Αναπαραγωγή Πρώτη φορά που προσπαθώ αναπαραγωγή καρδερίνας με κανάρα

Κατάσταση
Κλειστό.

petros_nt

PB New Member
Εγγραφή
16 Φεβ 2017
Μηνύματα
10
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα! Είναι η πρώτη φορά που προσπαθώ αναπαραγωγή μεταξύ των δύο!
σας παραθέτω μια φωτό! Πως σας φαίνεται η επιλογή ζευγαριού;16787911_10209631920488127_566470629_n.webp
 
σε ευχαριστώ πολύ!
η κύρια προσπάθεια είναι να παρέχω τα μέγιστα στην διατροφή και καθαριότητα των πουλιών!
η αναπαραγωγή είναι ένα πολύ ενδιαφέρον κομμάτι, μακάρι ο ενθουσιασμός να μην κρύβει παγίδες!
 
Πέτρο μου να χαίρεσαι τα πουλάκια σου. Θα σου προτείνω πάραυτα να χωρίσεις την καρδερίνα από την κανάρα και να μην συνεχίσεις τις προσπάθειές σου. Και αυτό για τους ακόλουθους λόγους:
  • Τα καρδερινοκάναρα που θα προκύψουν θα είναι στείρα
  • Επομένως, τα θηλυκά καρδερινοκάναρα θα είναι ανεπιθύμητα από τον οποιονδήποτε
  • Τα αρσενικά θα κελαηδούν μεν, αλλά όχι τόσο ωραία όσο τα καναρίνια ή όσο οι καρδερίνες, οπότε ποιο το όφελος;
Τα παραπάνω αποτελούν και τις πρόσθετες παγίδες οι οποίες εμπεριέχονται στην αναφερόμενη αναπαραγωγή.
 
Πριν από την απόφαση του Πέτρου, πρέπει να γνωρίζουμε την προέλευση της καρδερίνας. Δηλαδή, πώς βρέθηκε στην κατοχή σου Πέτρο;
 
ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!
την καρδερίνα την απέκτησα περίπου πριν ενάμιση χρόνο! Από έναν φίλο ο οποίος τυχαίνει να έχει petshop και να κάνει δικές του αναπαραγωγές!
 
ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!
την καρδερίνα την απέκτησα περίπου πριν ενάμιση χρόνο! Από έναν φίλο ο οποίος τυχαίνει να έχει petshop και να κάνει δικές του αναπαραγωγές!
Είναι γεννημένη στο κλουβί δηλαδή; Δαχτυλίδι έχει;
 
ναι σε κλουβι! Μου ειπε κιολας οτι ειναι δικα του, σε καμια περιπτωση δεν θα επερνα καρδερινα από την φύση!
δεν εχει δαχτυλίδι!
 
Εντάξει ρε παιδιά τώρα, δε θα κάνουμε ανάκριση στον άνθρωπο. Είπε είναι γεννημένη σε κλουβί, τέλος.

Κι εγώ ξέρω πολλούς που έχουν 1-2 ζευγάρια καρδερίνες και παρότι κάθε χρόνο βγάζουν μικρά, δεν βάζουν ποτέ δαχτυλίδια.
Όπως θα μπορούσε κάλλιστα να έχει περασμένο δαχτυλίδι και να το έχουν πάρει από φωλιά...
 
ναι σε κλουβι! Μου ειπε κιολας οτι ειναι δικα του, σε καμια περιπτωση δεν θα επερνα καρδερινα από την φύση!
δεν εχει δαχτυλίδι!
Δεν λέω πως την έπιασες από την φύση ή κάτι τέτοιο. Αλλά μην έχοντας το πουλί δαχτυλίδι εκεί μας παραπέμπεις. Ουσιαστικά αυτά που λες δεν μπορούν να αποδειχθούν.
 
το θεμα με το δαχτυλίδι ειναι οτι πριν ενάμιση χρόνο που ξεκίνησα με την εν λογω καρδερίνα δεν το γνώριζα και απο εμπειρία η μνημονικό απο πουλιά φίλων δεν ειχα παρατηρήση!Για το θέμα αυτό ενημερώθηκα μέσα απο δημοσιεύσεις σε forum!
άρα συνοψίζοντας!
συνεχίζω να διατηρώ την καρδερίνα μόνη της! Αποφεύγοντας την αναπαραγωγή!
δεν αποκτούμε νέο πουλί ποτέ χωρίς δαχτυλίδι και συνεχίζουμε!
 
Εάν προθυμοποιείσαι να κρατήσεις τα στείρα πουλάκια που θα βγουν από αυτό το ζευγάρωμα και ειδικά τα θηλυκά, τότε μπορείς να προχωρήσεις σε αναπαραγωγή, δεν υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα. Τα αρσενικά θα κελαηδάνε ωραία. Τα θηλυκά όμως δεν θα κελαηδάνε και ούτε θα μπορούν να σου δώσουν άλλους απογόνους. Σκέψου το καλά και αποφάσισε...
 
Εντάξει ρε παιδιά τώρα, δε θα κάνουμε ανάκριση στον άνθρωπο. Είπε είναι γεννημένη σε κλουβί, τέλος.
Δεν θα έλεγα ότι επρόκειτο για ανάκριση αλλά για μια προσπάθεια να βοηθηθούν και να προβληματιστούν όλο και περισσότερα άτομα με τέτοιου είδους καταστάσεις.
Εξάλλου, λόγω της σπανιότητάς τους, η συντριπτική πλειοψηφία των καρδερινών εκτροφής φέρει δαχτυλίδι.
 
