Πτερόρροια Πρόωρη πτερόρροια σε καναρίνια;

seneka21

PB New Member
Εγγραφή
16 Μαρ 2023
Μηνύματα
63
Πόλη
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Γεια χαρά σε όλους,

Θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με την πτερόρροια των καναρινιών μου.

Πιο συγκεκριμένα έχω 2 waterslager malinois και ένα καναρίνι μοζαβίκης (yellow-fronted canary).
Εδώ και 2 εβδομάδες περίπου ξεκίνησαν σχεδόν ταυτόχρονα να χάνουν πούπουλα και επί του παρόντος έχουν κανονική πτερόρροια (πούπουλα + φτερά).
Η έκθεση τους στο φως της ημέρας, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων, είναι κανονική (πρώτο - τελευταίο φως).
Όσον αφορά την γενική τους κατάσταση αυτή δείχνει καλή, έχουν πολύ καλή κινητικότητα και όρεξη, και η μόνη μεταβολή που παρατήρησα στην συμπεριφορά τους είναι το σταμάτημα του κελαϊδήματος.
Με δεδομένο ότι η πτερόρροια κανονικά ξεκινάει αργά το καλοκαίρι ή νωρίς το φθινόπωρο θα έπρεπε να λάβω υπόψιν ή να κάνω κάτι?

Να είστε όλοι καλά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: pàpia
Καλησπέρα και σε εμενα ξεκινησε επισης η πτεροροια, τα ενισχύω με πολυβιταμινες και καλη διατροφη (manitoba, rio, birdilicious). Εύχομαι να πανε ολα καλα με τα πουλακια.
 
@seneka21 σε εμένα η πτερόροια έχει κάνει τα πρώτα σημάδια της. Ένα με δύο πούπουλα. Είναι κ η ζέστη στα peak της ! Κ αν θυμάμαι καλά τέτοια εποχή ξεκινήσαμε κ πέρυσι για να μην πω νωρίτερα.
Είναι λογικό με πτερόροια να μην τραγουδάνε, ούτε όρεξη θα έχουν κ θα κρατάνε την ενέργεια τους για την αλλαγή φτερών. Σε ανησυχεί κάτι άλλο;
Τα καναρινάκια τα βλέπει ο ήλιος χωρίς να παρεμβάλλεται το τζάμι;
 
@seneka21 σε εμένα η πτερόροια έχει κάνει τα πρώτα σημάδια της. Ένα με δύο πούπουλα
Το ίδιο και σε εμένα. Μάλιστα επειδή τα καναρίνια μου (3) βρίσκονται σε διαφορετική ένταση φωτός (το κάθε κλουβί είναι σε διαφορετικό ύψος) ξεκίνησε πρώτο αυτό που δέχεται το πιο πολύ φως κι ακολουθούν τα άλλα.
 
@MARY58

Αγαπητή Mary58 ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Η εμπειρία σου είναι πάντα αξιόπιστη και χρήσιμη. Η ανησυχία μου έγκειτο στο ότι οι "επίσημες" αναφορές, αν δεν κάνω λάθος, δίνουν την φυσιολογική περίοδο έναρξης της πτερόρροιας αργότερα δλδ προς το τέλος του καλοκαιριού ή ακόμη και Σεπτέμβριο. Αλλά οι καιροί αλλάζουν οπότε εφόσον και στα δικά σου συμβαίνει το ίδιο όλα καλά και εδώ.

Όσον αφορά στο πώς δέχονται το ηλιακό φως, αυτό γίνεται μέσω τζαμιού απλά όχι απευθείας.

Επίσης φέτος με τις μεγάλες ζέστες ρύθμισα το κλιματιστικό στο χώρο τους να δουλεύει 2μμ με 6μμ.
Αυτά και ίδωμεν.

Να είσαι καλά
 
Τελευταία επεξεργασία:
την φυσιολογική περίοδο έναρξης της πτερόρροιας αργότερα δλδ προς το τέλος του καλοκαιριού ή ακόμη και Σεπτέμβριο
Νομίζω ότι με τις θερμοκρασίες που έχουμε, ο Ιούλιος θα γίνει το σύνηθες στην έναρξη της πτερόροιας.

Όσον αφορά στο πώς δέχονται το ηλιακό φως, αυτό γίνεται μέσω τζαμιού απλά όχι απευθείας
Έτσι δυστυχώς δεν παίρνει τα οφέλη από τον ήλιο. Έστω ένα τέταρτο κάθε μέρα ή όσο πιο συχνά γίνεται για να εξασφαλίσουμε την σύνθεση της βιταμίνης d.
με τις μεγάλες ζέστες ρύθμισα το κλιματιστικό στο χώρο τους να δουλεύει 2μμ με 6μμ.
Εγώ όταν βάζω κλιματιστικό το βάζω 28-29 βαθμούς. Ώστε να είναι εντάξει κ για τον Σοφοκλή (το καναρίνι μου) κ για μένα (εγώ θα ήθελα κ πιο χαμηλά, αλλά εννοείται νικάει ο Σοφοκλής).

Δες αυτά από @mgerom κ @ianos σχετικά με πτερόροια κ διατροφή.
https://community.petbirds.gr/threads/Πως-να-βοηθήσουμε-ένα-καναρίνι-με-πρόωρη-πτερόρροια.190/post-950

Δυστυχώς δεν ξέρω αν ισχύει κάτι διαφορετικό για τα καναρίνια Μοζαμβίκης ή τα μαλινοης.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top