Γενικά Πρώτο ταξίδι με την μικρή (parrotlet)

Μάικ 1908

PB New Member
Εγγραφή
9 Μαρ 2020
Μηνύματα
359
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα. Έχετε καιρό να ακούσετε νέα μας είναι η αλήθεια αλλά έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα μου ήταν δύσκολο. Με την μικρή τα πάμε αρκετά καλά. Όλα είναι γαλήνια. Μέσα στο κλουβί της λίγο όταν είναι να την βγάλω με δαγκώνει αλλά μετά όλα καλά. Βγαίνει έξω και καθόμαστε μαζί. Την Κυριακή (ίσως και δευτέρα) θα φύγω διακοπές και η αλήθεια είναι πως δνε ξέρω τι να την κάνω. Θέλω να την πάρω μαζί αλλά δνε ξέρω πως θα αντιδράσει. Όλη μέρα θα είναι μόνη στο σπίτι γιατί μαρεσει πάρα πολύ το ψάρεμα οπότε ξυπνάω 6 το πρωί κια πάω σε έναν μολο και ψαρεύω μέχρι το μεσημέρι, γυρνάω, τρώω και μετά ξαναπάω μέχρι 11 το βράδυ οπότε η μικρή θα είναι μόνη της (θα έχει φως αλλά μέσα στο δωμάτιο με κλειστά τσαμια οπότε όσο αέρα έχει μέσα. Πείτε μου την άποψή σας για το αν θα πρέπει να την πάρω ή να την δώσω σε κάποιο pet Shop ξέροντας πως δεν θα την βγάζουν έξω και φοβάμαι μην με ξεσινηθησει. Θα μείνουμε 1 εβδομάδα περίπου και το ταξίδι είναι σχεδόν 3 με 3,5 ώρες. Αν η άποψη σας είναι να την πάρω ενημερώστε με για να σας πω τις αποριες μου. Ευχαριστώ.

Υ. Γ. Μπορεί να μείνει σε μια φίλη η οποία άμα την ζητήσω θα την βγάζει έξω που κια που αλλά δεν έχει εμπειρία πέρα από άλλη μια φορά που έχει βγάλει παπαγάλο ήρεμο (τέλειος) από τι κλουβί. Γενικά ξέρει να την φροντίζει. Ευχαριστώ πολύ 😀
 
Προσωπικά θα την έπαιρνα μαζί μου, εφόσον μπορούσα. Ειναι μικρή σε ηλικία και δεν θα ήθελα να νιώσει άγχος αποχωρισμού. Σε πετσοπ δεν θα την έδινα με τίποτα, γιατί θα φοβόμουν ότι θα κολλούσε καμία αρρώστια. Στη φίλη, ίσως.
Κι εγώ θα θέσω ερώτηση: τι θεωρείς ότι ειναι καλύτερο για εκείνη;
 
@ianos αυτό είναι το πρόβλημα μου ότι δεν ξέρω τι είναι καλύτερο για εκείνη. Να μείνει στο δωμάτιο με παρουσία εμένα και να βγαίνει από το κλουβί 1 φορά την μέρα ΜΕ ΤΟ ΖΌΡΙ ή να την πάω στην φίλη όπου κάθε μέρα θα βλέπει κόσμο για την περισσότερη ώρα αλλά να μπορεί να βγιε και μια φορά στην μια εβδομάδα.. Πραγματικά δεν ξέρω γιαυτό ζητάω την συμβουλή σας
[automerge]1592251129[/automerge]
@Tony Forpus ξεκάθαρα η απάντηση είναι θα την επερνα μαζί μου αλλά ένα παιδί θα το είχα μαζί μου και οτσμ πήγαινα για ψάρεμα και όταν έβγαινα το βράδυ για φαγητό και πολλά άλλα. Η μικρή θα είναι όλη μέρα στο σπίτι και θα βγαίνει ελάχιστα. Πραγματικά είμαι στο 50% με 50%.σκέφτομαι και την ταλαιπωρία που θα περάσει στο αμάξι, αλλαγή χώρου κτλπ κτλπ
 
