Αναπαραγωγή Πρώτο εγχείρημα αναπαραγωγής καναρινιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης George.72
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

George.72

PB New Member
Εγγραφή
2 Ιαν 2014
Μηνύματα
183
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους……
διαβάζοντας πολλά μέσα στο forum, κόλλησα το μικρόβιο της αναπαραγωγής…… έτσι φέτος αποφάσισα να ασχοληθώ και εγώ με αυτό το εγχείρημα …….. και ομολογώ ότι μέχρι τώρα τα έχω καταφέρει……. αρκετά καλά……
Το ζευγάρι μου είναι ένα κοινό σκουφάτο αρσενικό (σκουρόχρωμο του 2013) που είχα και μια θηλυκιά (κατακίτρινη του 2012) που μου χάρισε ένας φίλος.
Με κατάλληλη προετοιμασία, υπομονή και τηρώντας αυτά που διάβασα, ήρθαν τα πρώτα αποτελέσματα…… 4 αυγά (το ένα άσπορο) και αυτή τη στιγμή έχω τρία υπέροχα καναρινάκια! 17-19 ημερών….
Η θηλύκια χθες έστρωσε τη νέα φωλιά….. και όλα κυλούν ομαλά…….. ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ και ιδιαιτέρα το φίλο μου Δημήτρη (dimitris_patra)……… σύντομα θα ανεβάσω και photo.
 
Να σου ζήσουν! Θέλουμε φωτογραφίες! Ποσά βγήκαν σκουφατα; Με το καλό και η δεύτερη γεννά!
 
Μάκη ευχαριστώ ! Ένα σκουφάτο ίδιος ο πατέρας του.
 
Και εγω δύο χρόνια πριν είχα δύο σκουφατους νεοσσούς ίδιοι ο πατέρας τους, και αρσενικά! Πολύ πιθανό να ειναι αρσενικό. 😉
 
Μπράβο σου! Με το καλό να μεγαλώσουν και με το καλό να βγουν και άλλα στην επόμενη γέννα! :D
 
Μπράβο Γιώργο να σου ζήσουν και με το καλό το replay :)
 
Να σου ζήσουν και καλή συνέχεια! Καμιά ανταλλαγή θα κάνουμε;😛

ΥΓ... Εγώ όπως σου είχα πει περίμενα να βγουν 4 μουλάκια, αλλά τελικά βγήκαν 3 και μου παρουσιάστηκε και ένα σκουφάτο καναρίνι! 😛... Μπέρδεψα τα αυγά ! 😛
 
  • Like
Αντιδράσεις: m@kis
Σας ευχαριστώ όλους...
Δημήτρη, πάλι καλά που δεν μπέρδεψες να βάψεις κανένα το Πάσχα 😛...

Εννοείτε ότι θα κάνουμε ανταλλαγή, έτσι για να αλλάζουν και τα αίματα……θα σου κρατήσω σκουρόχρομα... ελπίζω όμως το κλίμα να τα σηκώνουν ! 😛
 
Να σου ζήσουν φτου φτου φτου
 

Συνημμένα

  • garlic-wreath-on-the-door.webp
    garlic-wreath-on-the-door.webp
    43,3 KB · Προβολές: 76
Mάκη, απόψε κοιμούνται στο κλαρί... Και η κανάρα έκατσε στη φωλιά, ίσως αύριο το πρωί να έχω και το πρώτο αυγό από τη δεύτερη γέννα...
 
Εγω προσωπικα βαζω καθε πρωι δοχειο για να κανουν μπανιο τα ζευγαρια.. Εεε καποια στιγμη δοκιμαζουν και τα μικρα. Ποτε δεν σκεφτηκα αν ειναι ο καιρος τους. Ολα ερχονται απο μονα οτυς
 
Back
Top