Φροντίδα Πρώτη φορά λουράκι πτήσης

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης AngieN
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

AngieN

PB New Member
Εγγραφή
28 Σεπ 2021
Μηνύματα
46
Πόλη
Κορυδαλλός
Καλησπέρα σε όλους !Εύχομαι να είστε όλοι καλά και να χαίρεστε του φτερωτούς σας φίλους!
Λοιποονν ένα μήνα με τη Λίλη (συγκεκριμένα 36 μέρες!) και αποφάσισα να της πάρω λουράκι (το οποίο δεν περίμενα να είναι τόσο ωραίο) για να μπορώ να την βγάζω έξω (ακόμα και στο μπαλκόνι) και να μην νιώθει εγκλωβισμένη σε ένα κλουβί.. Πρώτη μέρα και πρώτη φορά που το φοράει (η αντίδραση της στα βιντεάκια ) ...Επίσης αν δεν το συνηθίσει δεν έχω σκοπό να την βγάλω ακόμα από το σπίτι..
Το μόνο που μου φάνηκε λίγο "κάπως" το κενό για το κεφάλι..μου φαινέται λίγο μικρό για να μπαίνει με ευκολία..ειδικά αν έχεις την συγκατάθεση του φτερωτού φίλου..χαχαχ
Δώστε μου τα φώτα σας τι πρέπει να προσέξω ,αν πρέπει να κάνω κάτι για να το δεχτεί λίγο πιο εύκολα...κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη ... :)

View attachment video-1637241407.mp4
View attachment video-1637241485 (1).mp4
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
To πουλάκι δείχνει εκνευρισμένο. Δεν είναι παράλογη η αντίδραση για την πρώτη φορά που το φοράνε. Συνήθως είναι καλό να τα βγάζουμε αμέσως έξω μόλις το φορέσουν ώστε να συνδυάσουν το λουράκι με το έξω. Επίσης έτσι θα ξεχαστούν κάπως απο το διαφορετικό περιβάλλον και δεν θα δώσουν ίσως τόση σημασία στο λουράκι.

Τι είναι αυτά που έχει στην πλάτη σαν μικρά φτεράκια; Ποια μάρκα είναι το λουράκι;
 
@Φοίβος τα φτεράκια από πάνω είναι σχέδιο ...δεν είναι κάποια συγκεκριμένη μάρκα.. το πηρα από το AliExpress για αρχή και αν μας βολεψει θα της πάρω κάποιο επώνυμο...
Αύριο το πρωί θα την βγάλω έξω ,να δω την αντίδραση της...
 
@Φοίβος τα φτεράκια από πάνω είναι σχέδιο

Οτιδήποτε περιττό πάνω σε αυτά λουράκια είναι πρόβλημα κατά τη γνώμη μου. Τα περισσότερα πουλιά δεν το δέχονται εύκολα, γι'αυτό πιστεύω ότι αν το αποφασίσουμε να το πάρουμε θα πρέπει να είναι το πιο απλό χωρίς περίπλοκα κουμπωματα και σχέδια κι ελεφρύ. Είναι καλή ιδέα το ότι πήρες το ίδιο χρώμα με το φτέρωμα του πουλιού.
 
@Φοίβος το ξερω...ουτε εγώ τα ήθελα...δεν βρήκα όμως στο μέγεθος της,χωρίς κάποιο σχέδιο.τώρα σκέφτομαι μήπως τα κόψω ,αλλά θα φαίνεται μετά το κόψιμο...θα δω αν θα τους δίνει σημασία...αν όχι θα τα αφήσω...
 
Εφόσον το συνηθίσει, κανένα πρόβλημα. Για να την ενθαρρύνετε, μπορείτε να της δίνετε ένα κέρασμα μόλις το δεχθεί, το βγάζετε και ξανά πάλι, όπως και με σκύλους και άλογα. Πάντως, το ανέφερα και στο φμπ, νομίζω ότι δεν κάνει να βγει έξω κανονικά, μιας και είστε Αθηνα. Έχουμε γεράκια και γλάρους, τα έχω δει και τα δύο να επιτίθενται στα μπάτζι μου - η Ίρις μπήκε στο δωμάτιό μου κυνηγημένη από γλάρο, έτσι γνωριστήκαμε, και μια φορά αργά το καλοκαίρι που τις είχα έξω να φωτοσυνθέσουν λιγάκι ένα πελώριο γεράκι κυριολεκτικά στούκαρε πάνω στο κλουβί παρόλο που ήμουν λιγότερο από ένα μέτρο πιο πίσω. Ευτυχώς ηταν πολύ μεγάλο για να χωρέσει οποιοδήποτε μέρος του σωματος του, νύχια, ράμφος, φτερά, μέσα και να τις τραυματίσει, αλλά έπαθαν την πλάκα της ζωής τους, κι εγώ μαζί. Και όχι μόνο αυτό. Όταν ηρέμησαν τα πράγματα και συνειδητοποίησα τι συνέβη, διαπίστωσα ότι θα μπορούσε να έχει πληγώσει κι εμένα άσχημα, είναι μεγάλα και ισχυρά ζώα, και άντε να πας εν μέσω covid με σκισμένο αμφιβληστρωειδή και να εξηγείς ότι προσπαθούσες να σώσεις το πουπουλένιο μωρ΄΄ο σου από άλλο πτηνό που θέλει να ταϊσει τα δικά του μωρά. Είναι εντυπωσιακά γρήγορα και ευέλικτα, δεν υπάρχει περίπτωση να το ακούσετε/δείτε και να προλάβετε να κάνετε κάτι. Μόνο αν έχετε κάποιο χώρο τύπου υποστέγου θα το πρότεινα με ασφάλεια (που και πάλι, τα γεράκια βλεπουν υπέρυθρες, άλλωστε και το κλουβί ήταν κάτω από πυκνά φύλλα και μικρή τέντα).
 
@Nausicaa το ξέρω για τα άλλα πουλιά κλπ...σε συγκεκριμένο μέρος θέλω να την βγαζω.το έχω τσεκαρει...και εννοείται ότι έχω φουλ τα μάτια μου πάνω της...
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top