να την πάω στην φίλη όπου κάθε μέρα θα βλέπει κόσμο
Αυτή είναι η καλύτερη λύση αφού η φίλη σου γνωρίζει τα βασικά για να την φροντίσει.
Να την πάρεις μαζί σου δεν υπάρχει λόγος αφού θα λείπεις σχεδόν συνέχεια από το δωμάτιο.
Θα μπορούσες βέβαια να την πάρεις μαζί σου και να σου κάνει παρέα στο πρωινό ψάρεμα με ένα κάλυμμα στο πάνω μέρος του κλουβιού για να προστατεύεται από τον ήλιο.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ έξω από το σπίτι; Στην παραλία; Το θεωρητε ασφαλές; Γιατί εγώ το ακούω μόνο κια φοβάμαι. Αν περάσει καμία γάτα; Θα την προσέχω αλλά αν πχ είμαι έξω το πρωί 5 ώρες θα την προσέχω ανά 5 λεπτά. Τέλος δεν είναι νωρίς για αυτήν 6 το πρωί 😅. Ευχαριστώ. Συγνώμη για της πολλές ερωτήσεις απλά φοβάμαι
[automerge]1592252701[/automerge]
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ το θέμα είναι ότι ψηλό φοβάμαι να την αφήσω σε άλλο σπίτι γιαυτό που έγραψε πριν λίγο κάποιος. Μην νιώσει ότι την παραμελησα και όταν γυρίσω να την πάρω με δαγκώνει
 
Αυτη την στιγμη ποιο ειναι το ωραριο της εκτος κλουβιου;
Θα πρεπει να λαβουμε υπ'οψιν οτι προκειται για πουλακι μεγαλωμενο στο χερι, οποτε το να παει σε Pet ειτε να μεινει μονο του δεν μπαινουν καν στην εξισωση ως εναλλακτικες.
 
🙂Εγώ λοιπόν θα την έπαιρνα μαζί μου,
όπως παίρνω-έπαιρνα πάντα όλα τα πουλιά (καναρίνια-παπαγάλους καθώς και τα σκυλιά).
Φυσικά, από τη στιγμή που αναλαμβάνω ένα ζωντανό οργανισμό αισθάνομαι ''υποχρεωμένη'' να μην κάνω μόνο ότι μου αρέσει, αλλά να προσθέσω στο ''πρόγραμμα μου'' και την ώρα που θ΄αφιερώσω στα ζώα-πουλιά είτε είμαστε στο σπίτι, το εξοχικό ή εκδρομή-ταξίδι...
Κάπως έτσι δεν κάνουμε και με τα παιδιά μας; Μοιράζουμε τον χρόνο μας υπολογίζοντας και τις δικές τους ανάγκες.
Θα την έπαιρνα και στο ψάρεμα, θα φορτωνόμουν ομπρέλα ή κάποιο σκίαστρο, θα φρόντιζα το κλουβί να έχει ανοιχτή μόνο τη μπροστινή πλευρά, θα το είχα τυλίξει με τούλι για σφήκες-μύγες κτλ, θα είχα σε μπουκαλάκια έξτρα νερό-φαγητό κτλ κτλ κτλ... Τι να κάνουμε, παίρνοντας ζώα αναλαμβάνουμε υποχρεώσεις-ευθύνες-δεσμεύσεις, ουσιαστικά οφείλουμε να μοιραζόμαστε τη ζωή μας μαζί τους, εγώ έτσι δρούσα και δρω.
Αισθάνομαι πολύ ανασφαλής όταν πχ είμαι αναγκασμένη ν΄αφήσω τα ζώα μου και να μην τα έχω μαζί μου, έστω κι αν τα έχουν οι αδελφές μου (τις μόνες που εμπιστεύομαι και γνωρίζω πως θα κάνουν το καλύτερο γι αυτά, ότι ακριβώς δηλ θα έκανα κι εγώ).
4 ).jpg 7 ).jpg Τζό και Μάριos.jpg
6 ).jpg
 
Λοιπόν αποφάσισα να την πάρω μαζί μου. Θα διαθέτω χρόνο με εκείνη απλά δεν θα την βγάζω εκτός σπιτιού. Ενημερώστε με για το τι πρέπει να κάνω για την ώρα που θα μπει στο κλουβί και στο αμάξι. Θα την βγάζω μια φορά μετα το πρωινό ψάρεμα (πχ 11 η ώρα) και μετά ξανά είτε 4-5 η ώρα τι μεσημέρι είτε 7-30 με 8 η ώρα δηλαδή λίγο πριν κοιμηθεί
 
Εάν πρόκειται για πολύωρο ταξίδι καλό θα είναι να κάνεις κάποιες στάσεις, ώστε να μπορέσει να φάει και να πιει νερό με ησυχία (ειδικά αφού είναι η πρώτη φορά, μετά πιστεύω πως δεν θα έχει ''πρόβλημα'').
Θα μπορούσες να της ''γνωρίσεις'' το αυτοκίνητο, να την πας δηλ μια μικρή βόλτα.
Να φροντίσεις να πάρεις κάποια πετσετάκια ή ύφασμα ώστε να προστατεύεται το κλουβί από τον ήλιο. Έχε στο νου σου στη θερμοκρασία και στο ρεύμα αέρα που θα γίνεται (αν έχεις ανοικτά παράθυρα, να μη ''χτυπάει'' το πουλί και αναστατώνεται).