Δεν θα έλεγα ότι επρόκειτο για ανάκριση αλλά για μια προσπάθεια να βοηθηθούν και να προβληματιστούν όλο και περισσότερα άτομα με τέτοιου είδους καταστάσεις.
Εξάλλου, λόγω της σπανιότητάς τους, η συντριπτική πλειοψηφία των καρδερινών εκτροφής φέρει δαχτυλίδι.

Ρωτήθηκε από τον Σταύρο και απάντησε, συμπληρώνοντας από μόνος του πως ποτέ δε θα έπαιρνε πουλάκι πιασμένο.
Για μένα το θέμα τελειώνει εκεί. Και τελειώνει εκεί γιατί το δαχτυλίδι δε θα αποδείκνυε από μόνο του τίποτα, χωρίς περαιτέρω ''έρευνα''. Γιατί μετά θα πεταχτεί κάποιος και θα πει τίποτα για τη μάσκα, άλλος για το χρώμα των ποδιών, άλλος θα πει να αλλά κι ενός φίλου μου τα εκτροφής είχαν ολόμαυρα πόδια και τρέχα γύρευε.
 
Ρωτήθηκε από τον Σταύρο και απάντησε, συμπληρώνοντας από μόνος του πως ποτέ δε θα έπαιρνε πουλάκι πιασμένο.
Για μένα το θέμα τελειώνει εκεί. Και τελειώνει εκεί γιατί το δαχτυλίδι δε θα αποδείκνυε από μόνο του τίποτα, χωρίς περαιτέρω ''έρευνα''. Γιατί μετά θα πεταχτεί κάποιος και θα πει τίποτα για τη μάσκα, άλλος για το χρώμα των ποδιών, άλλος θα πει να αλλά κι ενός φίλου μου τα εκτροφής είχαν ολόμαυρα πόδια και τρέχα γύρευε.
Πολλά άτομα άθελά τους ή ακόμα και εν αγνοία τους διατηρούν πιασμένα πουλιά χωρίς αυτό να σημαίνει ότι επρόκειτο για μία τέτοια περίπτωση.
Επιλογικά, για να αποφεύγονται τέτοιου είδους ''παρεξηγήσεις'' ή παρερμηνεύσεις καλό θα ήταν να προβαίνουμε σε μια πιο προσεκτική αγορά τέτοιων πτηνών.
 
σίγουρα χρειάζεται πληροφόρηση! Για την αποφυγή τέτοιων καταστάσεων!
το μόνο που θέλω να πώ, εγώ τότε πήγα σε πιο εμπιστοσύνη και προτίμησα να δώσω και λίγα χρήμματα παραπάνω γιανα αποκτήσω την καρδερίνα, μπορεί να είμαι εγώ εκτός θέματος και να μου έδωσε ότι ήθελε(ο άσχετος πολλές φορές είναι ο καλύτερος πελάτης)!
πάραυτα μιας και τέθηκε πολύ ωραία το θέμα, θα ήθελα στο μέλλον αν θελήσω και μια νέα να οδηγηθώ στο σωστό άνθρωπο έτσι ώστε σε μελλοντικές αναρτήσεις να μην ασχολούμαστε με τέτοιους είδους καταστάσεις!
 
  • Τα αρσενικά θα κελαηδούν μεν, αλλά όχι τόσο ωραία όσο τα καναρίνια ή όσο οι καρδερίνες, οπότε ποιο το όφελος;

αυτο νομιζω πως δεν στεκει! Τα αρσενικα καρδερινοκαναρα αν εχουν ακουσει μονο καρσερινα ειναι θαυμασιοι τραγουδιστες!
 
συνοψίζοντας!
συνεχίζω να διατηρώ την καρδερίνα μόνη της! Αποφεύγοντας την αναπαραγωγή!
δεν αποκτούμε νέο πουλί ποτέ χωρίς δαχτυλίδι και συνεχίζουμε!

Νομίζω ότι πήρες την πιο σωστή απόφαση όσον αφορά στη μη διασταύρωση της καρδερίνας με την κανάρα.
Αλλά εφόσον σε ενδιαφέρει η αναπαραγωγή, γιατί δεν προχωράς αγοράζοντας μία θηλυκή καρδερίνα εκτροφής ή ένα αρσενικό καναρίνι; Ή έστω να δώσεις την κανάρα για ζευγάρωμα ή να "δανειστείς" έναν αρσενικό για αυτήν τη δουλειά;
Η κανάρα είναι κοινή ή είναι κάποιας ράτσας; Την έχεις καιρό ή πρόσφατα την απέκτησες;

Να εξηγήσω σε αυτό το σημείο ότι στα γράφω, μια και σε κάποιο μήνυμά σου θέτεις το θέμα της αναπαραγωγής σαν πολύ ενδιαφέρον έως ενθουσιώδες.
 
αυτο νομιζω πως δεν στεκει! Τα αρσενικα καρδερινοκαναρα αν εχουν ακουσει μονο καρσερινα ειναι θαυμασιοι τραγουδιστες!
Ίσως, αλλά όσοι έχουν καρδερινοκάναρα θέλουν φωνές καρδερίνας από αυτά και όχι καναρινιού.
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top