Αναπαραγωγή Πρώτο αυγό στη φωλιά σπασμένο

xpetros87

PB New Member
Εγγραφή
5 Μαρ 2021
Μηνύματα
10
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα φίλτατοι,

Κάποιος οικογενειακός φίλος έδωσε στον πατέρα μου πέρυσι το Μάιο 2 καναρίνια ζευγάρι (φωτό), γεννημένα πέρυσι τέτοια εποχή. Ο πατέρας μου τα είχε μόνιμα μαζί μέσα στη ζευγαρώστρα και τα πηγαίνανε μια χαρά. Τώρα που ήρθε η εποχή, έβαλε μια εξωτερική φωλιά και νήμα και όλα πήραν το δρόμο τους. Χωρίς να ασχοληθεί ιδιαίτερα, βγήκε χθες το πρώτο αυγό, αλλά μόλις πήγε να το βγάλει είδε ότι ήταν σπασμένο. Τώρα από τον αρσενικό, η θηλυκιά κατά λάθος, δεν ξέρουμε... Το αφαίρεσε από μέσα και το νήμα που είχε λερωθεί και έβαλε ο ίδιος μπόλικο νήμα για να μην μείνει η φωλιά έτσι. Βέβαια δεν είχε ψεύτικα αυγά αλλά του είπε κάποιος γείτονας ότι γίνεται και χωρίς αντικατάσταση εφόσον τέτοια μέρα δεν έχει. Σήμερα λοιπόν που ήρθα επίσκεψη, του είπα να τα αφήσει στη ησυχία τους και από μόνα τους να κάνουν ότι κάνουν. Ενώ η θηλυκιά από το πρωί είναι στη φωλιά, πριν λίγο την ειδα στην πατήθρα σαν να κάνει διάρροια, αλλά τελικά έβγαλε ένα αυγό το οποίο έπεσε και έσπασε κι αυτό.
Τι κάνουμε τώρα μήπως και σώσουμε κάνα αυγό? Να τα αφήσω πάλι μόνα τους? Να κάνω κάτι? Ή αυτό έγινε γιατί στην παρούσα φάση βάλαμε χέρι στη φωλιά?
Από τροφή τρώγανε μια ανάμεικτη χύμα και είχαν μια κίτρινη βιταμίνη που είχε πάρει ο πατέρας μου. Τώρα που ήρθα του έφερα Deli Nature 5* για καναρίνια, έβαλα αυγό και λιναρόσπορο. Αύριο τώρα θα βάλω και σουπιοκόκκαλο.
Πάντως και τα 2 δείχνουν ευδιάθετα. Ο αρσενικός κελαηδεί, η θηλυκιά μόλις βγει από τη φωλιά κόβει τις βόλτες της και τρώει κανονικά.
Θα τα πάρω σήμερα σπίτι μου.
 

Συνημμένα

  • IMG-6a81b9fd087cf4213b8e751917d4e4c2-V.webp
    IMG-6a81b9fd087cf4213b8e751917d4e4c2-V.webp
    212,5 KB · Προβολές: 25
  • IMG-9e89901393e73312ec7db7b0f711c887-V.webp
    IMG-9e89901393e73312ec7db7b0f711c887-V.webp
    177,5 KB · Προβολές: 25
  • IMG-4e47c2dbad287e14d952410a2f0110b5-V.webp
    IMG-4e47c2dbad287e14d952410a2f0110b5-V.webp
    128 KB · Προβολές: 25
Θα τα πάρω σήμερα σπίτι μου.
Να τα βάλεις σε ένα ήσυχο σημείο που δεν θα έχουν ενοχλήσεις, κοντά σε ένα τοίχο για να νοιώθουν ασφάλεια.
πριν λίγο την ειδα στην πατήθρα σαν να κάνει διάρροια, αλλά τελικά έβγαλε ένα αυγό
Η κανάρα κάνει τα αυγά το πρωί, το γεγονός ότι το έκανε λίγο πριν δείχνει ότι προφανώς το πρωί δεν ένοιωθε ασφάλεια να κάτσει στη φωλιά.
Θα τα πάρω σήμερα σπίτι μου.
Αν και η αλλαγή του χώρου δεν είναι ότι καλύτερο, φρόντισε για την πλούσια διατροφή, ελάχιστη ενόχληση και αν είστε
τυχεροί ίσως τα επόμενα αυγά έχουν καλύτερη τύχη.
Αύριο τώρα θα βάλω και σουπιοκόκκαλο.
Βάλε υγρό ασβέστιο στο νερό για 3-4 ημέρες.
 
Αν τα μετακινήσεις νομιζω δυσκολα θα δεις προοδο στην παρουσα σειρα αυγων.
Τα μετακίνησα, τα έφερα σπίτι και αύριο πρωί τα πάω στο μαγαζί μου όπου και θα μείνουν μόνιμα. Προέχει η υγεία και η ευημερία τους. Δεν θα τρελαθώ αν δεν πάρω αυγά στην παρούσα φάση. Πήρα πάντως 2 ψεύτικα αυγά από έναν φίλο και τα τοποθέτησα, μήπως και ξανανιώσει τη φωλιά φωλιά της.
 
Το βράδυ που κλείνει το μαγαζί δεν δουλεύει η θέρμανση. Επειδή έχω διαβάσει σε άλλα posts ότι κατά την περίοδο αναπαραγωγής θέλουν τουλάχιστον 18°C, υπάρχει κάποιος τρόπος να θερμάνω την περιοχή της κλούβας τοπικά μέσα στο μαγαζί? Πχ λάμπες υπέρυθρης για ερπετά, πλάκα θέρμανσης κτλ? Αλλιώς θα τα κρατήσω σπίτι μέχρι να τελειώσει η όλη διαδικασία και να ανέβει περισσότερο η θερμοκρασία.
 
Back
Top