Θα την πάρεις με το κλουβί που ήδη μένει; Αν όχι φρόντισε να της γνωρίσεις το νέο κλουβί, πριν φύγετε...
Μπορείς ν΄αφήνεις ένα ράδιο ή την τηλεόραση για ν΄ακούει κάτι ώστε να μην νιώθει μόνη όσο λείπεις.
Στη διαδρομή φρόντισε το κλουβί να βρίσκεται καλά στερεωμένο ώστε να μην μετακινείται. Εγώ βάζω ένα κλιπ και στερεώνω (ακίνητη) την κούνια στα κάγκελα, για να μην χτυπήσουν καθώς ελεύθερη θα κουνιέται...
Διάβασε και τα θέματα:
Ταξιδεύοντας με το πουλί
Άρθρο Ταξιδεύοντας με τον παπαγάλο μας
Εάν έχεις ερωτήσεις εδώ είμαστε😉😁
Άντε, καλά να περάσετε! Ευχαριστιούνται τις αλλαγές δηλ βόλτες-ταξίδια (αρκεί να έχουν μαζί τον άνθρωπό τους), μην ανησυχείς όλα αυτά εγώ τα θεωρώ ως απαραίτητα για την κοινωνικοποίηση τους.

Αρκεί ο ο εκάστοτε φροντιστής να διαθέτει κοινή λογική (πχ δεν αφήνουμε ποτέ τα πουλιά μόνα στο αυτοκίνητο χειμώνα-καλοκαίρι, οι θερμοκρασίες και τα κλειστά παράθυρα αποβαίνουν μοιραία) και να έχει φροντίσει να καλύψει τις ''κλασσικές'' ανάγκες τους και αυτές που ίσως προκύψουν...
 
Ωραία οκ. Μπορώ να την πάρω και με το κανονικό της κλουβί αλλά μπορώ και με ένα άλλο το οποίο μπορώ να διαμορφώσω κατάλληλα. Το κλουβί τι εσωτερικό δεν θα είναι έτσι απλά το είχα έτσι και το έβγαλα φωτογραφία. Το ταξίδι είναι 3 ώρες. Χρειάζεται διάλυμα;
 

Συνημμένα

  • received_2807822602676611.webp
    received_2807822602676611.webp
    113,5 KB · Προβολές: 14
Κώστα, εάν υπάρχει χώρος στο αυτοκίνητο πάρ΄την με το μόνιμο κλουβί της καλύτερα... Αν όχι βάλ΄την στο μικρό, φαντάζομαι όμως πως φτάνοντας στον προορισμό σου δεν θα την αφήσεις σε αυτό γιατί είναι μικρό. 😉
Το ταξίδι είναι 3 ώρες. Χρειάζεται διάλυμα;
Άλλο τρεις ώρες στην εθνική οδό και άλλο σ΄επαρχιακό δρόμο!
πχ για να πάμε στις Σπέτσες κάνουμε γύρω στις τρεις ώρες... Η διαδρομή μόλις περάσουμε τον ισθμό δεν έχει σύγκριση, είναι όλο στροφές, ανηφόρες, κατηφόρες...
Στα πρώτα τους ταξίδια κάναμε μια δυο 10΄στάσεις, ούτως ή άλλως επειδή δεν οδηγούσα εγώ κρατούσα το κλουβί στα χέρια μου (συνεχίζω να το κάνω όταν δεν οδηγώ, ώστε να εξισορροπώ τη φυγόκεντρο στις στροφές και τα πουλιά να μην ζορίζονται τόσο), όταν όμως οδηγώ προτιμώ να κάνω 3+ ώρες και μια στάση... Ούτως ή άλλως πάντα πρέπει να φτάνουμε νωρίς και να μπαίνουμε στη σειρά για να προλάβουμε θέση στο φέρρυ (αν δεν προλάβεις κάηκες 🤪 την άλλη μέρα πάλι).
 
Back
Top