Φροντίδα Πρώτα στάδια εκπαίδευσης

Πάντως για καρδερίνες, μούλους και καναρίνια μου είχε πει μύστης 😛 ότι το μαρουλί προκαλεί ευκοίλια και για αυτό ποτέ δεν τους έδωσα. Μόνο σκουρόχρωμα χόρτα (ζοχός, ραδίκι, παντζαρόφυλλα μικρά και μπρόκολο).
 
Γιατί πολύ απλά βγήκε στην κουβέντα ως λιχουδιά και διότι το μαρούλι αυτήν την περίοδο είναι από τα σαλατικά που κινείται πολύ σχεδόν σε όλα τα σπίτια, οπότε είναι και πολύ πιθανό να δοθεί ένα κομμάτι σε πουλιά.

Διευκρινίστε τουλάχιστον να δίνουν εποχής και όχι κανά κατεψυγμένο iceberg.
 
Το ψυγείο μου εκτός από κρασί τσίπουρο ζαμπόν τυρί γάλα αυγά μαρούλι και μπρόκολο δεν έχει κάτι άλλο. Οπότε το μαρούλι και το ραδίκι είναι τα δύο λαχανικά που δίνω πιο συχνά στην λινκ. Πράγμα που σημαίνει ότι αφού υπάρχει στο δικό μου σπίτι τότε υπάρχει παντού. Άρα πρέπει να ενημερωθούμε
 
Τα θέματα διατροφής και πολύ σωστά πάντα προκαλούν ενδιαφέρον, αλλά εδώ συζητούμε περί εκπαίδευσης :)
 
Διευκρινίστε τουλάχιστον να δίνουν εποχής και όχι κανά κατεψυγμένο iceberg.
Δεν χρειάζεται διότι αφενός μιλάμε για μαρούλια κι αφετέρου το διευκρίνισες ήδη ο ίδιος στο μήνυμά σου.
Το ψυγείο μου εκτός από κρασί τσίπουρο ζαμπόν τυρί γάλα αυγά μαρούλι και μπρόκολο δεν έχει κάτι άλλο. Οπότε το μαρούλι και το ραδίκι είναι τα δύο λαχανικά που δίνω πιο συχνά στην λινκ. Πράγμα που σημαίνει ότι αφού υπάρχει στο δικό μου σπίτι τότε υπάρχει παντού. Άρα πρέπει να ενημερωθούμε
Αν βάλεις μια γλάστρα τύπου ζαρντινιέρας ίσως με λίγους σπόρους (κλέφτες ) από ζωχούς και άλλους λίγους ρόκα ή ραδίκι αυτήν την εποχή, κι επαναλάβεις σε άλλη ζαρντινιέρα όταν θα βλαστήσουν οι πρώτοι σου σπόροι σε 15 ημέρες θα είσαι καλυμμένος για ένα διάστημα δύο περίπου μηνών και στο ψυγείο θα εξακολουθήσουν να υπάρχουν όσα έχεις. Ένα πότισμα, φως και είσαι ΟΚ
 
δεν υπάρχει εκπαίδευση χωρίς διατροφή. Ότι κάνει στο τέλος το επιβραβεύουμε με μια λιχουδιά 😛 (μιλάει το τσίπουρο οπότε δεν σχολιάζω άλλο)
 
Back
Top