Αναπαραγωγή Πρώτο αυγό στην φωλιά

Στέλιος Β.

PB New Member
Εγγραφή
8 Φεβ 2015
Μηνύματα
241
Πόλη
Σαλαμίνα
Καλημέρα παιδιά...
Έχω ένα ζευγάρι καναρίνια με έναν νεοσσό 24 ημερών και σήμερα το πρωί είδα μέσα στην φωλιά της κανάρας 1 αυγό... Τί να κάνω...;
Μήπως να βάλω χώρισμα και από την μία να έχω την καναρα μόνη της και από την άλλη τον πατέρα με τον νεοσσό; (το λέω γιατί ο νεοσσός μπαίνει μέσα στην φωλιά και φοβάμαι μην σπάσει το αυγό)
 
Ισως επρεπε ηδη να της ειχες βαλει μια αλλη φωλια. Στην ιδια το εκανε;

Πιστευω πως 'η θα τα χωρισεις οπως ειπες, ή θα αντικαταστησεις το αυγο με πλαστικο ωστε να επωφεληθεις λιγο ακομα απο το ταισμα της μαμας. Καθε πρωι μεχρι και το τεταρτο, και μετα θα τα επιστρεψεις τα κανονικα, και τοτε θα χωρισεις το μικρο αοπ τους γονεις ωστε να ταιζεται απο τα καγκελα.
 
Ισως επρεπε ηδη να της ειχες βαλει μια αλλη φωλια. Στην ιδια το εκανε;

Πιστευω πως 'η θα τα χωρισεις οπως ειπες, ή θα αντικαταστησεις το αυγο με πλαστικο ωστε να επωφεληθεις λιγο ακομα απο το ταισμα της μαμας. Καθε πρωι μεχρι και το τεταρτο, και μετα θα τα επιστρεψεις τα κανονικα, και τοτε θα χωρισεις το μικρο αοπ τους γονεις ωστε να ταιζεται απο τα καγκελα.
Της είχα βάλει και δεύτερη φωλιά αλλά αυτή προτίμησε την ίδια...
Άρα αυτό που έχω να κάνω είναι να τα χωρίσω και να αφήσω την καναρα μόνη της...;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Δεν εχεις ψευτικο να το αλλαξεις; Αν δεν εχεις, ναι, ασε 2-3 μερες τον μπαμπα με το μικροκαι μετα περνα τον στην πλευρα της καναρας.
 
Δεν εχεις ψευτικο να το αλλαξεις; Αν δεν εχεις, ναι, ασε 2-3 μερες τον μπαμπα με το μικροκαι μετα περνα τον στην πλευρα της καναρας.
Όχι δεν έχω ψεύτικο...
Και μετά από τις 3 μέρες τον νεοσσό να τον βάλω σε άλλο κλουβί;
Και κάτι άλλο...
Με την διατροφή τους τώρα τί πρέπει να κάνω;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Οχι, απλα θα τον αφησεις απο τη μια μερια της ζευγαρωστρας και απο την αλλη μερια θα ναι ο μπαμπας με τη μαμα,. Ετσι θα ταιζεται απο τα καγκελα.

Με τη διατροφη δεν θα κανεις τιποτα διαφορετικο. Θα τους βαζεις αυγουλακι ωστε να το ταιζουν αλλα και να αρχισει να τρωει και αυτο σιγα σιγα μονο του, μηλαρακι και λιγα χορταρικα. Τα σπορια εννοουνται. Αν θελεις μπορεις να σπασεις ελαφρως μερικα στο μουλτι (οχι να γινουν σκονη) ωστε να αρχισει να προσπαθει να τα σπαει.
 
Οχι, απλα θα τον αφησεις απο τη μια μερια της ζευγαρωστρας και απο την αλλη μερια θα ναι ο μπαμπας με τη μαμα,. Ετσι θα ταιζεται απο τα καγκελα.
Και γιατί να μην το κάνω από τώρα αυτό; (υπάρχει κάποιος λόγος 😉
 
Σου λεω εγω τι θα εκανα. Εχει αρχισει καθολου να προσπαθει μονο του;

Εγω και ο @misalouris τα κανουμε μαμοθρεφτα. Θα επελεγα να μην το αφησω μονο του κατευθειαν, γι'αυτο με το μπαμπα για λιγες μερες και να ξεμοναχιααστει σιγα σιγα. Τωρα βεβαια θα πεταχτουν καποιοι (@Paianas που εισαι;) να σου πουν οτι πρεπει να το χωρισεις απο τωρα, και να τρωει μονο απο τα καγκελα.

Επιλεγεις και μας λες!
 
Εδώ είμαι..σε απολαμβάνω...
Αλλά χαλάς την πιάτσα. Έχετε και φτιάχνετε καναρίνια βορείων προαστίων... Εμείς στις δυτικές συνοικίες ( όπου μεγαλώσαμε), είμαστε αλλιώς...25 ημερών σήμερα οι νεοσσοί...χώρισ'τα.. Και απλά λίγο επίβλεψη αν τρώνε μόνα τους..ήμαρτον !
 
Δε χωρίζεις το ζευγάρι... Θα ελέγξεις κατά πόσο τρώει σπόρους το μικρό (παρότι θα παρακαλάει να το ταίσουν).Αν το δεις ότι τρώει και μόνο του, το ξεχωρίζεις.Αν όχι, θα κάνεις ότι έγραψες στην αρχή.
 
Καλημέρα Στέλιο,
Στη θέση σου θα έθετα στον εαυτό μου το εξής ερώτημα: Τι προέχει για μένα; Ένας νεοσσός που ΗΔΗ έχω ή μια γέννα που ένας Θεός ξέρει τι κατάληξη θα έχει; Αποφασίζεις και πράττεις ανάλογα.
 
Καλημέρα Στέλιο,
Στη θέση σου θα έθετα στον εαυτό μου το εξής ερώτημα: Τι προέχει για μένα; Ένας νεοσσός που ΗΔΗ έχω ή μια γέννα που ένας Θεός ξέρει τι κατάληξη θα έχει; Αποφασίζεις και πράττεις ανάλογα.
Καλημέρα... Ο νεοσσός που ήδη έχω τι μπορεί να παθει;
 
Καλημέρα... Ο νεοσσός που ήδη έχω τι μπορεί να παθει;

Εύχομαι να μην πάθει απολύτως τίποτα αρκεί να "ρίξεις το βάρος σου" σε αυτόν και στον ομαλό απογαλακτισμό του.
 
Η καλύτερη λύση είναι να πάρεις ψευτικα αυγά και να κάνεις την αλλαγή. Επίσης βρασμένο αυγό καθημερινά και μήλο που ειναι μαλακές τροφές και μπορουν να φανε τα μικρά.
 
Εύχομαι να μην πάθει απολύτως τίποτα αρκεί να "ρίξεις το βάρος σου" σε αυτόν και στον ομαλό απογαλακτισμό του.
Δεν έχει απογαλακτηστει ακόμα πλήρως; (είναι 24 ημερών)

Η καλύτερη λύση είναι να πάρεις ψευτικα αυγά και να κάνεις την αλλαγή. Επίσης βρασμένο αυγό καθημερινά και μήλο που ειναι μαλακές τροφές και μπορουν να φανε τα μικρά.
Μήλο και αυγό τους βάζω καθημερινά... Αλλά δεν έχω πλαστικά αυγά...
 
Back
Top