Αναπαραγωγή Πρώτο εγχείρημα αναπαραγωγής καναρινιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης George.72
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μετά την ανεξαρτητοποίηση τους. Ούτως ή άλλως δεν πρόκειται για κάτι αναγκαίο, οπότε μπορείς να το ξεκινήσεις σχετικά αργά.
 
Άμα είναι πολύ μικρό μπορεί να πνιγεί! Εγώ βάζω ώστε να κάνουν οι γονείς αλλά προσέχω να μην μπει κανένα μικρό! Εεε όταν είναι ενός μήνα τότε σιγά σιγά θα δοκιμάσουν και το μπάνιο...
 
Άμα είναι πολύ μικρό μπορεί να πνιγεί! Εγώ βάζω ώστε να κάνουν οι γονείς αλλά προσέχω να μην μπει κανένα μικρό! Εεε όταν είναι ενός μήνα τότε σιγά σιγά θα δοκιμάσουν και το μπάνιο...


Να πνιγει δεν νομιζω. Εκτος και αν βαλουμε βαθυ δοχειο.. Εγω ποτε μου δεν σκεφτηκα οτι πρεπει να καθοριζω ποτε πρεπει να κανουν μπανιο.. Ισως να ειναι λαθος φυσικα.. Το μονο που πιστευω πως πρεπει να αγχονει ειναι να μην κρυωσουν..
 
Ρε παιδια μια απορία εμενα ο αρσενικός μου δε καταδέχεται να κανει μπάνιο. Του βάζω το αφήνω κανένα μισάωρο και τπτ ούτε που πλησιάζει!
 
Οταν ο καιρος θα γινει πιο ζεστος θα δοκιμασει να μπει.. Εσυ βαζε του και οταν θα θελησεις θα μπει.. Μην σε ανησυχεις :)..
 
Χθες και σήμερα βγήκαν τα δύο νέα, περιμένω ακόμη άλλα δύο. Βέβαια να σας πω την αλήθεια, ήρθαν δυο μέρες πιο μπροστά, τι να πω...
 
Και η δεύτερη γέννα καρμπόν με τη πρώτη, τρία μικρά και το ένα άσπορο.
Αλλά σήμερα ήρθε και το αναπάντεχο... αποφάσισα να βγάλω τα πρώτα καναρινάκια από τους γονείς (ήταν με χώρισμα) και να τα μεταφέρω σε κλούβα μόνα τους για να γυμνάσουν και τα φτερά τους. Τελικά μια απερισκεψία και το ένα θα γυμνάζεται μόνιμα... Τα κατάφερα... μου έφυγε ☹
 
Και η δεύτερη γέννα καρμπόν με τη πρώτη, τρία μικρά και το ένα άσπορο.
Αλλά σήμερα ήρθε και το αναπάντεχο... αποφάσισα να βγάλω τα πρώτα καναρινάκια από τους γονείς (ήταν με χώρισμα) και να τα μεταφέρω σε κλούβα μόνα τους για να γυμνάσουν και τα φτερά τους. Τελικά μια απερισκεψία και το ένα θα γυμνάζεται μόνιμα... Τα κατάφερα... μου έφυγε ☹
Ωωωω κρίμα! Πολύ κρίμα! Μακάρι τώρα που είναι μικρό να τα καταφέρει έξω!
 
Πανέμορφα πιτσουνάκια να σου ζήσουν φτου φτου!
 
απ οτι βλεπω..1η γεννα 2 σκουρα-το 1 με σκουφι, 1 κιτρινο ασκουφωτο. Εδω στη 2η γεννα εχουμε το αναποδο, 2 κιτρινα-το 1 με σκουρο σκουφι, 1 σκουρο ασκουφωτο
 
Λευτέρη, ο μπαμπάς είναι σκούρος σκουφάτος και η μαμά κατακίτρινη.
 
Back
Top