπτω το manual που αναφερει τις διαστασεις του διακενου που εχει στην ταιστρα εκει το κλουβι
Αντιστοιχα μπορεις να βρεις και για τα κλουβια των cockatiel της εταιρειας.
Υπαρχουν και πιο φθηνες και πιο ακριβες λυσεις απο την ferplast.
και cockatiel ειχα παλιοτερα και σε ferplast κλουβι. το sonia αν θυμαμαι καλα. Τωρα το πηρες .Θα σου πουν την γνωμη τους και κατοχοι cockatiel και περισσοτερο σαφως γνωστες απο εμενα
[automerge]1698664308[/automerge]
η brava 4 που η εταιρεια προτεινει για cockatiel δεν ειναι συμβατη με το κλουβι σου αν ισχυουν αυτα που αναφερει το site.

αλλα ξαναλεω υπαρχουν κρεμαστες που θα σε καλυψουν.
 

Συνημμένα

Τελευταία επεξεργασία:
@φιλομαθης το είδα κι εγώ, θα πάρω 2 ανοξείδωτες της trixie και θα τις βάζω στα σημεία που ήταν οι αρχικές.
στην θεση της περιστρεφομενης με το κενο που εχει θα βαλεις την κρεμαστη της trixie? εχεις link απο το προιον που σκεφτεσαι να αγορασεις? η κρεμαστη μπορει να μπει οπουδηποτε επιλεξεις και εχει οριζοντια καγκελα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@φιλομαθης
 
 
Λοιπόν είμαι και πάλι σε αναζήτηση κλουβιού για τα δύο cockatiel...
Βλέπω ότι οι διαστάσεις της Viola (Ferplast) που την είδα από κοντά σε pet shop είναι 59*33*80.
Προσπαθώντας να πάω σε οικονομική λύση αλλά να είναι ικανοποιημένα και τα μικρά (παπαγαλάκια), έχω δει αυτό στις ίδιες διατάσεις περίπου [61 Χ 45 Χ 79cm Υψος ( 97cm όταν είναι ανοιχτό)] :

Καθώς και αυτό με διαστάσεις 60*38*87 χωρίς άνοιγμα στο πάνω μέρος του κλουβιού όμως.

Vision M02 Wire Bird Cage, Bird Home for Parakeets, Finches and Canaries, Tall Medium https://a.co/d/hAm3GhT

Το τελευταίο δεν αναφέρει ότι είναι κατάλληλο για cockatiel αλλά το κατάλληλο (L12) είναι πολύ ακριβότερο και η διαφορά στις διαστάσεις φαίνεται - σε εμένα τουλάχιστον- μικρή.

Υπάρχει βέβαια και η μακρυνή σκέψη για κάτι τέτοιο:
το HG19-2
Τύπου Montana.

Με δεδομένο ότι οι ένοικοι είναι 2, και αφήνοντας μακρυά την μακρυνή μου σκέψη, τα άλλα 2 θεωρούνται ικανοποιητικά για 2 cockatiels τα έχει δοκιμάσει κάποιος? (Το Vision απ'ότι είδα το είχε πάρει ένα μέλος του forum ο Ιάσονας αλλά έχει καιρό να εμφανιστεί).
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Back
Top